Taxe din tranzactii

Ti-am mutat postul aici si o sa gasesti raspunsul daca citesti ce s-a scris mai sus.

La veniturile din forex din strainatate se plateste impozit anticipat? Am citit rubrica din codul fiscal si spune ca se plateste anticipat. Dar o fi oare doar la brokerii romani sau e valabil si pentru cei straini?

Inspectorul de la ANAF mi-a spus sa trec toate tranzactiile (forex, metale, actiuni) la o singura categorie: alte investitii (trebuie sa completez declaratia 201 pe strainatate). Mi-a mai spus ca nu se reporteaza pierderile. Asa o fi? Se poate intampla sa inregistrez pierdere per total, dar profit sa zicem pe actiuni. In cazul asta, nu ar mai trebui platit impozit pe profitul de pe actiuni, tinand cont ca per total am inregistrat pierdere la un anumit broker iar toate se trec la o singura categorie, alte investitii, dupa logica inspectorului de la ANAF. Nu prea am incredere in ce-mi spune. Ceilalti tot asa platesc impozitele, trec si metalele si petrolul si forexul la aceeasi categorie?

Brokerul trebuie sa iti dea o hartie din care sa reiasa castigul/pierderea pe anul precedent. Tradeville da cum am atasat eu mai sus. Trading 212 iti da pe mail o adresa prin care iti spune ce profit ai avut ( dar trebuie sa le-o ceri).

Cel de la ANAF poate sa iti accepte si o declaratie din partea ta…dar tine de el. Am citit ca se poate…dar nu stiu cine de la ANAF procedeaza asa…

Mergi prea departe. Daca providerul este in UE…e ca la Romani. Completezi declaratia 200 pina la 20 mai (parca acesta este termenul). Eu le-am depus de 1 luna…sper sa nu ma insel si sa fi fost pina la 1 mai :slight_smile:

Si daca nu e din UE, tot 16% platesti.

Le ceri o adresa cu castigul sau faci un printscreen cu castigul…sau vezi daca cei de la ANAF accepta si declaratia. Mergi si discuta…e cel ma ibine. Oricum te pune ca 200 sa o completezi in lei la cursul mediu pe 2014.

Termenul final este 25 mai

Mie mi-a dat un extras de cont cu tranzactiile efectuate si cu profitul, swapul si comisioanele totale. Are Metatrader4, mi-a dat acelasi extras pe care puteam sa il generez si eu din Metatrader. E total diferit insa de fisa aia de portofoliu pe care ti-o dau brokerii romani.

Din profitul obtinut presupun ca scad si swapurile nefavorabile si comisioanele platite, nu-i asa? In lege spune ca “Veniturile obtinute sub forma castigurilor din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, precum si orice alte operatiuni de acest gen reprezinta diferentele de curs favorabile rezultate din aceste operatiuni, in momentul incheierii operatiunii si evidentierii in contul clientului. Castigul net anual se determina ca diferenta intre castigurile si pierderile inregistrate in cursul anului respectiv din astfel de operatiuni.”

Am tranzationat pe un cont demo pana acum, iar in viitorul apropiat vreau sa incep sa tranzationez cu bani reali.
Este nevoie de o firma (PFA, intreprindere individuala, …) pentru a fi in legalitate, sau pot sa tranzactionez ca persoana fizica si sa-mi platesc taxele si impozitele la stat? Ce taxe si impozite trebuiesc platite ca trader?

Formularul 200 la admin financiara de care apartii. 16% din ce declari.

Am fost la Anaf si am aflat ca, iti trebuie sa completezi forumularul 200 si ca trebuie sa atasezi extrasul de cont unde se arata profit - cheltuieli.

Ei aici e problema. Cum justifici cheltuielile si mai ales cum demonstreizi profitul daca ai lucrat cu mai multi brokeri, si a trebuit sa muti bani de la un broker la altul.

Ceva idei? Sunt bine venite si asteptate.

Asta e bine sa intrebi la Anaf daca tot ai fost pana acolo.

