Reprezinta monedele digitale o bula?

Cu Bitcoin la peste 2800 USD la momentul in care scriu acest post, credeti ca este vorba despre o bula? Personal cred mai mult in tehnologia din spatele monedei decat in moneda (blockchain-ul si tot ceea ce deriva din el), dar nu poate fi ignorat faptul ca BTC este folosit in prezent pentru tranzactii de bunuri reale.

Din urma se pare ca vine puternic Etherum. La fel ca la Bitcoin, cred mai mult in ce se afla in spatele monedei - conceptul de smart contracts este util in practica si cred ca are viitor. Si pe langa el sunt o multime de alte monede digitale care au o aplicabilitate mai mult sau mai putin practica.

Voi ce parere aveti? O sa asistam la un cryptobubble si abia dupa ce se sparge vom trage cu adevarat foloasele tehnologiilor din spatele acestor monede? Similar cu ce s-a intamplat cu .com bubble si evolutia internetului dupa 2001?

apropo de BTC, @tradelover, mai dai pe aici? Stiu ca erai pasionat

Relativ recent am inceput sa imi printez documente despre cateva dintre aceste monede: primele cinci din lume ca si capitalizare caci ele sunt multe: peste 700. Termenul de bula este cumva relativ, cred personal ca se va mai corecta dar bula ca si colaps total - nu va fi fiindca deja si fondurile de investitii ca Fidelity si atele participa pentru minarea de bitcoin si investiind in ele. De altfel, relativ recent presedintele rus Vladimir Putin a avut o intalnire cu intemeietorul rus al Ethereum (a doua moneda ca si capitalizare) - Butirin pentru a se documenta si a crea o moneda virtuala a Rusiei. Deci asistam la debutul unei noi tehnologii, dupa Internet. Chiar am citit o carte despre sfarsitul banilor si a civilizatiei iar autorul prevedea cu mai putin de 15 ani in urma ca va veni si vremea asta: a sfarsitului banilor de hartie, la fel cum a fost cu abolirea standarului de aur (n.a. eng. gold standard). Voi investi si eu gradual in aceste monezi dupa ce voi intelege mai bine procesul si avantajele detinerii unei monede virtuale in defavoarea alteia si dupa ce se va corecta Bitcoin-ul mai mult, cum a facut atunci cand a atins nivelul de aproximativ 1000 usd.

Intre timp, in lume:

Rar… și relativ mânat de mailurile care mi le trimite vamistu’ :wink:

Bitcoinii i-am vândut, aveam vreo 60, dintre care 50 cumpărați pe când pretul era $13, și restul ”minați” de-a lungul vremii. Nu i-am vândut în top, desigur, ce vă așteptați? Dar am facut destul profit. De minerit nu am mai minerit de ani buni, cam de când au invadat asicurile piața, și mi-au făcut inutile rafturile de GPU-uri. Printre untimele aventuri, ca să știți ca nu stau degeaba, am mai pierdut ~700 de parai la forex - single deposit, single bet, lotery… n-am nimerit directia, făcusem eu niste calcule inteligente și am zis, poate-poate imi scot ceva din banii contribuiți la economia Australiană… Cine nu știe, tradelovera aia mititică a inceput școala la Flinders (Adelaide) în Februarie (becelor of sains an’ art, wow!) și asta mi-a tocat deja vo 60 de mii de parai australieni (incluzând ”excursia” cu tot familionul două săptămâni, în februarie-martie să o instalăm acolo), mai am de dat inca 4 mii să scap de anul întâi (care se termina in noiembrie, apoi din decembrie pana in februarie, trei luni, vacanță de vară - nu, nu e greșeala, in Australia vara e la iarnă… hehe) după care încă doi ani… Mă gândesc la o relocare în Australia, dar e greu că sunt prea bătrân… cine își mai amintește de ziua mea… azi am făcut 50.

Spor mare la minerit și la pipsuială!

La multi ani! Si ma bucur sa te mai vad pe aici, chiar si asa, rar.

Pe mine mineritul nu m-a atras niciodata (nu prea imi explic de ce). Si acum cu atat mai putin. Unde locuiesc eu curentul costa destul de mult raportat la consumul pentru minat si mi se pare o bataie prea mare de cap pentru un beneficiu prea mic. Cel putin la Bitcoin, unde ASIC-urile alea consuma, fac zgomot si caldura cat un datacenter. Pe Ethereum sau alte monede ASIC resistant, unde se poate mina cu placile video, cred ca ar fi totusi eficient. Apropo, placile alea sunt prea vechi ca sa le pui la treaba pentru Ether? Sau le-ai vandut deja?

In privinta monedelor eu am pariat pe Lumen si tatonez terenul cu EOS si Nimiq. La Lumen e long term treaba si modelul nu prea are legatura cu Bitcoin. Poate ajunge cel mic sa traga foloasele cand mai creste (face doi ani in noiembrie).

