Traderi prolifici: aratati-va!

Da… si sunt ceva mai multi 50kUSD

Formula asta cred ca e gresita:

Uite niste poze sa vezi cum am inteles eu (situatia TP cu DD):

VARIANTA 1, FARA OPTIMIZARE:

Avem TP=0.03lot100pips & DD=0.03lot400pips

VARIANTA 2, CU OPTIMIZARE:

Avem:
Tranzactia 1 >>> TP=0.01lot100 pips & DD=0.01lot400pips
Tranzactia 2 >>> TP=0.01lot300 pips & DD=0.01lot200pips
Tranzactia 3 >>> TP=0.01lot500 pips & DD=0.01lot0pips
TOTAL >>> TP=0.01lot900 pips & DD=0.01lot600pips

Rezumam cele 2 vatiante:
VARIANTA 1, FARA OPTIMIZARE: TP=0.03lot100pips & DD=0.03lot400pips
VARIANTA 2, CU OPTIMIZARE: TP=0.01lot900 pips & DD=0.01lot600pips

Inmultim pipsii si impartim loturile din varianta 1 cu factorul 3 ca sa echivalam cu varianta 2. Rezumam din nou cele 2 variante:

VARIANTA 1, FARA OPTIMIZARE: TP=0.01lot300pips & DD=0.01lot1200pips
VARIANTA 2, CU OPTIMIZARE: TP=0.01lot900 pips & DD=0.01lot600pips

Deci varianta 2 cu optimizare a crescut TP-ul de 3 ori si a scazut DD-ul la jumatate.
E corect?

Da, e corect. La fel si formula.

TP in varianta 2 cu optimizare (cei 900pips * 0.01 lot) pot fi micsorati la 300 pips * 0.01 lot = TP in varianta 1 fara optimizare…

Astfel TP in varianta 2 cu optimizare va fi pe la jumatatea intervalului intre nivelele 2 si 3, in timp ce TP in varianta 1 fara optimizare va fi la nivelul 1. Avantaj clar pentru varianta 2 cu optimizare.

Si DD-ul a scazut la jumatate, iar TP-ul a ramas acelasi 100 pips * 0.03 lot, sau 300 pips * 0.01 lot.

Deci în varianta 2 cu optimizare nu se urmărește creșterea TP-ului ci doar scăderea DD-ului?

Creșterea TP-ului este inertiala, inertia provenita de la scaderea DD-ului.

Daca vrei o iei in considerare si muti TP2 inspre TP1, daca nu vrei nu o iei in considerare. Pretul poate sa nu mai revina foarte curand la nivelul 2 (nu mai zic sa atinga nivelul 1), astfel incat o inchidere pe ACELASI profit intre nivelele 2 si 3 ca si cum pretul ar fi atins nivelul 1 (fara optimizare) nu poate fi decat mana cereasca.

Am inteles care e treaba cu optimizarea asta. Dar am inteles si ca nu aduce avantaj pe termen lung. Repet, [quote=“Luce_Nera, post:83, topic:681”]
Cand nu cunosti modul extrem de complex in care se realizeaza procentul de 50%-50%, te lansezi in astfel de optimizari copilaresti.
[/quote]

Vezi ca faci o greseala la formula 0.5 * 300 pips + 0.5 * 70 pips = 185 pips profit. Teoria spune ca aceasta optimizare aduce un avantaj doar pe o anumita perioada si numai daca ai noroc sa prinzi anumite miscari ale pretului. Cu cat tranzactionezi mai mult, se regleaza situatia si o sa vezi ca DD-ul pe care il scazi o sa conduca in final la scaderea profitului. Ce iei pe mere dai pe pere. O sa revin mai tarziu cu explicatii, ca e mult de scris, poze, nebunii.

Ar fi interesant daca ai avea un statement cu tranzactii fara optimizare si tranzactii cu optimizare, sa se vada clar avantajul. Dar chiar si asa, ar fi vorba doar despre o perioada care n-o sa dureze la infinit.

Piata este irationala, spunea Valim mai devreme…

Deci ai statement sau nu ai?

Voi face un backtesting al variantei optimizate si al celei neoptimizate. Nu are relevanta strategia folosita, ci doar daca scade sau nu profitul odata cu scaderea DD-ului.Sa vedem ce zice i7…

Deci tu afirmi ca optimizarea aduce un avantaj fara sa ai un backtesting in spate.

Toate backtesting-urile din lumea MT4 se fac pe strategii.

De dragul matematicii, voi face un backtesting pentr-o optimizare (tranzactii agregate) astfel incat rezultatul sa fie independent de orice strategie anume. Optimizarea nu este altceva decat Money Management altfel spus.

Mda, nu stiu dupa ce criterii ai ales signal provider dar e slab rau. Nu stiu ce face Joseph Nemeth cu sistemele lui dar daca merge tot asa de bine ca Signal provider, nu te vad bine.

@ovidiubenone Imi recomanzi un alt signal provider (care sa fie compabitil cu brokerul meu) mai bun decat ce am gasit eu? Sau doar ai analizat cifrele?

Analizez traderi de prin 2010. Am scos profit frumusel de pe urma tarderilor, Dar nu am folosit NICIUN TRADER de pe mql4.com si aalizez la ei de cand au aparut semnalele la ei. O sa iti spun de ce. Fie nu au performanta, si cei care intradevar reusesc sa faca performanta renunta la a mai furniza semnale.

