Incepator la bursa

Salut,
Doresc sa deschid cont la tradeville si sa depun suma minima de 10.000 ron. Mai ales ca stirile vuiesc cu anunturi de dividende. Sa zicem ca toti banii depusi sunt investiti in actiuni.
Ce se intampla daca la un moment dat doresc sa schimb brokerul dar sa pastrez actiunile?
se poate? sau trebuie sa le vand, sa imi scot bani de la tradeville?
Sau informatiile legate de actiunile detinute raman la Depozitarul central?
Tot rasfoiesc contractul dar nu gasesc nimic sa ma lamureasca.

In 2000 eu am parasit piata, dar softul de la BVB e acelasi.

Actiunile existente pe numele tau pot fi transferate la cerere in registru. Actiunile sunt in permeneta pe numele tau, dar ca sa ti le puna in registru, este posibil sa iti ceara un comision.

In 2000 nu era depozitarul decit pe Rasdaq, iar la bursa era sectiunea 1 si 2 a registrului. Daca nu le aveai in sectiunea 2, nu puteai sa le vinzi. Transferul din 1 in 2 se facea direct de catre broker, din 2 in 1 se transmitea cererea catre BVB. ( s-o fi schimbat de atunci…)

Deci, poti sa fii fara grija, totul e pe numele tau, dar sa tii toate documentele cu achizitia cind iti transferi portofoliul, fiinca altfel platesti 16 % impozit pe vanzare.

Spor la tranzactii …

Multumesc,

citisem un articol mai vechi care spunea

Din 2012, însă, odată cu extinderea conturilor globale la toate acţiunile de la bursa din Bucureşti, Depozitarul Cen­tral nu mai poate vedea ce persoană deţine acţiunile sau ce persoană le tran­zacţionează pentru că tranzacţiile pe bursă se fac dintr-un cont global colectiv ce reuneşte mai mulţi clienţi de la o singură casă de brokeraj.

„Când se tranzacţiona prin conturi individuale, Depozitarul Central putea vedea că, de exemplu, Ionescu deţine 10 acţiuni şi Popescu deţine alte 10 acţiuni. Acum prin conturi globale, la finalul zilei se face doar reconcilierea dintre Depozitarul Central şi broker, adică se verifică dacă totalul de 20 de acţiuni raportate de broker în contul global sunt în cont. Nu mai ştim cine şi câte acţiuni deţine. Singurele evenimente când se primeşte structura acţionariatului de la companii este atunci când se organizează adunările gene­rale ale acţionarilor“, a spus Adriana Tă­nă­soiu, directorul general al Depo­zita­rului Central.

Ideea sa inteleg ca trebuie sa fac o cerere catre broker inainte de a inchide contractul. Dar mai este situatia ca patesc ceva doamne fereste, si prin testament sau alt mod las actiunile altei persoane care nu e imputernicita sa umble in contul meu de pe tradeville dar conform testamentului are dreptul la actiuni. Ce se intampla in situatia asta?

Articol de presa. Sistemul cu depozitar asta inseamna, adica tradeville are actiunile tale in depozitar, care sunt pe numele lui, si Tradeville stie ale cui sunt. cand firma vrea sa stie cine ii sunt actionarii, Tradeville va spune ca esti tu.
Practic, asta e o metoda ca cineva sa poata vinde actiuni short intraday, lucru interzis de bvb. Daca le rascumpara, poate sa vanda linistit…nu mai vin confirmarile pe nume. Inainte, cand se vindea nominal, daca nu aveai actiunile in sectiunea 2 a clientului, nu puteai sa vinzi…primeai mesajul “actiuni nedisponibile la vanzare”. Acum…se cam poate :slight_smile:

Daca esti mos…ar trebui sa le comunici si lor testamentul!!! :slight_smile:

Inseamana ca din 2012 se merge pe vechiul model Rasdaq. Softul este tot Horizon, fiinca mi-a spus cineva acum vreo 2 ani.

