Jurnal pe 2018

atat timp cat tu nu vezi volumele/tranzactiile in piata, doar dai cu presupusul si faci o scenarita in care incerci sa explici o miscare in piata, nici macar volumul ala care il vezi in platforma nu este o informatie despre volum, este despre un numar de ticsi.

analiza asta in care taurul s-a intalnit cu ursul si scufita rosie ia alergat pe amandoi, consider ca este o balaceala in forexul asta… mt4…5 nu este o platforma care sa iti arate ce se intampla in piata, ti-a dat niste creioane si te invata sa colorezi… si tu vrei sa faci bani?

https://vamist.ro/t/cum-citim-piata/

Se pare ca perechile majore au intrat intr-un soi de consolidare inainte de a continua in directia dinainte stabilita asa ca am decis sa intru in cateva tranzactii pe termen mediu lung printre altele dupa cum urmeaza
;
Usdjpy pe timeframe-ul lunar arata ca o tinta posibila ar fi 108.000,va ajunge acolo?..vom vedea.

Gbpjpy…inapoi la 153.50…

Eurusd…sunt sanse serioase ca trendul vertical sa continue ,eu am ales tinta pe la 1.25000 unde se intalnesc o serie de confluente de genul linie de trend istorica low-uri anterioare…mai bine pun un grafic…

S-ar putea sa-ti ia o vreme sa intelegi chartu asta,nu te chinui prea tare …cercul rosu este tinta

Saptamana asta s-a format o succesiune de zone de cerere,am luat 200 pipsi din asta…

Aceeasi poveste cu zonele de cerere si aici doar ca m-am cam grabit sa duc stopul la breakeven…pacat

Inapoi la trading…azi dimineata s-a creat o zona de cerere care a dus la spargerea high-urilor,am cumparat revenirea la aceasta zona:

27 pipsi pe azi e de ajuns…

Un mic flag,adica o retragere scurta a pretului si cumparatorii au preluat controlul din nou,am iesit din amandoua tranzactii cu 40 pipsi

Zone de cerere suprapuse,asta dupa ce daily a format o bara bullish…90 pipsi in pusculita…:grin:
Am cumparat chiar dupa pinbar

Am inchis jumatate din al doilea ordin deschis ieri cu 100 pipsi si am deschis altul,target…156.50 pentru amandoua.

-20 pipsi pentru ultimul ordin…ramane celalalt.

Cateva tranzactii pe eurusd luate incepand cu joi,doua pierderi,un breakeven si restul mi-au adus in jur de 450 de pipsi.Aceste intrari sunt bazate pe faptul ca pretul a ajuns intr-o zona importanta de oferta pe timeframe-urile mari si a creat acel pinbar pe daily,joi.Aici am folosit pentru multe din ordine tehnica de intrare pe retragerea pretului dupa spargerea unui low mai important sau mai putin important.Tehnica asta merge bine cand directia pretului este clara pe timeframe-urile mari.

Am cumparat in zona daily de cerere…102 pipsi profit

Am vandut foarte aproape de o zona de oferta importanta,se vede pe daily,miscarea care a avut loc in legatura cu Brexit,iar acolo unde au fost odata multi vanzatori s-ar putea sa mai fie si data viitoare cand pretul se intoarce.Voi urmari cu atentie miscarile pretului in zona asta.85 pipsi profit

Pe 25 ian a avut loc o respingere iar astazi pretul a ajuns din nou in zona,dupa cum spuneam acolo unde au fosto data vanzatori poate vor mai fi si data viitoare…80pipsi profit

Continuarea pe euro,este nevoie de rabdare pentru mai multi pipsi,pretul reactioneaza la fiecare palc de cerere.Zic io ca dupa o retragere sanatoasa ar trebui sa mai coboare pana pe la 1.22500,dupa aia mai vedem.In graficul asta sunt vreo 500 pipsi.

170 de pipsi pe ordinele de cumparare si ceva maruntis pentru vanzarea de vineri,cam speriate inchiderile acolo.Motivul pentru care am cumparat euro este simplu,indexul dolarului a ajuns intr-o zona de oferta pe daily si era cazul pentru o retragere asa ca ce faci in cazul asta?..cumperi euro :grin:

Cam greu cu pipsi astia,cu toate astea pretul la Euro cade asa ca vindem…100 pipsi la pusculita si restul se inchide pe la 1,22 si 1,21 daca totul merge bine.Cu primul sell m-am cam grabit dar ce sa-i faci,se intampla…

50 pipsi pe 5 minute,acum ori urmeaza o spargere bullish impresionanta ori ramanem prin zona pana maine…

Am cumparat dupa pinbar-ul de vineri de pe daily,mai usor de atat mai rar…130 pipsi

Aici pretul a fost respins puternic dintr-o zona de cerere daily formand un bullish engulfing pe h4.O crestere a petului era inevitabila…asa am crezut eu,si am avut dreptate pana la ultima inchidere.Nu m-am asteptat la asa cadere.Oricum 150 pipsi in total aici…

Un inceput de saptamana bun…gbpjpy…50pipsi,am cumparat gap-ul…