Incepator la bursa

De ce nu tranzactioneaza profitabil Mihai? Doar mentorat poate? Tranzactionare nu?

Deschide un cont live. La teorie esti ‚Äúprofesor‚ÄĚ, la tranzactionat, nimic deocamdata, esti la DEMO.

Tranzactioneaza si el…cu FXCM. Daca avea MT4, fii sigur ca i-l puneam pe forexfactory…

Poti sa zici orice de el, dar la bere eu am ‚Äúfixat‚ÄĚ multe aspecte pe care eu le cam ignoram‚Ķ Eu am de invatat de la el‚Ķ si cred ca la bere invat mult mai mult decit la mentorat‚ĶSincer, mie imi merge mai bine ca anul trecut, intr-o anumita masura datorita lui‚Ķ Nu am depasit anul 2015, dar am evitat pierderea ‚Äúla mustata‚ÄĚ ‚Ķ gratie ideii lui cu usdjpy ( de care iti spun sigur ca nu a profitat ca mine). El tranzactioneaza cu grafice, eu la vedere‚Ķdoar piata e irationala‚Ķnu? Eu sa fiu rational??? Nu!

Esti glumet? Cu FXCM? Bun broker.El vinde o gramada de brokeri, nu si FXCM, dar tranzactioneaza cu FXCM? Nu crezi ca este o fractura de logica? Oricum, vrajeala ca conturile FXCM nu pot fi legate la forexfactory nu tine.

Cred ca tu esti glumet!

1. El este client FXCM de peste 10 ani, de cand a abandonat Saxo, fiinca ii recota la greu.
  2. El are niste privilegii castigate la FXCM, si le poate pierde daca nu are o suma minima…care nu e deloc mica.
  3. A vandut si FXCM, dar nu mai este in relatii bine de cativa ani. Si FXCM i-a facut exact ce i-a facut si AM: nu i-au mai dat comisioane pentru clientii mai vechi de nu stiu cati ani…si comisioanele s-au diminuat mult…si nu i-a mai convenit. Axi si IC platesc bine per lot …si ii promoveaza. Activ nu plateste si nu il promoveaza…asta nu inseamna ca eu nu sunt client la Activ cu peste 50% din banii pe care ii am pe forex …
  4. Daca te pricepi la trade explorer, ar trebui sa stii ca forexfactory nu accepta decit MT4 si Oanda . Fxcm nu are parola de investitor. Myfxbook si fxblue sunt singurii care ar accepta FXCM, dar myfxbook eu nu am reusit sa configurez, desi am incercat, iar fxblue merge cu un plug in care e cam nesigur daca nu ai antivirus bun pe calculator…si oricum nu publica tranzactiile in timp real… Daca avea parola de investitor, le-ai fi gasit pe forexfactory, stai linistit…chiar si criptate …

Deci??? Cine glumeste??? Eu am o tona de trade explorers pe forexfactory si stiu cum se configureaza si ce merge.

Tu crezi ca toti, dar chiar toti e prosti? Prea ca la tara. E mare comisionul?
Uite ce zice ForexFactory despre FXCM. De ce nu-l legi? Nu exista?
Plimba ursul.

Ba plimba-l tu! Ti-am zis ca nu are cont pe MT4. FXCM are de la inceput Tradestation parca…ajuns la versiunea 2. E platforma lor proprietara. Nici el nu e familiarizat cu MT4, asa cum nici eu nu sunt. Pur si simplu eu incerc sa ma familiarizez de cand incerc roboti…

Daca avea MT4, te asigur ca i-l legam! Eu aram primul interesat sa am parola lui de investitor. Nici nu stii ce usor se copiaza un cont de la care ai parola de investitor :))))

Daca vrei sa copiezi, contul lui Mihai… e grav. Chiar asa rau tranzactionezi? As plimba ursul dar nu am, e scump.Oare de ce nu dau parola de investitor???

Eu zic sa te opresti aici.

