Jurnal pe 2018

Si cateva in sens opus,inchise prea devreme totusi…

ce parametrii de sistem ai sau cat iti iese la sfarsit de luna? winrate , profit factor si numarul de tradeuri? din ce arati aici se pare ca ai fi un trader bun.

Am avut nevoie de 8 ani ca sa ajung la performantele astea si din pacate inca nu am reusit sa castig nici un cent din Forex.Problema este legata de psihologie,lacomie si graba de a deveni profitabil care pana acum s-au dovedit dezastruoase.Am lucrat cu zeci de conturi live ,mici,experiente din care am invatat ca money management-ul inteligent si rabdarea sunt imperative.Win/loss rate:60/40 la 100-150 tranzactii pe luna.Sistemul cu care lucrez este bazat pe zone de cerere si oferta si price action in aceste zone in special pinbar si bullish engulfing.In fiecare zi observ inchiderea candelei daily apoi trec pe h4 iar zonele de cerere si oferta formate de acestea constituie tinte sau oportunitati de a deschide ordine.Trendul este important de asemenea.De obicei tranzactiile profitabile sunt destul de consistente iar cele pierzatoare le inchid repede dar fiind numeroase pipsii pierduti se aduna.

La forex e greu pana te prinzi de niste chestii, ceea ce nu e la indemana oricui.

pai la 0.6 winrate ai nevoie de un risk reward de 1:1 minim dar si asta ar fi in regula daca ar fi sustinut. calculeaza-ti tranzactiile mai bine si din punctul meu de vedere foloseste simulatorul. poti capata mult mai multa experienta asa. intradevar, la simulator nu ai mai multe timeframeuri dar poti face un sistem pe care te poti baza si o experienta mult mai mare la fel ca si incredere. tot la simulator este important sa nu te minti singur.

Munca mea de ieri
=130 pipsi

300 pipsi pe plus,am scazut buy-ul din stanga jos,ce poti spune cand ai calculat gresit stop loss-ul? :slight_smile:

Prima reactie la zona de oferta de pe weekly…

Niste vanzari grabite

Si cu asta basta…pe saptamana asta :smile:
Reactie faina din zona de cerere de pe h4,cercul rosu…