Incepator la bursa

1. Sunt sunat de un reprezentant al brokerului doar o singura data pe luna. Sunt intrebat daca ma pot ajuta cu ceva sau daca am propuneri de impunatatire a platformei. Uneori propunerile sunt luate in seama, alteori nu… Probabil implemetarea depinde de raspunsurile celor de la departamentul de informatica.
  2. Mult mai multe neclaritati ivite peste zi despre starea anumitor emitenti se rezolva prin chat. Raspund promt la intrebarile puse in scris. Dar conversatiile nu se poarta pe sfaturi sau recomandari de a intra sau a iesi de pe un emitent.
  3. Am avut abonament o luna la “Oportunitatea momentului”. Anumite lucruri erau interesante. Unele erau vizibile pe grafice sau stiute daca urmareai stirile despre anumiti emitenti. Avand in vedere ca eu tranzactionez preponderent certificate turbo am renuntat la abonamentul la serviciul denumit “Oportunitatea momentului”.

Multumesc pentru raspunsuri.

Ok, intre timp eu incerc sa ma acomodez si cu niste indicatori.

Pe analiza tehnica deocamdata am salvat si cat de cat inteleg SMA, MACD, RSI, OBV, AD si STS. Poate cam multe dar sa vad pe viitor cum le triez.

De asemenea am citit ca pentru investitii pe termen lung, cea mai buna strategie e investia la intervale regulate, astfel media pretului reduce pierderile in caz de crash.

Recomandati un indicator anume?

Da foarte important indicatorul " a citi" " a invata" “a experimenta” " a avea rezultate pozitive".
Dupa ce te descurci cu acesti 4 indicatori, poti si tranzactiona live, pana atunci, las-o jos ca macane. Pentru tine exista contul DEMO.
Daca nu ai ce face cu banii, tranzactioneaza acum…

Am inteles, deci nu e pentru oricine sa cumpere actiuni la companii de top pe bvb? ma gandeam ca poate tot romanu sa faca o investitie, da de devine si bursa noastra mai activa. Nu vreau sa fac investitii pe termen scurt, si am intrebat de indicatori ca sa inteleg putin si sa nu cumpar tocmai pe varfuri.
Probabil raspunsurile de genu fac acest forum sa fie lipsit de activitate. Doamne feri sa intrebi o prostie ca vine desteptu si te pune la loc. Daca nu ai dorinta sa inveti pe altii si nu esti dispus decat la replici taioase, nu avem ce discuta.

Ai inteles bine, nu e pentru oricine sa investeasca/tranzactioneze trebuie scoala si practica inainte(minim 1 an). Cine spune ca e usor te minte.Vorbim peste 1 an. Vezi atunci cat ai pierdut.
Sfatul meu o sa-l apreciezi atunci. Sa nu crezi ca mi-e frica de concurenta, eu nu tranzactionez pe BVB. Dar BVB e o piata manipulata, din cauza volumului mic, e mai greu decat pe o piata libera.
Eu sunt trader de mai bine de 20 de ani(primii 3-5 ani a fost foarte greu), nu profesor, nu am zis ca nu se poate castiga, dar prima data trebuie sa inveti, este una din cele mai grele meserii din lume.
Valim are experienta in piata, intreaba-l ce sanse ai in stadiul actual sa faci bani.
Bafta.

Incepi si tu cu babypips.com .

Dar sa stii ca pe bvb nu sunt valabile interpretarile acestor indicatori. Trebuie sa stii ca lichiditatea e minuscula, iar pretul e facut de catre cei care au acces la informatii privilegiate ( e ilegal, dar se practica). Nu ai de unde sa stii ce dividende vor fi, decit din ziare, iar cei din interior stiu cu 4 luni inainte. Faptul ca nu este lichiditate decit pe citeva companii, tot la mana strinilor esti, care au destui bani ca intii sa inceapa o campanie de denigrare, pentru a cumpăra mai ieftin…sau invers, platesc 1 reportaj la TV, spun cat de bine sta firma…si ei vor vinde mult mai scump.

Daca ai chef sa citesti, poti sa cauti pe google scandalul cu Banca Transilvania. Iti spun eu in esenta: Au aparut in ziare articole elogiatoare ca Bank of Cyprus vrea sa cumpare BT. Toata lunea a cumparat…a crescut pretul …etc… Dupa un timp…apare ca negocierile au esuat. Figura s-a mai repetat de 2 ori, pina ce a intrat DIICOT-ul pe fir.
Cel care a fost acuzat ca a orchestrat chestia asta…a scapat !!! De ce? nu au fost gasite suficiente probe…dar modul in care a fost orchestrat totul indica limpede faptul ca el isi facuse un avantaj comparativ ( aici se pare ca nu s-a putut dovedi)…fiinca detinea actiuni, pe care le-a vandut scump…si le-a rascumparat ieftin. A doua oara au incercat si altii…vazand ca merge…A treia oara…cand cam rasuflase in piata informatia ca e cacialma…abia atunci a intervenit CNVM-ul…

Mai vrei sa mergi pe aceeasi piata cu cei de mai sus…

Am inteles sfatul, si apreciez explicatia.
Ma gandeam ca o investitie pe termen lung (de la 3 la 10) ani e cumva imuna la aceste scandaluri si stiri bune.
Banii imi sunt investiti deja in tlv, tel, snp, sng, sif5, sif3, cote, brd. E vorba de aprox.2500 usd.
Daca ati vazut vreunul din interviurile presedintelui uruguian, zice ca omul nu invata nicioadata din greselile altuia. Sunt dispus sa ma coste de dragul educatiei mele si sper sa invat ceva cu adevarat. Si daca merge bine ii las pana la pensie…:slight_smile:

Daca vrei sa te ocupi de investitii pe bursa/forex etc. va trebui sa inveti si sa bazezi pe tine. Nu exista broker, in lume care poate sa-ti dea sfaturi profitabile, este ilegal. asa ca un broker poate sa-ti dea conditii mai bune de tranzactionat, atat. In rest de tine depinde cat esti de bun. Bafta.

