Traderi prolifici: aratati-va!

@aex, ai uitat genul documentar: cum a facut Artok primul 1milUSD. :slight_smile:

Raspunsul la intrebarea ta are doua componente:

1. motivul pentru care am intrat in trading este: vreau sa fiu propriul meu sef!
  2. ca in orice job, cand te duci la interviu ai nevoie de un CV; nu te primeste nimeni pe cuvinte bine alese, sau promisiuni, “stiti, eu va pot transforma 50.000 in 250.000 in cateva luni, multiplicati asta cu 100, 1000, sau 10000”

Revin cu feedback la inceputul lui Feb.

Luce, te bagi si tu in hora la cine face primul primul 1 mil EUR ?

Artok cum tranzactionezi? Analiza tehnica? analiza fundamentala? amandoua? alteva?

@theSeer Nu mă bag ca nu am banii lui Artok. Poate pe demo dar tot nu se compară. Oricum o sa ies de pe demo, astept să-și revină ultimele tranzacții deși pe AUDCAD nu prea mai am speranțe că-și revine, s-ar putea să închid pe minus aici. Apoi aștept să fac cele 20 de loturi la GSI să văd dacă pot să retrag ceva si după aia cred că o să bag si eu niste bani, nu mult, vreo 500 de lei.

@Artok ziceai că ai fi putut să iei 100.000 eur. Se da suma asta la credit de nevoi personale ca eu n-am auzit de așa minunăție? La ce banca ai făcut credit ?

Cu 50k EUR te poti stabili mai oriunde in lumea asta. E clar ca e un credit cu garantie ipotecara, case sau/si terenuri cel mai probabil mostenite, garantie care nu a acoperit insa 100k EUR.

@theSeer, lasa loc si de o urma de indoiala. In tot ceea ce spui esti foarte categoric. Vorbesti de mosteniri, si alte tampenii. Singura mostenire pe care am primit-o, a fost sa achit creditele de nevoi personale ale parintilor mei, in urma contractelor din strainatate pe care eu mi le-am obtinut. Te rog, ai putina retinere inainte de a mai debita asemenea teorii. Ca sa te scutesc de alte teorii cu privire la ce fel de contracte am incheiat, domeniul meu de activitate este Software Test Automation/Test Management focusat pe produsele SAP.

@Luce_Nera sunt stabilit in Germania de aproape 3 ani; dobanda la creditul de nevoi personale pe 5 ani pe care l-am facut, fara nicio garantie in afara de salariu, este de 3.90%/an. La sfarsitul celor 5 ani ajung sa platesc 55131.37EUR (adica 5131.37EUR dobanzi).

@aex: urmaresc trendul & support/resistance. Nu fac niciun fel de forecast, pentru ca nu cred ca in Forex poate face cineva forecast.

Timpul va arata cine sunt traderii profitabili si cine nu. Ceasul ticaie and so far so good!

Felicitari Artok ca esti stabilit in Germania. Cunosc mentalitatea germana si e una de success.

In Romania lucrurile sunt foarte categorice in ceea ce priveste imprumuturile bancare.

Acum avand la ce ma raporta, inteleg ca ai un target de profit 10% lunar, deci si un drown down in jurul a tot 10%. Ai vorbit de urmarirea trendului & support/resistance, dar cu raportul risk / reward cum stai, e supraunitar sau subunitar ? Cauti in vreun fel sa-l optimizi ? Tranzactionezi cu stop loss sau fara stop loss ?

50.0003.9%=19505ani=9750 eur
De unde 5131.37 eur? Ti-a facut vreo reducere banca?

@Luce_Nera: vrei sa iti arat contractul de credit? Eu iti citesc datele din contract. Cum calculeaza ei mai exact, nu stiu. Va trebui sa ii intrebi la adresa: https://www.skgbank.de/

1950 ori (1 + 0.8 + 0.6 + 0.4 + 0.2) = 3 ori 1950 = 5850 EUR

@theSeer: mentalitatea e de roman; vorbitul limbii germane si lucratul in Germania nu influenteaza prea mult mentalitatea pe care ai cladit-o in cateva decenii.

Targetul meu e mult mai mare.
Drawdown: max 20%
Risk/Reward: as putea spune ca 0%risk 100%reward. Deci e raportul e 0.
Tranzactionez fara stop loss, fara take profit… pana cand trendul lucreaza impotriva mea. Cred ca succesul in trading nu vine din tranzactiile profitabile pe care le prinzi, ci din cum esti in stare sa iesi dintr-o tranzactie extrem de neprofitabila. Eu incerc sa ma perfectionez in aceasta a doua categorie: a iesi din tranzactii neprofitabile :-).

