Sursa de Stiri la pret moderat?

Câte valori sunt sub 740.1 si cate sunt peste?

32 (58%) sunt sub 740.1 si 23 (42%) sunt peste

Ai vazut ca Poloz nu a mintit? A marit dobinda la CAD…

Erai in piata in martie 2011? Exact ce a facut Poloz ieri, a facut Trichet, doar ca…nu a marit. Piata tot a luat in calcul marirea, chiar daca a fost in luna urmatoare. Asa ca…mai bine cauti stirea macro, decit cu 3 secunde inainte :))))))))))))). Aviz amatorilor. Daca eu am luat decizia incorecta cu 20 min inainte… trageti si voi concluzia…

Mie mi-a luat un TP pe CAD. Acum mai are 25 de pips pana la al 2-lea TP.
Ce-o fi zis Poloz ala ma doare-n pix :wink:

Da Valim, dupa Poloz potopul…

Spuneai ca nu vezi ca ar mai fi loc pentru intarirea USD fata de EUR, dar eu vad ca va atinge 1.10xxx pana la sfarsitul lunii. Gresesc cumva ?

Sincer, dupa 5 luni de intarire …nebun sa fii sa nu astepti 1.1080…dar daca Draghi spune ca va mari dobinda, este posibil sa urce glont…

Nu pica eurusd cand vor traderii ci cand se papă toate sl-urile :rofl:

daca nu pica de la 1.18…e trist ! Ori vom vedea 1.22…ori 1.12. O sa ia SL in ambele directii. Cine pune un pariu cu mine ca Grecii nu vor rezista bine cu 1.20?

Vedeti ca urmeaza luna August…si aici vom vedea niste fluctuatii extreme!!!. Maxiele ultimilor 2 ani au fost in saptamina 3 din August. Va fi la fel??? Oricum, eu plec in concediu si am inchis tot , pentru prima data in ultimii 7 ani!

EURUSD nu cred că ajunge la 1.18. Dar chiar și așa nu e problema, am retras profitul de pana acum asa ca as avea cu ce sa suplimentez. Am deja 5 ordere pe eurusd dar sper să-mi ia măcar un TP săptămâna viitoare. Oricum ai privi situația, e de shortat în toate cazurile. Prețul se afla la liniile de rezistenta pe mai multe timeframe-uri.

Insa eu nu ma uit la EURUSD acum. Ma uit la lira. Si vad ca se pregătește o bombă. Ceea ce am spus despre lira aici Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai mai are puțin și se adeverește. Încă 300-500 de pipsi cred că mai continua trendul apoi lira se întărește foarte foarte mult.

inca vreo 2-3 stiri ca Trump va fi demis…si o sa vezi eurusd la 1.25 :). Deja vineri democratii si republicanii au ajuns la un consens de a-i limita lui Trump posibilitatea de a ridica din sanctiunile economice impuse Rusiei… dar Trump trebuie sa ratifice intelegerea. Daca nu o va face, vor fi sanse mari ca la un eventual Impeachment sa voteze multi republicani demiterea…

In august totul e posibil. Ce pot sa iti spun este ca eurusd creste de 5 luni si ECB e ingrijorata. Eu pun pariu ca pe monthly nu va inchide la valorile actuale…Nu am stat sa calculez, dar vedeti si voi ce coada are luminarea …si fitilul ar trebui sa aiba minim 2/3 din ea, ca sa nu mai fie semnal se continuare in sus…

O spui de parca maine-poimaine se duce la 1.25. :grinning: Am un prieten care s-a lasat de forex. Vedea 2-3 stiri si facea previziuni pe un an de zile si chiar mai mult.

Deocamdata EURUSD a spart cele 2 linii de suport si rezistenta, comportament specific range-ului. Chiar daca ajunge la 1.25 cum zici tu, nu e chiar asa de simplu din 2-3 stiri cu Trump. Cred ca se mai intoarce macar o data in interiorul celor 2 linii de suport si rezistenta. Apoi vom vedea ce va mai fi.

De asemenea, pretul s-a indepartat de PSAR-ul meu cel mai mic cu 900 de pips. Nu cred ca o sa atinga PSAR-ul rosu mai sus decat pretul actual. Scenariul cel mai probabil este ca PSAR-ul va continua sa urce iar pretul va cobori, intalnindu-se undeva la mijloc.

Pe daily e la rezistenta. La fel, semnal de intoarcere. Cel mai jos short il am la 1.143 asa ca nu imi fac griji deocamdata. Sigur mai retrage ceva. Dar probabil nu astazi sau maine. Poate saptamana viitoare. De 1.25 ce sa zic? La anu’.