Eu nu cunosc nici un profesor, in lume, care e si bun trader. Profesorii sunt persoane care cunosc foarte bine teoria dar nu pot tranzactiona cu rezultate multumitoare.Care e bun trader nu se face profesor ca nu are de ce, castiga destul.Teorie este gratis pe net, asa ca… Bafta.

Nu ma refeream la un profesor,ci pur si simplu cineva/cativa sa impartaseasca din experienta sa in cele mai simple cuvinte posibile. Nu am cum sa stiu fara sa intreb. Intr-adevar se gasesc multe informatii pe net dar nu merge sa le exxtrapolezi suta la suta deoarece bvb nu se compara cu bursa americana, iar despre bvb putine exemple sunt pe forum.
Ieri am gasit acest blog si mi s-a parut util http://adriancojocar.blogspot.ro/

Legat de indicatori, conform ceea ce am citit convergenta de la Stochastic si o aparenta viitoare convergenta la MACD imi spun ca pretul va urca. RSI imi zice ca actiunea nu e subevaluata, dar nici supraevaluata pentru a risca sa cumpar la varf. Acumularile din cate vad un flatline si sper sa urce odata cu convergenta MACD. De asemenea stirea conform careia “Compania producătoare de materiale de construcţii Celco SA, controlată de Ion şi Nicolae Duşu, a cumpărat pe 6 aprilie un pachet de 4,41 milioane de acţiuni SIF Transilvania (SIF3)”. Ca urmare am cumparat de o suma modica actiuni la SIF3 sa vad daca am invatat ceva sau urmeaza sa invat…:slight_smile:

Cred ca graficul tau e 1D , incearca sa vezi si 4H si 1H si toate 3 sa-ti arate aceeasi divergenta si atunci ai o intrare.
Exista analiza tehnica si analiza fundamentala. Eu tranzactionez intraday si folosesc analiza tehnica si Elliott Wave si nu ma interesaza stirile. In general cei care tranzactioneaza pe un termen mai lung folosesc analiza fundamentala.
Elliott wave poate fi folosita si pe termen mai lung sau mai scurt, dar nu e o analiza fundamentala.

Sa-ti dau un exemplu:
Gbp/Usd azi se tranzactiona la 1.4140 si a venit o stire economica care arata foarte rau pentru Gbp. Normal insemna un nou minim al zilei, dar confrorm analizei Elliott Wave eu am zis ca va fi o retragere si revine catre 1.4140 si ma astept chiar sa sparga catre 1.4170. retragerea a fost de la 1.4140 la 1.4063 apoi a revenit la 1.4133.

Sfatul meu e sa citesti mult si gratis. Sa experimentezi cu un comt DEMO si cand ai minim 3 luni profitabile pe aceeasi strategie sa treci live. Ai tranzactii deschise acum daca poti sa le inchizi fara pierdere e perfect. Nu exista strategie 100% profitabila.
In general nu o sa ai o relatie trader/trader decat cu alt trader de nivelul tau si cu o strategie apropiata cu a ta. Dar tu nu ai acum nici o strategie… Dar cea mai avantajosa meserie e cea de trader, independenta financiara( nu depinzi de un oras sau tara), castig(foarte bun) dar nu te astepta ca vei avea rezultate usor si repede. Si da, tradingul nu e pentru oricine, numai dupa ce incerci vezi daca poti.

Ok, mersi. Deocamdata mai am de recuperat cam jumatate din comisionul brokerului, dar e devreme si am inteles ca in primii ani nu ma pot astepta la miracole. Nu o sa inchid cum am mai zis, dar o sa revin mai incolo sa spun ce s-a intamplat cu investitia mea.
Si exemplul tau m-a facut sa studiez despre Elliot Wave, stiu ca se aplica la Forex dar cred ca e bine de stiut.

@ Timisoara
Exista vreun indicator care sa puna Elliot Waves pe grafic ?
Pana acum am dat numai de platforme cu bani pentru Elliot Waves.
Ma poti ajuta ?

Cu respect,

@Vaxx
Nu cunosc vreun indicator care sa puna EW automat pe grafic.
Am incercat cam 6 softuri care fac acest lucru, dar costa. Dupa mine, cel mai bun soft, pe care-l cunosc, e cel de la Motive Wave( si are mult mai multe nu numai EW). L-am incercat de cateva ori cu free trial de 14 zile parca, dar inca nu l-am achizitionat. Fata de pretul de lista au cam de 2-3 ori pe an reduceri de 20-25%.
Un weekend placut.

Sunt in teste si eu cu motive wave. Dupa expirarea celor 14 zile mai poti deschide un alt cont demo pentru alte 14 zile ? Exista vreun artificiu ?
Softul celor de la esignal " advance get " l-ai incercat ?
O zi frumoasa

esignal nu am incercat inca.
Un nou cont de email, pentru free trial.
Cat mai multi pipsi.

Buna Timisoara
Te rog frumos,daca se plate sa imi dai emailul tau,vreau sa te interb ceva in privat.
Multumesc anticipat.

Cred că aceasta este cea mai bună știre a anului pentru Bursa de Valori București: includerea TLV în Stoxx Eastern 50.