Nu am ajuns nici in Thailanda si nici in Australia, dar din ce mai vad prin poze si mai aud pe la altii, Thailanda cam bate Australia. Deci banuiesc ca o mutare ar fi oportuna strict prin prisma faptului ca vrei sa fii aproape de fiica ta. Si daca asta e motivul, poate ca ar trebui oricum sa mai astepti putin pentru ca nu stii unde o sa vrea sa locuiasca in final.

Apropo de cresterea Bitcoin din ultima perioada, am citit o pozitie interesanta de un om pe care nu-l simpatizez deloc (daca va uitati la documentarul Gringo o sa intelegeti de ce), dar care cred ca este implicat destul de mult in acest fenomen.

John McAfee spunea ca:

Likewise, what people see as a bitcoin “bubble”, from the perspective of the new paradigm, is merely the predictable and systematic devaluation of fiat currencies that will continue, with obvious ups and downs, until all fiat currencies reach the zero point.

Mi se pare interesant citatul pentru ca acum ceva vreme aveam o discutie cu fratele meu si spuneam ca atunci cand 4 oameni pot produce intr-o hala din China mai mult de 1.5 milioane de dolari pe luna, ceva e putred. Doar ca nu prea imi dau seama daca problema este cu bitcoinii sau cu dolarii :). Cert e ca e nu a fost niciodata atat de simplu pentru oamenii care nu vand droguri sau nu fac alte chestii ilegale, sa produca sume atat de impresionante de bani. Si atunci este ori un fel de Caritas, ori, intr-adevar, monedele fiat se depreciaza si o sa ajungem, daca nu suntem atenti, sa detinem milioane de dolari cu care ne cumparam cel mult un Logan.

Sunt cam doua directii: (1) va fi din ce in ce mai greu sa faci multi “fiat money” din monende digitale sau (2) se vor face in continuare multi bani care vor duce la o depreciere trepatata a monedelor fiat. Scenariul doi are implicatii sociale destul de mari si neplacute, deci ma indoiesc ca guvernele si bancile centrale vor sta cu mainile in san. Asa ca pentru scenariul doi vorbim de un orizont de timp destul de mare si de o lupta destul de puternica.

E o discutie lunga si complicata, dar in acelasi timp interesanta.

La multi ani @tradelover!

Estonia vrea sa lanseze un ICO (Initial Coin Offering) pentru o moneda proprie, oficiala, sustinuta de Guvernul de la Tallinn.

Daca se intampla (si cred ca se va intampla… au mai promis si deschiderea de conturi bancare si inregistrarea firmelor fara prezenta fizica in Estonia si s-a intamplat), o sa fie un mare pas inainte pentru monedele digitale. La un moment dat aparea pe site-ul oficial si pareare lui Vitalik (creatorul Ethereum) despre acest ICO. Intre timp vad ca a fost scoasa acea sectiune… Cand am vazut prima data, ma gandeam ca ICO-ul se va realiza pe blockchain-ul de la Ethereum. E interesant de urmarit ce se intampla. Daca se confirma legatura, este posibil ca pretul ETH sa primeasca un nou boost (atentie, asta NU este o recomandare de investitie)

In timp ce multe tari au creat legislatie pentru acest tip de investitie (SUA le-au categorisit ca securities iar Australia la categoria “commodities”, etc), noi, ca tara, am ramas iarasi in urma - guvernul nostru a facut, din cate imi amintesc, o singura atentionare cu privire la monedele “cripto” mentionand despre riscul implicat, in timp ce in orase ca Alba-Iulia, Cluj si altele deja se implementeaza sistemul de plati al tichetelor mijloacelor de transport pe baza de bitcoin, s.a.m.d…
Eu sunt curios daca Estonia sau Vietnam sau alte tari care sunt interesate sa implementeze acest sistem al block-chain-ului in viata de zi cu zi, ori sa isi creeze propria moneda virtuala, vor fi atacate sau nu? Pana la urma, trecerea oficiala a unui guvern la o moneda virtuala proprie reprezinta un atac economic la adresa celorlalte tari si, implicit, o declaratie de razboi in toata regula.

Același grafic din clip il vad și la celelalte criptomonede: pe Bitcoin o creștere spectaculoasa la 19000$ apoi o scădere masivă la 6000$, ethereum la fel, bombă la 1400$ apoi prăbușire la 360$, litecoin și el a picat la 105$ după ce inițial explodase la 370$, dashcoin 1550$>280$. Și toate au plecat de la preturi aproape de zero.

Eu zic ca e o mare țeapă criptomonedele astea.

Totusi 5$ parca as baga și eu “for fun”. La prețul de 0,023$ bucata as cumpără electroneum de 5$, poate îl vad peste 2-3 ani ca o sa explodeze la 100$. :stuck_out_tongue_winking_eye:

A mai cumpărat cineva prostii dastea?

eu as tranzactiona bitcoin dar are spread mare. cand o avea spread mic ca eur usd ma bag.