Vamist

Noul cod fiscal 2016 - eliminate veniturile din operaţiuni de vânzare cumpărare de valută

Ce stiti despre mentiunea de mai jos?

Prin Legea nr.227/08.09.2015 privind Codul fiscal, publicată în M.O. nr.688/10.09.2015, au fost duse unele modificări şi completări în ceea ce priveşte veniturile din investiţii, astfel:
► Au fost eliminate veniturile din operaţiuni de vânzare cumpărare de valută la termen, pe bază de contract. Art. 91 din Codul fiscal

E pentru CASS?

Edit: mesaj sters, motiv - bad link

vezi ca linkul se refera la codul fiscal valabil in 2015. In cel din 2016 vanzarea de valuta la termen a fost eliminata.

In 2015 contractele forward au fost cu plata anticipata. La Forex/CFD a fost cu declaratia ( nu mai stiu ce cod are)

Eu am sa intreb, fiinca sigur a fost inlocuita cu alta prevedere.

intr-adevar, in 2016 nu mai este.

Ma duc pina pe 15 la un ANAF-ist sa il intreb. Sigur cred ca au schimbat cu alt articol… Daca spun ca nu, am sa le fac in scris …pentru a-mi raspunde. Nu cred ca ei vor pierde astfel de venituri, cand sunt hamesiti dupa bani.

Eu cred ca nu au renuntat la cei 16%, au reformulat pe undeva.
Cred ca doar se refera la plata CASS/CAS, sau ceva de genul …
nu am avut rabdare sa citesc Legea nr.227/08.09.2015 cu atentie … o mai iau odata la puricat in weekend.

Acum nu mai gasesc deloc formularea “valutar la termen” in 2016.
Alt exemplu: prin diverse articole, veniturile din diferentele de curs valutar sunt neimpozabile.

Si poate au renuntat ca sa stimuleze astfel de venituri din FX, precum sunt veniturile neimpozabile ale celor din IT.

Ca resurse:
Codul fiscal pe 2016 si
Codul fiscal pe 2015

Ati mai gasit ceva?
Cred ca operatiunile forex se incadreaza la veniturile din investitii
Art. 91, lit. c)
si deci trebuie declarate

Iata ce am gasit eu, ceva mai vechi (2012-2013) dar se poate corobora cu legea actuala, probabil procedura este la fel:

Cred ca se aplica, daca nu au aparut cumva alte interpretari. Si din informatiile de la brokerul meu se elibereaza o situatie pentru anul anterior (cazul 2), doar la cerere, care va folosi ca document justificativ la depunerea declaratiei anuale la ANAF