Sugestie Broker

Salutare tuturor.
Am si eu nevoie de o sugestie pentru un broker care sa ofere o platforma user friendly. Am folosit cam o luna startrade360 de la Tradeville pe un cont demo si mi se pare suficient pentru un incepator, insa acest cont a expirat. Nu vreau sa deschid la ei un cont live deoarece au limite prea mari (3000eur depozit initial si lot minim 10000). Eu nu as vrea sa incep pe live cu mai mult de 1000eur si vreau sa tranzactionez loturi de 1000 ca sa pot incerca swing trade cu SL suficient de generoase. Am incercat MT4 de la Admiral Markets dar trebuie sa gasesc/cumpar/scriu multi indicatori doar ca sa vad info elementare precum spread-ul sau Equity,Margin,FP/L. Daca ma puteti ajuta cu o sugestie (eventual cineva care a incercat stratrade360) m-ar salva de timpul pierdut in a deschide conturi aiurea.
Multumesc.

Daca vorbesti cu cei de la tradeville, se poate schimba situatia. Eu am inceput la ei cu 500 sau 1000 de euro si am si microloturi. Nu stiu daca am avut de la inceput sau am vorbit cu ei. Oricum, platforma mobila este Dealbook de la GFT, in care merge sa te loghezi cu contul de tradeville. Oricum, eu la ei nu tranzactionez decit de pe mobil, de pe dealbook, si pot sa iti spun ca merge sa iti faca si media…si sa faci si hedge…( aici eu nu am reusit sa activez, dar nici nu m-am omorit)

Deci…daca iti place …vorbeste cu ei. Iti trebuie rabdare si tutun, fiinca sunt la fel ce tipicari ca si britanicii, dar dupa ce treci de complience-ul lor…sunt mai mult decit OK.

Poti sa ai autochartist gratis, dar nu o stii de la mine :slight_smile: Da-mi un PM cand ai contul live activ si iti spun eu cum …fiinca cei de la Tradeville nu vor sa iti spuna . Cred ca ii doare gura…

MT4 supreme edition de la Admiral are tot ce ai scris acolo si multe altele.
Nu se plateste nimic in plus.

Vedeti ca Tradevile nu tranzactionati pe piata spot. Ei au CFD-uri la valute

Toti Tranzactuoneaza CFD,doar ca nu scriu asta. Daca eu depun 1000 euro, iau short eurusd 1000 si pot sa cer sa imi vireze in cont 1085 dolari, atunci poti spune ca tranzactionezi cu adevarat valute. Restul e cfd.

Am incercat acum vreo 3 luni platforma lor stratrade360 versiunea demo. Din poate acelasi considerente nu am deschis cont la ei si inca unul: nu intelegeam cum calculeaza ei conversiile valutare si la o saptamana dupa ce am inchis o tranzactie (de ex o tranz pe perechea USDJPY castigai sau pierdeai nu conteaza, era trecuta prin debit si credit cu USD EUR si RON de nu mai stiai de tine astfel incat contul scadea fara sa ai vreo tranzactie deschisa).
Multumita insa prietenului nostru valim1975 aici pe forum m-am ales cu cont deschis la trading212 care au, cred eu, o platforma de tranzactionare user friendly (grafice niste indicatori samd)

Multumesc de aprecieri.

1 Asa este cu Tradeville. Eu nu m-am obosit sa le calculez. Eu am la ei cont in euro, iar ce imi indica…ala este. Acum 1 an aveau o dobinda excelenta la EURHUF . Atunci tranzactionam la greu. Oricum, daca folosesti Dealbook-ul, ai mai multe optiuni…te loghezi tot cu datele de la tradeville…si ai si autochartistul gratis…

2 La Trading 212 platforma cea noua nu mai este asa de prietenoasa ca cea veche ( cea veche era ma putin proetenoasa decit cea veche veche…din 2010) . Nu aveai multi indicatori, dar foloseai Netdania gratis, unde aveai cam tot ce iti trebuia …sincer. Problema cu volumul minim de 5000 pe eurusd si 3000 pe gbpusd ma streseaza la culme . Oricum, nu plec de la ei, mai ales ca ii cunosc pe cei de la biroul din Romania, unde chiar nu am avut nici o problema de nici o natura. prefer platforma lor mobila, care este la fel ca acum ceva ani, chiar si cu platforma noua.

Tradeville lucreaza cu Gain Capital, cei care detin GTS-ul. Prin Noiembrie 2014, Gain Capital a cumparat si City Index, tot din UK, iar Tradeville isi va muta Forex-ul si CFD-urile pe modelul si platformele City Index. A lucrat cineva cu City Index? Au AT (Advantage Trader) Pro si MT4 ca platforme.

Am vazut cum lucreaza City index. Daca vrei cont pe MT4, va merge pe ambele platforme.
Sper sa mearga mult mai bine serverele reale decit cele demo, care sunt cele mai varza dintre toti brokerii reglementati cu care am lucrat. Mai au si tupeul sa te sune si sa te intrebe daca tranzactionezi bine cu ei :slight_smile: . Cand le spui ca nu poti face cont demo pe MT4, ca ai vorbit la suport si nu te-au rezolvat, iti vor spune ca …nimic…daca ai nevoie ei iti stau la dispozitie pe real.