Tu nu iti publici tranzactiile nici cat altii. Trade explorerul nu e public, se poate maslui …iar faptul ca nu arati sumele spune mai mult decit 1000 de justificari. Pariez ca nu ai in cont mai mult de 50 usd( sau 5000 …daca e cont cent), si e normal sa ai asa ramdamente! Daca pierzi, nu te doare capul. Dar la peste 20.000 euro cred ca nici 20% pe an nu ai avea . Daca nu ai bani de urs, imi dau seama ce profit ai. Eu din ianuarie pina acum mi-am facut de o autorizatie la urs…nu si pt trofeu.

Si …nu am zis ca chiar as vrea sa il copiez. Daca vezi ce tranzactii face unul mai experimentat ca tine, garantat obtii randament mai bun decit cel copiat…fiinca tu poti sa intri mai bine decit celalalt. Sunt 2 persoane care ma copiaza pe mine si care au randamente superioare mie. La un DD de sub 5% crezi ca am probleme si vreau sa ma leg la cap daca nu ma doare? Eu sunt multumit cu circa 15% pe an, chiar daca anul trecut a fost mai putin.

Daca vrei sa arati ce ai putut, pune si tu contul public. Sa stii ca eu am ascuns volumele tocmai datorita unor hateri, dar ramdamentele sunt publice…

Astept sa vad daca ai curaj…

De unde stii tu ca nu am cont live?

[quote=‚ÄúTim_isoara, post:88, topic:480‚ÄĚ]Wellness EW Club 100% Profit - by Tim_isoara, 23.10.2016:
Cred ca exista o diferenta intre DEMO si LIVE, nu sunt sigur. S-ar putea sa nu poti platii cu banii de pe DEMO la alimentara, nu sunt sigur. Lamborghini nu e bun ?
[/quote]
Adevarat, nu primeste la alimentara banii de pe demo. Dar poze primeste? Poti sa cumperi paine cu poze? Din cate stiu eu singurele ‚Äúpoze‚ÄĚ care se primesc sunt bonurile de masa‚Ķ

Hai sa-ti raspund. Am 3 conturi live publice care VAND semnale(copy trade) sau sunt PAMM(la fiecare este un minim ca sa te califici pentru a putea vinde) plus conturi care nu sunt publice. Nu am de ce sa le fac reclama. Ele sunt pe saituri specializate in vanzarea lor. Am foarte putini clienti romani (in general cunostinte) si pentru mine piata romaneasca nu prezinta interes.Pe forex factory, vamist, fxtrader nu ai voie sa-ti faci reclama. Ai priceput. Plus ca nu ai avea de ce, nu au clienti pentru asa ceva.Ai 20 de ani experienta pe piata( si eu sti bine), dar nu ai progresat. Esti tot angajat si pentru tine tranzactionarea este un hobby. Nu ai inca un sistem de tranzactionare, cele mai bune tranzactii ale tale au fost la SFATUL unor cunostinte( pe rubla dupa sfatul unui RUS, pe usd/jpy dupa sfatul lui Mihai etc.) In rest te chinui sa manageriezi cu ajutorul hedgingului tranzactii pierzatoare, care au fost deschise dupa capul tau. La un cont de 8000$ cu castig de 15% pe an te inteleg de ce nu renunti la slujba. La mine din 2009 singura activitate e tranzactionarea si nu locuiesc in Ro. Tu spui ca am 50 de dolari. OK. Bine ca pot platii chiria si costul vietii de pe urma lor.

Deocamdata esti pe DEMO. Ai o problema mare cu psihicul. Tu fata de Valim1975, ai un sistem de tranzactionare. DAR NU AI INCREDERE IN EL. Tu esti CONVINS ca sistemul tau trebuie sa MOARA. Daca vei trece peste problema psihologica, vei avea succes si pe live. Prietenia cu Iulik inca face efecte. Daca intelegi, bine, daca nu, asta e.