Traderul ales de tine are o multe probleme:
Istoric sub 6 luni nu te intereseaza, peste vreo 90% din sisteme crapa
DD peste 30% sa nu spun 20% nu te intereseaza, ala nu e trading e gambling. Traderul tau are 55% in 3 luni

Traderii stiu dar care sa miste stiu dar nu furnizea semnale ca sunt prea prost platiti traderii cu adevarat buni, ca sa stea pe Signals.

@ovidiubenone analiza ta este putin cam superficiala. Ai dreptate cu tot ce ai spus, insa trebuie sa sapi mai mult, ca sa vezi ce am vazut eu. Mai important decat vazutul, este incercatul.

Nu ma lansez in a da sfaturi nimanui, insa subliniez ca analiza e superficiala.

Hai sa te ajut putin.

In prezent sunt abonat la semnalul BIG Money Profits al signal provider-ului Ching Angie. Acest signal provider mai are un semnal Small to BIG Money. Performantele celui de al doilea sunt: growth 774%, 38 weeks, 1702 trades, 94%win, profit factor 12.55, max DD 46%.In ultimele 5 luni pe acest semnal DD maxim a fost undeva la 29.6%

Care e legatura intre cele 2 semnale? Ai sti daca ai studia tranzactiile, sau daca ai fi avut un abonament.

Semnalul generat de BIG Money Profits este, de aproape o luna de cand m-am abonat la el, acelasi cu semnalul de pe Small to BIG Money, in ceea ce priveste caracteristicile tranzactiei: pereche, entry, TP, SL, exit. Ce difera este numarul de tranzactii, precum si volumul tranzactiilor.

Precum am mai zis, cand vad ca tranzactia merge prost, o gestionez eu. Insa omul asta are in spate o echipa care face analiza pentru mine. Daca din cei minim 15% pe care vreau eu sa ii fac lunar, el imi face macar 20%, eu sunt multumit.

Apreciez grijile pe care ti le faci pentru mine. Insa, putina rabdare… mai e un pic…

Din ce am citit aici pana acum, sentimentul pe care il am este ca majoritatea (foarte putine exceptii din ce am vazut) vrea doar sa profite de pe urma celorlalti.

In schimb nimeni nu ar da ceva la schimb, ceva valoros, ceva care chiar functioneaza pentru ei. A da… un Like e ok… insa nu suficient. De parca daca eu v-am zis voua strategia mea (care era publica pe YouTube de 4 ani) o sa se schimbe ceva major! Nu se va schimba nimic major, din nefericire. Insa niste nefericiti ca si mine, vor deveni foarte fericiti. Si daca acestia la randul lor vor face alti nefericiti sa fie fericiti, mai exista o speranta.

Probabil ca nu ati vazut filmul Pay it forward! Va recomand cu cea mai mare caldura sa il vedeti, si sa devina crezul vostra in viata. Doar asa mai putem schimba ceva!

Eu am “paid it forward”: am expus tot ce aveam de expus… fara niciun ascunzis, fara nicio criptare… etc. Si in 2 saptamani o sa ne auzim si pe Skype. Atunci Artok va avea un nume real.

Voi cum v-ati ajutat semenii?

Pe baza asta ai bagat tu 50k? Credeam ca tranzactionezi pe semnalele tale, ca analizezi tu piata.

@Luce_Nera am spus mai sus: Daca din cei minim 15% pe care vreau eu sa ii fac lunar, el imi face macar 20%, eu sunt multumit.

Pentru minim cei 80% din 15% eu lucrez. Si daca signal provider-ul imi aduce acei 20% din 15%… e foarte bine.

Nu va pierdeti in detalii… Scopul meu este sa ma pot intretine, si sa prosper din a tranzactiona Forex.

Pana acum, Master Planul functioneaza la parametri optimi.

@Artok poate ca nimeni nu da ceva valoros la schimb pentru ca nu avem. Eu cel putin daca aveam nu mai intram de plictiseala de forum, eram pe iacht cu o blonda mancand samundari khazana la un pahar de krug clos d’Ambonnay din 98.

Va ajut sa carati mobila cand vreti sa va mutati. Pay it forward.

@aex In primul rand, de ce trebuie sa fie tot timpul un schimb?

Tu crezi ca daca tu faci un workshop amanuntit despre strategia pe care o folosesti, dintr-o data o sa castigi mai putini bani, ca si cand persoana careia i-ai povestit despre strategia ta ti-ar “manca” din profit? Cat timp nu folosim un robot ca sa tranzactionam, desi folosim amandoi aceiasi metoda, rar se intampla sa deschidem si sa inchidem tranzactiile in acelasi mod. Evident si rezultatele vor fi oarecum diferite.

Dai… nu ca sa primesti… dai pur si simplu! Nu se stie cand vei avea nevoie sa primesti, si n-are cine sa-ti dea.

Teoretic, daca tu faci profit 20% lunar, iar un alt utilizator face 25%, se pare ca e ceva valoros de impartasit, nu crezi?

Daca traderii institutionali lucreaza impreuna impotriva traderilor retail, noi de ce lucram in continuare pe cont propriu???

Daca te uiti la marile firme din lumea asta, gen Berkshire Hathaway, Apple, Google, etc. multe au inceput cand niste parteneri si-au pus ideile pe aceiasi masa si le-au intors pe toate fetele.

Lacomia si frica sunt emotiile supreme pe care trebuie sa le invingi ca sa devii trader de succes. Cred ca multi avem de lucrat la partea cu lacomia.