in sistemul cu depozitar trebuie sa faci cerere sa iti puna actiunile in registru. Cred ca sigur ai comision…se numeste "Transfer From Street " . daca nu il gasesti, poti sa intrebi la un telefon. Oricum, comisioanele nu sunt decit de cativa lei pe titlu. Acum…cat iti ia Tradeville in plus…e treaba lor, dar la BVB nu cred ca depaseste 10 lei…

Deci, nu iti face griji…cu certificat de mostenitor se rezolva tot…:))

Nu sunt mos :slight_smile: … dar iti dai seama ca orice se poate intampla.
Ok, citind raspunsul tau mi-am amintit ca este mentionat in contract la anexa comisioanelor:

Taxe de transfer actiuni/bani/modificari date personale
S.S.I.F. TRADEVILLE S.A. percepe numai taxele Depozitarului Central si/sau Depozitarului Sibex in cazul operatiunilor de registru. Orice modificare a tarifelor si comisioanelor Depozitarului Central si/sau Depozitarului Sibex duce implicit la modificarea taxelor percepute de S.S.I.F. TRADEVILLE S.A.

Stai linistit. Am inteles.

Nu ar trebui sa te gandesti tu ce se intimpla cu actiunile tale dupa. Vezi doar sa le faci multiplu de 3 și de 8 actiuni…ca sa se imparta exact actiunile.:slight_smile: . Sper ca nu estiinteresat sa se certe mostenitorii…ca sa te tina minte :))))

Oricum, taxele Depozitarului sunt ultima ta problema. La comision al BVB de circa 0,8% …pe tranzactie.ai de asteptat pina sa iti marchezi profitul :). practic, peste 1,5% platesti doar comisioane BVB…restul …nu stiu cat sunt. Eu consider ca e mare …si nu merita…

BVB care era in 2000 s-a stricat singur pina acum. Profesionistii au plecat, in timp ce oamenii noi au venit…si au stricat tot ce se facuse bun. Nu inteleg de ce mai tin experti straini pe salarii mari, au cercetare dezvoltare …si tot nimic nu fac. Nu au lichiditate, dar tin coada sus. Vorba lui Moise Guran: :putem sa avem noroc ca preturile pe BVB nu au crescut prea mult, fiinca in caz de crah ( care in maxim 2 ani tot va veni)…nu vom fi afectati.

:slight_smile:
intr-adevar, comisonul cere o crestere de cel putin 1,04% ca sa iesi egal din cate am calculat. Sa nu mai tot zic de tradeville sa se creada reclama, dar au comision afisat la 0,65% sub 300.000 rulaj, ceea ce va fi cazul la mine, si mai e si taxa ASF de 0,07% la cumparare. Nu stiu daca e mare sau mic da tot de ei aud pe forumuri si mi s-a parut ok platforma demo. Dar de aia intreb de tranferul actiunilor ca poate peste un an nu o sa-mi mai placa si o sa vreau la alt broker.

Cand zici comision la BVB te referi la comisionul cerut de broker? sau pe langa comisionul cerut de broker mai apare un comision impus de BVB pe tranzactie?

Legat de bule si crahuri, tocmai am vazut The big short … . Din pacate nu pot cumpara apa la bvb :slight_smile:

P.S. e posibil sa mai zic si aberatii, mai ales ca sunt in perioada de incepator. Apreciez orice corectie, raspuns si sfat.

Nu sunt alte taxe fata de ce ai spus tu. 0.65+0.65+0.07 te duce mai sus de 1.04. Vezi pe BVBescu.ro ce spune un om cu ceva experienta despre comisioane.

Stai linistit, toti brokerii au cam aceleasi comisioane…adica mari. Daca s-ar fi admis CFD-urile pe BVB ar fi fost altceva…dar interesul strainilor care conduc BVB este altul. A fost un SSIF care a incercat CFD-uri…si i-au saltat autorizatia…

Ceea ce ai vazut in Big Short nu are cum sa se intimple pe BVB…desi nimic nu e sigur… TOCMAI CA NU AI CFD-uri SI CA NU SE POATE TRANZACTIONA IN MARJA… cfd sunt o notiune prea complexa pentru a putea fi inteleasa de persoanele care nu inteleg mecanismul…

Ai dreptate. 1.4 calculasem initial si m-am complicat cu un excel sa vad diferite profituri la valori de procente, dar e cum zici, un calcul simplu - suma comisioanelor 1.37.