Se vede ca esti certat cu limba romana. Bine ca le ai cu forexul. Faptul ca esti plecat din tara nu justifica in niciun fel aversitatea fata de limba materna. Nici macar sa citesti cat am in contul de pe forexfactory nu stii! 22.000 euro fara cativa euroi sunt 8000.

Nimeni nu stie cat de mult lucrezi tu in constructii si cate tone cari zilnic. Cat timp tu nu ai prezentat niciodata un cont real cu istoric de minim 1 an, nu esti mai prejos de oricare trader incepator. Ai pus link spre contul de semnal? pe forexfactory exista trade explorer, unde poti sa iti pui contul ! Nimeni nu interzice…doar pentru asta e facut !
Uite ca pun eu contul meu de pe forexfactory, sa vad daca ma sanctioneaza cineva:

https://www.forexfactory.com/valim1975

Aici vezi o parte din conturile mele de pe MT4. La Trading 212 ( na ca am scapat reclama si nu mi-a sters-o nimini) am cam tot atit. :slight_smile:
Cine ti-a spus ca eu vreau sa traiesc din trading? Tu daca nu stii ce inseamna sa ai o afacere care iti place si unde mai dai de lucru la inca 9 angajati, mai bine te-ai fi uitat pe vechiul vamist, fiinca am mai scris odata despre aceasta problema. Eu doar investesc o parte din bani, decit sa ii tin in banca. Poti sa vezi ca am tranzactii care le-am inchis si dupa jumatate de an…

Deci, pina nu pui o dovada ca detii un cont real cu minim 20.000 euro, numai gura e de tine! Punct si am terminat subiectul!

P.S. Imi dau seama cat de prezent esti in lumea elevata a forexului, daca nu stii cateva trucuri cu privire la conturile reale .

Cea mai importanta calitate a unui om este sa isi cunoasca punctele vulnerabile pentru ca nu exista nimic indestructibil pe lumea asta in afara de Creator. Eu nu sunt convins ca sistemul meu va muri, ai inteles gresit. Sistemul meu va pierde lupte insa va castiga razboiul. Pentru ca am inteles care este punctul vulnerabil al sistemului meu, voi putea sa continui sa tranzactionez si dupa ce voi trece prin margincall-uri.
Dar observ ca tu te crezi indestructibil, esti convins ca nu o sa-ti moara contul in vecii vecilor. Se pare ca tu ai o problema mare cu psihicul.
Apropo, stii care e problema cu inaltimea? Cu cat esti mai sus cu atat doare mai tare cazatura.

Si tu esti pe real, invarti zeci, sute de mii de parai? Mai sa fie! Din pacate tu nu esti nici macar la DEMO, esti doar la vorbe. Dar stii treaba aia, ‚Äúvorba multa, saracia omului‚ÄĚ.

Nu stiu daca exista domeniu cu procent mai mare de cazuri Dunning-Kruger dec√Ęt in lumea tradingului retail.

Da. Nu ai inteles ce ti-am scris. Asta e, nu e vina mea ca nu poti intelege. Bafta la a da de lucru la 9 oameni.

Ti-am dat un sfat, din pacate nu-l intelegi inca. E pierderea ta.

Bafta si tie. Sper sa ajungi macar la cont demo.

Beep, beep, beep, merge masina cu spatele.

Se vede ca nu ai avut in viata ta un manager de risk. Poate pricepi si tu ca ai un DD imens. 5% DD pentru un profit lunar de 1,25%, adica DD DE 4 ori mai MARE decat profitul lunar??? Echivalentul este profit 25% DD 100%. Asta esti TU, nu e bine ursule. Vezi ca si LUP rade de tine. Eu daca fac profit 100% intr-o luna am voie la 400% DD ca sa ma compar cu tine??? :sweat_smile: Esti varza a la Cluj. Intreaba-l pe Mihai, ce este un manager de RISK?, dar nici el nu a vazut INCA asa ceva. Google dar…E pentru alt nivel. Ca asa e in constructii :joy: