Traderi prolifici: aratati-va!

@Artok Eu nu consider ca trebuie sa fie vreun schimb. Eu doar am raspuns la ceea ce tu pretindeai ca ar trebui sa facem si nu o facem. .

Singura informatie cu aplicatie in trading din statistica si probabilitati care o stiu si o consider valoroasa este despre “variatie” (sau mai corect: distributia aleatoare a evenimentelor/rezultatelor) si anume ca si un statement profitabil de 18 luni poate fi cauzat doar de noroc si nu de altceva. Aceste lucruri le-am impartasit deja in alte posturi, altceva mai valoros nu am decat… sa va ajut sa carati mobila.

Asa trebuie. Pentru ca ceea ce iti spun eu, ca trader de succes, am aflat in ani de munca. Nu pot sa-ti dau tie moka rezultatul muncii mele. Daca e pe-asa, da-mi si mie te rog, 1000 de eur, moka, ca nu am si eu de investit, “Nu se stie cand vei avea nevoie sa primesti, si n-are cine sa-ti dea.”

Da, daca faci publica o strategie de succes, acea strategie nu va mai fi de succes. Daca nu pricepi chestia asta, n-ai ce cauta in domeniul forex.

Greseti rau si mai rau este ca nu-ti dai seama. Forexul este un joc cu suma nula. Daca cineva pierde, altcineva va castiga. Nu poate sa castige toata lumea.

In domeniul asta nimeni nu lucreaza impreuna. Fiecare e pentru el. Nu poti sa compari forexul cu firmele. Fiecare firma de pe piata e ca un trader. Samsung nu lucreaza impreuna cu Apple pe partea de telefonie mobila ci IMPOTRIVA Apple, asa cum unu care face 20% lunar nu lucreaza impreuna cu altul care face 25% lunar, fiecare lucreaza impotriva celuilalt. In Forex n-are ce sa caute altruismul.

Artok, sa nu te superi pe mine, dar cred ca ai citit prea multe chestii de NLP si alte chestii gen “Zen”.
Esti prea credul si neinitiat! Cum naiba sa bagi intr-ul broker obscur 50k, cand garantia pe Cipru e de 20k??? Sunt cel putin 5 brokeri autorizati FCA care sunt peste toti brokerii din Cipru la un loc!

Tu ori scrii posturile ca sa te distrezi ( sa calci 2 colegi pe nervi…si sa vezi cat rezista…de fapt vrei sa vezi daca sunt traderi buni adica daca au disciplina), ori reprezinti un broker…

Daca tot vrei sa dau mai departe…iti recomand site-ul unui prieten din jud Botosani care era trader bun, pina ce a inceput cu chestiile de dezvoltare personala…si acum acestea ii maninva tot timpul…si nu am mai vazut o analiza buna de la el de peste 2 luni :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Aveti 2 sectiuni…dezvoltarea personala si povesti din copilaria lui… eu prefer povestile

(sincer, povestile sunt magnifice…restul nu am avut rabdare sa citesc; daca e cineva dragut sa imi faca un rezumat…ii multumesc :slight_smile: )

Hai ca am dat si eu ceva mai departe…:slight_smile:

eu astept faza de skype sa vad unde locuieste timisoara… absenta lui e dubioasa… mai ales cand e vorba despre un topic despre traderi prolifici… poate mai da si el un logout la artok sa mai vedem si cate o poza… ca prea mult s-a vorbit aici…

@valim1975 nu ma supar pe nimeni; crede-ma s-au spus multe pe aici…

Nu am citit NLP, dar acele chestii “Zen” cred ca ma definesc ca si persoana… Eh… poveste lunga.

I-am spus si lui @ovidiubenone, nu mai analizati asa de superficial… Eu v-am spus broker-ul din Cipru unde am in prezent mai mult de 60kEUR. Daca erati curiosi ati fi aflat ca acest broker, FXPrimus, garanteaza pana la 2.5MilEUR, si este autorizat FCA, FSA, IMF, MiFID, BaFin, precum are si alte autorizari.

