Incepator la bursa

Cea mai buna știre ( deși nu e chiar asa) e ca a lăsat polonezul tronul! Nici Anghel nu e mai breaz , dar e măcar de-al nostru :slight_smile:

Măcar începem sa recucerim ce e al nostru. Ăla nu cred ca a făcut ceva bun…Dacă s-a ajuns sa se pună investitori sa tina cuvântări. …Nici măcar personalitățile nu mai erau interesate de conferințele lor …

Salut, revin dupa 8 luni pe BVB. Inca nu mi-am pierdut banii :). Nu sunt pe pierdere, a fost un moment de inceput cand am avut minus 10% din investiție, dar s-a echilibrat cu dividendele. Analiza tehnica a fost un factor bun dar nu cel care m-a ajutat. Mai degraba eram orb doar cu analiza tehnica. In schimb cea fundamentala pot sa zic ca m-a ajutat sa recuperez si sa ajung acum la un plus de 3%.
Aflarea valorii intrinseci a fost cea mai mare provocare si este si acum, dar analizarea unei companii din aceasta perspectiva mi-a dat cea mai mare liniste si siguranta in cumpararea actiunilor.
Am facut si prostia sa investesc si intr- o actiune de la Sibex, fara sa studiez hotararile AGEA si AGOA, si m-am trezit ca s-a dizolvat compania. Ma roade aceasta greseala pentru ca as fi avut un randament mai bun, dar asta e.
Am incercat o luna “oportunitatea momentului” dar nu exista nici o oportunitate deschisa pe companii de la bvb, asa ca a fost o pierdere si acolo.
Am participat si la IPO Medlife, aici as schimba ceva pareri legate de mentinerea sau lichidarea pozitiei.

Unii zic ca analiza tehnica e gambling atat timp cat nu ai backtesting facut ce iti arata ca ar putea fi profitabila o abordare. Acelasi principiu insa cred ca e valabil la orice fel de analiza. Eu incerc de ceva vreme sa fac regresii liniare si alte trucuri de statistica pentru analiza fundamentala, dar bataia de cap cred ca e si mai mare decat la analiza tehnica,

te referi la fibonacci retracement sau la munca de chinez cu tabele in excel si valori pe anumite perioade?

tabele in excel

Si eu folosesc excel pentru a determina valoarea peste o anumita perioada, bazandu-ma pe valori anterioare. M-am folosit de exemplul de aici https://www.youtube.com/watch?v=M1ruFjhWl1g&list=PLveoICrikilCylj79dndFQ0TsdGCRU-KE&index=4 si apoi fac si o verificare cu http://buffettsbooks.com/howtoinvestinstocks/course2/stocks/intrinsic-value-calculator.html#sthash.xXtTAwmM.dpbs .
Apoi mai sunt stirile, analiza catorva blogeri pasionati si cel mai important, oportunitatile date de citirea informatiilor financiare postate de companii, hotarari, propuneri. Unele apar in presa, altele nu, de exemplu majorarea de capital de la Bittnet, de care am aflat ieri dupa ce cateva miscari mi-au atras atentia asupra companiei.

“munca de chinez cu tabele in excel” iti arata o chestie pe care nu ti-o spune nici un indicator, nici un broker si nu o afli nici de pe alte site-uri.

Sunt convins de asta. Aveti ceva template-uri, modele testate cu o doza de succes? un tutorial bun?

Eu fac in mare parte regresii. Am invatat din carti, siteuri si clipuri de pe youtube (e plin netul de tutoriale scrise sau inregistrate video). Ma joc cu ce gasesc pe fred.stlouisfed.gov sau quandl.com. Ma intereseaza partea de macro, nu investesc in companii. Daca vad corelari mari intre doua seturi de valori (de peste 0.8 cu functia correl din excel) caut una sau mai multe regresii care arata bine pe scatter plot si folosesc formula sa fac o proiectie pentru urmatoarea valoare.

