Jurnal de evidenta a tranzactiilor. Istoric, grafice, despicat firul in 4 :)

Salut tuturor!

Am inteles ca pentru a avea succes in trading, ca traderi trebuie sa tinem o evidenta clara a tranzactiilor pentru a aduce imbunatatiri sistemului de tranzactionare.

Doresc sa va intreb cam ce ar trebui sa contina acest jurnal. Uite la ce m-am gandit eu:

• Cauza tranzactiei. Time frame`ul tranzactiei.
  • De ce SL la nivelul acesta?
  • Cate loturi?
  • Care este nivelul, nivelurile de TP?
  • Cand sa recunosc ca tranzactia nu mai e valida? Ca m-am inselat? De ce?
  • Care e starea emotionala in momentul tranzactiei?

Ar mai fi ceva care ar trebui monitorizat ?

Multumesc. Spor la adunat pipsi (verzi daca se poate) :smiley:

P.S. Atasez un template care l-am gasit pe NET.
Trading Journal - Template.xlsx (44.6 KB)

Ce jurnal?!??

Am deschis de curand primul meu cont real si, desi ma durea capul ingrozitor mancarimea degetului m-a facut sa apas pe tragaci de 7 ori in prima zi de tranzactionareā€¦Rezultat +34%.

Creca am o problema cu overtradingulā€¦ Not happy!

Disciplina, bat-o vina! Pana ma disciplinez mi-e sa nu fac praf contul in timp recordā€¦

http://www.myfxbook.com/members/MightyEagle/1st-real/1244213

Sugestii?

Nu cu overtradingul, ci cu emotiile si poate cu supraexpunereaā€¦
Dar in rest oricat de mult ai fi pe demo nimic nu se compara cu experienta live.
Felicitari pentru curaj si nu renunta asa de repede.

Ia zi ā€œVultureā€, iar te-a mancat degetul si ai pierdut 50%? Chiar eram curios cat te poate tine norocul incepatorului. Sper sa nu fie suma mare.

Greselile pe care le-ai facut eu le evit de 4 ani. Le-am mai scrisā€¦dar le repet:

1. Ai mers pe mai multe perechi. Dar greseala suprema a fost sa nu mergi doar intr-un sens. Ai avut si sell si buyā€¦dupa cum ai crezut tu ca bate vantul
  2. Te-ai bagat in perechi exotice. Daca nu iti faci mana pe o pereche majora, nu vei intelege miscarile minorelorā€¦nu mai spun de exotice ( gen CADā€¦
  3. NU CUNOSTEAI NIMIC DESPRE PERECHI, DAR TE-AI BAGAT. Asta se numeste strategia Mihai Viteazul. Stii ce a patit personajul.
  4. Ai mers pe tehnic( poate) . Viata bate filmul.
  5. Ai preferat sa dai tun si sa fugi. E ideal. Este exact strategia excrocilor IB romĆ¢ni. Daca tu castigi castigi ā€¦castigiā€¦ tot vei pierdeā€¦fiinca nu ai experienta in ā€œa te lasa de flama dupa ce te-a prinsā€.

Mai vrei???

Salut. Ai dreptate, am intrat pe time frame mic la majoritatea perechilor in functie de ce imi ā€œarataā€ un ā€œCurrency Strenght Meterā€ in care aveam incredere si nu am reusit sa mentin pozitiile in sensul in care am intrat. Dar cel mai nasol e ca mai am de invatat despre managementul emotiilor si ca sesiunea europeana e alta ā€œmancare de pesteā€ fata de cea americana.

Mai vreau!

Mighty, avĆ¢nd Ć®n vedere că ai tranzacționat pĆ¢nă acum 3 ani doar pe demo, sunt curios, cum ți se pare tradingul pe real? E la fel ca pe demo? Te-a ajutat practica pe demo?

Regreți că ai așteptat atĆ¢ta timp pĆ¢nă să deschizi primul cont real, sau din contra, consideri că trebuia să mai aștepți puțin.

Pe real e cu totul altfel decat pe demo. Desi pe demo am respectat reguli in proportie de 70 - 80 % din tranzactii (time frame minim H1) pe real am respectat aceleasi reguli insa am intrat pe time frame mic (H1 max). Ce regret e ca mi-a luat atat timp pana sa am curaj sa intru pe real. Sunt de parere ca omul invata din experienta proprie, asa ca eu consider ca trebuia sa fac pasul mai demultā€¦

2 luni de tranzactii pe real :slight_smile:

Hai ca incet incetisor incep sa inteleg ce e cu Forexu` astaā€¦Mai am putin si ajung la BE. Poate da Dumnezeu si vremuri mai bune.

http://www.forexfactory.com/mighty*eagle/37

O saptamana verde tuturor!

Observ ca ai schimbat strategia si ai trecut de la intraday la zile/saptamani. Merge mai bine asa?

@Rita Motivele sunt doua: Nu prea dispun de acelasi timp ca inainte. Am un job care necesita in ultima perioada prezenta mea un timp mai indelungatā€¦Plus ca un timeframe mai mare este mai clar dpdv al structurii unui trend. Al doilea ar fi ca dpdv al emotiilor sunt mai stabil ca la inceputul aventurii mele pe cont live. Daca inainte nu puteam sa pun capul in perna seara si uneori imi setam alarme in timpul noptii pentru a urmari pozitia deschisa acum chiar nu ma afecteaza daca trec 10 - 20 de ore fara sa deschid platforma (am inteles ca pierderile fac parte din trading). Si astfel am incredere mai multa in deciziile mele.

Azi m-am surprins in topuri pe ForexFactory. Asa cevaā€¦:sunglasses:

Felicitari Cipriane! La mai mare!

Felicitari. In cat timp ajungi la 300%?
Sfarsitul lunii aprilie?

Am si eu un cont similar.
Mergem la 1000% anul acesta?
Ce zici?

Nu ca mi-ar displacea asemenea performanta (cred ca e posibil dak nu mai citesti nicio stire si te axezi doar pe Price Action), insa inca nu am o parere asa buna despre performantele mele. Stiu ca va veni si timpul in care piata nu va mai oferi asemenea volatilitateā€¦si implicit va urma un sir de tranzactii pierzatoare. Pana atunci eu ma multumesc cu ce ofera piata ā€œon a daily basisā€ si vreau sa implementez ceea ce a functionat pana acum, adica ā€œstick to the sistemā€. Poate pe viitor, dak merge bine treaba mai deschid un cont, doua si setam niste praguri minime / perioada de timp. Tinem legatura :slight_smile:

Multumesc. Si ptr. ca nu ma incadrez in 20 de caractere scriu si in franceza ā€œMerci beaucoupā€ :slight_smile:

Ufff. Hai sa ne jucam putin cu conturile.
Mai vorbim mai facem bani.
Hai sa ne propunem 1000% ca nu ne amendeaza nimeni daca nu reusim

Uraa. :tada:

A trecut 1 an pe cont realā€¦Am invatat multe, multe mai am de invatatā€¦

Rezultat: cca 750 tranzactii si -150$

Anul asta sper sa aduc si ceva +++ (ri)

Baga mare. ā€¦SI ai grija :slight_smile:

eu dupa 3 ani am ajuns pe profitā€¦