Nu scriu ca sa ma distrez… Apropo, m-am trezit acum ca mi-a sunat o alarma (price) si am deschis o pozitie… crede-ma am chestii mai bune de facut decat sa calc pe cineva pe nervi, sau sa ma amuz pe seama unora dintre voi. NU, nu reprezint niciun broker.

La un moment dat, s-ar putea sa ma uit peste site-ul prietenului tau.

Aoleu… e prea mult de scris ca sa iti raspund… Am mai mult de lucru decat am crezut :slight_smile:

Adica voi credeti ca pe toate site-urile gen FF, nimeni, vreodata n-a publicat vreo strategie de succes? Succes nu inseamna ca vei castiga 100% din timp, ci cel putin 51%.

Mai @Luce_Nera, cu ce difera faptul ca tu ai pus “sa moara dusmanii” public, iar lumea face bani pe semnalul tau, ironic, tu esti singurul care nu face bani pe semnalul tau, de ceea ce am spus eu cu profitul de 25% si workshop-ul??? Nu vezi ca te contrazici putin aici?

Adica voi n-ati auzit de scandalurile monstruoase in care Dealing Desk-urile foloseau Chat Room-urile ca sa “rig the market”?

Voi n-ati auzit de monopol, sau de market makers (nu in sensul din trading), sau de uzura morala planificata? Adica de ce naiba un telefon iPhone 900 care costa nu stiu, gen 150USD sa-l faci, se vinde cu peste 1000? De ce Samsung face acelasi lucru? De ce nu ar costa un Samsung Galaxy S200 gen 250USD? Pentru ca le e cald si bine atat si lui Samsung cat si lui Apple cu un telefon marca iPhone 900/Samsung Galaxy S200 la pragul 1000EUR. Ghici ce… din pacate s-a aliat si Google la acelasi “standard”… Putin offtopic acum. Fiind posesor de generatie Nexus 4,5,5x de 4 ani incoace… Nu voi mai cumpara niciun telefon de la Google, oricat de mult imi place stock Android PUNCT. O sa trec mai degraba de partea HTC sau One.

Apropo @Luce_Nera, ca tot vorbeam de Samsung, Apple, si am mentionat eu Google.

Uite ce mi-a adus news feed-ul din Google Now in dimi eata asta: http://www.chip.de/news/iPhone-8-im-Ticker-Apple-bringt-Galaxy-S7-Feature_105537750.html

Da-i cu Translate… E confirmarea la ce am scris in postul anterior. Sau tu te astepti ca ambii CEOi sa iasa in presa si sa zica: “Hehe baieti, noi lucram impreuna de ani de zile de fapt si de drept!” De asa ceva ai nevoie ca sa te convingi??

Confirm faptul ca Luce Nera da mai departe!! Si isi ajuta “colegii”, care dau de greu fiind mai nepriceputi. Stiu asta din experienta personala. Cand am intrat pe vamist, nu stiam nimic. Cat stiu acum, stiu doar datorita lui. Ba mai mult decat atat, s a straduit si sa ma ajute sa imi recuperez o pierdere mare. Deci…chiar daca nu se lauda cu asta, chiar da mai departe!! In plus, discutiile care se poarta aici au cam toate sens inspirational. Fiecare are cate ceva de transmis, o strategie, o parere despre un anumit trend, o idee de analiza, o informatie, etc. Daca citesti toate topicurile de pe vamist, vei vedea ca asa este…chiar si faptul ca s au straduit sa iti expuna tie intr o lunga discutie riscul la care te expui, este o dovada, zic. Si eu cred ca este f riscant ce faci, piata este f imprevizibila, nu cred ca exista strategie care sa garanteze un succes permanent. Cea mai buna strategie este sa investesti sume mici comparativ cu contul, in limita sigurantei. Mult succes!!!

Tocmai asta e dilema mea…

Deci e loc de altruism in Forex, sau nu? Sau daca o faci, trebuie sa o faci pe ascuns, ca nu cumva sa fii considerat prostul satului?

Sau oare ii ajuta fiindca sunt prea slabi ([quote=“Deedee, post:148, topic:681”]
isi ajuta “colegii”, care dau de greu fiind mai nepriceputi
[/quote]

), si oricum nu au nicio sansa sa aspire la “felia de tort” la care aspira dumnealui?

Artok, uite cum sta treaba…nu prea este ok faptul ca ai tendinta de a interpreta negativ lucrurile. Sper sa nu interpretezi la fel si semnalele forex :))) Daca nu se lauda, nu inseamna ca ajuta oamenii pe ascuns. Chiar a specificat undeva mai sus, tot in discutia asta, la vedere, ca ma ajuta sa recuperez o pierdere. Apoi, important, nu prostul satului invata pe altii, ci desteptul satului, deci nu are de ce sa se ascunda. Si nu ajuta din altruism, ci din spirit de colegialitate. Este o mare diferenta. Tot colegial ii dezbate si formulele lui the seer. Care nu este vreun habarnamist ca mine, ci este fix pe aceeasi felie de tort cu luce nera. Iar mie nu mi a dat vreo formula magica hocus pocus de castigat pe forex, ci mi a furnizat informatiile care sa ma ajute sa o gasesc singura si mi a explicat cu rabdare lucruri pe care nu le intelegeam. Pentru ca am intrat pe vamist de curiozitate, si cand am vazut ce vorbesc baietii astia aici, am inteles ca forex este muuuult mai complex decat credeam. Am inteles ca eram proasta ca noaptea. Am cerut ajutor. Am primit. Acum incep sa vad zorii zilei. Dar pana iese soarele mai am mult de munca. Intelegi cum stau lucrurile, artok??? Nu ti da nimeni asa zis solutii miraculoase castigatoare, ca nu prea exista…nu isi asuma nimeni raspunderea pentru tranzactiile altuia…decat nemeth :joy::joy::joy:

Aha! dl @Luce_Nera e de fapt un cavaler: helps a damsel in distress!

Mda… eu unul m-am lamurit, in linii mari… Continuati va rog cu analizele voastre, si ignorati aceste ultime posturi. Nu vreau sa va abat de la lucrurile importante.

Pana una alta, va astept cu drag pe 2-3 Feb. Nu stiu sa va zic exact data, pentru ca pe 31Jan, sau 1Feb se va naste al doilea mostenitor. In functie de data nasterii o sa va comunic data sesiunii noastre. Ora va las pe voi sa o alegeti. Insa daca unii dintre voi lucreaza, atunci propun 20:00 ora Romaniei.

Contez pe: @Luce_Nera, @aex, @theSeer, @ovidiubenone, @valim1975, Daca sunt si alte persoane interesate sa participe, atunci m-ar bucura prezenta lor.

Va fi o sesiune scurta cu urmatoarea agenda:

• maxim 10 minute
  • cine e Artok: nume, prenume
  • sumar tranzactii (incl. balanta)
  • exemplu tranzactie negativa (-3000USD) incheiata pozitiv (aproximativ).
  • !surpriza!
  • o scurta runda de intrebari&raspunsuri

Dupa aceasta sesiune, imi voi sterge contul de pe Vamist.ro. Dupa aceasta sesiune sper sa fi lasat ceva “food for thought”. Daca nu, atunci viata merge mai departe :slight_smile:

Oh, ce dragut din partea ta ca m ai inclus si pe mine in invitatie!!! Ah, mi s a parut, nu sunt pe lista!!! Probabil damselele aflate in distress si care aspira doar la firmituri de tort, nu prezinta interes pt traderi de succes​:joy::joy::joy:ok, no prob. Curiozitatea mea este, insa, urmatoarea: daca dupa succesul rasunator pe care il vei prezenta aici pe 2-3 feb ora 20.00, tu iti vei sterge contul si dispari, noi de unde stim ca sistemul tau infailibil a functionat pe termen lung si nu doar 2 sapt? Ca de fapt asta a fost subiectul discutiei. Ca poti avea noroc o perioada, da. Dar limitata. Tu trebuie sa demonstrezi ca ai stiinta, nu noroc, deci castigi constant. Multa vreme. Sau poate pe data de 4 feb pierzi banii si atunci inseamna ca dreptatea este de partea colegilor de pe vamist. Ar merita sa afle si ei.