De exemplu pt forexisti pot lua nfp-ul si pretul de inchidere a lunii respective pentru indicele dolarului sa vada ce corelare este intre ele , iar apoi daca exista corelare mare, se pot incerca regresii care iti pot proiecta la urmatorul nfp cam pe unde ar putea inchide indicele luna. Apoi trebuie luate in considerare marja de eroare, deviatia standard si alte nebunii (pe care si eu acum incerc sa le invat pentru a optimiza rezultatele). Evident ca asta nu e deajuns. Ideal ar fi cat mai multe seturi de variabile, sa fie luate in considerare, dobanda, pib-ul si orice altceva ce pare a avea o corelare semnificativa cu instrumentul pentru care se incearca sa se faca proiectii.

Eu prefer sa imi fac un model matematic predictiv care are mai multe proiectii (nu toate din regresii liniare sau nonliniare), sa stabilesc o pondere pentru fiecare proiectie, iar apoi sa fac media in functie de acea pondere. Partea de backtesting e un pic mai grea in excel, e nevoie de macro in visual basic daca nu vrei sa iei totul manual. Oricum asta e pistol cu apa fata de statistica avansata facuta de marii jucatori, o fac mai mult din curiozitate si placere, inca nu am luat decizii speculative cu datele astea, dar am gasit ceva rezultate interesante care nu am cum sa le ignor.

Daca va uitati pe tradingeconomics la ce previziuni au (forecasts), tot prin regresii si alte elemente de statistica ajung la datele acelea, facute mai mult de show, ca nu cred ca se pot face bani cu ele.

Daca o sa fie nevoie, o sa pot da niste exemple cu ce fac regresiile si cum se fac, dar sunt destule siteuri si clipuri pe youtube care explica mai bine decat mine.

daca ai vreun exemplu strict pentru bursa, actiuni si nu forex, ar fi interesant. chiar si un link pe youtube. O metoda testata e mai valoroasa decat una netestata.

Oricum, un alt exemplu astazi: IAR Brasov publica un raport legat de noul contract cu MAPN in valoarea de peste 50 mil euro pe 3 ani. Asta era la ora 13:14. La ora 13:15, bum! pretul sare si inchide pana la 18:00 cu o crestere peste 13%. Totusi nr. de tranzactii a fost mic 193 si volum de 45,000.
Profit.ro publicase pe 8 dec. o stire cum ca acest contract s-a atribuit pe 7 dec. Eu am ratat stirea din pacate, cred ca am prins-o pe la tv dar nu i-am dat atentie.

Nu mai stiu cum e lumea companiilor listate la bursa, nu mai stiu exact la ce cifre se uita lumea. O sa inventez totusi un scenariu ipotetic. Sa zicem ca vrei sa vezi relatia dintre cifra de afaceri a unei companii si pretul la care se tranzactioneaza. Parerea mea este ca mai bine cauti relatia dintre cifra de afaceri impartita la numarul de actiuni pe piata si pretul actiunilor. Asadar intr-o coloana in excel o sa ai acel raport dintre CA si nr. actiuni pentru fiecare semestru iar in cealalta coloana pretul de inchidere al actiuniilor pnetru semestrul urmator.

Dupa ce ti-ai facut tabelul in excel faci una din metodele din clipul urmator

De mentionat este ca trebuie mai intai sa faci cu functia correl corelarea dintre cele doua coloane. Daca rezultatul este mic, chiar si de 0.6 (60%) probabil ca nu prea are rost sa mai faci si regresie liniara (desi unii in anumite domenii o fac chiar si cu 0.6). Daca treci totusi de pasul corelarii si faci regresia, ea iti ofera o formula cu care folosind urmatoarea valoare pentru cifra de afaceri, faci o proiectie pentru unde ar putea inchide actiunea semestrul urmator.

Am vazut destul exemple pe net unde unii fac regresii liniare doar intre data si pret. Eu nu as face asa ceva nici macar de distractie pentru ca nu vad logica. Cand fac regresii liniare plec de la ipoteza ca exista o relatie de corelare aproape de cauzalitate intre doua valori; cu alte cuvinte: valorile unui indicator economic influenteaza intr-un fel sau altul cursul unui instrument financiar.

