Semnale forex

Pretul actual al unui instrument (valuta) reflecta asteptarile pietei … asteptari ale tuturor celor care participa (banci centrale, banci comerciale, hedge fund-uri, corporatii mari, agentii guvernamentale, retail etc) la cerere si oferta pentru - asa cum te-ai exprimat - valuta respectiva. Valuta se compune de fapt din 2 monezi : cea de referinta si cea in care se exprima

de exemplu la perechea EUR/USD, EUR este valuta de referinta (vorbim despre mai multe politici monetare)

Totul este interpretabil…Depinde pe ce perioada de timp ai asteptari ca actiunea pretului sa urce sau sa coboare.

Daca acei “indicatori” te-ar ajuta sa faci bani fii sigură că nu i-ai mai vedea acolo.

Deedee, ca să faci analiză fundamentală de calitate trebuie să știi muuulta economie si sa fii supermega informată. În plus trebuie să ai și un capital destul de consistent întrucât lucrezi de la Daily în sus. Analiza fundamentala este mult mai complexă decât analiza tehnică.

Ai citit cartea?

@Deedee Acei indicatori te ajuta sa faci bani, un analist fundamental tine cont de toti acei indicatori nu doar de unul. Si face comparatie intre cele 2 economii, care e mai puternica. Si in general tranzactioneaza intre 2 economii diametral opuse una care merge bine si una care merge rau. Dar un trader care tranzactioneaza dupa analiza fundamentala tranzactioneaza pe un termen lung si are stop lossuri mai mari de 200 de pipsi chiar mai mari de 500. Un trader care tranzactioneaza dupa analiza tehnica poate sa lucreze si cu Stop lossuri incepand cu 10 pipsi. Daca esti trader de tip scalping, intrady si swing nu te intereseaza deloc analiza fundamentala. Dar vei tine cont de evenimentele din calendar si mai bine sa nu fi in piata, ci sa astepti rezultatul pe grafic al acelei stiri si apoi tranzactionezi.

Ai înțeles Deedee, da? Așa să faci. Ii dai si lui de-un Ferrari când te-oi îmbogăți.

Eu abia acum am vazut raspunsurile voastre…am inceput sa citesc acea carte, dar nu am terminat. Avansez incet pt ca am avut f mult de lucru de vreo sapt incoace…

Pai, aici este buba, indicatorii din calendar ii mai inteleg si traduc eu cat de cat. Alta analiza, insa, gen studiat/citit/interpretat grafice pe termen lung sau scurt, habar nu am sa fac. Ma uit la grafic, incerc sa intuiesc in ce parte se duce si, de obicei, o ia fix invers decat banuiesc eu :)))) asta inseamna sa fii incepator.

Analiza fundamentala este cea bazata pe informatii gen cele din calendar? Ideea este ca trebuie sa le corelezi si cu alte evenimente. Trecute sau viitoare. Pe care trebuie , evident, sa le cunosti. Si nu sunt trecute in calendarul zilei…Luce, ce este Daily? Calendarul?

Luce nera, tu de ce, in acea zi cu sedinta opec, ai intrebat daca ne am luat centurile de siguranta? La ce te refereai? La cresterea de pret a petrolului? Si cum ai stiut? De pe analiza tehnica sau fundamentala?

Pe alea din calendar le-aș încadra la analiza fundamentala dar nu pot să mă pronunț ca să nu zic vreo prostie. Cum am mai spus, nu mă pricep deloc la analiza fundamentala, n-am ce sfaturi să dau. Nu stiu, nu mă bag.

Oricum, la forex cred că ar fi mai bine să înveți mai întâi analiza tehnica, aia fundamentala e mai grea si e pentru aia cu bani multi.

Când am zis de centuri de siguranță a fost mai mult în glumă, erau multe știri cu un impact important (alea roșii).

Daily (o zi) este un timeframe așa cum e M15, H1, H4, etc. În MT4 e notat D1.

Daca ai o tranzactie in care pierderea a ajuns la 55% din cont, ce ai face?

Am avut. Nu am inchis o sperand ca revine si am pierdut tot contul.

Mi am instalat pe calculator oanda mt4. Este mult mai complexa decat platforma iforex a mea si contine muuuult mai multe informatii. Nici nu am apucat sa trec prin toate. Am pus si pe iforex 50 eur si am facut aseara niste minitranzactii bazandu ma pe contul demo de la oanda. Au iesit pe plus. Dar am constatat ca am prins o oarecare frica si neincredere…sper sa nu raman asa😣

A fost cand cu petrolul. M am bazat ca am 350 eur in cont, cand s a dus grav in jos m am gandit ca e prea mare pierderea ca sa opresc la -150/200 eur si, pe de alta parte, ca nu va cobora pana in -350. Dar a coborat. Si s au dus toti. Am ramas pe 0.

@Deedee , la iForex ai făcut 62 de tranzacții si ai ajuns la 350 eur de la 50 eur. Deci ți-ai înmulțit banii de 7 ori.

Dacă cineva ar umple forumul cu poze in care zice că și-a înmulțit banii de 8 ori făcând doar 48 de tranzacții, ce părere ai avea? E mai deștept ca tine? Ia în considerare ca ar tine secrete toate informațiile despre cont, ar zice doar ca a făcut 48 de tranzacții si si-a înmulțit banii de 8 ori. Ce zici, de ce ar face asta? Sa se laude, să se motiveze?

