Jurnal de evidenta a tranzactiilor. Istoric, grafice, despicat firul in 4 :)

Da, pot creste profitul la 2000 pipsi pe zi fara sa afectez prea mult DD-ul (acum -20.000 pipsi = 10% DD), am solutia si am verificat-o deja anul trecut, dar ma deranjeaza foarte mult timpul care se cere sa-l acord pentru adaugarea de noi ordine pending dupa incasarea profitului…

Acum aloc decat 30 minute pe zi, ceea ce inseamna ceva mai mult de 1 minut per ora, iar in varianta cu profit dublu ar trebui sa aloc cel putin 3 ore pe zi, deci de cel putin 6 ori mai mult, neajunsul tranzactionarii manuale…

Fa un robot care sa pună pendinguri.
Sau dacă zici ca nu afectează DD-ul poți sa sacrifici și tu un an sa stai mai mult la butoane. Măcar pana se strânge o suma mai mare. E o diferență foarte mare intre 10% și 20%. Cu 10% ai 3.13 factor de multiplicare, în timp ce 20% îți dă 8.91. Eu zic ca merita sacrificiul.

Da, voi merge pe varianta cu profit de minim 20% pe luna (rata de crestere 8.91 pe an), respectiv 1% pe zi, cu un set de 17 perechi valutare, tinand cont de noile restrictii de levier si pastrand marcarea profitului la 100 pipsi in medie…

Pai dacă tu ai levier 1:1 te mai interesează restricțiile?

Absolut dar nici sa revii cu contul de la -90% nu e normal, ce am vrut sa zic e ca cu eforturi se poate reveni daca se normalizeaza riscul si se revine cu picioarele pe pamant.

Levierul este 1:1, dar marginea utilizata va fi de 3.3 respectiv 5 ori mai mare decat inainte de restrictii, este ca si cum as avea un numar de tranzactii deschise de 3.3 respectiv 5 ori mai mare decat sunt de fapt si care nu aduc niciun profit si nicio pierdere, doar o povara pe care trebuie s-o duc in spinare …

Nu mai înțeleg nimic. Ce treabă mai ai cu marginea când ai levier 1:1?

La 17 perechi valutare cu levier 1:1 pentru fiecare in parte, va rezulta un posibil levier de pana la 17:1 la un moment dat…

Oricum nu cred ca voi face fatza cu 17 perechi sumultan, ci cu cel mult jumatate din mumarul lor…