Vamist

Strategie Double Bollinger bands

Buna seara tuturor. Am inceput sa studiez forex de cateva luni. Intre altele am gasit o strategie de tranzactionare cu benzile bollinger:

[http://www.fxkeys.com/double-bollinger-bands-strategy-to-trade-forex/][1]
[1]: http://

Am facut backtest pe eur/usd si gbp/usd din care a rezultat o probabilitate de 40% respectiv 30%. Am luat in considerare si unele aspecte discretionare. Exemplu: daca lumanarea semnal este foarte lunga sau are o umbra inferioara/superioara lunga nu intru buy/sell; daca prima lumanare din cele 3 se inchide sub/peste linia mediana a double bb raman in asteptare. In general am vazut ca e mai bina daca se tine cont de aspectele astea. Voi ce ma sfatuiti? Sa filtrez semnalele cu un anume indicator sau oscilator pentru a creste fiabilitatea? In articol se spune ca se foloseste doar double bb. Ori sa fixez un target mai mic? Astept opinii/sugestii, in special de la cei cu experienta in trading. Ms :smile:

Salut. Pe ce perioada ai facut backtest? Statistic, ar fi reprezentativ de pe la 10,000 tranzactii. Probabilitatea de tranzactii castigatoare de 40% te ajuta daca reward/risk e 2:1, respectiv 3:1 la 30%.
De obicei, o medie mobila pe un time frame superior ar trebui sa reduca numarul de tranzactii si sa creasca win rate. Ca orice sistem care se bazeaza pe standard deviation, are vulnerabilitatea ipotezei de distributie normala. Adica, probabilitatea ca pretul sa iasa din benzi, desi e mai mica decat probabilitatea de ramane intre benzi, poate ascunde miscari extreme semnificative, ca pret (3-6 sigma) si timp. Identifica astfel de miscari in trecut si vezi cum ar fi reactionat sistemul.

Pune te rog un grafic. Dureaza 5 minute.

Cu respect,

intotdeauna trebuie sa mai fie cineva care sa spuna de price action si la gunoi cu indicatorii. 85% winrate? pana pica tot in cateva tr fara stopuri si dupa aceea de la capat… macar daca ar fi sinceri si i-ar spune instinct action. un indicator reprezinta o conversie sau o tranformata a graficului in alt grafic. daca te ajuta bine. daca nu nu.

ia fxbkue simulatoru si testeaza 1000 de idei de tranzactiii si vezi care sistem de semnale merge cel mai bine. mecanic, insinct, instinct +componenta mecanica. asta este munca de research. recomand op2en mind in tot ceea ce faci pana cand ajungi la ceva care sa fie bun. istoric,simulator,demo,real. consistenta.

@bobyv87 nu ne arati si noua o evolutie a metodei tale de PRICE ACTION intr-un cont?

Dar asa pana vin monitorizarile, am vrea si noi ceva orientativ un MAX DD un MONTHLY AVG GAIN si de cat timp ai conturile pe care tranzactionezi.

Se poate?

@qinvest
O rectificare: de fapt ce am facut eu nu e backtest. Am folosit functia step by step din meta trader. Strategia e gandita pentru daily. Tinand cont si de aspectele discretionare nu exista semnal de buy/sell mai mult de o data pe luna(20 - 22 de zile lucratoare). Din 64 de tranzactii pe care le-as fi deschis in ultimii 5 ani se incheiau pe profit 28. Asta setand tp la distanta dubla fata de sl, asa cum se spune in articol. Ce-i drept, profitul se poate optimiza pentru ca uneori se duce de 3 - 4 ori mai departe decat sl. Oricum de un lucru imi dau seama clar, sunt doar la inceput si mai am enorm de invatat :grin:.

pai este backtest dar nu automat ci manual. probabil te referi la open prices only si f12. merge si asa. incearca daca iti gasesti o metoda care sa mearga pe un timeframe ai mic ca sa inveti mai repede. daca poti. 100 de tranzactii inseamna nimic.

bobby87. daca imi permiti sa te intreb . care este valoarea costului de tranzactionare pe futures relativ la un atr(14) pe m5?