Swapurile sunt cele mai bune, daca faci carry trade. Sper inca o data ca sistemul real sa fie mult mai bun decit angajatii din UK.

Din propria experienta, de cand Oanda.com a trecut pe Metatrader tranzactionez prin ei. De exemplu, pe o piata linistita spreadul pe EUR/USD nu sare de 1.2-1.4 pipsi, adica nici macar 2 pipsi. Se pot depune si sume modice, minimul este de 10 EUR sau USD, pentru a putea tranzactiona probabil microloturi de 0.01 sa zicem pe USD/CAD cu un leverage de 100: 1. Apoi ei au si platforma ECN prin care eu tranzactionez momentan, ‚Ķdar pentru asta iti trebuie o investitie mai mare. In fine daca va limitati doar la MT4 recomand OANDA. Cine nu stie nimic despre Oanda,‚Ķsunt vechi in piata, eu ii stiu de prin 2004-2005, cand aveau o platforma Java cu interval la 3 H. iar nu H4 cum era pe la Metatrader. Analizele erau greu de facut pe platforma aceea Java. Dar acum vad ca ‚Äúbaietii‚ÄĚ si-au revenit si au intrat in randul lumii. Suport prin Chat si email/telefonic excelent. Analize de la ei la fel. Eu nu am nevoie de analizele lor, dar pentru incepatori sunt bine venite cred. Apoi banii se depun simplu prin Credit card/Debit card sau prin PayPal sau Transfer Bancar. Eu depun prin PayPal( aveti grija ca email-ul de la care trimiteti bani din PayPal la Oanda sa fier identic cu cel cu care v-ati inscris la Oanda) , apoi valuta nu conteaza. Contul de PayPal la mine este legat de un Card Payoneer cu care retrag bani din orice bancomat. Cinew nu stie de Payoneer sa caute pe Google. dac nu va descurcati si doriti Card Payoneer scrieti aici, sau PM me. Ce Tradeville, ce Admiral Markets, ce Gain Capital ( din cate stiu astia cu Gain Capital sunt africani, hm). In fine mergeti pe mana mea, cu Oanda,‚Ķeu unul cred ca le-am incercat pe toate. Unii mi-au impus limite de tranzactionare, si am iesit singur din piata. La Oanda nu am vazut limitari.Mai jos am sa atasez un indicator care va arata in MT4: ora/timpul pana la inchiderea candlestick si in paranteza spreadu-ul pe valuta respectiva. Nota: Nu pot atasa indicatorul‚Ķ‚ÄúNew User‚Ķnu poti atasa nimic‚Ķ!!!‚ÄĚ. Mai Oameni buni, forumul asta s-a deschis candva si eu eram prezent zilnic pe el. Cine nu-l stie pe ‚ÄúGogu‚ÄĚ,‚ÄúFata Morgana‚ÄĚ, tradelover", Oltciter", si nu vreau sa mai enumar dar sunt multi care au activat atunci. In fine daca vreti indicatorul asta lasati-mi un mesaj. Numai bine. Maslow.

De cand are Oanda cont ECN? Cred ca esti in eroare. Dar acest lucru nu inseamna ca Oanda nu e un broker foarte bun. Dar la stiri ai spreaduri mari.

Vad ca e destul de vechi ultimul post, dar cred ca e un loc potrivt sa promovez platforma cu care lucrez. Am incercat diferite platforme in ultimii 2 ani, majoritatea deja mentionate si m-am oprit la ProRealTime via IG. Cred ca e accesibila si direct de pe Prorealtime.com sau de la alti brokeri cum ar fi Intertrader. Eu am inceput cu IG si m-am obisnuit si cu platforma mobila, iar daca faci cel putin 3 tranzactii (parca) pe luna, indiferent de valoare, nu platesti pt ProRealTime.
Cred ca intamplator a fost una dintre singurele platforme care erau accesibile si de pe mac, acum vad ca tot mai multe sunt, dar lasand asta la o parte mi se pare una dintre cele mai user friendly, si intuitive platforme, in special functia de backtest & automatic trading.

As fi curios daca mai este cineva care a incercat-o.

multumesc,
Radu

Interesant…am prieteni care fac spreadbetting la IG, dar nimeni cu forex la IG. Chair o sa il testez. Multumesc de idee.

Pe IG poti face spreadbetting cu aproape orice tip de instrument financiar: Indici, shares, currency pairs, commodities, etc.

As fi curios ce strategii folosest prietenii tai si daca este cineva care a reusit sa foloseasca functia de automated trading cu success. Mie pana acum mi-au iesit cateva strategii profitabile pe backtesting dar crashing and burning pe real time.

Multumesc,
Radu

A tranzac»õionat cineva cu ńÉ»ôtia https://sec.rakuten.com.au/new-spreads/?utm_source=forexfactory&utm_medium=display&utm_campaign=spreads_static2 ?
E ceva de capu’ lor?

Cred ca ma bag sa ii incerc. par sa aiba spreadurile sub Activtrades…