Traderi prolifici: aratati-va!

N-ai raspuns la intrebare. De ce scazi (-200) din 100?
De ce castigi 300 de pipsi cand pretul ajunge in punctele de reversal?

PSAR, Fractali…tot aia e pt mine :slight_smile:

Lasa tu eurusd …ca daca vom vedea 1.5% dobinda la FED, mai sta 2 ani sub 1.20… mai ales ca dobinda tinta e la 2.25 %pina in 2019!. Sunt sanse mari sa vedem 0.97…retine urmatoarea axioma: euro e moneda de risc, anticiclica!. Adica se va aprecia pe ciclu de relaxare si se ca deprecia pe restrictionare monetara. O sa aiba un puseu dupa luna mai, dar nu cred ca o sa mai ajunga la 1.14…vom vedea.

Nu am obtinut 50% nici in 2 ani! Nu imi schimb strategia. Mai bine ma duc si dau o petrecere, decit sa dau tare intr-un cont de 1-3000 de euro…mai bine merg cu volumele mici si astept oportunitati…

Vezi ca SNB a fost ceva unic…si irepetabil. Iti convenea inainte cand aveai swap pozitiv la long eurchf si el mergea doar in sus…

Si cum te simti cand toti banii tai sunt in contul brokerului?

Daca si cu parca s-au suit in barca, daca nu era, parca se inneca.:grin:
Pe luni si ani poate sa faca EURUSD ce vrea muschii lui. Eu sunt de la daily in jos.

Ce sa zic, sunt banii tai. Daca tu stai fara griji e treaba ta.

Vezi ca brokerii autorizati FCA au garantie pina la 50.000 Gbp. Eu am mai putin de jumatate…:slight_smile:

La mine cheia e doar expinerea mica.

Vezi ca …si eu sunt pe…short. vezi ca pe daily am analisti buni cae dau long…pe weekly e indecis …iar pe monthly e puternic in jos …

Te rog sa fii atent la postarea asta de acum vreo saptamina. Nu am avut timp sa ma uit si la perioade, dar daca erai in piata in 2012, stii despre ce e vorba.

Si eu as vrea in jos cat mai repede, dar se pare ca nu scapam de 1.08xx

1.038…am vazut ca exista ingeri, asta ar insemna deja ca il vad si pe dumnezeu :)))))

Da, e mai clar 100 + 200 = 300, cu adunare si nu cu scadere.
100 pips sunt TP initial, iar 200 pips sunt beneficiul realizat de ordinul agregat in raport cu un ordin de 0.03 loturi.

Pretul de intrare al ordinului agregat = (size1price1+size2price2+size3price3) / (size1+size2+size3) =
[0.01
price1 + 0.01*(price1-200pips) + 0.01*(price1-400pips)] / (0.01+0.01+0.01) = [3*price1-600pips] / 3 = price1 - 200 pips

EURUSD nu va cobori mai jos de 1.033 in jurul datei de 20 ianuarie - data investirii lui Trump, dar va urca vertiginos la 1.136 in cel mult urmatoarele 3 luni.

Nu poti sa stii…1.08 pare inevitabil…dar stii ce se intimpla cand toti cred intr-o directie…li se ia SL !!!

Momentan EURSD e cam netranzactionabil…pina nu face minim 100 pips pe zi timp de o saptamina…nu are volatilitate. mai degraba un usdjpy ar merge long de aici…asta zic eu…face cam HH si LH . daca pica la 111…ar merge un long pina la 115…

Wintergasp are multe postari foarte interesante de aceea eram curios sa aud pareri despre el.

Daca ar cobori la 1.033-1.038, as fi cea mai fericita!!!

@Artok nu as lua astfel de decizii fara un sistem testat pe o perioada mai mare de timp, dar iti urez succes. Important e sa nu pierzi bani chiar daca nu o sa reusesti chiar din prima incercare sa traiesti din trading… iar daca o sa reusesti, o sa fii eroul nostu :slight_smile:

Ideea cu Forex e ca exista in permanenta riscul sa pierzi tot capitalul investit. Deci nu cred ca exista niciodata momentul in care cineva reuseste in Forex… adica azi reusesti, maine pierzi tot :slight_smile:

Insa eu nu voi pierde :slight_smile:

Pot spune ca mi-am asigurat deja salariul pe 2 luni din castigurile acumulate pana acum, in conditiile in care am inceput cu 5200USD pe 20Dec, iar cei 53400USD mi-au intrat in cont pe 12.Jan. Se considera reusita din prima incercare? Sunt eroul vostru? :slight_smile:

In primul rand sunt eroul meu, pentru ca nu ma credeam niciodata in stare sa renunt la zona mea de comfort. Si uite ca am facut-o, si am facut-o in stil mare :slight_smile:

Revin precum spuneam, pe 2-3 Feb… si ma opresc acolo, pentru ca mi-am demonstrat in primul rand mie ca pot sa fac asta!

poti sa ne dai si noua parola de investitor? sau sa iti pui contul pe forexfactory sau fxblue?

