Exista brokar cu adevarat serios? (pentru bitcoins)

Salut, am tranzactionat acum 10 ani timp de 3 luni si-am pierdut 3 mii de euro. De atunci n-am mai tranzactionat pe forex.

Acum insa vreau foarte mult sa tranzactionez bitcoins in marja, insa din cate citesc cam toti brokarii par escroci. Nu-ti inapoiaza banii castigati, triseaza la tranzactii, fac tot felul de spike-uri care nu se vad in piata in realitate … etc

Ce broker este cu adevarat serios care permite tranzactionarea de bitcoins? Exista vreo sansa de a tranzactiona cu adevarat in marja si sa nu-ti fie trucate pozitiile, sa-ti primesti banii ok, asa cum ar trebui?

Mai dar ce aveti cu bitcoin asta? E vreun graal,ceva? Te imbogatesti peste noapte?

Uite unii din Canada inregistrati in Romania la Registrul Comertului in 2014, deci au vreo 3 ani. Au si sediu social in Bucuresti si in multe orase din tara. Acuma nu stiu daca sunt seriosi, eu nu tranzactionez bitcoin.

https://trade.bitcoinromania.ro/#
https://trade.bitcoinromania.ro/#contact

Cica ar avea cifra de afaceri 2 milioane de RON. Interesant.

Mai cauta si tu.

Daca ai teama de spikeuri, nu te baga pe cripto. Punct. Spike-ul de pe ETH de anul asta a fost cat se poate de real si de necontestat. Acolo iti prapadeai contul daca aveai ETH in marja. La BTC ai spread de 21 de puncte, fiinca e foarte volatil.

BTR Exchange este exchange real, nu e pentru speculat pe CFD. Vezi ca majoritatea brokerilor cunoscuti au asa ceva, gen Admiral, XTB…etc. Eu am la AVA, fiinca il am de mult, dar conditiile PAR (le-am testat doar pe demo) mai bune la XTB. Daca vrei la AVA, inscrie-te repede, pina nu opresc bonusurile :)))))

nu vreau sa tranzactionez cu lavarage mare ci destul de mic

ma intereseaza daca cineva stie brokeri seriosi care au ca instrument si cryptopmonede (nu neaaparat ca cel care ii stie sa fi tranzactionat criptomonede la ei)

pentru moment am pus 1k la plus500 dar daca citesti pe forumuri toti brokerii au review-uri negative si nu stii care e serios si pe care sa-l alegi

pe vremuri (acum 10 ani) stiu ca cel mai recomandat era Oanda dar acolo nu se tranzactioneaza cryptomonede

care este acum cel mai serios broker la care se pot tranzactiona si cryptomonede?

Eu de plus 500 as fugi . Ti-am zis mai sus in cine am incredere. daca levier de 1:20 ti se pare mare…e ok. mie nu. Cam toti dau doar 1:20 levier pe cripto.

Pe ETH daca aveai 1:10 erai mancat la spike. de la 250 usd a picat la 15usd in cateva secunde… din cauza asta nu iti recomand…

Brokeri cu crypto seriosi: https://www.fxprimus.com/en si https://www.icmarkets.com. Am colaborat cu ambi brokeri, acum lucrez cu icm. Sunt foarte multumit de ei sunt printre top 5 brokeri de retail pe forex. Oricum in ultim perioada prefer mai mult reglementarile ASCI decat UKistii. Englezii sunt prea ingusti la minte( nu accepta PAMM-urile si altele) Oricum levierul sa nu te astepti sa fie prea mare.

@ovidiubenone : Fii atent cu ASIC-ul. Daca brokerul are filiala in alta tara, ei nu protejeaza nerezidentii. A fost acum 2 ani un comunicat cu privire la Youtradefx, prin care au spus ca nu vor solutiona nici o plangere a nerezidentilor, cat timp s-a respectat regula da a-i pune sub o jurisdictie externa, daca firma mama are asa ceva. IC Markets au in UK…si asa e …nu accepta PAMM decit daca obtii hartiile. Vezi sa nu te fi legat de pe undeva prin Panama :slight_smile: . Eu nu am PAMM…si nici nu m-a mai interesat de ceva timp. Dar la Hotforex au avut doar pe Mauritius… unde organismul era ceva genul FSC…

Oricum, daca PAMM merge pe ASIC, e bun de tot…

@valim1975 oricum din cate stiu eu reglementarea e asa un fel de praf in ochii. Daca brokerul nu e serios poate sa aibe toate reglementarile.

Asa e…si nu e…
Acum 1 sau 2 ani Hotforex si-a luat amenda de la Cysec doar fiinca biroul din Romania ( Dan Chiriac & inca vreo 2) nu au tratat reclamatiile cum spunea procedura . Si amenda a fost de vreo 100.000 euro. Vezi comunicatul Cysec, unde chiar scrie de Romania…

Oricum, au facut magarii care le-a acoperit amenda…Dan Chiriac e pe undeva prin Franta…

Si cu FCA, chiar aici a scris cineva ca de la Alpari si-a recuperat banii dupa 6 luni in 2015…

Uita-te si la www.kraken.com (este un exchange, nu un broker… si nu poti tranzactiona in marja, poti decat schimba banii pe care ii ai tu). Atentie insa, cand vine vorba despre brokeri/exchange-uri pentru monede digitale, riscurile si necunoscutele sunt mult mai mari decat la brokerii clasici. Reglementarile nu sunt inca atat de clare si brokerii pot face tot felul de artificii legale. In plus exista si riscuri suplimentare care deriva din modul in care sunt administrate tehnic aceste modele (probleme de securitate care pot duce direct la pierderea de fonduri). Nu stiu cati de pe aici stiu povestea mt.Gox. Era candva cel mai mare exchange de Bitcoin si este cel mai rasunator faliment din industrie.

Cu toate acestea, este un domeniu interesant care merita atentie. Am spus mereu ca indiferent daca Bitcoin sau alte monede vor avea succes sau nu, tehnologia din spatele lor are cu siguranta aplicabilitate practica si un viitor.

Am inceput sa tranzactionez pe IC Market, pe Plus 500 am facut un profit bun si am cerut retragerea tuturor banilor sa-i testez. Imi place mult platforma lor daca au mult review negativ, astept sa vad daca sunt seriosi cu mine si cu profitul facut.
IC Market e foarte ok, mai caut un broker serios la care se poate tranzactiona in marja actiuni Facebook, Apple, Amazon, Intel, Mc Donalds etc.

buna eu lucru cu bitcoin e cripto de 5 anni daca vrei putem sa vorbim wattap 00393203308835

ICMarkets sunt super tari, mare pacat ca nu mai tranzactioneaza crypto de 2 saptamani. Am facut un profit bun cu ei pana cand au oprit tranzactiile pe crypto. FX Primus par foarte seriosi, pacat insa ca au un spread foarte mare la BTCUSD cam de 300 de puncte.

Daca mai stiti brokari seriosi ca acestia dar care au crypto sunt foarte interesat! Multumesc.