In primul reply ziceai ca din 2000 nu mai investesti la bursa. Care sunt motivele?
E mai profitabil Forex?
Am incercat forex pe Plus500 cand dadea un bonus de 100 ron la inscriere, nu l-am pierdut rapid, dar l-am pierdut. Mi se pare mai riscant dar presupun ca rezultatele sunt mult mai rapide pe forex pentru cei care se pricep.
Ca avantaj la bursa vad factorul de timp. In sensu ca nu am timp sa urmaresc actiunile constant 24 din 24. Sunt perioade cand lucrul nu imi permite si ma gandeam sa ma concentrez pe actiuni pe termen lung si dividende. Iar in perioadele cand pot, sa actionez si pe cele mai volatile.

Eu în decembrie 1997 am luat examenul de trader, atunci lucrând la un SSIF ( atunci era SVM ). Cunosc mult prea bine ce înseamnă sa tranzactionezi în condiții de lichiditate scăzută (atunci) și extrem de scăzută (acum). Era extrem de frustrat sa vezi ca metodele de evoluție a prețului pe care le-ai invatat nu se potrivesc. Nu trebuie sa iti spun ca…informațiile care apăreau în ziarul Bursa erau “fumate” de noi de minim 3 zile, iar tu ca și investitor neinformat aveai toate șansele sa iti iei tzeapa, pentru ca minunile nu țin mai mult de 3 zile :slight_smile: .
Nu trebuie sa iti mai spun ca dezgustul fata de BVB-ul actual este și mai mare când am văzut cine conduce BVB. Pina sa se unească cu Rasdaq-ul, noi aveam lupte grele cu SNCDD ( actualul depozitar central) , fiinca acolo acționari erau și băncile, car își impuneau ele oamenii …Și salariile. În 1999 ( ultima ședință a SNCDD la care am participat) salariul președintelui era de 3500 usd pe luna, în timp ce un director de SVM nu lua mai mult de 600. La RASDAQ, unde nu aveam băncile, salariile abia puteam sa le reducem la jumătate, dar tot mari erau…Dar se susțineau, fiinca lichiditatea la peste 5000 de societăți era mult peste BVB.
Acum le-au unit …Și SSIF-urile au pierdut controlul.Nu îmi explic altfel de ce au ajuns străinii sa conducă BVB. E clar ca ei nu au venit sa stea pe salariul minim din sistemul bancar. Și clar mai este ca…Tot cei mari dirijează preturile. Poți sa te trezești ca firma nu va da dividende vreo 7 ani…sa se modernizeze, iar după 7 ani o vezi devalizata, fiinca cineva a avut grija sa devină acționar majoritar și sa își impună politica…
Sintetizand, eu am plecat din motive pur personale și de etica. Nu mă mai identificam cu acel sistem. Nu vreau sa nu recunosc ca nu mi-am lichidat tot portofoliul, iar pina prin 2005 l-am vândut la o suma …De vreo 4 ori mai mare decit prețul de achiziție. Dar acum 12 ani altele erau condițiile și randamentele.

Nici pe forex nu curge lapte și miere, dar dacă nu investești minim 1500 de euro ȘI SA FII DISPUS SA ÎI PIERZI, nu merita sa te bagi…Mai ales ca și începător. Dacă nu te poți controla, mai bine risca-I pe BVB. Prețul unei acțiuni o ia în sus, în mod tradițional, dar în caz de crah, coboară abrupt. La perechile valutare, graficul arata ca o sinusoida, adică prețul se va întoarce, întrucât economia e ciclica. Dar și aici Îți trebuie sa înțelegi mecanismul, pentru ca sa nu intri prea devreme pe un tren împotriva ta…etc.
Concluzie: tranzacționează unde te simți cel mai confortabil, dar sa nu tranzactionezi banii pe care nu ti-I permiți sa îi pierzi, gen banii strânși pt pensie. În timp, vei capăta o experienta ( mie mi-au trebuit 3 ani sa devin profitabil) și iți vei permite sa investești din ce în ce mai mult. Trebuie sa începi cu volume mici și sa vezi Cum merge treaba cel puțin 2 ani. Importanta va fi experiență , nu profitul. Practic, a tranzacționa cu volume mici și eliminarea impulsului de a creste volumul te va pregăti pentru când vei merge cu mai mulți bani.

Și încă ceva: sa eviți cursurile plătite…Mai ales cele de la Profit point. Mai bine te bagi în comunitățile de pe facebook gen Fan Forex sau Excessive trade.

Spor la Trading. …

:slight_smile: Mersi

Nu-mi permit sa pierd, dar nici nu-mi permit sa stau degeaba. E vorba de 10.000 ron pe care i-am strans cu acest scop.
Cand mi-am luat prima masina, am facut prostia de a lua un credit de 10.000 ron, am luat masina, am platit creditul in valoare totala de 12.000 ron. Am vandut masina doi ani mai tarziu cu o pierdere de vreo 700 eur, deci in total din cei 10.000 stransi atunci am pierdut 5.000. Am invatat un lucru pe care puteam sa il invat si fara sa trec prin situatia asta.
Acum am ocazia ca din cei 10.000 de ron sa invat ceva ce poate sa fie profitabil si sunt dispus sa pierd relativ confortabil 30%, dar m-ar durea sufletul sa ii pierd pe toti.
Intre timp am utilizat un cont demo si banii i-am tinut in fonduri monetare, timp in care am vazut ce influente au avut situatile mondiale incepand cu ianuarie 2015. Experienta mea investitionala este de 1 an, nu detin siguranta ca intru si sigur fac profit dar din tot ce am citit pe forumuri, nimic nu te invata mai mult ca experienta reala si multi regreta ca au stat prea mult pe demo.
Ce parere ai de Tradeville?
Pentru forex am inteles ca folosesti trading 212, altii vad ca xtb. Ieri am deschis un cont demo pe xtb sa vad cum arata platforma MT4 si la prima vedere mi s-a parut … grea.

Tradeville, din pacate merg cel mai prost din cati provirei cunosc. De cand au trecut pe platforma city index, pentru mine nu mai reprezinta un broker de recomandat. Mie mi se pare cea mai greoaie platforma pe care am intilnit-o. Nici cei de la tradeville nu o cunosc prea bine :slight_smile: . am inteles ca vor trece pe alta. Eu mai am cont la ei fiinca o analiză data de Mihai Nichisoiu face cat 10 de pe net. Efectiv pentru acest lucru mai tin 1000 euro pe la ei…si anul trecut am facut peste 250 euro profit …chair daca platforma MT4 ( care de fapt e un plug-in) mergea din parti …ma iales pe stiri…

Trading212 nu ti-l recomand la sume asa de mici. daca vrei doar eurusd, nu e mare diferenta intre 1 microlot si 2 microloturi, dar la restul valuteleor tranzactia minima este de 5 microloturi…( adica 5000). Eu merg ma imult pe hazard, in sensul ca merg si marchez in ambele sensuri, sau mai mult pe short…eurusd. Practic, cu 2500 euro nu e safe sa deschizi mai mult de 25.000…adica 13 tranzactii eurusd…intr-un sens. e ok, dar la alte perechi 5 e prea putin…

Xtb sunt destul de buni…si vezi ca si dau 100 lei gratis, si chiar poti sa retragi castigul… :slight_smile:

Ceea ce am uitat sa iti spun este ca eu nu tranzactionez decit de pe mobil. Pe mobil MT4 este simplu si poti inclusiv sa pui ceva indicatori standard. MT4 e grea…dar e folosita de foarte multi. exista un manual in limba romana care este destul de cuprinzator si poti sa te obisnuiesti cu el. Sa fiu sincer, platforma de la trading212 mi se pare ma iusoara, dar are si mai putin indicatori. De exemplu, am gasit un site de roboti care merge pe anumite site-uri de MT4…si care chiar am vazut ca 7 din 10 tranzactii se inchid in profit. Nu am testat prea mult …sub 1 an nu poti spune ca robotelul merge…

Am luat la rand lista de intermediari pentru BVB, plus am vazut si topul. As fi mers pe BT dar au comisioane mai mari. La Raiffeisen nu arata comisioanele pe site. Pana la urma prefer un broker care nu e si banca in acelasi timp. Tradeville pare micut in acel top dar cred ca are cel mai mic comision pentru sume sub 10.000.

