Wellness EW Club 100% Profit - by Tim_isoara

Sfarsit de mai.Tranzactionare placuta.

[edit by Grind] Post mutat din O strategie care nu caută investitori [/edit]

Profit 2008 150%, 2009 75%, 2010 41%, 2011 30%,2012 21%, 2013 13%.
Interesant ca pofitul tot scade Oricum mai au de invatat pana sa ma ajunga. Cat profit realizeaza ei intr-un an …eu lucrez o saptamana.

Astia care fac miliarde din milioane cu hft sunt mici copii in comparatie cu timisoara. El este viitorul Sorros sau Buffet. Cumpara si Microsoft de la Gates cand se satura de forex. Eu zic sa ne bagam toti banii in fondul lui de investitii. Doar cu banii de tigari si bere strangem mai mult decat probabil jongleaza el pe contul ala. Pacat de performantele lui. Merita capital mai mult.

Timisoara am vazut ca pe ff ai atacat pe cineva spunand ca e un mincinos pentru ca nu face public contul prin myfxbook sau fxtrader. Bine ai facut.

Ai dreptate HFT-ul prezentat este mic copil fata de mine.
HTF-ul profit 13% pe an fata de 18% intr-o saptamana Tim_isoara.
Asta e cifrele ma avantajeaza. E vina lor.
Trebuie sa cumpere niste caculatoare mai performante.
Bafta la CHF.

Eu zic sa arunce calculatoarele si sa te angajeze pe tine sa le jonglezi milioanele.

Cu sau fara ei, eu iti doresc sa ajungi cat mai rapid si milionar si miliardar… cu sau fara myfxbook.

Pentru toate HFT-urile si special pentru shlap.
“Atentie la neatentie.”

Shlap
Soros si Buffet ce realizari medii anuale au avut de au ajuns de la zero la miliarde?

Ce am gasit acum la prima cautare

Buffet cam 21-22% din 64 pana in 05.

Sorros facea peste 30% pe an cu Quantum.

Forbes te asteapta.

Dar pe conturile personale? As vrea sa vad…
Forbes e cu primii 500. Sa nu astepte prea mult :).

Si eu as fi curios sa vad cat a facut Soros in toata cariera de speculator (daca nu a facut si insider trading)

am incercat sa adaug aici o imagine cu performantele quantum dar nu am reusit.am atasat aici http://imageshack.com/a/img908/3716/1qwXhQ.png.

a se lua in calcul ca in acest timp soros lucra cu rogers (acesta era analist) iar soros era omul care apasa pe tragaci.(a nu se ntelege ca soros era idiot si nu stia sa citeasca piata).

Voi vorbiti sau luati de exemplu strategii si oameni pe ale caror frunti nu scrie retail. Testez un model pe doua platforme identice ca denumire de la acelasi broker cu rezultate diametral opuse. Ori va uitati la stele si cautati sa ajungeti la ele, nu stiu cum, ori va uitati in propria ograda. HTF fara investitie intitala, fara Risk taking nu mere frate. Timisoara e cel mai cel, ca si Catavio parca, ce tocmai si-a delete contul ca probabil la terminat. Mai baiete, tu pui tot felul de profituri extra super mega dar sunt sigur ca nu traiesti din trade dar te arunci aici si nu vad motivul. Eu macar recunosc, sunt un luzar cu cont de cateva sute si incerc sa fac ceva dar tu, nici macar valoarea contului nu o zici dar ai profit cat FED si ECB impreuna intr un an. Iti fac lipeala la BNR daca vrei, poate scoti Romania din rahat daca vrei, ca ne-ai inebunit cu profitul tau mega dar cu restul datelor ascunse.
Daca esti atat de tare, de ce ascunzi date importante ca valoarea intitala sau retrageri, depuneri.
Fake. Asta se cheama.