Pentru cine o sa se apuce intradevar de joaca cu regresiile, o sa vada ca sunt mai multe tipuri de regresii ce pot fi facute, precum logaritmica, exponentiala, polynomiala. Mai sunt si destule programele de tip add-in pentru excel cu care se pot face regresii. Un exemplu ar fi regressit.

Mai am o saptamana de concediu dupa anul nou si o sa testez metoda. Revin cu pareri dupa.

Dupa ce intelegi procesul, totul se rezuma la imaginatie si idei. Pentru noi la inceput aplicarea elementelor de statistica ni se pare grea, dar pentru cei care stiu deja statistica, ideile sunt valoroase.

Poti sa incerci cu media pretului pe luna respectiva in loc de inchidere. Poti sa vezi relatia dintre activitatea pretului si profituri sau relatia dintre pret si diferenta dintre rezultat si asteptari (stire buna sau proasta). Poti sa faci studii pe volum tot cu regresie liniara, sau regresie in care o variabila este binara, care poate sa reprezinte orice vrei tu sa studiezi (daca stirea e pozitiva, daca volunul a crescut sau nu). Regresiile se pot face cu mai multe variabile. La asta te poate ajuta plugin-ul regressit. Astea sunt doar cate a elemente din ce poate sa contina un model matematic predictiv. Mai multe nu pot sa spun pentru ca si eu sunt in faza de invatat. Gasisem la un moment dat niste tutoriale gratuite video despre modele predictive, facute de matematicieni pentru statistica in general, nu aveau legatura cu bursele. Idea este ca atat de multe lucruri pot fi analizate din punct de vedere statistic incat, daca o iei in serios, excel-ul nu iti ajunge, si nici datele economice nu ajung, pentru ca poti face baze de date imense cu activitatea pretului pana la tick si sa le invarti pe toate partile pana gasesti niste patternuri care pot fi exploatate. Virtu si fondul lui Jim Simmons sunt doua exemple de jucatori maricare folosesc asa ceva.

Modelele predictive pot face bani. Sunt destui jucatori de la mici la mari care fac bani cu asa ceva. Trebuie doar sa faci un model bun si sa stii ce sa faci cu el. Nu e suficient sa ai niste proiectii bune. Trebuie sa alegi moment bun cand sa deschizi o pozitie si sa folosesti estimarea probabilitatii de a atinge un target dedusa de modelul tau pentru a vedea daca raportul de risc profit pentru pozitia care vrei sa o deschizi prezinta un avantaj din punct de vedere matematic. In engleza conceptul acesta se numeste edge, sau din matematica probabilitatilor expected value.

Cineva care vrea sa investeasca sau sa speculeze pe bani ceva si are cunostinte legate de matematica probabilitatilor ori cauta metode de a estima probabilitati, pentru a calcula acel expected value, ori speculeaza convins 100% ca ce face el este gambling. Noi pacaliti de brokeri in schimb, avem impresia ca putem concura cu profesionistii din domeniu invatand din carti analiza tehnica sau fundamentala in 2 ani de zile si ca ce facem noi nu e gambling… e trading!.

Un statement profitabil al unui trader nu poate convinge usor un matematician ca nu e noroc decat cu argumente foarte solide. Dau un exemplu: in 2015 am avut niste rezultate pe 3 instrumente financiare (pe bani putini) pentru care daca analizam raportul de risc profit si comparam probabilitatea implicita cu procentul de castig, rezulta ca ma incadram la 3 sau 4 deviatii standard, adica, sansele ca eu sa fi facut asta doar din noroc erau de 4.2 % respectiv 0.2%, Daca nu fac asta 10 ani la rand nici eu nu pot fi convins ca nu e noroc (si eu nu sunt matematician). La capitolul asta cartile Fooled by randomness sau Drunkards walk sunt foarte bune dpmdv si au sansa de a mai aduce cu picioarele pe pamant pe traderii retail care considera ca ce fac ei nu e gambling si ca o luna buna sau un an bun de trading inseamna ca ei sunt buni si o sa se imbogateasca. (nu se aplica pentru Timisoara… el o sa ajunga sa concureze cu Soros, Ray Dalio si Jim Simmons curand, daca pozele lui sunt reale… chiar si daca are cont de 10$)

