Recomandari

Salutare! Sunt nou in domeniu (singura “tangenta” cu bursa a fost de 2 sapt cat am “lucrat” pentru teparii de la Aston Markets), n-am cunostinte cand vine vorba de “citirea” tendintelor, nu stiu nici macar terminologia.

Tin 15000 RON “la saltea” si parca as investi in ceva pe termen mediu (6 luni - 2 ani).

Voi ce-mi recomandati? Sa stau cuminte si sa nu ma incurc? Sa cumpar actiuni pe la 3-4 companii de viitor? In eventualitatea asumarii riscului, ce broker online mi s-ar potrivi din punctul de vedere al comisioanelor (cat mai mici, cat mai atractive)?

Va multumesc anticipat pentru rabdarea si sfaturile voastre.
Florin

Daca esti dispus sa ii pierzi pe toti…poti sa te bagi. Nimeni nu stie reteta succesului.

Mai bine iti cauti o banca in care sa iti pui jumatate…si restul faci ce vrei cu ei.

Daca vrei sfatul meu, evita pentur 2 ani actiunile. Crede-ma ca ar fi cel mai prost moment sa investesti in actiuni. Fed-ul mareste dobinda poate in Septembrie sau poate la anul pe vremea asta, si actiunile se vor duce in jos rau de tot.

Nu pot nici sa iti spun sa tii banii in forex pentru dobinda pe EURRON ( specialitatea mea). Daca nu intelegi piata…mai bine te duci si te distrezi de 2-3 000 lei …si spui ca i-ai pierdut.

Cea mai proasta decizie este sa investesti economiile intr-o piata pe care singur spui ca nu o cunosti. ȘI TOATE ODATA. Pe forex trebuie sa “joci” doar ce iti permiti sa pierzi. Si pot sa iti spun ca oricare dintre cei care sunt profitabili acum…au prajit cel putin un cont la inceput.

Daca nu esti dispus sa faci ucenicia cu o suma de pina in 1500 euro pentru 18 sau 24 de luni, mai bine alege un fond de investitii…si cu asta basta.

Sper ca te-am lamurit…

Ziceam sa investesc in DTSI si DLB, ca o sa se tot vanda pe piata echipamente cu decodare pentru True HD Audio (TV, AVR etc), insa uitandu-ma la evolutia pretului unei actiuni pe ultimii 2 ani, actiunile au crescut ceva mai mult cand au fost lansate placi video cu controllere audio HD, si de sarbatori cand lumea isi mai cumpara cate-un TV.

O alta idee era in firme ce printeaza 3D, o fi de viitor. Sau ceva cu traditie in spate, gen PG. Nu ma pricep prea bine si de asta am zis sa-ntreb mai intai. Daca zici c-o sa scada actiunile, n-are rost atunci. Intrebade de newbie: pot shorta actiuni?

Asta era suma pe care eram dispus s-o investesc, mai am altii pt cheltuieli lunare.
Nu prea imi place sa cheltuiesc :smile: sa ma “distrez” de 2-300 RON

Multumesc mult de tot pentru sfaturi :smile: Mai asteptam si alte pareri si poate niste sugestii privind un fond de investitii serios.

ps: parca ma tot bate gandu’ sa investesc in companiile astea, mai ales ca tre’ sa cumparam ieftin, nu? Toata treaba ar ramane in Fed-ul asta (care app. nu stiu ce inseamna).

sunt 2 optiuni aici.
daca te mananca si vrei sa capeti experienta in genul asta de a gandi atunci ar trebui sa iti recomand 3 autori.
1 warren buffet.nu a scris carti dar apropriati au scris carti despre el.
2 bejamin graham. mentorul si cel de la care a invatat warren buffet. el a scris carti.
3 phil town. cel inspirat mai departe de warren buffet sa investeasca si care a reusit plecand bineinteles de jos.

modul asta de a gandi o investitie intr-o companie este un mod clasic de a gandi , frumusel chiar.metoda de value investing este facuta de graham inca din anii 20-30. ia cartile lor sau despre ei si hraneste-ti mintea cu ele si cauta sa iti elaborezi o proprie strategie.
daca te vei decide sa devii tu insuti un investitor de buy and hold pe termen lung bazat pe value investing atunci investeste ca ei incercand nu mergand la siguranta. daca nu , tot warren buffet recomanda sa mergi pe mana unui index fund pentru siguranta banilor si nu pentu obtinerea de profit.

io personal as recomanda imobiliare prin asociere , terenuri.
sau din contra infiintarea unei mini-ferme de animale printr-o zona mai ieftina care sa produca venit constant fara ca sa mai fii tu acolo.
in fx foloseste simulatorul, dupa aceea demo dupa aceea real si pastreaza-ti mereu un capital cu care sa incepi din nou.

