Vamist

Planul de tranzactionare

SECRETE? Ne distram cand auzim ca un trader detine un secret referitor la tranzactionare sau un plan de tranzactionare care te va face bogat. De ce?

• chiar daca cel mai bun trader ti-ar spune cum tranzactioneaza nu il vei urma sau nu vei avea calitatile necesare sa o faci
    -toate planurile de tranzactionare au tranzactii pierzatoare-vei abandona curand planul
    -trebuie sa ai cunostintele necesare spre a face un plan de tranzactionare sa functioneze;
    asa ca nu exista secrete in tranzactionare

Esti gata sa construiesti un plan de tranzactionare:
-cunosti o serie de indicatori asa ca foloseste-i
-respecta metodologia de constructie a unui plan
-trebuie sa-l construiesti singur pentru a avea incredere sa-l folosesti
-un bun plan de tranzactionare este cheia catre succes
Exista 3 tipuri de planuri de tranzactionare:

• break-out
    -continuation
    -counter trend
    Trebuie sa iti alegi pe cel care se potriveste personalitatii tale.
    Atunci cand vrei sa implementezi un plan de tranzactionare trebuie sa faci back-testing. Poti incerca diverse serii de timp, indicatori, profit/loss ratio, ajusteaza punctul de intrare in tranzactie, foloseste managementul ordinelor, calculeaza win/loss ratio. Daca nu functioneaza in back test nu va functiona nici in conditii reale de piata.
    Metodologia de constructie a unui plan de tranzactionare:
  1. Idemtifica tipul de plan care se potriveste personalitatii tale
  2. Identifica tipul de indicatori pe care ii vei folosi
  3. Construieste punctul de intrare utilizand indicatorii alesi
  4. Aplica un filtru
    5.Aplica risk si order management. Asigura-te ca SL si TP sunt bine definite cu risk management corespunzator
  5. Back testing

Am eu un secret. Nu conteaza cum evolueaza piata…eu tot castig… Nu ma face bogat, pentru ca nu am atitia bani incat sa castig mai mult de 14 euroi pe zi, iar daca as baga prea multi, se prinde brokerul ca il fentez…20% pe an e ok…

Ceea ce spui tu este ok, dar cei mari deja aplica …si nu prea mai de actualitate treaba cu indicatorii. Cea mai mare problema este utilizarea SL sau expunerea mica. Daca folosesti SL, e posibil sa pierzi mia mult. Chiar vorbeam dimineata cu un prieten care retine un robotel care îi aduce venituri frumusele, cam cat castig eu pe zi, dar cu sume de 5 ori mai mici. Aeara a fost un slipage pe perechile cu USD…si omul a pierdut cat a produs toate saptamina…

Spor la treaba…eu plec in concediu pt 1 saptamina…

Care sunt componentele unui plan de tranzactionare? Are cineva un model? Eu consider ca un plan de tranzactionare ar trebui sa fie ca o reteta, orcine ar aplic-o ar abține rezultatele dorite.
Mi-as dori sa vizualizez un asemena plan.

Și unde găsim scris un asemenea plan? Sunt curios cum arată efectiv conținutul uni Plan de tranzacționare

Are 4 parti.

Multumesc. Sper să pot captura slide-urile din prezentare.