Nu o lua si tu ad-literam! Ce pot sa iti spun este ca euro are ciclu de 2 ani, iar acum este pe intarire. Nu o sa fie imediat 1.25…dar nu e exclus.

In 2012, era o postare pe zerohedge. com care ierarhiza tarile dupe riscul de faliment ( CDS, daca stii ce este). M-am uitat si acum…1 este Venezuela…si ai vazut ce se scrie ca e acolo… In 2012 1 era…Grecia. EURUSD era in august in jur de 1.22. A venit Draghi cu celebrlul “Whatever it takes” și a trimis eurusd la 1.399 in…ghici …2 ani de zile…adica octombrie 2014. 2 ani a picat…si in 2017 si 2018 o sa vezi ca eurusd o sa urce…

Sa revin la tine…eu nu as paria pe 1.1430 mai devreme de septembrie. Daca testeaza 1.18 si il sparge…mai avem inca 1 an de asteptat pina la 1.14…

Trebuie doar sa intelegi ca politica monetara a BCE e condusa de Germania, care pina nu au ei probleme, nu actioneaza. Poate nu am fi avut niciodata 1.10, daca era dupa nemti! Daca CEJ nu statua ca dreptul de veto al Germaniei din Consiliul European nu e valabil in Boardul BCE, eurusd nu ar fi cazut sub 1.18… Daca nu ar fi fost deflatie in Germania, nu am fi vazut QE extins in zona Euro… deci nici 1.0345 din ianuarie 2017

Deci:daca pina in iulie 2018 o sa avem 1.22…dai o bere. Daca o sa mai atinga 1.12…o dau eu…

Deci vorbim de eurusd, nu? Sa nu se inteleaga gresit. Uita-te pe weekly si monthly, chiar si daily si o sa vezi ce inseamna 1.143. Sunt doar 190 de pips, e un strânut, o fâsâialâ, un pârtz. Il atinge cat ai zice peste. Piata e ciclica, chiar tu recunosti. Asa cum avem cicluri la 2 ani, avem si pe perioade mai scurte. Si in ultimele 4 luni a urcat 1100 de pips fara nici o retragere majora. Chiar si un sfert daca se retrage inseamna 275 de pips adica fix 1.143 daca nu chiar mai jos.

Apropo, ai observat ca range-ul actual inceput in martie 2015 are maximul la 1.171 atins pe 24 august 2015? Si acum pretul a ajuns la maximul range-ului, 1.171. Eu zic ca multi si-au pus TP-uri/SL-uri aici.

Ai dreptate…dar nu 100%…

Cand ti-am scris mai sus de august 2012…situatia e cam aceeasi. Nu calcula 1100 pipsi…fiinca ignori cateva aspecte esentiale din 2016:

1. 1.1430 a fost maximul din seara Brexitului…cand practic de la 1,16 cazuse tocmai datorita temerii de Brexit.
  2. 1.13 a fost maxim in seara cu Trump. Practic, entuziasmul lui Trump a dus eurusd la 1.03xx…CAND TRADERII PROFRSIONISTI ERAU IN VACANTA!!!
    3…cel mai important: Alegerile din Franta : sondajele din Decembrie o dadeau pe Le Pen castigatoare in proportie de 40%…fiinca avea contracandidati confirmati care nu ar fi rezistat. In ianuarie apare Fillon, care dupa inaugurarea lui Trump ajunge la o cota de vreo 60% intr-o confruntare cu Le Pen. Vezi cum urca eurusd pina la 1.09. Dar…surpriza…Procuratura Franceza anunta ca il va pune pe Fillon sub acuzare pentru fraude…o reteta gen Hillary Clinton cu Baietii din Bengazi ( vedeti filmul)…iar popularitatea lui Fillon scade vertiginos…DACA NU APAREA MACRON…SANSELE SA O FI VAZUT PE LE PEN PRESEDINTA ERAU DESTRUL DE MARI . Am si eu prieteni in Franta care se temeau de scenariul asta in februarie, cand ai vazut ce picaj de vreo 500 pipsi am avut…

Eu cred ca poti sa numeri pipsii de pe la minimul de dupa Macron…adica de pe linga 1.09, daca vrei sa te poti raporta la perioadele trecute…asa cum fibonacci si alte analize cu nivele s-au confirmat mai bine daca luai caderea din 2014-2015 nu de la 1.39…ci de la gapul dintre ani…uita-te si vezi…

August e atipic. Poti sa vezi 1.20 sau 1.10…e vorba ca europenii sunt in concediu, iar acum se marcheaza profiturile si se pregatesc pozitiile pt septembrie -octombrie. Nu vezi ca maximele pe eurusd au fost atinse in August???

Chiar crezi ca urmatorul nu va fi tot in August?