Apropo de faptul ca pe tine te intereseaza actiunile, insider trading e principala metoda de a face bani cand vine vorba de companii, deci tu din start ai un dezavantaj enorm. Pana acum cativa ani in SUA erau intermediari care pentru 250k te puneau in contact cu persoane din domeniul corporatiilor listate la bursa. Tu te intalneai cu ei cu titlu oficial de consultant (foarte usor de facut daca esti trader profesionist) si plecai de la intalnire cu informatii care iti faceau milioane. Reglementarea asta si vanatoarea insider tradingului e praf in ochi. Nu trebuie sa iti bati capul mult ca sa iti dai seama de ce.

Multi dintre noi avem motive serioase si argumente solide cand suntem intrebati de ce ne batem capul cu trading. Pentru unii chiar e o pasiune si nu visam sa ne imbogatim. Cert este insa ca atunci cand speculezi cu bani la bataie, aceleasi portiuni din creier sunt activate ca si atunci cand iei cocaina. Procentul outsiderilor retail fara studii de economie, fara capital serios de inceput si fara relatii in domeniu care devin jucatori mari este atat de mic incat multi dintre noi nu suntem cu foarte mult diferiti de cei care iau bilete la loto sau cei care joaca la pacanele.

Interesante metode. Cam ce randament lunar ar produce?

depinde cat de bun e modelul. Am vorbit la un moment dat cu un profesionist care a inceput ca si trader institutional si are cunostinte foarte avansate in statistica si programare dar nici nu se pune problema sa ajunga la randamentele postate de tine, pentru ca atunci am fi auzit de el la bloomberg si forbes.

Un caz aparte sunt speculatorii din the big short care tot cu matematica se jucau si au riscat destul de mult si facut de zeci de ori mai mult dar erau convinsi ca analiza lor era corecta si criza cea mare era inevitabila. De mentionat este ca pariurile care le-au facut ei pe derivate exotice nu le pot face decat cei cu minim 1.5 miliarde (daca imi aduc bine aminte), altfel nu te baga nimeni in seama.

La capitolul modele matematice predictive cam toata lumea considera ca Jim Simons si echipa lui sunt cei mai tari din lume.

Asa faceam eu mai demult la pariuri sportive. Baze de date, analize, statistici. E drept, la nivel de amator. Nu mai aveam loc in calculator de excel-uri. Pe vremea aia hard-disk-urile erau de maxim 30 gb iar excelul nu avea 1 milion de linii. Pana la urma am gasit un asa-zis “edge”, gasit dupa analizarea a vreo 10.000 (zece mii !) de meciuri si imediat mintea m-a dus in tarile calde, plaja, soare, femei, alea, alea :slight_smile: :joy:

Cand am zis hai sa bag bani, am revenit pe pamant, de fapt s-a cam zguduit pamantul de la cazatura. :joy: Ca printr-un facut, edge-ul miraculos a disparut, marele sistem descoperit nu mai prezicea atat de bine si nu intelegeam de ce.

Pana la urma am inteles. Am inteles ca nu intelegeam. :joy: Atunci cand faci baze de date si “le invarti pe toate partile” de fapt cauti in intuneric pe ghicite. Ai vazut cand e pana de curent si cauti lanterna sau chibritul pe intuneric. O iei pe ghicite, verifici fiecare obiect in mana pana gasesti ceea ce cauti. Asa e si cu edge-ul, pana cand nu intelegi DE CE se intampla nu vei putea sa prezici un eveniment, asa ca cauti patternuri. Din pacate trecutul nu este o garantie a viitorului. Singura cale de prognoza 100% este intelegerea in totalitate a cauzei.

La fel ca si cautatul lanternei, pe timp de lumina e suficienta o privire in camera si VEZI lanterna. Cand intelegi legatura dintre cauza si efect este ca si cum ai cauta lanterna pe timp de lumina: arunci o privire sa culegi informatiile, aplici procesul cauza-efect (pe care-l intelegi!) si bingo! Gata prognoza. Fara baze de date, analize, statistici, nebunii.

Un exemplu: http://www.descopera.ro/dnews/14954372-romanul-care-castiga-un-milion-de-dolari-pe-an-din-sfaturile-date-liderilor-lumii-i-se-spune-machiavelli-si-este-unul-dintre-cei-mai-influenti-oameni-de-pe-planeta

Trebuie sa stii statistica ca sa te joci cu bazele de date. eu nu stiu, dar am vazut oameni care stiau ce faceau… si faceau bani… si traiau din asta… atat ca stiau python si R pe langa statistica

uita-te la smartodds ce joburi au: quantitative analyst care sa stie python, R si C++ si cunostinte foarte bune ale unui sport anume. Adica ei angajeaza un quant numai pentru golf, unul numai pentru hockey, etc. Patronul firmei e un milionar printre cei mai tari si buni speculatori de pariuri sportive. Ala are o armata de oameni care ii fac stastistica. Sunt si destui independenti care o fac pe cont propriu si traiesc din asta. Doar pentru ca noi nu o stim face nu inseamna ca e imposibil. Mai imposibil in schimb cred ca e sa faci bani cu parabolic sar si alte tampenii de genul asta.

Zici ca atunci cand invarti bazele de date de fapt cauti in intuneric pe ghicite. Probabil; dar unii care stiu programare si statistica gasesc ce trebuie si fac bani cu asta. Uita-te si tu la listarile de joburi in domeniul financiar pentru programatori care stiu statistica sa vezi cam de la ce salarii se pleaca. Crezi ca aia iau bani ca sa caute pe intuneric sa ghiceasca la nimereala? Crezi ca Jim Simons asta a facut?

Tu vorbesti despre prognoza 100%. Nu exista nici un speculator care incearca sa faca asta. Nu ai inteles matematica probabilitatilor. Daca imi dai raport castig risc de 1.1 la pariul sa ghicesc ce pica cu banul si ma lasi sa fac 10000 de pariuri, eu o sa fac pariurile alea si incet incet o sa fac profit. E matematica. Nu trebuie sa stiu viitorul ci doar probabilitatea evenimentului si sa am o cota de pariu buna. Statisticieni din finante sau sporturi asta fac… estimeaza probabilitati si apoi cauta oportunitati unde cota pariului are expected value pozitiv. Nu fac prognoze.

Ipotetic vorbind daca ai un sistem care pierde in medie cam 9 tranzactii din 10 dar cand castiga castiga mai mult decat a pierdut in cele 9… la ce mai ai nevoie de prognoza/ predictie? Oricum nu exista prognoza aproape 100% la sisteme complexe decat daca ai informatie care nu e publica cand vorbim de burse sau sporturi (meciuri aranjate). Si exista probabil oameni cu informatie incredibila din culise care le aduce bani la 97 de pariuri din 100 dar tot nu e 100%. Statisticienii insa, asa cum vad de la o posta care sunt meciurile aranjate, in functie de miscarea cotelor si discrepanta dintre modelele lor, asa si cei din piete financiare realizeaza cand pietele sunt miscare pe moment de oameni care au informatie ce nimeni nu o are. Deci tot statistica e mama lor atata timp cat nu iei cina o data pe luna cu Yellen sau Lagarde si altii.

Salut!
Cu ce trader lucrai în print screen de aveai spread 2 la gbp/usd?

Merci de info!

Spreadul era 0.2 pipsi. IC Markets.

Da, merci, din rapiditate am scris doar 2, eu mi-am format gândirea pe pipete :slight_smile:

Lucrezi cumva pe abonamentul cTrader de la ei? Că m-ar interesa o părere, versus MT4…