Damsel in distress, sau @Deedee, mai citeste o data paragraful [quote=“Artok, post:152, topic:681”]
Daca sunt si alte persoane interesate sa participe, atunci m-ar bucura prezenta lor.
[/quote]

Pe de alta parte, ar prinde bine o prezenta feminina in discutie. Deci, te invit cu drag, personal: @Deedee contez si pe prezenta ta.

Daca ai succes fenomenal 2 ani la rand, iar dupa 2 ani si 1 zi pierzi TOT (pe barba ta… nu da brokerul faliment, nu vine marea criza, nu vine apocalipsa), te mai poti numi trader de succes? Sau daca ai castigat 2 ani la rand, NU SE POATE sa pierzi? Daca asa e, este scris undeva care e perioada minima dupa care devii trader de succes??? Daca da, eu nu o stiu, si sincer, nici nu ma intereseaza sa o aflu.

Ce vreau sa demonstrez este ca 2 luni, sau 2 ani, dpmdv nu conteaza. Cat timp eu cred ca ceea ce fac imi va aduce doar profit, si voi fi testat asta cu succes in ultimele 6-7 saptamani

Nu sunt trader… sunt doar un biet tester, care vrea sa scape de jugul corporatiilor, si crede ca prin forex trading va reusi sa faca asta. Ce va pot spune e ca eu DEJA am reusit! DEJA am scapat de jug!

Imi voi sterge contul de pe vamist pentru ca mi l-am facut doar pentru a posta acest thread. Insa, uita-te la agenda! Mai exact la:

In timp ce majoritatea dintre voi o sa stati sub protectia anonimatului, eu unul nu o sa ma ascund sub o piatra de vreme ce o sa imi stiti numele real; daca sunteti curiosi sa stiti ce mai fac, nu fiti straini :slight_smile:

Daca am tranzactiile publice nu inseamna ca mi-am publicat strategia. Nu e suficient sa copieze tranzactiile. Semnalul meu o sa crape la un moment iar cei care copiza tranzactiile o sa inteleaga atunci ce vorbesc. Oricum, le doresc succes tuturor celor care copiaza tranzactii. Eu de acum nu mai tranzactionez pe contul ala. Sa nu-mi spui ca pe asta te bazai cand ai facut credit la banca :grinning:

Prietene, e diferenta mare intre ajutorul de care vorbeste Deedee si ajutorul pe care il ceri tu. Deedee a primit aici informatii generale despre forex si in particular incerc s-o ajut sa recupereze o tranzactie nefericita. Dar tu vrei altceva, tu efectiv vrei sa-ti dau sistemul de tranzactionare. Strategia care se construieste in ani de experienta. Adica tu vrei toata mana, nu te multumesti cu un degetel.

Mai pune o liniuta la agenda: cum (NU) am retras banii din Cipru. Sau asta cred ca se incadreaza la surpriza :joy:

Ai dreptate, pe asta ma bazam. M-ai prins @Luce_Nera, esti tare precoce! Te rog frumos sa faci in asa fel incat sa nu iti crape semnalul! Te rog… te rog… te rog!!!

Aminteste-mi te rog, ce ajutor cer eu? Singurul lucru pentru care am venit aici, pentru prima data in viata mea, acum 6 zile, lucru pe care nu l-am aflat inca, a fost un raspuns la intrebarea din postul initial: [quote=“Artok, post:1, topic:681”]
V-ati lasat de meserie pentru a trai din trading?
[/quote]

Pana acum 6 zile, nici nu stiam ca existati, dragii mei!

