Pin bar ca metoda de trading

Pin barul este un element de analiza tehnica universal . este o candela cu o coada mai lunga ce presupune rejectie. Pinul semnalizeaza intoarcerile de trend. In pozele atasate toate tranzactiile ar fi fost profitabile dar asta nu inseamna ca nu sunt tranzactii neprofitabile.Cred ca winrateul pentru pin poate sa fie undeva intre 65 si 75 la suta. O miscare mica este suficienta pentru o tranzactie. Nu trebuie sa anticipezi miscari mari de trend. Am mai facut un post despre el si nu as vrea sa se piarda. Pentru cei care nu au o metoda in trading dau aceasta metoda ca fiind una excelenta de tranzactionare. Pin barurile pot fi mici , mari, evidentiate, ascunse . Propun ca cel care nu are metoda sa dezvolte aceasta metoda prin simulari sau backtest. Pinul merge pe toate time frameurile si merge de cand a inceput piata.Am grafice de la 1930 pe bursa si merge si acolo.In cele 2 exemple avem m15 si monthly pe perechi diferite. Cred ca pinul va continua sa fie profitabil pana cand pietele se vor opri. Acuma ceea ce propun eu pentru cel care nu are metoda este aprofundarea materialului despre pin sau despre hammer caci asa se mai numeste.Pana cand iti gasesti calea , scoala din trading, dureaza foarte mult si este dificil. Dupa este mult mai usor. Cred ca daca ai ajuns pe simulator la 1000 de tranzactii terminate cu profit aveti mari sanse si pe demo si mai departe pe real. Va urez mult success. delta

Cred si sper ca am inteles. Deci pinbarul tau este o lumanare care are o coada mare (eu o numesc umbra in loc de coada). Si tu zici ca dupa inchiderea lumanarii, urmatoarea lumanare va fi in sens invers?

Dar. Cat de mare trebuie sa fie coada ca sa intri in tranzactie? Si unde marchezi profitul? SL pui? Unde?

ca predictie pinul este de reversal. adica de intoarcere. ca intrare se intra pe high sau pe low cand el este spart. sl si tp - nu dau eu munca mea. ceea ce dau este o idee celor ce nu au nimic. o invitatie la backtest si simulari. spun ca este posibil. atat.am atasat si un grafic unde sunt vreo cateva care nu au mers deloc. la pb ca abordare ar merge si targeturi mai mici nu neaparat modificari fundamentale de trend. out.

Nu ai raspuns cat de mare trebuie sa fie coada lumanarii ca sa intri.

Iti dau un exemplu practic.
AUDCAD - H4, lumanarea a inceput la 22.12.2017 ora 12.00. Nu este un pinbar care te intereseaza.

Acum mergem pe M15, a inceput la ora 12 pana la ora 16:

Si facem o smecherie: mutam graficul la dreapta cu 3 ore si 30 de minute. Deci lumanarea incepe la 15:30 si se termina la 19:30
In acest caz OHLC-ul lumanarii va fi total diferit:

Acum avem o coada de lumanare foarte mare care pe tine te intereseaza. Daca pinbarul tau functioneaza atunci ai tot interesul sa muti graficul la stanga-dreapta pentru ca astfel obtii noi pinbaruri, deci noi sanse de profit.

Te inteleg dar asa nu am cum sa-ti demonstrez ca nu functioneaza. Macar ai testat pe demo, merge? Pune myfxbook.

nu am interes in ceea ce imi propui tu. eu lucrez numai pe closeuri si pe ce oportunitati exista. o sa postez din rezultatele mele la sf anului 2018 caci am pierdut dar am facut niste imbunatatiri si cred ca voi avea rezultate bune anul asta. cat de mare trebuie sa fie coada- peste 50% din toata candela. un 60% 70% arata mai bine.

Time frame H4
Bokerul X deschide sesiunea de tranzactionarea(ziua) la ora 00:00 ora RO
Brokerul Y deschide sesiunea de tranzactionare (ziua) la ora 00:02 ora RO
Pe ambii brokeri urmarim acelasi produs care are conditii de spread si comision identice.
Brokerul X inchide lumanarea H4 la ora 04:00 ora RO si se formeaza un pinbar avand conditii ideale de reversal.
Brokerul Y are candela H4 inca in constructie (inchiderea candelei se face la ora 06:00 ora RO) si situatia de pe grafic nu da semne de reversal.

