Traderi prolifici: aratati-va!

17 ian 2017, IMPORTANT: vamist.ro nu recomanda si chiar este impotriva abordarii descrise in acest topic. NU va imprumutati de bani pentru trading, indiferent cat de pregatiti va credeti sau de ce credeti ca stiti!

Mai jos urmeaza mesajul original si conversatia care a urmat. Topicul a fost ulterior inchis.

Din cei care tranzactionati Forex pe conturi reale, ce profit (%) aveti lunar? Pentru cei care tranzactionati de mai multa vreme, care e profitul (%) anual?

V-ati lasat de meserie pentru a trai din trading?

Va intreb pentru ca eu tocmai azi am fost la banca, unde am contractat un credit de nevoi personale, si am asteptari sa achit imprumutul in maxim 7 luni. Iar dupa prima luna, cand se vor acumula castigurile, voi lua decizia de a renunta la job-ul care imi aduce in prezent un venit destul de consistent. A mai facut careva dintre voi asa ceva pana acum? :slight_smile:

Am citit pe elitetrader posturi in care unii traderi recunosteau ca au devenit profitabili abia dupa 6-7 ani. Unii considera 50% pe an un rezultat foarte bun daca poate fi mentinut pe parcursul mai multor ani.

cei doi centi ai mei:
Cred ca orice speranta de a ajunge sa traiesti din trading cu mai putin de 3 ani experienta si mai putin de 6 cifre e un pic naiva, irealista. Daca sunt excluse modelele ce folosesc elemente avansate de statistica, o astfel de realizare ar implica un talent inascut extraordinar ce implica recunoasterea anumitor patternuri, aptitudini de analiza avansata si disciplina exceptionala. Nu stiu cati au realizat asta in istoria pietelor financiare din lumea retail. Cine ajunge pe lista aceea este la fel de exceptional ca si cei ce detin recordurile pentru activitatea din intreaga cariera in baseball dpmdv, cu alte cuvinte… o mare raritate. Dau un exemplu: recordul pentru highest batting average e detinut de un individ care si-a incheiat cariera in 1928.

Apreciez raspunsul aex. Insa ma intereseaza sa aflu parcursul vostru! Asadar, personal, cum o “duci” tranzactionand Forex? :slight_smile:

Nu ma consider o persoana cu un talent innascut extraordinar in a tranzactiona Forex, insa cu toate astea, din 20Dec2016 si pana acum am un profit de 70%. Asta m-a impins sa merg la banca si sa iau un credit.

Stiu ca rezultatele dupa 3 saptamani sunt nesemnificative, insa eu sunt convins ca pot mentine un profit de cel putin 15% din contul curent.

Imi scapa ceva?

Eu stau bine in ultimele 7 luni: aproape 12000% profit. Dar asta dupa 5 ani de forex. Din pacate e demo, nu primeste la alimentara, cum zicea cineva pe aici :slight_smile: :slight_smile: :joy: Totusi nu as baga mai mult de 500 de lei iar de credit la banca nici nu se pune problema.

Fratele meu, te intreb si eu ceva. Sper sa nu te superi. De cand tranzactionezi tu? Si mai ales cati ani ai?
Scuza-ma ca te intreb dar sa iei credit de la banca dupa 3 saptamani de tranzactionat nu e naivitate, e prostie. Si asta desi tu singuri recunosti ca rezultatele sunt nesemnificative. Du-te frumos si da banii inapoi bancii pana nu-i pierzi pe vreun stranut al pietii ca o sa muncesti ani de zile pe salariul minim ca sa achiti ratele.

Nici nu-ti mai raspund la ultima intrebare. As scrie pana maine dimineata si tot nu termin.

Vezi ca mai am un prieten care a pierdut vreo 4000 de lei si acum s-a lasat de forex. De fapt il apuca dracii numai cand aude cuvantul “forex”. Sa nu cazi si tu in vreo depresie, ceva.

Luce_Nera multumesc pentru raspuns. Imi doresc pentru tine sa realizezi macar jumatate din profitul de pe demo, pe real.

Daca m-as fi suparat, nu mi-as fi creat cont acum 3 ore, si nu as fi postat acest mesaj pe acest forum.