Pai…nu prea imi dau seama daca asta ar fi motiv de lauda. Poate in mod normal, rezultatul ar trebui sa fie mai bun de atat. Si nu stiu daca ar fi mai destept. Poate ar fi mai bine informat sau un pic mai norocos. Eu am facut banii aia probabil cu putin noroc si cu ajutorul agentului meu care mi a mai dat uneori cate o informatie. Astazi, de ex, am inchis 2 tranzactii pe minus. De frica. Cu doar 50 eur in cont, mi a fost teama sa le las sa se plimbe prin zona de minus. Si le am inchis. Nici nu stiu daca am facut bine sau am gresit. Sper sa imi revin din starea de panica. Nu cred ca este benefica acestui sport :confused:

Intrebare de 100 puncte:
aveti cumva idee care este mai bun dintre admiral markets si xtb???
M am inscris si urmaresc un curs de tranzactionare-webinars la admiral markets. Ma gandeam sa renunt la contul demo de la oanda pt a l face la admiral markets. Sau la xtb. Ambele au tot platforma mt4 la baza. Voi ce ma sfatuiti?

Daca ai demo la Oanda continua acolo, daca nu cumva ai terminat contul. Pe demo nu prea te intereseaza brokerul. Parerea mea.

Atat Admiral cat si XTB au birouri in Bucuresti, un plus din punctul meu de vedere. Admiral sunt de mai mult timp in Romania, daca nu ma insel dar din experienta mea la Admiral am observat ca la stirile importante fac repainturi de lumanari, un lucru periculos daca vrei sa tranzactionezi in acele momente.

La XTB exista o promotie daca iti deschizi cont real. Primesti 100 ron fara sa depui fonduri dar ar fi bine sa beneficiezi de asta cand vei acumula mai multa experienta. Acum ii poti pierde destul de usor.
http://ro.xtb.com/testeaza-investitiile

Ce inseamna repaint de lumanari? Lumanari cam stiu ce inseamna…
As renunta la oanda ca sa ma axez pe aceeasi companie, cred ca pot pune mai usor in aplicare asa ce am invatat din manualul de la tine, care este tot de la admiral markets, si de la webinars, care sunt tot ale lor. M as simti mai in siguranta asa, mai adunata si mai ordonata😊 crezi ca este ok?

“Lumanari cam stiu ce inseamna…” Cum adica CAM stii? :smiley:

Repaint = redesenare. La unele stiri cu impact major se poate intampla ca platforma sa se blocheze, sa nu se mai formeze lumanari pe M1 si chiar si pe M5 timp de cateva minute. Apoi dupa redresare te trezesti ca ultimele lumanari apar desenate altfel decat erau inainte de blocarea platformei.

Prima poza e la ora 14.10, a doua la ora 14.13 deci a doua poza contine 3 lumanari in plus fata de prima poza, pe M1 evident. In prima poza apare un gap intre 1.06263 si 1.06120 deci oficial acolo nu a existat cerere si/sau oferta, deci nu s-a tranzactionat. Mai tarziu s-au redesenat (repaint) lumanarile si in locul gapului apar lumanari deci conform noilor lumanari in interiorul gapului initial s-a tranzactionat. Dar cine a tranzactionat daca platforma a fost blocata? Asta e intrebarea.

Alteori se poate intampla ca la stirile cu impact major sa nu existe gapuri si sa se tranzactioneze normal, chiar daca cu volatilitate mare in unitatea de timp. Apoi dupa un timp vezi pe istoric ca in acele minute cu volatilitate mare nu mai exista lumanari pe grafic si apare un ditamai gapul. Deci dispar lumanarile.
Alteori lumanarile nu sunt inlocuite de gap sau viceversa ci pur si simplu apar alte lumanari cu OHLC-uri diferite. Interesant nu?

Ce te faci daca tranzactionezi in acele momente si apoi se schimba lumanarile? E ca si cum ai paria pe Steaua-Dinamo stiind ca in ultimele intalniri Steaua a castigat de 8 ori iar Dinamo de 2 ori, conform statisticii casei de pariuri. Dupa ce pui pariul, casa schimba statisticile si zice ca Steaua a castigat de fapt de 4 ori iar Dinamo de 6 ori. Ai mai fi pus acelasi pariu in acest caz?

I-am intrebat pe astia de la Admiral ce se intampla dar nu mi-au oferit un raspuns concret. De fapt ei nici nu recunosc aceste repainturi.

Poate are valim niste explicatii mai bune.

Fiind pe demo chiar iti recomand sa treci la Admiral, asa vezi tu live ce se intampla la stirile cu impact mare. Pe viitor, daca vei mai tranzactiona cu bani reali ar fi bine sa nu intri in perioada stirilor importante din multe motive: tu tranzactionezi manual si nu ai timp sa reactionezi, spreadurile devin foarte mari, apar repainturi de lumanari, apar gapuri ceea ce face ineficient TP-ul si SL-ul, plus multe alte belele. Trebuie sa ai o superplatforma si un super broker daca vrei sa te bagi in timpul stirilor si chiar si asa nu ai nici o certitudine ca tranzactiile sunt respectate.

PS: As ruga moderatorii sa mute discutiile de aici, care nu au legatura cu titlul topicului, in topicul meu.

repaint ca repaint…dar in caz de flash crash sa fii cel care fraiereste la maxim…chiar E O MARE PROBLEMA. Chiar le-a trebuit o groaza ca sa vada ca au ramas de caruta ! :slight_smile: Altii mai slab cotati ca ei, au compensat imediat. Ei au compensat TOTAL dupa 2 zile lucratoare si inca 2 nelucratoare…

Nu cred ca trebuie sa stau sa va explic, oricum ar dura 1 zi sa scriu tot ce inseamna acest “banal” aspect. Dupa acest fapt, nu mai vreau sa am de-a face cu ei…