Stii ca piata anticipeaza cu 2-3 luni deciziile? Vezi ca Fed-ul se pare ca o sa o lase mai moale cu crescutul dobinzii anul asta, iar BCE vrea sa o creasca. Nu trebuie sa o si creasca…dar un nou Whatever it takes e cam iminent…am avut 1100…cun zici tu…mai avem loc de inca 700 pina in 2018…

Tu mergi doar pe analiza fundamentala insa cu aceasta analiza nu prea poti sa vezi ce va face pretul mai jos de weekly.

De ce sa nu calculez 1100 de pipsi ? Fiindca au fost emotii extreme (temeri, entuziasm)? Nu conteaza ce s-a intamplat pe glob. Pretul a urcat fara retrageri. Probabilistic sunt mai mari sanse sa avem retragere decat sa continue.

Mai avem si un canal interesant.

Pretul nu numai ca este la rezistenta canalului dar este si la maximul range-ului.

Apoi pe daily s-au adunat o gramada de swing low-uri care asteapta sa fie sparte.

Iar lumanarea monthly actuala are 400 de pipsi lungime high-low. Se poate intampla orice in distanta asta. Daca te uiti la lumanarea 4, desi a fost UP tot a avut puterea sa aiba low-ul aproape de jumatatea lumanarii 3. De asemenea, in toata istoria monthly disponibila in MT4 de la 1 august 1995 am numarat doar 3 situatii in care avem un sir mai mare de 5 lumanari consecutive de aceeasi directie. Si acum s-au adunat 5 lumanari. Probabilitatea sa mai urmeze inca o lumanare UP e mica. Probabilitatea ca urmatoarea lumanare, daca este UP, sa aiba low-ul mai sus decat jumatatea lumanarii actuale? Si mai mica.

Plus celelalte argumente din postul de acum 2 zile (vezi mai sus). Dupa cum vezi, tehnic, sunt multe semne care indica o retragere. Sunt sigur ca si alte analize tehnice mai ofera si alte semne.

Nu am timp sa raspund azi.
Ceea ce spui tu, ai dreptate …DAR IN LOGICĂ! Am si eu un indicator hibrid care este la maxime de vreo 3 saptamini…si care a functionat in ultimii 2 ani destul de bine… Si indicatorul imi spune ca trebuie sa cada…

Ceea ce spuneam eu ieri era ca …is eu cred ca o sa mai cada…DAR VA FI O CADERE DE BUY ON DIPS!

@Valim : “Stii ca piata anticipeaza cu 2-3 luni deciziile? Vezi ca Fed-ul se pare ca o sa o lase mai moale cu crescutul dobinzii anul asta, iar BCE vrea sa o creasca. Nu trebuie sa o si creasca…dar un nou Whatever it takes e cam iminent…am avut 1100…cun zici tu…mai avem loc de inca 700 pina in 2018…”

BCE vrea sa creasca dobanda doar in scenariile CNN. Draghi a spus-o raspicat, nici vorba de vre-o crestere a ratei dobanzii la orizont ba chiar o noua scadere daca se impune.

In alta ordine de idei, dolarul este in pragul declararii falimentului.
Se vinde dolari la orice pret, de aici si cei 1100 de pipsi fara retracement. Toate perechile valutare sunt afectate, nu doar euro. Intr-o piata reglementata, cum nu e cazul forex-ului, dolarul ar fi fost delistat de la tranzactionare de ceva timp…

1.20 ??? Sa NU ne amageasca trecutul din chart-urile MT4 !!! 1.20 in noile conditii actuale inseamna stare de razboi mondial, cataclism la scara mondiala.

Dar pana la urma niste surse de stiri la un pret moderat stiti? Ca despre asta era pana la urma topicul si chiar m-ar interesa si pe mine. Am intrat iar in piata dupa o pauza destul de lunga si trebuie sa ma pun un pic la curent.

Eu foloseam https://talking-forex.com/ acum ceva timp. Erau 20 lire pe luna atunci. Acum vad ca au marit la 30 lire. Ofera live audio commentary in timpul zilei. Pretul e okay zic eu si e destul de placut sa ii asculti in timpul zilei. In mare omul de la microfon nu face decat sa citeasca stiri relevante din terminalul bloomberg. Din cand in cand tin minte ca mai ofereau si ceva comentarii in plus pe auzite de prin alte locuri sau chiar cate o glumita din domeniu. All in all eu zic ca e worth. Au trial la 1 lira prima luna ca sa iti faci o idee.

Ca newspapers aveam subscription la http://ft.com Mi se parea la vremea aia cel mai valoros ziar mainstream pentru activitatea de trading.

Si câți bani făceai de pe urma știrilor plătite?