Vamist

O strategie care nu caută investitori

În sfârșit cineva pune pe net un statement pt o strategie HFT. Drawdown maxim 7%. E timpul să ne strângem jucăriile și să mergem acasă.

Most investors have probably never seen the P&L of a high frequency trading strategy. There is a reason for that, of course: given the typical performance characteristics of a HFT strategy, a trading firm has little need for outside capital.

By way of illustration I have attached below the performance record of one such HFT strategy, which trades around 100 times a day in the eMini S&P 500 contract (including the overnight session). Note that the edge is not that great – averaging 55% profitable trades and profit per contract of around half a tick - these are some of the defining characteristics of HFT trading strategies.

Mai mult detalii pt cine vrea să plângă: http://jonathankinlay.com/index.php/2015/05/high-frequency-trading-strategies/

I moved 14 posts to an existing topic: Wellness EW Club 100% Profit - by Tim_isoara

Oare de ce nu cauta investitori? Posibil sa fie pentru ca astfel de strategii nu functioneaza cu capital mare datorita lichiditatii? Una e sa stai in piata cateva secunde cu milioane, alta e sa stai cu miliarde cateva luni.

Eu cred ca nu cauta investitori pentru ca pur si simplu face bani. Ceea ce nu prea se poate spune despre multi dintre cei care cauta investitori pe forumuri (nu spun ca toti cei care cauta investitori nu fac bani, doar ca sunt multi care nu fac)

Pai si fondurile de investitii fac bani. Ele de ce cauta investitori? Vorbim de lumea profesionistilor aici nu de retail si forumuri.

Era cu spirit de gluma pentru ca am vazut toti de-a lungul timpului pe vamist cum anumiti oameni cauta investitori sau vor sa vanda strategia lor profitabila. E vechea povste cu daca face bani de ce o vinzi? Si strategia asta pare ca face bani, deci nu are nevoie sa fie vanduta.
Strict legat de profesionisti, ei cauta investitori pentru a avea acces la bani mai multi, un rulaj mai mare si un castig potential mai mare. Acolo are logica. Dar sa administrezi banii altuia vine si cu o serie de responsabilitati si implicatii legale iar unele firme nu vor sa se lege la cap. Asa pare sa fie si cea despre care se vorbeste in aricolul postat de @x_x

Am vazut o statistica din lumea traderilor din mediul de investitii din City care arata ca traderii PROFITABILI in ultimii 10 ani sunt SUB 1% DIN TRADERII care se poate numii LUMEA PROFESIONISTILOR!

Deci doar ca sunt profesionisti nu insemna ca fac si PROFIT!

Forexul este o chestiune serioasa care solicita tratare cu SERIOZITATE! Ori romanul este in incapacitate naturala sa ofere ultimul element!