Care este situatia corecta in luarea unei decizii ?

brokerul x se ia ca semnal de reversal. brokerul y se asteapta.

Brokerul Y muta graficul cu 2 ore la dreapta si tu ai zis ca nu ai interes sa muti graficul. Deci n-ai de ce sa astepti dupa brokerul Y.

depinde care broker are costuri mai bune si plateste clientii. aia e alegerea mea. tranzactionez dupa ce mi se da, dupa ce am in fata. privitor la sl si tp poate fi high winrate low risk reward sau invers. depinde de ce gaseste fiecare in munca lui ca merge.

Am vazut oameni care au testat milioane de roboti, cu milioane de setari pe candele, ai un orb al gainii poate ne scapa noua ceva, dar suntem 3 care iti spunem ca esti batman! Nu avem nimic cu tine doar ca incercam sa iti spunem ca poate iti scapa ceva. Nu vreau sa iti mai zic ceva sa nu te superi pe mine. Succes.

de curiozitate - ce rezultate iti trebuiesc pentru a vedea si pentru a te convinge de pin ca e bun?
ps nu cred ca ai vazut milioane de roboti care sunt foarte inteligenti poate mai inteligenti decat programatorii lor eu cred ca ai vazut miliarde . si aici ma opresc. am impresia ca unii nu inteleg ce e aia trading . nu au perspectiva asta mai larga de intelegere. sunt multe metode, mii nu milioane si unii vor reusi altii nu. 2% din cei care se apuca de meserie reusesc pe termen lung.

am vazut si milioane de oameni cu inteligenta unui carton de oua, ca daia suntem unde suntem.

a face trade pe o analiza statistica, cam cum incerci tu, adica din observatiile tale cand se intoarce pinbarul ala cu fundul in sus e semnal de ce vrei tu. Aici tu trebuie sa faci un robot sa analizeze toate intrarile/iesirile pe m15, poti sa testezi sl si tp, sa vezi daca metoda e profitabila. dar nu cu teste in '93 ca e irelevant. trebuie sa ai in vedere ultimii ani, un maxim 10. daca intri dupa ochi e ceva care nu prea garanteaza rezultate in viitor si pierzi 2 ani din viata cu ceva care se poate testa in cateva ore intr-un backtest. asa am avansat testand tot felul de idei traznite, am vazut la altii ce au testat ce merge si ce nu si daca le merge sa pot copia si eu metoda, dar nu dalea de citit in bobi.

eu nu stau sa analizez pretul, e o stare de echilibru, dar il iau ca atare. daca il analizez de ce e pin barul cu fundul in sus nu are relevanta, ca e pe ciocan sau in psar2 nu ma intereseaza. a face analiza ce frumos e pinbarul si ce semnal de exit imi da e gresit. multi emit o parere si dupa creierul incearca sa gaseasca motive pentru alegerea facuta.
multi fac sutiene pe grafic si intortocheaza o metoda care cica merge dar trebuie optimizata… si o optimizeaza nonstop, pun zeci de conditii si la sfarsit constata ca nu e buna metoda.

iti dau un exemplu de conditie, am testat trailstop pe robot cu mii de parametri si am ajuns la concluzia ca e inutil, pentru ca am o miscare sus/jos 50% si nu imi aduce profit.
alt exemplu de test a fost ca indicatorii/conditiile suplimentare de filtrare a orderelor nu aduc rezultate pozitive.
reduc profitul reduc si DD, ca sa limitez DD micsorez orderele nu am nevoie de icimuci, eu cel mult am folosit o MA calculata cat mai curat nu pe candele de m15.

