Vamist

Manipularea pietei (?)

Este piata Forex manipulata ? Unul dintre cei mai buni traderi ne spune urmatoarele:

1 Like

Guys, ati vazut asta?
http://www.bloombergview.com/articles/2015-04-21/guy-trading-at-home-caused-the-flash-crash
Pareri?

1 Like

pai e visul oricarui trader sa poata de unu singur sa influenteze piata. a avut ordine de 3,5 miliarde de dolari. felicitari . nush exact de strategie. banuiesc ca nu a facut nimic altceva decat sa puna niste ordine mari de sell in piata si sa pacaleasca pe aia care au acces direct la asemenea informatii si influentandu-i pe ei avea garantia ca se va duce pretul fix acolo unde trebuia. eu cam asa am inteles.

Daca abordarea asta ar fi una viabila, de ce n-ar incerca mai multi traderi sa o puna in aplicare? Sa induca piata in eroare prin plasarea unor ordine mari, fara acoperire. Nu stiu, mie mi se pare…dubios. Dar recunosc ca nici nu detin cunostintele practice necesare sa analizez corect problema. De-aia am postat aici.

3.5 miliarde de dolari este o suma foarte mare spre imensa spre unica desi am mai citit de un german ce tranzactiona pe dax era daytrader si avea 1 bln. 3.5 miliarde simultan poate la un anumit moment dat. din cate stiu eu se tranzactioneaza pe fx cateva zeci pe secunda dar nu trilioane. triloane se aduna in timpul unei zi. oricum nu cred ca a facut nimic altceva decat sa respecte regulile jocului. sa dai vina pe unu care nu a facut decat sa respecte regulile ca el a dus pretul in jos… scenariul blame canada se aplica din nou.
ps nu stiu despre indici sau bursa caci acolo se pare ca e vorba dar forex este mult mai voluminoasa deci logica ar trebui sa se aplice si acolo.

deci avem buton de sell , buy pending si instant. acuma nu e corect ca stiu sa le folosesc mai bine ca tine? e unul din cele mai simple contesturi din lume daca e sa o iei asa. mai putin faza aia hft unde aia fac 1000 de tranzactii pe seconda si profita de apropierea fizica de serverele principale. acolo parca ceva nu e in ordine. chiar ceva mai mult.

Pt că este o tehnică ilegală. Uite un alt exemplu în care o firmă HFT e investigată pt aceiași practică. A fost dată în gât de o altă firmă HFT concurentă :smile:

http://www.valuewalk.com/2015/03/cftc-investigating-allston-trading/

Și un video cu un tip care vinde un soft care face ușoară vizualizarea metodei:

.

1 Like

daca a facut ceva ilegal atunci nu mai am nimic de comentat. dar asa sa fie si sa nu se gaseasca tapi ispasitori.

Tipul asta si a facut un EA care punea ordine reale dar fara scop de a fi executate. Scopul era sa sperie pestele ca vine Sell ul peste ei si incepeau sa vanda. Cand omul cumpara, oprea EA ul si pesti credeau da ordinele mari de sell au disparut sau sunt executate si incepeau sa cumpere . Astfel, el, deja intrat cand piata urca, el vindea. Tactica de manipulare care se pedepseste. Intrebarea este alta. Tipul era in vizorul reglementatorului de mult. Stiau ce face. De ce nu au luat masuri mai de mult?
Eu zic ca nu este singurul si ca este o regula in piata astfel de atitudine, de aceea nu l au oprit, pentru ca daca il opreau pe el, trebuia oprita si cutare si cutare banca sau fond care cred ca si azi fac acelasi lucru.

Eu cred ca e tap ispasitor si ca nu e el problema. Este si graficul pus, cand a avut el EA ul deschis si cand a avut loc defapt caderea mare. Nu de la el a inceput. Articolul e detaliat, e bine de citit ca spune multe.

2 Likes

Eu am citit direct plângerile civile (CFTC) și penale (FBI). Acolo scrie doar tangențial că a CONTRIBUIT la Flash Crash, nu că l-a cauzat. Dar presa fiind presă, a învârtit totul până am ajuns să credem că e acuzat pt Flash Crash, ceea ce nu e adevărat.

E acuzat de manipularea pieței (spoofing) și atât. Nu e acuzat pt Flash Crash.

1 Like

Paul Rotter - The Flipper

Paul Rotter - Trading Naked

The Worlds most Successful Trader - Paul Rotter - aka “the Eurex Flipper”

Nimic nu e nou … :slight_smile:

Pai si care e diferenta intre ordinele sale si alte altor ordine din piata?! - sincer, mi se pare absurd. Clar e un “scapegoat”…nu am nici o indoiala acum.

Interviul ăla e din 2005. Aici e unul de anul trecut - https://mahifx.com/blog/an-interview-with-paul-rotter-adapting-to-survive

Tipul nu mai scalpează, acum face doar long-term trading, din 2 motive - e greu să mai scalpezi astăzi printre algoritmi, și e posibil să fii acuzat de market manipulation.

La final recomandă să faci scalping doar pe piețe unde nu prea există algoritmi (Asian stocks și Forex zice el), pt că nu ai șanse altfel.

Din păcate anul trecut algoritmii au intrat masiv pe FX, este piața cu cea mai mare creștere pt HFT.

For a very smart guy with a good idea of markets and valuations then I would advise him not to scalp. 20 years ago it was fantastic, when there was no algorithmic trading. They’ve taken the easy money off the table – they just front run and arbitrage everything.

I think it’s (scalping) a much harder playing field for someone just starting out. Today I would recommend people go for longer-term trading or go for an investment style approach.

For scalping I think some of the less liquid Asian stock markets where the algorithmic traders aren’t operating and the forex markets are a good choice.

1 Like

Ca sa nu repostez acelasi link, fac referire direct la post