@Artok Ai facut un fel de backtesting la strategia ta sa vezi cum s-ar fi descurcat pe ultimii 3 ani? Nu de alta dar poate strategia da roade doar in anumite conditii de piata.

Cum poti sa ai drawdown de max 20% cu risk 0 ? Te bazezi pe faptul ca iti vei inchide in cele din urma pozitia neprofitabila fara pierderi? Cred ca doar arbitrajul e singura abordare ce poate avea risc 0, dar metodele de arbitraj care mai sunt profitabile in ziua de azi nu cred ca sunt accesibile traderilor retail. Asadar, mie imi da cu virgula… Nu prea inteleg cum poti tranzactiona cu risc 0 atat timp cat nu ai o masina a timpului sau un glob magic cu care stii cu certitudine ce urmeaza sa se intample.

@Artok Tranzactionezi fara stop loss, fara take profit si vrei sa te lasi de job dupa 1-2 luni ? Daca ziceai 1-2 ani, intelegeam, dar asa ce vei face in momentele alea - pana ce piata isi va reveni dintr-un drown down, tai frunza la caini ?

Cred ca va fi un documentar despre un dezastru. Sau poate imi scapa mie ceva si nu am inteles…

@Artok e mai usor să previi decât să tratezi, spune medicina. Dacă ești intr-o tranzacție “extrem de neprofitabila” înseamnă că deja ești bolnav. Încearcă mai întâi să eviți, e mai ușor.

Asa cum am mai spus, vom trai si vom vedea :slight_smile:

Nu vi se pare putin suspect ca doar 95% din retail traderi sunt pierzatori? V-ati intrebat de ce?
Mie imi place sa cred ca asta se intampla datorita materialelor care ne sunt bagate pe gat de asa zisii experti. Ei bine, din ce aud de la voi, de fapt citesc, va expuneti aceleasi pareri cu parerile rechinilor despre cum ar trebui sa facem trading. Ei uite, eu incerc sa merg impotriva curentului, si am increderea ca voi face parte din acei 5% retail traderi profitabili.

Rabdare si timp!

Si cam atat pana pe 2-3 Feb.

O sa va dau raportul pe 2-3Feb, indiferent care va fi acela. Pana atunci nu voi mai da pe acest forum, pentru ca vreau sa-mi pastrez Qi-ul :slight_smile: . Asa ca, aveti rabdare 3 saptamani. I will be back!

Pe curand!

@Luce_Nera poate face martingale :rocket:

Nu prea inteleg abordarea de genul: “Sunt trader bun dar nu pot sa o dovedesc asa ca nu ma pot angaja ca si trader la o firma de traderi profesionisti, unde oricum nu vreau sa ma duc sa iau peste un milion pe an, pentru ca vreau sa fiu propriul meu sef, asa ca prefer sa fac imprumut la banca”.

Oare cati traderi din acei 5% ar aproba o astfel de abordare? mai ales cand vorbim de cineva cu experienta de mai putin de 3 ani…

Pe 2-3 Feb, cel mai probabil Artok va avea AccountEquity undeva intre 40-60k. Atata vreme cat o tranzactie pe minus poate trece pe plus si una pe plus poate trece pe minus, AccountEquity cu tranzactii deschise nu va insemna practic nimic.

O raportare corecta, este : la data de 1 Feb, AccountEquity = AccountBalance = xx.xxx, nicio tranzactie deschisa.

Mie nu mi se pare suspect. Oamenii in general sunt prosti, asta e adevarul. Numai cine nu lucreaza cu publicul nu stie.

Si mie imi place sa cred ca peste 2 ani o sa am Ferrari + vila cu piscina, doar am 13000% profit in 7 luni. Dar, vezi tu, chestia asta cu “imi place sa cred” e sinonima cu visele, sperantele sau dorintele. “Vreau sa castig la loto” sau “imi place sa cred ca voi castiga la loto” e acelasi lucru. Daca 95% pierd din cauza materialelor iar tu nu te iei dupa materiale inseamna ca automat vei castiga, nu?

Nu mi-o lua in nume de rau, chiar vreau sa castigi. De fapt cred ca ai sanse sa mai prinzi inca 3 saptamani cu 70%, n-ar fi o surpriza. Problema intervine dupa cateva luni. Daca rezisti 3-4 luni si minim 100 de tranzactii cu acelasi procent de profitabilitate, de-abia atunci ar fi ceva.