Tranzactionare de Optiuni

S-a discutat recent in alt topic despre optiuni binare si am realizat ca foarte putini traderi retail de forex stiu cam cu ce se mananca optiunile pe pietele financiare (nu cele binare), desi sunt un instrument foarte folosit de profesionisti. Am sa incerc sa recapitulez ideile principale relevante pentru cei curiosi.

Un avantaj al optiunilor este riscul predefinit limitat. Cu alte cuvinte poti lua “pozitii” in piata ce te protejeaza in cazul evenimentelor de tip black swan (decizii surpriza ale unei banci centrale sau a altor institutii, catastrofe naturale, atentate, rezultate surpriza la alegeri sau referendumuri si altele). Cu optiuni stii din start riscul maxim care ti-l asumi si nu esti afectat de lipsa de lichiditate (cum s-a intamplat la prabusirea pietelor in urma deciziei surpriza SNB, sau deschiderea cu gap dupa weekend intalnita in perioada crizei din Grecia). O astfel de protectia impotriva unor astfel de evenimente se poate face si cu hedging pe optiuni in paralel cu o pozitie luata pe spot sau futures.

Un alt avantaj clar pe care putini din retail probabil il stiu este ca exista diferite tipuri de strategii de a tranzactiona optiuni prin care poti face profit daca piata ramane intr-un anumit range pe o anumita perioada de timp. La astfel de speculatii nu trebuie sa ghicesti unde va merge piata, ci intre ce limite va ramane. O metoda pentru o astfel de speculatie este Iron Condor, explicata in clipul acesta:

Singurul dezavantaj al optiunilor din punctul de vedere al unor traderi in functie de strategia lor, este ca astfel de contracte implica un termen limita, cand ele expira. Astfel, daca pariezi ca ceva sa se intample pe piete, o faci in idea ca se va intampla intr-o anumita perioada de timp. Cu toate acestea, diferitele termene de expirare creaza alte oportunitati de strategii si precum Calendar si Diagonal spread sau altele.

Un exemplu aici:

Exista multe clipuri pe youtube ce explica optiunile, avantajele lor si diferitele strategii. Cateva din avantaje explicate aici:

Majoritatea exemplelor sunt pe actiuni, dar optiunile pe contractele futures pe forex functioneaza la fel.

Eu tranzactionez optiuni pe actiuni (equity options) zilnic. Atentie totusi la optiunile pe futures. Optiunile pe futures expira intr’un contract futures cu data de expirare pe o anumita luna, care poate fi sau nu fi data tranzactionata in acest moment.

Contractele futures (fie forex sau alt asset class) de exemplu /6E expira odata la cateva luni. Cel curent Decembrie ar fi /6EZ7 are un pret si optiuni pe el, in timp ce contractul de Januarie este /6EF8 este considerat un produs diferit cu propriile lor optiuni.

Sugerez sa intelegi macar optiunile pe actiuni (equity options) pana sa incerci macar sa te bagi in optiuni pe futures.