Visual Jforex (Dukascopy) - roboti pentru trading fara limbaj de programare

M-am uiat azi de curiozitate la visual jforex de la dukascopy. Cred ca poate fi o unealta foarte buna pentru cei interesati de trading automatizat (algoritmic) dar care nu au chef sau nu stiu sa programeze.

Trebuie sa ai conceptul bine definit in cap cu pasii logici ca sa poti crea ceva, dar nu trebuie sa iti mai bati capul deloc cu sintaxa, metode de acces pentru datele evolutiei pretului sau ale indicatorilor sau alte nebunii.

Sincer, mi se pare mai usor Forex EA generator decit Jforex. Acolo macar ai toti parametrii pe care poti sa ii configurezi. Eu am invatat foarte usor pe ForexEA generator, si am deja 2 roboti care merg binisor…

E prima oara cand aud de forex ea generator. Nu arata rau. Avantajul e ca poti folosi ea-ul cu ce broker vrei.

Partea cu parametrii nu stiu daca am inteles-o. Cred ca si cu jforex poti configura parametrii.

Mie imi e greu sa invat jforex. La FX EAGen imi e mai usor fiinca am invatat mai mult…si acum incerc MQL4, ca sa mai si modific ceea ce se genereaza…

Problema cand faci EA din blocuri ( valabil si la Jforex, cred) este ca partea cu managementul pozitiei …nu prea ai cum sa o faci…pozitia medie necesita programare in MT4… Doar la mt5 poti sa scapi un pic…

Mie mi se pare destul de clar si usor visual jforex. Poti face ce calcule matematice vrei pentru orice. Daca te apuci sa scrii in java in schimb, atunci e un pic mai mare bătaia de cap fata de c# sau mql.