Si la mine este primul an cand mi-am pus astfel de probleme si m-am gandit ca e destul de simplu. Am statementuri de la brokeri (desi e suficient un document oficial de la broker cu profit net) si fac profitul net total. Problema mea e ca nu stiu inca la ce curs valutar sa convertesc in lei. Trebuie sa intreb.

se ia doar profitul . nu completezi nimic la cheltuieli…decit daca ai avut pierderi LA BROKERI DIN ACEEASI TARA!!!

…si nu e 200…ci 201…ca nici Tradeville nu mai e ce a fost :)))))) 200 era pt Romania…201 pt altii…

cursul valutar e cel de la 31 decembrie, care se foloseste si la bilanturi. e pe siteul anaf …

vedeti ca daca a avut profit in UK si pierdere in Cipru…nu se compenseaza!!!

Salut, am cautat mult pe net si n-am gasit decat intr-un comment izolat. Daca forexul este singura sursa de venit, impozitul mai este de 16% ? Undeva am citit un comment care zicea ca trebuie sa platesti 50%.

daca forexul este principala sursa de venit atunci va fi taxat oriunde, in orice tara cu impozitul pe venit. Inclusiv in tarile in care nu exista impozit pe forex (de ex UK sau Irlanda pentru spreadbetting).

In Romania deocamdata impozitul pe venit este cota unica 16% + 5,5% taxa pe sanatate. Deci 21,5%. Zic ‘deocamdata’ pentru ca, sa traiasca domnu’ Dragnea, impozitele sunt pe cale sa se schimbe, se pare ca in bine pentru noi.

21,5% este oricum foarte mult în condițiile în care statul îți mai ia bani indirect si din TVA-ul cumpărăturilor pe care le faci la magazin. Dacă îți iei casa, masina sau teren din forex, plătești si pe alea impozit anual. Si nu se vede nimic de banii ăștia. În spitale se moare cu zile. Dacă te duci noaptea pe principalele bulevarde o să vezi că aproape 50% din becurile stradale nu funcționează.

Nimic n-o să se schimbe în bine, degeaba ii urezi sănătate lui Dragnea. Ei sunt preocupați doar de situația lor. Eu cred că dacă totuși o să scadă taxele si cresc salariile e doar de fațadă. Amintește-ti ca si înainte de criză se dădeau credite pe banda rulantă.

Eram ironic cu urarile de sanatate catre Dragnea. Desi n-ar fi exclus sa vedem surprize pozitive in ceea ce priveste taxarea forexului daca PSD-ul isi continua linia promisa in reforma fiscala din Romania.

Cat priveste cota de 21,5%, daca te ajuta cu ceva pot sa iti spun ca in tara unde capsunaresc, Irlanda, e mai mare. Adica forexul/spreadbettingul nu se taxeaza DAR daca este principala sursa de venit se taxeaza cu impozitul normal pe venit, care pleaca de la 23%, plus altele care se adauga (gen sanatatea de la noi). Si cand traiesti doar din forex e complicat sa demonstrezi ca nu traiesti din forex. :wink:

Aceeasi situatie este si in Singapore (mi-a povestit un amic forexist care locuieste acolo), zero taxe pentru castiguri ocazionale/suplimentare din forex, taxate cu impozitul normal pe venit daca este singura sursa de venit.

Eu unul incerc sa nu ma concentrez pe impozite (ca daca ma gandesc prea mult la ele incep sa ma enervez :slight_smile: ) ci la cum sa imi fac metoda de forex sa devina mai profitabila…

Nu e de mirare că la asemenea taxe marii fotbaliști gen Messi, Neymar, Cristiano Ronaldo si alții au ascuns banii de fisc. Si eu as fi făcut la fel.

Dacă metoda este profitabila poți să vinzi semnale si o faci si mai profitabilă.

Cica din 2018 impozitul pe venit (si implicit forex) se reduce de la 16% la 10%. Asteptam minunea. :yum:

Vezi sa nu cumva sa iesi la manifestatii…azi se aproba :)))). Eu nu am platit nici pentru anul trecut…fiinca deciziile de impunere nu mi le-au facut!!! Iti dai seama cat de mult e suprasolicitat serverul lor, daca eu am depus declaratia in mai, si nici dupa 5 luni nu am decizia. Poate imi vine randul dupa 6 ani…si scap !!!