Jurnal pe 2018

Tranzactionez de ceva vreme si m-am gandit sa-mi deschid un jurnal.Intentia este sa postez toate tranzactiile indiferent de rezultat…+ sau -.Postarile din acest topic au scop pur personal,incerc doar sa am toate tranzactiile de pe contul asta intr-un loc.Contul este demo si este deschis la FxPro.Scopul principal este sa fac 20 - 30 pipsi zilnic.Folosesc un sistem ce implica zone de cerere si oferta plus PA,high-urile si low-rile zilnice,saptamanale si lunare.Am lasat o tranzactie deschisa pe Usdjpy de ieri si astazi am inchis-o in doua etape,perechea asta a ajuns foarte aproape de o zona de oferta pe daily si daca mi se ofera un PA favorabil voi vinde in curand

Pretul a spart high-ul weekly si monthly si a fost respins destul de tare,formand un bearish engulfing in proces.Primul target este pe la 152.80,zona de cerere pe h4 si restul pentru 152.00 unde ar trebui sa fie ceva cumparatori,se vede cel mai bine pe daily.

152 cred ca prinzi lejer. Eu m-as duce chiar pana la 150 si 145 ceva mai tarziu.

Dar s-ar putea sa mai faca o incursiune long. La 154.5 se afla o rezistenta daily. Bafta!

Inchis cu -14 pipsi,trend ascendent puternic,se poate duce fara mari probleme pana la 154.000 chiar mai sus,azi mai e si NFP-u.

Doua ordine deschise joi pe eurusd,una inchisa astazi aproape de 1.20000,una o las deschisa.USDX da semne ca ar vrea sa continue in sus,sa vedem daca trece de 92.000

Motivul intrarii pe eurusd,pretul este intr-o zona extrema de oferta,USDX intr-o zona extrema de cerere

Si una negativa cu un stop asezat aiurea,totusi,daca se retrage astazi s-ar putea sa vand din nou pentru ca se afla intr-o zona extrema de oferta pe daily,tinta ar fi pe la 1.33000,linia de trend daily.

Un mic scalp care trebuia inchis cu 35 pipsi profit s-a transformat in 20 pe minus…

Mi-am scos parleala cu astea doua…

Cred ca ai avut SL. Vezi, pana la urma ti-ar fi atins targetul. E greu cu SL. Eu am incercat sa intru de 3 ori pe o paritate ieri si azi. Imediat dupa ce a intrat pe plus si parea ca nu mai revine i-am pus SL la open asigurand-o la zero. De 3 ori s-a intors si mi-a luat SL-ul. Prima data s-a intors dupa ce intrase 13 pips pe plus, a doua oara dupa + 6 pips. A treia oara l-am lasat sa se duca mai mult si i-am pus SL dupa +35 pips. Al naibii, s-a intors si a treia oara. Băşcălie, ce sa mai :rofl::joy:

Nu prea intru fara stop pentru ca am fost muscat de foarte multe ori,dar de la fel de multe ori s-a intamplat sa las ordinul fara stop si dupa un drawdown sanatos sa mearga in directia mea.In momentul in care ma hotarasc sa deschid un ordin si stabilesc un stop speranta mea este ca am analizat bine si distanta dintre stop si ordin este tot ce-mi permit sa risc,daca pretul se intoarce si-mi ia stopul analiza mea nu a fost buna si invat ceva din toate astea.Rabdarea este foarte importanta in forex,eu nu prea mai am…

Imediat dupa fapt totul devine simplu,pe scurt ce s-a intamplat aici…Luni,pretul a fost respins din 153.650 “A” creand o zona de oferta tranzactionabila pe h4.Respingerea asta a dus pretul spre o zona de cerere care se vede cel mai bine pe h1 "B"de unde pretul a fost respins spre “A” pentru a-si continua caderea.Aici ar fi trebuit sa aiba loc toate intrarile sell cu tinta pe la 152.300 unde intra in vedere si linia de trend de pe daily si h4.Fiind neatent la toate astea am prins doar o particica dar tot e bine…

Răbdarea nu este foarte importantă ci cea mai importantă. Si mereu este răsplătită. Odată ce ai căpătato si o stăpânești, ea vine la pachet cu multe alte virtuți legate de frică, lăcomie, cumpătare, etc.

Usdjpy,astazi pretul s-a retras pana la low-ul anterior,zona care a fost sparta de miscarea agresiva de sell din sesiunea Asia.Intrarea a fost oarecum luata pe instinct,la primul semn de slabiciune al pretului in zona amintita mai sus.

Doua tentative esuate de a cumpara…-75 pipsi

Una calda ,doua reci pe euro astazi…

Un ordin lasat deschis de ieri ,breakeven si unul cu -7 pipsi.Eu tot cred ca indexul dolarului (USDX) va continua sa creasca…

Astazi am incercat sa vand eurusd de cateva ori dar stop loss-ul a fost atins de fiecare data.Se pare ca vrea sa mearga un pic mai sus,vedem saptamana viitoare pana unde.

Sumarul saptamanii…

Rezulta exact -8 pipsi/zi
Am o inclinatie spre vanzare eurusd cam nesanatoasa,trebuie doar sa ma concentrez pe zonele de cerere si oferta.
Pe Luni.

asta cu cererea si oferta… pe unde vezi tu asa ceva?
si pe mine m-a ciupit eurusd…

A ajuns deja unde vroia. Te-ai batut singur cu SL-urile. :grin:
Spor la concentrare!

Peste tot…:grin: secretul este sa alegi zonele corecte inainte de desfasurarea pretului,dupa fapt pot sa-ti arat o gramada de zone care au functionat ceva de genul… albastru este oferta iar verde cerere,mov linii de s/r

Dupa cum se vede ultima zona de cerere a fost formata chiar pe high-ul precedent,se vede mai bine pe daily, impingand pretul spre 1.20000 care mai era si zona de s/r si de aici inapoi in zona de cerere nou creata.Principiul care se aplica la aceste zone in termeni mai simpli esta ca acolo unde odata au fost cumparatori sau vanzatori seriosi care au fost in stare sa creeze o zona de asta vor mai fi prezenti si data viitoare cand pretul se intoarce.Indicat este sa folosim zonele astea doar prima data cand pretul se intoarce,a doua oara s-ar putea ca zona sa fie ‘‘consumata’’ si pretul sa treaca prin ea.Pretul de fapt face un ping-pong intre zonele astea,printre ele mai fiind implicate si zonele de suport si rezistenta (s/r),si cam asta e.