Offtopic profesionist

Pentru a satisface nevoia de off-topic a “forumistului amator” (si in speranta ca asta va diminua macar putin offtopicul in celelalte discutii), declar deschis oficial threadul de “Offtopic profesionist”.

Daca respectati regulamentul, aici puteti scrie aproape orice. Nu este nevoie ca postarile sa aiba legatura intre ele si nici macar ca ele sa aiba vreo logica. Puteti pune linkuri (daca nu faceti reclama), puteti spune povesti, sau chiar scrie poezii. Puteti sa vorbiti despre trading sau despre orice altceva. Dati frau liber imaginatiei! :thought_balloon:

Tot aici vor fi mutate postarile offtopic din alte discutii.

Provocare pentru Milionarii pe Demo :)
Tinta mea : 25% pina in decembrie doar pe short EURUSD, EURRON si EURHUF
Poll: Doriti sa invitam din nou pe forum userii banati?
Discutii despre topicul "Neo Wave ultima teorie Elliott"
Business Persona – Mugur Isarescu – partea 1 – biografie
O apologie a pieței Forex

Ce ne mai distram pe noul forum.
Cel mai mult imi place egalitatea.
New user nu poate posta inca poze.
Oltciter e new user dar… a trecut direct la video.
Parca suntem in comunism si daca nu ai relatii…

Valim, Barbones bafta.

@Tim_isoara, este egalitate. Daca incerci o sa vezi ca poti pune si tu linkuri de pe youtube care vor putea fi vizualizate direct aici, pe forum. Treaba cu imaginile are legatura cu uploadul de fisiere. Userii noi nu pot uploada fisiere. Exemplul dat de tine cu video-ul nu este un upload, ci un simplu link.

@Stefan. Atunci ca sa pun o imagine o incarc pe alt forum si pun linkul de la acel forum? Asa e ok?

E ok atata timp cat pui linkul ala pe un rand separat, ca sa apara automat imaginea in loc sa apara linkul catre imagine (acelasi principiu ca la linkurile de pe youtube).

P.S. Nu am cum sa nu remarc editorialul cu inflatia. Va invit sa il cititi…si sa vedeti plagiatul cu manualul de economie de clasa a XI -a , editia 1992 ( cel studiat de mine), unde atunci Romania avea inflatie. Cat timp inflatia e sub 2%…cum naiba este inflatie??? doar in caz de copy-paste fara filtru. este @Monica ? Mai bine puneai parerea unor traderi romani cu privire la EURRON si USDRON sau EURCHF. Eventual cum sa faci carry trade si sa obtii randament de 8-10%. Ai fi ramas surprinsa sa vezi ca multi vad eurron la 4.44+/-0,04. Eu pot sa pariez pe un 4.41 daca nu incepe razboiul.
Spor la treaba cu noul forum, dar subscriu la parerea lui @Tim_isoara… aveam si noi niste reputatii pe cel vechi . Acum vreti sa ne dati decoratii ca generalul John Petraeus??? Poti sa fii si Rambo, poti sa fii comandantul militar al NATO, daca ascunzi decoratia cea mai importanta : una bucata stagiara. Ultima data cand am auzit de el era la rubrica de mondenitati…ca a fost trecut in rezerva…

Eu recunosc ca habar n-am ce scria in manualul de economie din clasa a XI-a din 1992, dar pentru ca se pare ca tu stii, ar trebui sa incerci sa explici mai bine ce vrei sa spui cu remarca legata de editorialul cu inflatia. Cat despre parerea traderilor romani cu privire la EURRON si altele, nu crezi ca e putin alt subiect decat cel din editorialul mentionat de tine? Adica nu prea se leaga ideile din PS-ul tau…

Legat de reputatii si de poza aia cu medaliile nu cred ca e cazul sa comentez din moment ce e clar ca avem alt gen de umor.

O sa mut postarea asta si PS-ul tau in sectiunea de offtopic.

@Stefan ti-am zis eu legat de poza aia ca lumea nu rade la fel cum razi tu si ca aici nu esti pe imgur :smile:

@Monica, daca tu intelegi ce vrea sa spuna colegul forumist in legatura cu manualul de economie, te rog sa raspunzi tu.

@Grind
Colegul a mentionat cuvantul plagiat, si a dat si sursa.
Nu am verificat, ca nu am manualul.