SL pus aproape de order nu imi aduce profit. daca te iei dupa carti trebuie sa pui SL la order neaparat. pot sa inchid ordere nu la SL le inchid automat din robot, daca brokerul nu vrea sa execute orderul nu il executa nici la SL nici la comanda mea.

de ce nu vreau manual pentru ca nu pot prevede ca luce face 1000% azi sau maine, sau ca e racit si a avut palosul dezacordat si nu a primit semnalul divin!

cu un robot testat pe termen lung in diferite conditii pot sa imi fac un orizont, stiu la ce dd pot sa ma astept si pot sa ii dau parametri optimi in functie de risk/reward, stiu ca perechea eurusd are o miscare medie de xxx mii de pipsi si stiu la ce pot sa ma astept, aproape.

gaseste pe cineva sa iti faca un robot cu metoda ta, ca sa te lamuresti ca nu ai nici un edge sau ai sa vii sa imi dai peste nas ca ai avut dreptate. sansele ca eu sa am dreptate sunt de 98%, sansele tale sunt de 2%. pe cine pariezi?

nu vreau sa ma dau mare ca fac roboti, dar e singura modalitate “realista” de a testa o idee restul e cancan.

p.s. scoate 30e gaseste un baiat care se plictiseste si vino cu rezultatul. stam si o ardem dubios in discutii sterile cu poze la patratele…

fiecare om cu metoda lui. hai noroc!

@Deltatrade daca tu esti multumit de rezultate si faci profit bravo tie. Si chiar daca nu faci profit ci doar te dai cocos, desi nu vad de ce ai face asta sau poate esti doar euforic fiindca ai vazut ochiometric niste patternuri interesante, deci oricum ar fi, ca faci profit sau ca nu faci, nu cred ca intereseaza pe cineva.

Situatia neplacuta este cand cineva vine si spune cutare metoda este extraordinara, faci profit de rupi, am testat pe 100 de ani. Insa nu vine cu nimic concret, nu tu descrierea metodei, nu tu myfxbook, nu tu nimic. Pentru ca cei care sunt noi in treaba asta se apuca sa studieze metoda ta si in 95% din cazuri ajung dupa 2 ani sa realizeze ca e un bullshit. Si incep sa te injure. Noi care avem cativa ani de experienta crezi ca nu am studiat metodele altora? Si ei se dadeau cocosi la vremea lor, puneau metoda cu detalii si noi care eram noi incepeam s-o invartim pe toate partile. Ca sa vedem dupa 1-2 luni ca e o tampenie. Normal ca esti frustrat fiindca pierzi timpul.

Deci sa vii sa spui ca ceva merge fara sa si demonstrezi nu prea e credibil. Nu de alta dar multi incepatori citesc posturile si se apuca sa testeze si ei mult-laudatele metode si ajung sa-si piarda timpul.

Nu zic sigur ca nu merge pinbarul tau, poate merge, o fi exceptia de la regula. Dar demonstreaza-ne ca merge. Am inteles, nu dai munca ta, nici eu n-o dau pe a mea insa demonstreaza ca ai APLICAT acea metoda, chiar si pe demo si ai avut rezultate. Zici ca o sa arati la sfarsitul lui 2018. Foarte bine. Insa era mai bine daca veneai la sfarsitul lui 2018 sa spui ca merge pinbarul, nu la inceputul lui 2018. Adica sa ai confirmarea inainte de a face niste afirmatii.

Nu te supara ca-ti zic, chiar iti doresc sa ai rezultate. Dar daca la sfarsitul lui 2018 o să descoperi că nu merge o să fii foarte dezamăgit. Un an pierdut inseamna foarte mult mai ales dacă ai avut niște așteptări mari, ți-ai făcut niște vise, planuri. Bafta!

nu exista garantii in trading pe nici un forum , in nici o carte. ceri tu cam imposibilul. ce recomand eu pentru unii. sa isi gaseasca un alt sector de activitate. poate vor avea success asa. vor testa unii metode si vor pierde timpul. - eu ce am facut 7 ani de zile? m-am plans ca am testat toata analiza tehnica , tot internetul, foarte multe carti ?m-am plans ca am creat sute de idei de trading si le-am testat si pe alea ore intregi? sau am vrut success si stiam ca asa va fi, greu? n-am spus eu ca scoala in trade se plateste cu timp si efort dar dupa este mult mai usor?
cai legale simple nu exista . si nici nu vor fi vreodata.
despre analiza tehnica. este pseudostiinta nu stiinta. adica suntem cu totii la wild goose chase. nu exista garantii. este un domeniu nou pentru cultura umana. are istorie de o suta de ani aprox. oamenii de-a lungul timpului au observat patternuri pe charturi de istoric si le-au pus in carti . atat. mai departe daca iti plac graficele ca mine poate ai o sansa sa gasesti ceva care sa mearga. am dat si parametrii la ce ii trebuie cuiva pentru long term success. universalul. asta e solutia pe care am gasit-o eu. cred ca am spus prea multe. oricum forumul asta nu are prea multi cititori. fata de forexfactory e o gluma. ideea de ca forexul = pacanele e o idee pe care eu o resping si cred ca unii gandesc in loc de creier cu partea femeiasca ca sa nu injur aici pe forum. romanii desi vorbim aceeasi limba nu prea vor sa accepte realitati si dau vina pe altii. mai pe scurt - in orice domeniu de activitate daca vrei sa fi in top 10% trebuie sa aloci 10000 de ore ca sa fii profesionist. si in orice sector de activitate se aplica paretto - 20% din top castiga cat restul 80%.
pentru cine se plange de munca folositi cu incredere simulatorul si backtest . poti testa mult mai multe tranzactii decat pe demo. si 1000 de tranzactii pe zi. mult success.

https://www.youtube.com/watch?v=gg6ZYTrddxY
asta este cum fac eu simularile si brain stormingul - open prices si f12 .
am programat si un simulator ce poate fi actionat prin hotkeys si unde poti schimba loturile cu care intri dar nu il dau inca. doar daca e sa fie nevoie. simulatorul de la fxblue e bun also.

Daca studiez 10k de ore si studiezi prost, consider ca e pierdere de vreme.
Ai pierdut 7 ani, 5 ore pe zi cu bursa, ce ai invatat? Ce rezultate ai? Doar teorie?
Cred ca in 10k ore ajungi sa stapanesti fizica cuantica…

Pune mana pe mql4 si din 10 exemple iti dai seama cum merge in cateva zile poti sa iti faci singur robotul, decat sa stai se faci adlabam tranzactiile. Te-ai oprit intr-un loc si nu vrei sa mergi mai departe de frica. Pune intrebari si te ajutam daca te impiedici.

Am 40 de ani si pentru mine e greu, dar invat in fiecare zi cateva ceva si invat ca sunt nevoit sa invat daca vreau sa avansez, nu e simplu dar nu e nici imposibil.

e de dezbatut aici cu 10000 ore - daca ai chemare, daca ai intelectul necesar, daca ai pasiune. eu am iq 126, am facut facultatea de electronica bucuresti si bacul l-am luat cu 9. nu am timp de programare dar din ce am vazut eu in vreo 6 luni as putea ajunge un programator bun mql. mi-ar placea sa fac si aplicatii desktop si sa le integrez cu mt4 iar pentru asta ar dura si mai mult. mai vorbim intr-un an de zile.

te compar cu un prieten bun, la fel iq fara numar, dar cand ii zic sa puna mana pe calculator sa invete programare, zici ca l-am trimis dupa ozn-uri. l-am pus sa invete html si cand a deschis cateva exemple a zis ca e simplu.
esti speriat doar de idee, deschide mq4 si uitate peste cateva exemple, o sa vezi ca intelegi. incepe azi ca nu dureaza 6 luni, iti ia cateva zile sa vezi cum se deschide un order, cum se inchide un order.

https://book.mql4.com/

eu nu scriu cod din cap, caut in documentatie, caut pe google exemple si imi copiez ce am nevoie.

stiu cartea - mi-am facut acum vre-un an un simulator care deschide ordine prin hotkeys dar sincer am uitat cum se face. nu am interes la mql - motivele- sistemele nu sunt 100% mecanice, mai sunt si elemente discretionare. al motiv ar fi unul practic- marirea de spread la stiri. targeturile mele sunt mici si o marire din aia de spread poate sa imi distruga tranzactiile. ar trebui gasita o solutie pentru asta dar nu mai am timp. acuma anul asta e an de trading . mult success.