Raspunsurile la intrebarile tale:

• am inceput in 2014, vreme de vreun an si jumatate … apoi am lasat-o balta; am reluat cu inspiratie pe 20Dec2016 :-).

Banii ii voi returna bancii, dupa ce voi fi realizat profitul asteptat :slight_smile: nicio zi mai devreme sau mai tarziu.

Sunt de acord cu aex in ceea ce priveste disciplina in trading care e obligatorie dpmdv pentru a avea succes. Nu cred atat de mult in acele modele statistice… Chiar tu ziceai, intr-un alt post, ca forex-ul este inselatoria suprema, de aceea nu cred ca aceste modele vor functiona pe termen lung.

Pot sa spun ca am pierdut in 2014 3500USD, si nu am suferit nicio depresie :-). Acum suma in joc este mult mai mare, insa banii se fac la loc :-).

Apreciez grjia pe care mi-o porti :slight_smile: !

Nu tranzactionez forex, mai mult futures pe indici. Am terminat anul pe plus, peste 50%, dar nu traiesc din trading si nu ma consider un trader bun. Nu am absolut nici o certitudine ca rezultate din trecut oricat ar fi de bune, se vor repeta si in viitor. Am avut un semestru intreg terminat cu 400% pe real acum cativa ani dupa care a urmat un semestru de groaza. Eram fix in perioada cand vroiam sa traiesc din trading si credeam ca o sa devin milionar.

Cand nu ai suficienta experienta este foarte greu sa traiesti din trading oricat de bun ai fi, pentru ca noi oamenii suntem imprevizibili iar pietele pot fi si mai imprevizibile, mai ales pentru un trader retail care se uita la piete prin gaura de cheie cu miopie de -2.25 fara ochelarii de vedere necesari.

Jobul de trader in cadrul unei companii care se ocupa cu asta poate avea doar bonusul pe an de jumatate de milion daca esti cat de cat bun… dar noi din retail cand ne consideram buni vrem sa imprumutam de la banca. Nu ne dam seama ca daca intradevar suntem buni, sunt banci sau firme care ne-ar plati cu cate un porsche pe luna ca sa facem trading pentru ei.

Artok, vezi sa NU afle parintii tai ce ai de gand sa faci, ca vei avea constiinta incarcata legat de o depresie suferita la auzul grozaviei, ca nu-i pot spune nicidecum a fi o investitie rationala.

Ca sa traiesti din trading trebuie sa reusesti sa optimizezi raportul risk / reward. Si cei care au reusit ii numeri pe degetele de la o mana, restul sunt iluzionisti.

Ai facut 70% in 3 saptamani si ce-ai zis, hai sa fac credit o suma mai mare ca sa recuperez ce-am pierdut si sa imi mai si ramana. :smiley: Probabil nu ai facut niciodata 70% si de aceea ti se pare incredibil profitul de acum, atat de incredibil incat sa imprumuti bani de la banca.

Scuza-ma dar orice ai spune, nu se justifica faza cu creditul la banca dupa 3 saptamani de tranzactionat. De fapt cred ca acel credit nici nu exista sau cel putin este un plan al tau de viitor. Trebuia sa spui si tu ca ai facut credit dupa 6 luni profitabile. Asa poate te credea cineva. Adica ai pierdut 3500 usd intr-un an jumate si brusc dupa 3 saptamani cu profit te duci si faci credit. Nu tine :smirk:

Si pana la urma de ce te intereseaza situatia altor traderi, ce profit au altii? Vrei sa te convingi ca intradevar se castiga bani? Crezi ca daca castiga altii, automat vei castiga si tu?

PS 1. Aoleu, acusi citii mai bine primul tau post. Deci cu banii de la banca, dupa prima luna de tranzactionat deja renunti la jobul care iti aduce un venit “destul de consistent”. :joy: Fabulos! Te lansezi mai rau ca rachetele spatiale. Alea saracile merg cu 1 km/s dar tu cred ca depasesti viteza luminii.
PS 2. Scuza-mi ironia, e de la faza cu creditul. :smiley:

Eu nu fac bani dar cred ca altii au profit de pe urma mea avand in vedere ca am tranzactiile publice.