E chiar fain forumul asta pentru ca nu trebuie sa dai refresh ca sa vezi ca sunt postari noi. E conversatia mai activa.

Am sesizat folosirea cuvantului plagiat. Nici eu nu pot sa ma exprim pentru ca nu am manulul, dar sunt sigur ca vom elucida misterul. Mi se pare totusi ciudat sa folosim termenul de plagiat cand vorbim despre informatiile dintr-un manual. Adica ok, daca e copy/paste cuvant cu cuvant se poate pune problema asa, dar imi rezerv dreptul sa ma indoiesc pentru moment de treaba asta.

E tare ca atunci cand am acceptat sa fiu moderator aici i-am spus lui Stefan ca nu o sa stau sa si scriu pe forum, ci doar o sa aplic regulamentul… Sper sa-mi treaca acest writing mood si sa ma concentrez pe partea de politie. Ca spre deosebire de Stefan, eu fac asta for a living si chiar imi place (nu, nu va ganditi ca sunt politist de la circulatie sau de la sectie pentru ca nu e cazul) :smile:

Eu sper totusi sa nu-ti treaca.

Opriti-va un pic.

1. Ceea ce am citit in articol este exact ceea ce imi amintesc eu ca am invatat ca sa intru la facultate in 1994. Daca nu toceam toata cartea de economie…aveam sanse 0 sa intru. Si acum imi mai amintesc toate lectiile. Vara lui '94 a fost de foc, iar eu nu aveam acasa aer conditionat.

Vremurile, intre timp, s-au schimbat. Faza cu 3% era in acel manual, iar profii pe care i-am avut chiar ridiculizau anumite parti din Manual ( la ASE era cartea albastra de 500 de pagini), iar prof. Coralia Angelescu ( cine a facut ASE-ul inainte de 2000 e imposibil sa nu si-o aminteasca, mai ales fetele cu fuste scurte) chiar spunea ca 3% este mult, 1-2 % are efect stimulativ, dar intre 2si 3 este diferenta de 50%, deci sa fim exttrem de atenti la baza de raportare. Atunci aveam inflatie de peste 10%, deja se putea cataloga superinflatie. Ca nu o fi plagiat 100%, ca o fi un articol scris de cineva care a invatat lectia si a reprodus-o, nici eu nu pot sa spun, dar este ca in a doua editia post -revolutionara a manualului de clasa a 11-a.

Legat de poza…Daca omul este general cu patru stele decorat pentru parașute, E PROBLEMA NOASTRA??? Este orientat . :slight_smile: OK. Schimb problema: putem și noi sa primim astfel de decorații? …Și în final daca obtinem medalia de parașutism …ne alegem si noi cu ce s-a ales “generalul” ? :smiley: Macar sa stim si noi pentru ce tragem !

Eu zic asa: in “apararea” mea, de cand a face cercetare pentru un articol este un lucru asa rau?
Mi se pare normal (daca nu chiar benefic) sa citesc, sa ma documentez cat mai mult si din surse cat mai vaste pentru a redacta articolele din rubrica Editorial.
Si in urma cercetarii efectuate, concluzia mea a fost ca putem afirma ca Romania se confrunta in prezent cu ceea ce am putea numi lejer o perioada de stagflafie: economia stagneaza sau inregistreaza (pe hartie) o evolutie aproape de neglijat, somajul continua sa fie la cote alarmante, iar cei mai multi dintre noi observa in continuare o crestere evidenta a preturilor bunurilor si serviciilor - in ciuda inflatiei declarate.
Adaug si scaderea evidenta a ratei dobanzilor ca argument in favoarea acestei afirmatii.
Avand in vedere cele de mai sus, eu imi sustin in continuare afirmatiile, pe care le-am facut chibzuit, in urma (sau in ciuda) research-ului efectuat.
Nu e nicio problema sa te documentezi, atat timp cat concluziile le tragi singur.
Desigur, orice comentariu sau dezbatere pe marginea subiectului este apreciata. Dar mi-ar placea ca, desi exista dezacord, sa existe respect.
Multumesc!

Hai ca pana acum numai eu incercam sa le explic oamenilor ca dezacordul nu se face prin dat cu parul. Ma bucur ca acum suntem doi.

