Pin bar ca metoda de trading

eu am avut roboti care deschideau la un anumit pret si pe stiri, am avut executie la pretul pe care l-am vrut, si asta pentru am ca lucrat cu ordere mici, brokerul nu e interesat de ordere mici, ti le executa oricum la pretul pe care il vrei, o sa fii surprins, intarzierea care o ai de la ochi la mana e 100ms+ intarziere broker 100ms, nu apuci sa deschizi ca un robot si poti sa spui ca ai slip la order. ti-as cauta in history dar nu mai instalez mt4.

eu vorbeam de altceva- eu intru pe highul sau lowuri la bare dar am si targeturi. spreadurile cand devin prea mari atunci poate sa imi ia sl sau tp mult mai devreme decat e cazul.

Iulik, toata lumea studiaza prost la inceput. De ce crezi ca pierzi niste ani pana gasesti ceva care merge? Fiindca ai studiat prost la inceput. Tot ce spui acum despre forex, de ce nu ai spus dupa primul an, ca e pierdere de vreme? Fiindca studiai prost. Tot ce vezi pe lumea asta, tehnologia, stiinta, ratiunea umana nu au aparut instant, a fost nevoie de evolutie. E normal sa fii prost la inceput. Apoi evoluezi. Sau involuezi daca esti batut in cap.
De fapt nu cred ca exista involutie ci doar un timp mai mare sau mai mic pana la evolutie. Pana si cei mai prosti vor evolua doar ca o vor face mult, mult mai tarziu. Problema este ca viata e scurta si degeaba evoluezi la 70 de ani.

Daca si la pacanele ai avea istoric mare ca la forex, cu siguranta ai gasi o metoda care functioneaza. O cantitate mare de numere poate deveni previzibila pe alocuri. Oamenii luati individual nu sunt previzibili, in schimb masele de oameni da.

asta nu cred ca poti face bani la pacanele. sunt sanse foarte putine din cate stiu eu si am calculat. ceva gen loto. in trading sansele sa o ia in sus sau in jos cel putin teoretic ar fi 50%. asta inseamna ca sansele sunt mult mai mari, infinit mai mari in trading ca sa castigi bani.

Cate tick-uri s-au adunat de cand e forexul? Sau cati pips a variat pretul in fiecare zi, in fiecare minut? Pune tot atatea trageri loto, meciuri de fotbal, curse de cai, etc. sa vezi cum apar niste patternuri.

Depinde ce intelegi prin “sansa”. Daca joci orbeste si iei fiecare incercare una dupa alta, sansele sunt zero nu foarte putine. Dar daca aplici un sistem de management si analiza e altceva.

Apropo, pinbarul tau apare foarte rar. M-am uitat putin pe un grafic, la 250 de lumanari au aparut cam 10 pinbaruri. Cate tranzactii ai pe zi?

pinul este doar unul dintre multele sisteme pe care le am eu. am in jur de 10 tr pe zi.

Inseamna ca ai SL si TP mic. Eu si acum am tranzactii deschise in iunie si iulie anul trecut.

am avut pacanele, dai din ele ce procent din banii incasati sa dea afara. unele aveau siruri predefinite, dar demult nu mai sunt asa, sunt doar random.

sistemele ochiometrice sunt pacanele. PUNCT! nu va place ideea stiu, la voi e nivel de arta! eu zic ca e doar maimutareala!

veniti cu sistemul clar intrare/iesire il punem in backtesting, vedem rezultatele si tragem o concluzie!

Daca stiu deja rezultatele, de ce sa mai fac backtesting?

Vino tu cu un robot cu inteligenta artificiala, capabil sa se autoprogrameze si iti zic intrarile si iesirile.

rezultate rezultate. primele mele 100 de tranzactii pe profit.sunt pentru un cont mic de test.

Puteti folosi acest expert pentru pinbar trading
pinbar trader ea v1.20.zip (242.9 KB)
In interiorul arhivei gasiti si varianta pentru MAC
Expertul se instaleaza pe un grafic D1 (nu conteaza produsul) .Scaneaza produsele setate in inputurile sale in vederea depistarii paternului de tip PinBar .
Fisierul PinbarTrade.ex4 se instaleaza in MQL4/Experts
Fisierul SupportResistance.ex4 se instaleaza in MQL4/Indicators
Fisierul pinbartrader.tpl se instaleaza in Templates

Succes!

eu nu prea am incredere in roboti. se recomanda pinul in varianta james16 adica pe timeframeuri imense si pe nivele. eu cred ca are sanse si pe timeframeuri mici fara supp si rezistenta dar trebuie pasiune si studiu pentru asta.

Ceea ce am postat mai sus se refera la tranzactionare pe setare D1 , W1 sau MN1. Expertul are un sistem de determinare a zonelor de suport rezistenta importante a tf-urilor mentionate. Respecta principiile lui J16 privind formarea PB-urilor la confluenta cu SR-uri importante.
Personal eu nu mai cred si nu mai folosesc paternuri de circa 4 - 5 ani. Nu folosesc acest expert, dar m-am gandit ca poate fi o unealta utila pentru cei care adopta aceasta tehnica de trading, tinand cont ca softul scaneaza mai multe produse de tranzactionare concomitent. Poate fi setat ca sa tranzactioneze automat sau poate fi setat ca generator de semnale privind scenarii de tranzactionare bazate pe formarea de PB D1,W1 sau MN1. In ultima varianta decizia de intrare in tranzactionare ramane traderului dupa ce studiaza si analizeaza scenariul semnalat,

Cu respect, al dumneavoastra,

Sorin Bolache Oltciter

da ,cu siguranta poate sa fie util pentru cine se apuca de pin. nu mai folositi patternuri, probabil ati dat de ceva mai bun?

Poate ca am am aflat ca pe cei numiti smartmoney ii doare la basca de paternuri, ratii fibo si alte elemente foarte marketate (tocmai de catrei ei) si care sunt folosite de cei numiti dumbmoney.
Chestie de abordare!
:sunglasses:

cainele mananca pe caine eh? foarte prost modelul asta de capitalism. eu sunt pisica si capitalismul pisicesc s-ar putea sa fie o solutie mai buna .si vulturesc.