Retrageri profit prin Skrill

Salut.
Ca sa retrag profitul din Forex, mi-am descchis un cont Skrill, cu un card la ei.(Mastercard Skrill).
Intrebarea e… la plata impozitului pe venit, declar suma care imi iese din ATM sau profitul brut de la broker? (tinand seama ca din profit mai platesc o gramada de taxe la Skrill si la Atm si suma pe care o bag practic in buzunar e mai mica).
Si apropo de broker, mai foloseste cineva Activtrades?
Sau imi puteti recomanda un alt broker cu spread mic bun pt scalping?
Multumesc!

Eu cred ca la fisc trebuie sa declari banii pe care i-ai castigat adica banii care au ajuns la tine.

Imagineaza-ti ca ai munci intr-o tara care nu are incheiate cu Romania acorduri pentru evitarea dublei impuneri. Iar patronul iti da 1000 eur din care plateste 500 taxe, deci in final ajung in mana ta 500. Fiscul roman nu iti va taxa 1000 (desi teoretic tu ai castigat 1000) ci doar 500, pentru ca practic atat atat au ajuns la tine, 500.

Nu sunt contabil, asa ca nu te baza 100% pe ce spun eu, mai intreaba si pe altcineva, dar mie asa mi se pare logic.

Asa mi se pare si mie corect.O sa pastrez chitantele de la ATM-uri si o sa cer un statement de la broker.

Daca retragi de la Skrill in contul bancar taxa este FIXA: 5.5 euro
Taxele aplicate celorlalte metode de retragere sunt procentuale: retrageri de la ATM cu cardul Skrill costa 1.75% din suma retrasa, retrageri catre cardul de credit/debit costa 7.5% din suma retrasa.
https://www.skrill.com/ro/support#/path/PLĂȚI/Retrageri/905807142/Cât-costă-să-retrag-fonduri-din-contul-Skrill.htm

Eu mereu retrag in contul bancar, mi se pare mai ok sa platesc o taxa fixa decat un procent din suma retrasa.

Cand retragi bani de la ATM taxa este destul de mica. La ING taxele fixe sunt intre 0-3 lei iar taxele procentuale sunt 0.2%, in functie de tipul cardului. Eu am card la BCR si am taxa 0 lei la retragere de la ATM.
Alege sa platesti taxe fixe la Skrill si ATM.

Vis-a-vis de plata impozitului mi se pare interesanta incadrarea de catre fisc a veniturilor din forex la categoria “Venituri din investitii”. Cand faci scalping sau tranzactionezi intraday nu prea mai este investitie iar corect ar fi ca activitatea de tranzactionare sa se incadreze la categoria “Venituri din jocuri de noroc” care se impoziteaza cu 1% pentru sume mai mici de 15.000 de euro. Iar faptul ca pierderea anuala nu se reporteaza e magarie crasa. Pana la urma profitul se face dupa cativa ani de munca in care inveti dar si pierzi multi bani. Poate mai platesti si niste cursuri.

Daca brokerul nu este roman (in 99% din cazuri), obligatiile traderului sunt ceva mai multe:
Obligatii fiscale ale investitorului-trader:

Un alt broker si spread mic. Eu sunt la Tickmill si din ce am observat au spreaduri un pic mai mici decat Activtrades.

Ms Luce_Nera, foarte detaliat raspunsul.
Tickmill stiam ca parca nu accepta cetateni din U.E.
As retrage si eu de pe Skrill direct in contul bancar legat de acesta ca sa am o taxa de retragere fixa…dar din pacate contul forex este in € iar contul bancar in lei.Cred ca as pierde mult la conversie.Nu stiu sigur, trebuie sa fac un calcul.

Eu sunt la Tickmill, tipul caruia ii administrez contul e tot la Tickmill. Si amandoi suntem in Romania.
Si contul meu forex este in dolari iar contul bancar in lei. De asemenea contul de la skrill este in lei. Cand am primit la skril 200$, skrill i-a transformat in 807.67 lei iar cand am primit 280$, skrill i-a transformat in 1093.91 lei. Sa fim seriosi, cat poti sa pierzi la conversie, 2-3%? Ai de primit sume mari, >10.000 de euro?

Am retras in contul bancar si de la PayPal si nu mi-a luat nici o taxa. Doar la conversie dolari>euro a fost un pic mai mare dar na, doar n-o sa faca conversia la pretul din MT4, o face la cursul bancii.

Am inteles.
Deocamdata nu am sume mari de retras…cateva mii €.
O sa arunc un ochi si la Tickmill.

Se poate aplica pentru card Skrill. Costul este de inscriere este de 10 euro/an daca nu ma insel. Pentru lamuriri puteti contacta suportul telefonic in limba romana din UK. Cardul va fi trimis prin posta si se activeaza ulterior on line.

Eu folosesc si Skrill (unde am fost pina la 1 iulie si VIP silver ) si Activtrades. Activtrades nu ia comisioane decit la alimentarea cu cardul, dar de la a doua in sus. La skrill totul e gratis. Vezi ca Activtrades are si un card al lor in euro, care este gratuit daca ai 500 Euro in cont, unde poti sa retragi profitul. Nu are legatura modul de retragere a profitului cu impozitul.

Impozitul de 16% se calculeaza la profit, pierderea se poate reporta maxim 5 sau 7 ani, nu mai stiu, dar numai pentru brokerii din aceeasi tara ( @Luce_Nera …e bine ca nu ai pierderi :slight_smile: ) . Da, trebuie sa duci o adeverinta cu profitul sau cele 12 extrase lunrare cu prima si ultima pagina, dar merge si cu declaratia ta. Depinde ce inspector raspunde de strada ta.

Cardul personalizat Activtrades il poti folosi sa retragi, numai daca ai si alimentat cu el.I-am intrebat.

Da Oltciter, mi-a venit f repede cardul Skrill, taxa este de 10€/an, mai putin decat iti ia o banca in Romania sa iti administreze un card.

Eu daca am alimentat numai prin Skrill, pot retrage numai cu el.
Acum am vazut ca am limita de retragere 900€/zi la Mastercard Skrill.
Am norocul ca sunt in Grecia acum, sa il probez cu o retragere in moneda initiala a contului :slight_smile:

Profitul sau ce ai depus prin banca poti sa il retragi pe cardul lor. Eu am folosit ! :).

Ce depui cu skrill retragi cu skrill…asa e.