Nu cred ca ai de ce “sa te aperi” si iti multumesc pentru clarificare. Te asigur ca munca ta de cercetare pentru articolele de la sectiunea editorial este apreciata. Si nu numai de mine.

" Multi analisti economici afirma ca acesta este situatia din prezent in Romania, care se confrunta cu o rata mare a inflatiei si a somajului, corelate cu o stagnare economica. Aceasta situatie economica precara este foarte dificil de redresat, deoarece implica o stare de criza generalizata. Cresterea productivitatii, incurajarea investitiilor si crearea de locuri de munca sunt doar cateva metode de a ameliora acest dezechilibru si de a iesi din criza economica, insa aceste tinte sunt dificil de realizat."

Scuze pentru citat. Poate nu ti-a sarit in ochi…dar mie …da.

Foarte bine ca te-ai documentat. Eu doar am remarcat “neconcordanța” între realitate-raspunsul de mai sus - si citatul din editorial. Chiar nu iti cer sa intelegi fenomenele, daca nu ai studii economice…dar vezi de unde te documentezi…una e antena3 si alta B1…si altul este Bloomberg. Sa stii ca Bloomberg sau altele sunt varza la tot ce inseamana Romania. Chiar si WSJ (in romana) face “gafe”…depinde cine ii plateste in acel moment. Au si ei nevoie de bani. Nu trebuie sa traiasca si ei?

Daca vezi la Protv ca leul a crescut si o sa creasca, atunci garantat scade. Nu stiu cum se face ,dar nu am vazut niciodata sa se adevereasca predictia lor. M-a distrat reportajul cu aurul, dupa care mi-am dat seama ca de fapt era publicitate voalata la BCR. Asta e, chiar daca isi vor lua amenda de la CNA, o publicitate in prime time este de 10 ori mai pretioasa. Cu alte cuvinte, oamanii vor sa vanda aur in plina cadere a cotatiilor, ca sa isi vanda si ei rezerva pe care o au de pe vremuri…etc.

Te rog sa nu ma intelegi gresit, dar nu tot ce zboara se maninca, mai ales in lumea rechinilor, din care iti doresti sa faci parte. ( intelegi ca rechinul nu zboara, sa nu ma crezi poet)

Gata.

Eu, in umila mea calitate de jurnalist/redactor/copywriter/forumist, trebuie sa fac research pentru articolele pe care le postez. In acest sens, ma straduiesc sa citesc cat mai mult, din surse cat mai credibile. In niciun caz nu voi fi atenta la ce spun de-alde Antenele sau B1. Si cu toate astea, s-ar putea ca analizele facute de mine sa nu fie cu totul exacte.
Aici interveniti voi, forumistii, care puteti dezbate si comenta subiectele propuse de mine si puteti atrage atentia daca punctul de vedere prezentat de mine vi se pare incorect sau insuficient (de preferat politicos si cu argumente).
Voi considera aceste discutii extrem de constructive si sunt sigura ca nu voi fi singura.

Problema e ca eu nu imi permit sa presupun automat ca toate articole si studiile economice pe care le citesc ofera o perspectiva eronata asupra realitatii financiare si economice. Tot ce pot sa fac este sa-mi caut surse cat mai credibile si cat mai multe, atat presa interna cat si internationala, iar la final sa compun un articol in care sa prezint un rezumat sau o analiza trecuta prin filtru personal a ceea ce am citit.

Si inca ceva: eu nu aspir sa fac parte din lumea “rechinilor”, imi doresc doar sa le propun acestora subiecte de interes economic si, impreuna, sa le dezbatem, pentru a ajunge cu totii la o intelegere mai buna a ceea ce se intampla in jurul nostru. Nu am pretentia ca detin informatii in calitate de “insider”, nici ca sunt destul de informata si de increzatoare incat sa fac predictii, eu doar expun si propun. Acesta e rolul meu pe acest forum.
Si va invit pe voi sa analizati, sa dezbateti, sa deconstruiti daca e nevoie.

Dupa o discutie cu Stefan am scos poza cu medaliile pentru ca “reputatia” acelui domn nu se potrivea cu ideea noastra de reputatie. Si nici gluma nu prea era inteleasa.

Eu cred ca nu a fost guvernator BCR. :smile:

Omul guverneaza unde vrea. Ai ceva impotriva??? :smile:

Am corectat. Dar da, si eu sunt de acord cu @valim1975 :slight_smile: