Vamist

O apologie a pieței Forex

Aveti dreptate si va respect. Eu scriu articolele din capul meu. Nu am timp sa ma documentez de fiecare data. Am vazut un articol in care marii jucatori erau ingrijorati de cresterea volumelor, dar nu imi amintesc cifrele.

Mea culpa.

Ovidiule, nu vreau sa iti ramin dator.Dar imi e asa de sila sa scriu de pe telefon… Am sa iti scriu mai sintetic.

Deci. Daca JPMorgan vrea sa scada euro,de exemplu,o va face concertat. Armata lor de analisti fac diverse scenarii. De exemplu, ei (atentie…nu numai ei) se uita la ce evenimente sunt in curs de producere, in special cele pe care marea masa nu le considera importante.Amintesc:
-licitatiile de bonduri ale guvernelor ( cand este o licitaie de bonduri din Germania si Franta …euro nu va scadea…au ei grija…tinand cont ca azi se subscrie…si in vreo 3 zile este decontarea. Este interesul guvernului respectiv sa primeasca moneda tare…iar cand trebuie sa plateasca…vor dori sa dea moneda slaba. ) Nu ai sa vezi ca un guvern va plati bondurile cand altul liciteaza altele.Prietenii stiu de ce
-daca ajunge in presa o informatie despre o tranzactie mare, moneda creste. Vezi ca indienii cumpara avioane de 4 miliarde de euro de la francezi . Sa vezi ce va creste euro cand se vor face platile…
-daca sunt pozitii anormal de mari pe short Euro, fii sigur ca o sa vezi o corectie violenta. A fost deja una.

Important este sa fii primul care inchide pozitia. Daca JPM vede ca euro are sanse mari sa cada( doar din cauza aceasta au armata de analisti) , vor incepe sa il vanda . Daca te uiti ce scrie in Teoria Eliott, vezi ca in valul 2 si 3 sunt cu dedicatie pentru intirziati…ca sa faca si ei profit.
…Si inca ceva: JPM cand face programul, va actiona conform scenariului, care include poate si o cumparare de DAX ( vedeti ca daxul cade cand euro creste) CAC …sau o vanzare de ceva care scade GBP-UL…etc. Eventual un articol de presa…

Importanta scenariului este data si de faptul ca poti sa stii la ce sa te astepti, astfel ca ei isi pot da seama daca scenariul se confirma …si cat ii costa ca el sa se confirme…daca isi mai permit sa il duca la bun sfarsit , cel mai important fiind faptul ca au si optiunile de iesire. Poate nu toate atacurile speculative sunt cu succes total, dar per total se castiga excelent, fiinca efectul de turma e mare…

Continui maine…ai vreo intrebare acum??

1 Like

Pai daca JPM vrea sa trimita in urma unei analiza e cu totul altceva. Eu ma refeream la lovituri strict speculative, unde trendul este clar in jos dar se apuca JPM sa il trimita in sus 100 de puncte" ca asa vrea muschiul lui". Adica specula pura, impotriva trendului si fara asocieri, in interval foarte scurt de cateva minute sau ore daca nu sunt stiri.

Poate asa ceva si daca poate cu ce metode?

care e diferenta intre lovituri strict speculative si specula, in general?

Speculație = strategie prin care mizezi pe evoluția într-un anumit sens a cursului, în scopul obținerii de profit

Lovitură de tip speculativ = a da un tun= a executa o tranzacție care să conducă la o situație vizibil anormală pe piață, chiar a adânci această discrepanță, în scopul obținerii de profit pe perioadă scurtă.

1 Like

http://www.admiralmarkets.ro/analytics/technical-analysis/vanatoarea-de-oportunitati-de-tranzactionare-se-opreste-aici?utm_source=MadMimi&utm_medium=email&utm_content=Vânătoarea+de+Oportunități+de+Tranzacționare+se+oprește+AICI&utm_campaign=20150413_m125299247_oportunitati+trading&utm_term=Afl_C4_83+mai+multe+despre+preg_C4_83tirea+trendului+dup_C4_83+testarea+definit_C4_83+a+ofertei+C8_99i+construc_C8_9Bia+pozi_C8_9Biei

Dedicație pentru Ovidiu…scrisa un pic cam doct…dar daca elimini reclama, iti cam dai seama cum se tranzactioneaza la nivel mare…cel puțin partea care ne este accesibila noua…finca sunt zeci de secrete si zeci de alți indicatori mai importanți ca NFP…de care noi nu știm…

1 Like

Multumesc pentru dedicatie!!!

Cu placere. Este ora 3.25…si eu iti dedic lumanarea pe care a facut-o eurusd de la 1.067 la 1.0745. Nu sunt stiri…nu sunt alte chestii…doar cred ca se vrea sa se ia niste SL…

Crezi ca a fost un destept aseara care a testat urcarea???

Adica cum, daca a fost JP pe buy sa fure SL uri vrei sa zici?
Man, s-au inchis niste profituri la 1.5750, prima atingere de la 1.5000. Tu nu ai fi luat paraiu? E doar 50% intre 1.1 si 1.5.
1.0617 si 1.0610 am pending buy.

Poate ceva de genul.

Sau poate a fost o tranzactie din piata reala prin care s-a vandut o cantitate mare de dolari. Clientul cred ca era asiatic sau australian. Nu este exclus, fiinca piata a crescut mult de tot …cam nejustificat in ultimele zile. Nu stiu daca iti dai seama, dar bancile iau comision cel putin 1% la schimbul valutar.

Daca pina lunii ajunge la 1.055, atunci a fost ce am zis eu… daca sare de 1.075, atunci e ca tine…

Linia de trend de buy am dublat o sus deci prima a fost dedesubt si pe urma sus. In situatia de acum avem semnal de buy cu confirmarea de dimineata. Daca dimineata nu se ducea in sus eram inca in range.
Sigur ca poate sa sparga jos dar tehnic, acum, asa arata.

Linia galbena orizontala este corectie egala in pips, ab si ab pentru 1 2 3 in sus. Baza de plecare sunt varfurile. HH LH si ruperea liniei de trend de sell din urma. Deci luat doar tehnic. Pe fundament avem tendinta de sell la Jen, Lira la mijloc, euro pozitiv, dolar neutru asa ca ma uit pe varfuri ca m am directie clara pe stiri. Azi avem ceva cu Grecia si semnale neutre la NY cu somaj si case pe stiri. Un zig zag fara directie clara azi, cu sanse in ambele directii. Acum prefer buy ca e la zona tehnica, daca nu, mai vedem.

Cineva a facut niste banuti:

Option expiries 10am NY cut today 16 April
EURUSD 1.0500 (EUR 836m) 1.0550 (EUR 803m) 1.0600 (EUR 806m) 1.0650 (EUR 742m) 1.0800 (EUR 1.5bln)

EURUSD orders 16 April
Offers 1.0700 1.0725 1.0745-50 1.0760 1.0780 1.0800
Bids 1.0650-55 1.0620 1.0600 1.0580 1.0560 1.0525-30 1.0500 (barrier option)

1 Like

Sunt mici sumele. Acum cateva zile au fost si 3 miliarde a NY cut.

Apropo de market making:

http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000370940&play=1

1 singură zi pierzătoare în 6 ani de trading
5 milioane trade-uri pe zi (57 pe secundă)
49% win-rate
11000 instrumente tranzacționate, 235 exchange-uri în 34 de țări

Citat final “the market has never been this efficient”. Traducere: “nu a fost niciodată atât de greu să faci bani din trading”

Ai dreptate. Dar vezi ca ei vorbeau de actiuni. Ultima mea actiune in care am crezut am vandut-o in 2000. Cunosc mecanismul NASDAQ din 2000…si credeti-ma…imi e sila de el. Pretul se manipuleaza legal…daca nu sunt prinsi brokerii ca vaneaza SL-uri sau ca stiu ca au alt interes in afara de profit INAINTE DE INCEEPREA OPERATIUNII. De fapt…SL nu prea exista pe pietele de tip OTC. 99% din pretul de vanzare se stabileste la telefon si se confirma in piata, dar cand trimiti cererea sau oferta, deja tu ai vorbit la telefon si esti inteles cu contrapartea. Asta e regula pe OTC. Pe bursa, acest lucru este interzis si se sanctioneaza dur de tot. La bursa orice deal se sanctioneaza, fiind considetrat manipulare a pretului. Exista o piata de dealuri, dar volumele sunt mari…SI INACCESIBILE INVESTITORULUI MEDIU.

Ceea ce se vede in piata de CFD-uri e doar un pret ponderat si mediu pe unitatera de timp. E complicat de calcullat. Daca eu ma inteleg cu tine, Ovidiu si inca unul ca sa ne vindem intre noi acelasi volum…am saltat pretul cu cat am vrut noi …iar fraierii au pus botul. Cel la care a ramas profitul …da o bere deseara…sau facem invers peste 2-3 zile…etc

Uite…inca o dedicatie pt Ovidiu…:))\

Apropos, real fair price pentru eurusd este pe la 1.24 iar fair price este pe la 1.02. E asa mare diferenta deoarece avem Grecia. Fara ea…ar fi pe la 1.15…se aplica zicala buy rumor sell facts. Daca Grecia iese…o sa vedem un spike pina la 1.01…si apoi o urcare spre 1.15. Vedeti ca in ultimele zile Draghi e foarte linistit referitor la Grexit…dar nimeni nu isi doreste sa fie in pielea lui…fiinca nici Italia nu sta pe roze, dar macar aia fac ceva…si sunt eligibili la QE.

tradelover mai intră pe aici, rar, și va mai citește când are timp, desi nu s-a obisnuit inca cu noile modificari si layouturi. Lui ii placea mai mult formatul ala batranesc vechi, cu toate posturile la rand. Nu ii place nici ca titlul paginii nu scroleaza (sta tot timpul acolo, de exemplu “antologie forex” cu litere mari, bate la ochi la birou, hehe). De tranzactionat nu mai tranzactioneaza, ca nu mai are bani, timp, si a cam pierdut legatura cu piata si cu situatia economica de ici de colo. Ultima aventura forexista a lui tradelover acum vreo doi ani a constat in pierderea a aprox. 2500 de parai, din care cam 1800 ai lui (depusi lunar câte 300-500) si restul castigati din trading. Asta pentru ca, dupa o lunga absenta de pe piata, el a revenit, incepand cu un cont mic, dar s-a plictisit sa joace la maruntis si s-a crezut mare si tare, a considerat ca nu e fun sa pierzi zile intregi si saptamani si sa faci 20-30 de parai, drept pentru care a încercat să dubleze contul intr-o serie de beturi “norocoase”. Ori “destepte”. A se citi “riscante”. Pietei, desigur, nu i-a placut ideea… hehe…

De o bucata de vreme, tradeloverița aia mică vrea sa studieze in Australia, și o sa coste cam 50 de mii de AUD pe an, o prima estimare, deci bani de forex (remember? “pe care sa poti sa iti permiti sa ii pierzi, fara sa plângi”) nu sunt.

De asemenea, tradelover va veni in iulie in Ro (voi fi in Iași toată luna iulie) împreună cu cățel cu purcel, cu tot familionul, iar cele 3 bilete (Austrian Airline zboară direct la Iași, yeaaah!) au costat 120 de mii de bahti (cam 4000 de parai).

Alte aventuri paguboase ale lui tradelover in ultimii ani se leaga de bitcoin, din care inca detine vreo 60, unii mineriti si altii cumparati cand pretul era ~13 parai pe bitcoin. Desigur, nu i-a vandut cand pretul era peste 1000 de parai pe bitcoin (in ciuda sfaturilor date de cativa prieteni), si acum se uita la ei sperand sa mai creasca pretul… Poate poate…

Bafta multa la pipaceala, si ne mai auzim…

4 Likes
Interesant de citit

Manipularea pietei

http://finance.yahoo.com/news/banks-fined-2-5-billion-140901678.html

http://www.bloomberg.com/news/videos/2015-05-20/how-the-cartel-manipulated-currency-markets

1 Like
Manipularea pietei (?)

In SUA profesorii care falsifica rezultatele testelor pentru a primi bonusuri mai mari fac puscarie pana la 10 ani, pe cand bancherii care fac lucruri mai serioase si mai periculoase doar platesc amenzi.

1 Like