Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Pe mr Bean îl mănâncă pielea văd. Poate vrea să-i demonstrez că nu are mai mult de 50$ în cont. Vrei mr Bean… sa facem putina aritmetica? Hai zi ca vrei, te rooooog…

Se intareste lira?

Nu stiam ca doar 51.9% dintre britanici au votat iesirea din UE. Foarte firav procentul. Se poate schimba oricand mai ales ca se vorbeste de un nou referendum.

Inca imi pastrez parerea ca eurgbp ajunge la 0.8

Dragoste cu sila nu se poate…

Va fi Brexit, iar eurgbp va ajunge la 0.8 … dupa 20 de ani.

Dacă ai vrea să-i faci un cadou iubitei si ai intreba-o cât de mult îi plac BMW-urile pe o scară de la 0 la 100 si ea ar zice 52, i-ai cumpăra un BMW?

Eu zic ca procentul de 51,9% e foarte slab si se traduce in “poate vreau Brexit, mă mai gândesc”.

Si oricum se știe cat de ușor poate fi manipulată mulțimea ca să aleagă o anumită opțiune. Chestia asta cu Brexitul este decizia papusarilor nicidecum dorința britanicilor.

Dacă totuși crezi ca mulțimea chiar contează în luarea deciziilor, lira poate să se întărească chiar și cu Brexitul finalizat. Sa fii orb si tot vezi ca viata în UE nu e deloc strălucită iar oamenii pot vedea Brexitul ca o decizie firească. Dacă și alte țări vor dori să iasă din UE atunci lira se poate întări.

Dar cred că, în final, păpușarii au ultimul cuvânt. Desi tehnic e mai probabilă o întărire a lirei, scenariul din culise poate fi oricare.

Întrebare: cum determini o mulțime de oameni să urmeze o direcție? Care e primul pas care trebuie făcut?
Răspuns: ii aduni intr-un grup. Ca o turmă de ori unde ciobanul dictează direcția. Si iată UE. Avem grupul? Pai avem.

Întrebare: ce fac oamenii dacă cred că este ceva în neregulă cu direcția impusă? Care e primul lucru la care se gândesc?
Răspuns: ieșirea din grup. Avem Brexit? Pai avem.

Prin cenusa imperiului … britanic.

PS. Li se va intari … cenusa.

EURGBP 0.876
Pe H4 p.sar mov atins, nu inainte de a-l atinge pe ala verde care o luase inaintea rosului, portocaliului si galbenului.

Urmeaza p.sar albastru inchis pe daily?

Evident, este un simplu indicator si nu toate semnalele sunt valide. Trebuiesc cernute. In prima poza, sageata rosie indica un exemplu de semnal fals. Sagetile albe sunt semnale valide.

Care pariaza pe long eurusd pana la 1.27 prin 2017/2018, dar nu inainte sa pice acum la 1.05?

Acum tinicheaua GBP atarna de coada EUR si vedem EURUSD foarte jos, din martie incolo va atarna de coada USD si vom vedea EURUSD din nou spre inaltimi. Pana atunci va fi mai multa nebunie/volatilitate in piata.

Eu cred că de la 1,05 o să urce vertiginos.

Mai asteapta :slight_smile: . 1.20 poate peste 2 ani daca urca dobinda al USD!!!

Deci pana la urma, urcarea dobanzii la USD este o amenintare sau o promisiune ?

Eu m-am bagat long pe eurusd pana la 1.08 :wink:

Dacă înțelegi economie, o rata a dobânzii mai mare decit inflația este cel mai bine. O inflație intre 1 și 2% este stimulativa. O dobinda sub inflatie erodeaza economiile populatiei si umfla bursele.

Odata cu Trump, sunt sanse mari nu sa vedem 0.75, ci chiar 1.5 pina la finalul mandatului sau. Poate nu stii, dar oalele sparte le inghite cel care salta ultimul dobinda…

Cred ca sedinta ECB din decembrie 2015 ar fi avut alt deznodamint daca s-ar fi desfasurat in noiembrie 2016. In decembrie 2015, Draghi anuntase printre randuri ca scade dobinda la 0 si mareste qe-ul lui pina in 2018. Germania si inca 5 state au blocat decizia. A fost extrem de frustrant pentru ceilalti 14. Acum, sunt convins ca Germania nu ar mai bloca nimic, fiinca defaltia si nepopularitatea lui Merkel omora si Germania…

1.08 poti sa vezi si maine. 1.1040 poti sa vezi chiar si anul acesta. Eu am zis de 1.20. Decembrie e o luna atipica , deci nu e exclus. Mie imi place :slight_smile:

Uite-l mă la 1.08 :slight_smile:
Din păcate am închis mai devreme de frica trendului… 44 de pips în loc de 82

ce ti-am zis? Stai sa vezi 1.1 in decembrie …sau 1.05…sau ambele :slight_smile: Piata e ilogica in plin entuziasm!!! Tu iti dai seama ca Trump face declaratii cand verea el…de ci face piata mountain rousse!!!

Cred ca se indreapta catre paritate sau chiar 0.93

Iti mai amintesti luna mai??? Toata lumea, de la ultimul trader pina la marii analisti Romani spuneau ca e o chestiune de timp pina o sa vezi 1.20. Eu pariez ca sub 0.97 nu ai sa vezi. E vorba de un entuziasm care in 2012 a tinut 2 ani si 1700 pipsi pe eursd. Acolo a fost o declaratie iresponsabila a lui Draghi. Acum mai este entuziasm pina la marirea dobinzii, dupa care o sa vedem 1-2 luni de reasezare.

Pentru cei fara experienta, recomandarea mea este sa stea spectatori pina prin februarie…sau sa incerce pe demo. Este posibil sa vezi eurusd in decembrie la 1.11…sau 0.99 la interval de o saptamina. Eu ma uit la usdjpy, care a sarit 1000 pipsi de la alegeri!!! Si asta fara corectie!!! Eu zic ca o carectie va fi inevitabila, chair daca entuziasmul e in floare…

Eu m-am cam fript pe AUDCAD, de la 1.0073 tot aștept corecția… care nu mai vine. Sper sa nu pățești si tu la fel pe USDJPY.