Mersi de raspuns :smile:
Vroiam sa fac un ban fara sa-mi bat prea mult capu’ - venit pasiv; fara tutoriale, fara tranzactii dese (specula) si taxate de broker, vroiam o investitie normala pana vin cheltuieli ceva mai mari in viata.
I-am zis tatalui meu de o micro-ferma de porcine, n-a fost incantat; la imobiliare nu m-as risca… pana la urma daca e chiar asa riscant cu DTSI/DLB, ce idex fund (fond de investii) imi recomandati ca fiind serios?

Orice fond merge cu risc. Ori ti-l asumi ori nu. Orice fond asa zis serios se poate duce la vale in 2 zile de la profit constant ani de zile. Nu exista asa ceva. Totul in viata are un risc. Si mersul pe jos are un risc. Vine un bou si te calca pe trotuar. Iti cade un aer conditionat in cap. Riscurile sunt mici, dar sunt. Cu cat vrei mai mult cu atat cresc si riscurile.
Cele mai sigure se spune ca sunt titluri de stat dar si ce profit ai…

Dupa mine tot imobiliarele raman cele mai sigure. Teren, cladire. Deja suntem pe buy la ele. Volorile sunt mult sub cele din 2008.
Orice altceva ce nu e tangibil e mai riscant.

voiam sa iti dau un raspuns bun dar din pacate nu am asa ceva inca pentru ca situatia globala e cam roza. eu cred ca in anii urmatori va fi un razboi , criza se va adanci , bancile nu cred ca mai sunt o optiune sigura . singurul lucru pe care il ai si il vei avea vreodata va fi sanatatea . imediat dupa aceea este ceea ce stii sa faci. skillul. dupa aceea sunt banii pe care ai reusit sa ii acumulezi pana la momentul cand o sa vina un dezastru fie personal fie global.
uite alte idei traznite care s-ar putea sa mearga.
gaseste un mic intreprizantor harnic si destept care sa aiba nevoie de cash si ofera bani cu imprumut.
cu o mica parte din banii pe care ii ai cauta sa ai iti iei cateva calificari cu care tu insuti sa poti sa faci bani ulterior.

privitor la brokeri eu am cont la oanda si am bani acolo din 2010 de care nu m-am mai atins . au si indexuri si mi se pare ca iti dau si o dobanda foarte mica la bani.
foloseste cu incredere siteurile de reviewuri tinand cont ca exista si un segment de paid revieweri . dincolo de reviewuri cauta de cat timp au activat pe piata, numarul de clienti daca creste sau scade, cat de mari sunt in datele fianciare, imagine pozitiva in siteurile de stiri mari din domeniu.
https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1340&ns=T

www.iasg.com
asta este cel mai tare site pe care il stiu eu pentru fonduri de investitii clasice. poti sa te joci putin cu el caci are foarte foarte multe fonduri si informatii despre fiecare in parte.
de asemeni poti cauta sa investeti intr-un trader de forex . stiu ca exista siteuri care listeaza traderi cu performantele lor. aici ai posibilitatea in schimb de profit mult mai mare dar si de pierderi mai mari.
fara studiu personal e ca si cand ai arunca banii pe fereastra chiar daca vei avea succes in ceea ce vei face .

in vara asta au inceput sa creasca chiriile si implicit preturile la imobile. nu cred ca 2008 mai este o tinta de atins . vulcanul tot o sa bubuie la un moment dat.

Va multumesc mult pt sfaturi si sugestii :smile: tranzactionare placuta

Eu am avut noroc sa am ceva cascaval acum 3 ani si am luat 2 terenuri. Acum sunt dublu pe piata si mai astept. Daca nu vine razboiul in 4 5 ani le dau cu 500% profit ca sunt bine puse si le-am luat chiar un pic sub pretul pietei atunci.
N-am glumit si chiar am facut ce am spus. Valurile sunt mereu sus jos doar ca pe termen mai lung. Acum suntem pe crestere a valorii. Cumpara acum si vinde cand toti se mira de noile valori. Asa a fost si in 2007 2008. Toti ne miram ce valoroase sunt casele noastre. Doar cei care stiau cum se rostogoleste cacialmaua, au vandut atunci. Altii au cumparat pe varf. Nasol, ce sa zic.
Atunci am vrut si eu sa mi vand casa. Acum nu iau nici jumate din cat luam atunci. E vorba de o cadere de vreo 50 de mii.
E o suma, in 7 ani. Cu banii aia acum luam casa in centru cu teren de 500 de metri, singur in curte. Asa, stau la bloc, ca m-am codit.

way to go barbones. hats off to you.