Stii ce, m-am plictisit de date ascunse. De asa ceva avem parte oriunde pe netul asta mare. De ceva real, concret, nu e nimeni in stare. ca na, avem toti ceva de ascuns. Sa spui: Bai, sunt pe micro, si doar asa pot! nu spui. Pai e mare pacat caci ai fi fost luat in seama. Ai fi fost muuuult mai credibil, dar asa… cine sa te creada… puradeii de la mine din scara…

Stii ce inseamna sa traiesti din trade? Pai iti zic eu. Macar 12 mii de euroi pe an ca sa-ti platesti darile si sa ai de una alta. Faci tu 12 mii pe an de 3 4 ani de cand te cunosc? Asta e intrebarea si nu ce profit faci tu din cand in cand.
Ti-ai luat tu macar o bicicleta din profitul din trade? pai daca nu, ce discutam? si eu fac 500% intr o luna pe micro cu 2 traduri si? cu ce ma incalzeste, doar sa pun pe net? bun, si in final, traiesc cu mandria asta, imi da ia bani sa fac piata, sa iau castraveti si cotlete? Nu!

Ma bucur ca pot sa-ti raspund la o intrebare foarte importanta care te framanta.Acum 3 ani am cumparat o bicicleta noua, repet noua.
Cu privire la cei 12.000 pe an ? Esti cam departe de realitate. Castigurile pentru un Fx trader sunt altele.
Pentru unul incepator media castigurilor anuale este 88.440$ .
http://swz.salary.com/SalaryWizard/Foreign-Exchange-Trader-I-Salary-Details.aspx?&hdcbxbonuse=on
Pentru un trader cu experienta media castigurilor anuale este 267.449$
http://swz.salary.com/SalaryWizard/Foreign-Exchange-Trader-III-Salary-Details.aspx?&hdcbxbonuse=on
Acum ca ai refulat, sper sa poti tranzactiona mult mai profitabil.
Deoarece suntem in 2015, voi mai afisa rezultate pana la 2015% profit.
Un weekend placut si tranzactionare profitabila in luna iunie.

Refulat? am spus, m-am saturat de adevaruri spuse pe jumatate. Pe net e cel mai usor sa fii zmeu. E, uite ca eu nu sunt. Nu fac 500% pe an sau cat faci tu dar … cum pot sa ma compar cu tine daca nu am cum, n-am date clare fara sa fie sterse sau ascunse. Sa fim seriosi. Ce arati tu, nu spun ca e facut in photoshop, chiar daca se poate, spun ca nu are relevanta, atat. Si eu stiu cat se poate face dar uite ca nu am cu ce. Dovedeste ca spui adevarul si-mi dau jos palaria si respect. Pana atunci, vorbe si vorbe.
Toti suntem mici copii fata de tine si Soros trebuie sa-si ia notite. O sa-l sun sa fie mai atent cand vorbeste sa nu se faca de ras.
Am spus 12 mii macar pentru a avea o mie pe luna din care sa traiesti. Tu zici 80 de mii sau 200. Foarte bine si frumos, dar faci tu 12 mii macar, si din ce cont initial si cat ai scos si cat ai depus si tot asa. Asa se face cand vrei sa ne arati ceva,
Daca faci din 500 start 12 mii pe an atunci esti foarte tare si felicitari dar daca faci din 20 de dolari 200 pe an atunci iar e bine si de laudat dar trebuie spusa valoarea initiala cinstit. Stim cu totii ce inseamna emotia la sume mari cand creste contul si crestem riscul. Eu cel putin aici am mari probleme. Nu pot sa scap de problema asta.
Am incercat cu EA uri pe mt4 si e bataie de joc in final. Bani investiti inutil pentru ca nu depinde doar de cat de bun e EA ul ci si de feed ul da date, de conexiunea la net care merge sau nu de cate si mai cate si am aruncat aproape 2000 de euroi la gunoi pe un EA care ar putea face bani dar nu are platforma cu care sa lucreze. Asta pentru a merge fara emotii.
Singura solutie a ramas API care costa si nu mai am bani de incercat iar. Raman manual si poate trec chiar pe micro.Dar macar spun adevarul.

Daca vrei sa scapi de emotii pe un cont mare. Inceaca urmatoarea metoda.
Deschizi un cont mic si cu ajutorul unui copiator, copiezi tranzactiile pe contul cel mare. Dar tot timpul monitorizezi doar contul mic. Emotiile vor fi diminuate.

Barbones daca oricum mergi pe analiza fundamentala, poti sa te muti pe graficul daily si sa iei decizii doar la deschidere/inchidere. Stop loss dupa minime si maxime. Si eu am aceleasi probleme si am realizat ca ele apar datorita tf-urilor mici. Nu stiu daca iau decizii mai bune asa, dar cert este ca nu mai am probleme cu emotiile si raman disciplinat. Daca trec pe tf mai mic, incepe haosul si in cap, si in cont (si eu sunt la microloturi).

Daca as sta tot timpul dupa fundament, adica directia mare ar trebui sa intru 1 2 pe luna sau la 2 luni. Acum spre exemplu nu am intrare pana in August cand ar trebui sell la euro. Deci pauza pe fundament 2 luni. Doar daca apare ceva neprevazut atunci ar fi ceva. Asa merge. Ori daca astept atat tre sa am si cont sa merite.Daca luam miscarea de la inceputul anului au fost 3 intrari.
Prima chiar in Ianuarie sell a doua dupa caderea de sub 1.1 si a treia buy la 1.05 pentru ca nu aveam cum sa stiu ca pica la 1.15 nu aveam sell ca directie. Acum ar fi buy pana la 1.15 dar fiind Iunie e mai greu de prevazut fiind piata in asteptare.
De aceea prevad range intre 1.07 si 1.13 ca fiind zona de confort acum la euro.
Daca sare peste 1.13 e deja de sell si buy sub 1.07. Ori saptamana ce vine nu e de trade, daca dupa ce trece nu e nimic special de la centrale, iar nu e de trade si tot asa. Stau pe bara fundamental pentru August. C-am asta vine. Barele pentru mine nu au relevanta. Tehnic doar nivelele orizontale si impulsul dat de ratiuni economice de la fed si ecb. Deci ar fi bine sa stau totusi pe bara si chiar asta am sa fac cred.

Eu cred ca (tu) poti avea edge cu perspectiva ta fundamentala. Daca as fi in locul tau as sta doar pe daily. Tu zici ca ai intra asa doar de 2 ori pe luna, dar daca o pozitie e pe plus, 100, 200 pipsi, poti adauga alte pozitii daca ai motive sa crezi ca mai merge… Dar cum ziceam, pe daily ca sa elimini emotiile. 10% pe luna pentru inceput ar fi ok, chiar si cu cont de 200$ si micro lot de micro lot, o tii asa 1 an 2 si dupa aia strangi capital fie cu clienti fie te bagi la proprietary trading.

Spui ca trebuie sa ai cont ca sa merite. Nu sunt de acord. Daca faci 30% pe an esti bun, e suficient si poti atrage capital. Important e sa poti sa o faci si cu capital mare. Asta e una din diferentele dintre retail si pro. In retail toti vor 100% pe luna. Profesionistii vor 30% pe an si cat mai mult capital intr-un fond de investitii. Daca poti face bani nu conteaza atat de mult sa si ai bani. Banii vin de la clienti si colaboratori daca intradevar esti bun.

Nu o sa fac niciodata trade pentru altcineva. Daca reusesc, o fac pe banii mei si pe muzica mea. Daca pierd, tot asa.
30% pe an pot sa fac linistit doar ca nu tine de foame procentul asta vizavi valoare cont. Ca sa merite trebuie macar 50 de mii si nu am, ori sub 50 de mii nu merita 30% pentru ca e subzistenta. Singura solutie e risc mare la cont mic pentru ca nu o sa ma bag trader la nimeni si pentru nimeni. Sunt egoist, vreau totul pentru mine, nu dau la nimeni :stuck_out_tongue_winking_eye:
Glumesc.