De unde ironie ? Ca doar NU si-a luat un credit din ala DOAR cu buletinul… Tocmai ce s-a dus direct la banca sa-si cumpere o arma performanta si sa joace ruleta ruseasca. Vai si amar…

Parca pe forumul asta spunem tot ce e de zis, fara ascunzisuri…

Daca vrei, iti arat contul, cu tot istoricul ca sa te convingi. Da-mi un PM si facem o conferinta pe Skype cu screensharing.

In legatura cu intrebarile tale, nu stiu de ce am intrebat. Eu chiar cred ca nu am cum sa pierd :slight_smile: si vreau sa vad daca altcineva imi impartaseste opinia.

Te scuz… sper sa si demonstrez peste inca 2-3 saptamani :slight_smile:

Singurul meu regret e ca am putut lua doar 50.000EUR, cand as fi vrut 100.000EUR…

theSeer, eu nu consider FOREX trading joc de noroc (joc de ruleta)… precum am spus, in 3 saptamani cu profitul preconizat, imi asigur un trai la acelasi nivel pe care il am acum pentru 4 luni de zile. :-). Ideea e ca am la dispozitie cam 1.5 luni sa iau o decizie daca imi dau demisia de la job sau nu :-).

Luce, eu NU cred ca sta cineva sa-ti copieze tranzactiile. Eu unul ma uit doar sa vad daca nu te-ai oprit cumva cu demo-ul…

De exemplu, azi am facut 115 pipsi pe real pe EURUSD in vre-o 4 ore. Culmea nu folosesc PSAR, dar 2 din cele 3 tranzactii de azi au fost la o distanta de vre-o 5 pipsi de ale tale, la una eu intrand mai devreme cu o ora decat tine, iar la cealalta cu vre-o 3 ore dupa tine. Intrarile mele au fost pe baza unor calcule fractale, raportate la un optim al risk / reward. Culmea a existat si o a treia tranzactie la vre-o 5 pipsi diferenta de una a ta, pe care si eu as fi luat-o daca nu-mi strica optimul risk / reward calculate.

Ma intriga coincidenta asta, am intrat independent de tine, nu folosesc PSAR, doar calcul fractal pe time-frame-uri nestandard, unul RENKO si alte doua care descompun miscarea fractala a pretului, decu nicidecum hartile 1m, 5m, 15m, etc, samd.

Vai si amar…50.000EUR luati cu ipoteca pe casa pe care o detii. Nu ma mira cu nimic, doar traim vremurile cele de pe urma…

@theSeer nu ai de ce să te miri. Asa se formează trendurile, când analizele traderilor (facute cu instrumente diferite) coincid. Tu ce zici de iminenta urcare la 1.12-1.13 ?

@Artok ce cont vrei să-mi arăți? Ala de 3 săptămâni? Stai liniștit, stiu ca ai 70% în 3 săptămâni. Aici te cred.

Dar dacă zici ca nu ai cum sa pierzi e alta plăcintă. Da, dacă riști 0.0001% chiar ca nu ai cum sa pierzi.

Calculele mele fractale vad iminenta urcare pe EURUSD la 1.16

Poze de la 3 brokeri:

OANDA:

Admiral Markets:

GSI Markets:

GSI Markets server vechi (pana la 30.12.2016):

Eu am zis 1.12-1.13 ca sa fie acoperitor dar prognozele arata si 1.16

@Artok Ai 3 saptamani si 50.000 eur. Ne pui si noua rezultatele, oricare ar fi ele?

Vezi ca profitul sa nu fie cumva 2-3% :smiley:

De acord. Revin cu feedback la inceputul lui Februarie.

50k? Foarte interesant filmul. Imi iau popcorn sa il urmaresc. Sunt curios daca se adevereste sa fie aventura, horror, thriller, comedie sau drama.

@artok daca te consideri la nivelul la care poti trai din trading, de ce nu cauti un job de trader? Angajatorul o sa iti dea milioane in administrare si o sa ai salar pe luna mai mare decat poti tu face profit cu acei 50k. Dupa cateva luni o sa ai mai multi bani decat creditul care vrei sa il iei.