Daca nu a fost clar pana acum, sper sa fie clar acum: NU astept NIMIC de la NIMENI! Am spus deja mai sus… dai… fara sa primesti, si fara sa astepti sa primesti inapoi!

Cat despre agenda… sorry, e deja fixata :slight_smile:

Ma amuz teribil… In primul rand, contractul de credit l-am facut inca din Decembrie…

Stiti cum am aflat de vamist.ro? Haide sa va spun!

Acum 6 zile investigam comunitatea http://www.techangels.ro/. Am luat pe fiecare membru al comunitatii in parte, si m-am interesat in ce business-uri au investit. Aproape de final, de indata ce am ajuns la penultimul membru (listat pe site), dl. Stefan Vaduva, am aflat ca a infiintat acest forum, si ca subiectul principal este “retail trading”. Atunci mi-am spus: “ia uite ce chestie”.

Asta e tot :slight_smile:

Ar mai fi ceva, ce tocmai i-am zis lui @ovidiubenone.

Tot ce fac este in acele video-uri (mai putin signal providerul)! Nu e nimic secret: nici metoda, nici signal provider-ul… O sa va repet doar ce zice si omul ala. Insa am sa o fac… relax. Si o sa va arat si exemple reale. Na @Luce_Nera ca am mai adaugat un topic la agenda.

Pana acum cea mai mare tranzactie “pierzatoare” a fost de -3438.22USD. O sa va arat cum am iesit din ea, pe plus. Sper sa fie suficient.

In fine, ca sa nu mai aman degeaba: folosesc hedging… PUNCT! La pozitiile pierzatoare fac hedging. UItati-va mai bine la video-urile lui Nemeth… Hedge, e acolo la partea de losing trade management!

De aia zic: NU AM CUM SA PIERD! Sigur, pot pierde 10000USD pe o tranzactie, dar voi avea o alta tranzactie de 11000USD castigatoare simultan. Net profit = 1000USD

In cazul tranzactiei pierzatoare de mai sus, tranzactia castigatoare a fost de +3471.13USD. “Net” profit: 32.91USD. Mi-am luat teapa insa… ca net profitul a fost mai mic cu - vreo 300USD… pentru ca m-am grabit, si nu am considerat comisioanele… din greseli inveti precum spuneai adineaori. Nu am avut niciodata comisioane de 370USD in viata mea, pana la acele 2 tranzactii :slight_smile:

Tot m-as bucura sa asistati la sesiunea mea… macar pentru supriza, daca nu pentru altceva :slight_smile:

Daca eu imi garantez mie ca pot face bani, cu acea rata de profit(min 15%lunar), nu pot spune acelasi lucru si despre voi. Precum am spus, si dl oltciter foloseste sistemul aceluiasi domn Nemeth! Insa dansul are cu totul si cu totul alte asteptari! Eu sper ca pe voi strategia dlui Nemeth sa va faca mult mai profitabili decat il face pe dl. oltciter!

Am inventat ceva? Am revolutionat ceva? Chiar trebuie sa fac ceva din astea pentru ca sa castig din trading? Precum am spus, trading forex pentru mine este deja doar o sursa de venituri consistente. Nu vreau sa fac meserie din trading forex. V-am ascuns ceva? -> NU!

Asta e “food for thought” pentru voi toti! Si cu asta consider ca am spus tot ce aveam de spus pe acest forum. Mai raman cateva mici detalii (vezi agenda) pentru sesiunea din 2-3 Feb.

Pe curand!

@Luce_Nera, [quote=“Luce_Nera, post:155, topic:681”]
Eu de acum nu mai tranzactionez pe contul ala.
[/quote]

O singura intrebare: de ce? Un raspuns serios, fie el si in privat, este foarte anticipat! Multumesc mult.