Ah, tin sa precizez ca la una din companii iti lua comision de de minim 50 de ron pe luna, chiar daca nu tranzactionai.
Strict pentru tranzactionare la Bursa, ce alt broker e recomandat?

Eu folosesc Tradeville de 6 ani si sunt multumit de serviciile lor. Vorbesc despre platforma de tranzacționare acțiuni. Platforma FOREX nu am folosit-o deloc.

Nu știu. Ce am auzit acum vreo 3 ani de la un colaborator, mai era SSIF broker din Cluj, care avea interfață mai prietenoasa, dar omul tot Vanguard ( tradeville ) recomanda.

Ți -am spus ca la Tradeville ai cu cine vorbi…Deci e de bine :slight_smile:

Pana la urma azi dimineata am transferat suma…si “sa inceapa aventura!” :slight_smile:
PE bvbescu.ro a aparut la fix un articol despre metode de trazactionare ce minimizeaza riscul.
Am inceput achizitia la ce mi-am propus, conform acestor metode. Logic ar trebui sa fi mult mai bine decat intentionat sa investesc de totii banii o data si sa astept.

Spor la treaba.

Vezi ca Mircea Iliescu (alias BVB-escu) e la fel de nemultumit de bursa. Omul investeste de 5 ani, nu a prezentat un statement veridic, in schimb se hedge-uește cu CFD-uri de pe forex…si e bucuros ca actiunile romanesti au performat :slight_smile: . Ai vazut in articolul pus de tine ca 3 luni la BVB sunt la fel de lichide ca o saptamina la Bursa din Varsovia. …si avem presedinte polonez la BVB…:slight_smile:

Streseaza-i cu telefoane pe cei de la Tradeville, fiinca ei te pot orienta. _Sfatul meu sincer e sa tiicont de ei, nu de ce scrie in ziare sau pe net…Ceea ce vezi pe net sunt informatii fumate de brokeri…si sunt date tocmai ca cei care sunt intirziati sa isi marcheze profiturile …in dauna celor ce …sunt creduli.

Deci…eu te sfatuiesc sa fii prudent… Atit.

Am inteles, prudenta, multumesc de sfat.

@mmTRADERS
Si cum merge colaborarea?
Te mai suna sa iti ofere oportunitati sau ii suni tu pe ei? Cum procedezi? apelezi la sfaturile lor?
Am vazut ca au si un abonament de 12 euro pe luna pentru “oportunitatea momentului” …

Eddie,

Legislatia romaneasca INTERZICE CU DESAVARSIRE sunatul. Amenzile sunt mari. Iti dai seama ca, daca suna pe unul, va mai suna si pe altii…pina dau de belele.

Deci: tu suni ca sa ceri un sfat…dar nu o sa iti dea …fiinca si asta e interzis… :slight_smile: . Ceea ce poti sa faci este sa suni si sa ceri informatii, SI TU SA IEI DECIZIA INVESTITIONALA. Vezi ca , daca nu stii amanuntul asta e posibil sa ramii dezamagit. Pur si simplu incepi propozitia cu " eu cred ca actiunile Alro sunt cam jos, au perspectiva…si as investi. Credeti ca fac bine???" In niciun caz sa nu spui “Care e ponul zilei?”

Ala cu oportunitatea momentului …cred ca poti sa ceri demo timp de 14 zile. Pe mine nu m-a interesat, fiinca pe forex nu am gasit decit 3-4 comentarii in cele 14 zile…

Spor la BVB