Comme on, Hero!!!

O sa organizez o conferinta pe Skype pe 2-3 Feb, si va arat pe real. Fara criptare sau mai stiu eu ce… Revin cu detaliile conferintei cu suficient timp inainte.

Dispari ca magarul in ceata…lasa si tu o parola de investitor. Stiu ca ai…dar iti e frica, chair daca nu recunosti…

Stai linistit…nu iti fur tranzactiile. Eu cu 15-20% pe an sunt multumit…

@valim1975 te asigur ca nu dispare nimeni.

Despre ‚Äúmuza‚ÄĚ :slight_smile: pot sa va spun de pe acum: Joseph Nemeth.
Pe vamist.ro exista dl. oltciter care foloseste sistemul aceluiasi domn Nemeth ca referita (vedeti threadul Analize Tehnice Heiken Ashi). La fel ca si mine, ne-am adus tusa noastra personala la sistemul dlui Nemeth.

Eu spre deosebire de dl. oltciter nu folosesc niciun program de trading automat pentru strategia dlui Nemeth. Aseara am dormit doar 2 ore de exemplu :wink: Insa pentru cateva mii de USD pe noapte, merita sa stau treaz :slight_smile:

Cautati pe YouTube: ‚ÄúJoseph Nemeth‚ÄĚ. Pentru informatii suplimentare consultati automatafx.com. Acest broker este infiintat de dl. Nemeth si asociatii lui.

Exista si ceva controverse, insa va las pe voi sa vedeti daca vi se potriveste.

In afara de strategia dlui Nemeth, folosesc si un semnal (imi aduce cam 10-15%): https://www.mql5.com/en/signals/217585 . Semnalul il manage-uiesc eu separat din momentul in care tranzactia este pe minus. Astfel ca s-a intamplat ca eu sa fac profit, iar Signal Provider-ul sa fie inca prins in tranzactie, cu multe sute de USD pe minus.

Pentru semnal folosesc si un VPN server inchiriat de la MQL5.

Brokerul meu este FXPrimus.com (Cipru), ECN spread. leverage 1:500, 5USD per standard lot commission.

Acum stiti exact ce fac! Nu mai am niciun as in maneca, nimic ce tin ascuns de voi.

Mie nu mi-a dat nimeni aceste informatii‚Ķ ce bine ar fi fost daca le-as fi primit acum 2 ani. Sper sa va ajute si pe voi, asa cum ma ajuta pe mine! In momentul in care veti incepe sa faceti profit folosind strategiile astea nu uitati sa ‚ÄúPay it forward!‚ÄĚ

Eu tocmai ce am facut-o!

Da Doamne mintea romanului cea de pe urma…

Artok, daca reusesti sa traiesti din trading luna de luna, fara sa-ti neglijezi familia, Srinivasa Ramanujan care mai venea cu cate o noua formula matemetica zi de zi va fi doar un amuzament al cunoasterii limitelor mintii umane…

mda, se pare ca sunt multi clienti suparati caree au dat bani grei pe sistemele lui Nemeth Acum intelleg de ce considderi ca nu ai cum sa pierzi. Asa isi promoveaza Nemeth sistemele. Ce nu zice el insa e ca multi au pierdut tot din cauza sistemeor lui si probabil degeaba il dau in judecata.

"The software is supposed to prevent any losses with a trade recovery strategy that cannot take into account margins that are gone after a bad run with faulty software. This happened before, according to Mr Nemeth, but of course he blames it on the broker. My account was wiped out by his system and he did begin to pay back the 28k lost, but after two payments of 5k each, he stopped and pleaded poverty. "

http://www.ripoffreport.com/r/joseph-nemeth/scottsdale-arizona-85258/joseph-nemeth-global-profit-technologies-inc-caveat-emptor-buyer-beware-scottsdale-a-1233751

Propun totusi sa il incurajam pe artok sa continue. Cand o sa isi faca propriul lui fond de investitii poate ma angajeaza si pe mine ca sofer personal sau portar.

Artok, ai bagat 50k in Cipru? :grin: