Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Stiu ca swapurile sunt bune la IC. Daca ar fi serverele mai aproape…ce bine ar fi :)))))

la Activ este 6.5 la long si -9.2 la short…

eu pe EURUSD le-am platit cred vreo 500 euroi swap…

Eu la Tickmill mi-a ajuns swap-ul unui short pe USDCHF la -857$ :rage: :rage: :rage:

Luce, ai ajuns milionar intre timp si noi aflam ultimii ?

Relativ la swap-urile negative, cam cati pipsi/pipeti te costa pe saptamana swap-ul unui short pe USDCHF ?

Din 20 aprilie pana acum swap-ul pe USDCHF m-a dat înapoi cu aproape 130 de pipsi.

1 pips inapoi pe zi care va sa zica … Ma doare capul sa calculez cati pipsi inapoi reprezinta swap-ul asta negativ pentru 365 de zile …

la Activtrades long eurusd e peste 1 pip pe zi!!!

Pai dăi cu longu ca ajunge înapoi la 1,25.
Dar e pozitiv sau negativ pipul ăla?

negativ pe long:(

Mai e de asteptat pina la 1.25…

Eu am observat ca majoritatea tranzactiilor pe care le deschid au swap negativ. Sa fiu eu prea ghinionist sau poate fi un semnal de tranzactionare pe termen mediu-lung?

Consulta tabelul specificatiilor de swap si concentreaza-te si pe directile care ofera swap, cand este cazul.

O alta solutie ar fi sa-l vedem pe Luce convertindu-se la islam si sa-si deschida un cont Islamic fara swap, swap-ul contravenind religiei islamice …

Bună ziua
Sunt nou aici și nu vorbesc limba română, dar im folosesc traducerea google pentru a traduce din engleză, pentru că am citit cele mai multe subiecte din acest site și foarte util. Am invatat multe .
va multumesc tuturor

Sa vezi si sa nu crezi :exploding_head::sob:

ghinionist, dacă alegeți pereche cu swap pozitiv, atunci ar fi profit

in 2012 eu am inchis un short de 0.10 eurhuf cu swap de vreo 300 usd si pierdere de 220. Pozitia a stat deschisa 11 luni si 15 zile…
Pozitia ta e de acum 4-5 ani . 1.67 nu a mai fost gbpusd de prin 2014 parca…

Vezi ca si la islamic, te lasa maxim 30 zile, apoi iti ia taxa de mentenanta fixa pe marea majoritate. Dobanda nu au voie, dar taxe au… Am avut eu la hotforex si pe usdrub nu aveau. Iti dai seama ca am avut deschise pozitii opuse, pana s-au prins ei… De fapt, nu s-au prins, dar era al mintea cocosului ca eu tineam o pozitie long care dupa toate analizele tehnice trebuia inchisa. swapul era de 40 usd la 1 lot, care oricum era o sursa de venit mai buna… Dupa 3 luni mi-au inchis-o…si daca nu ma prindeam sa inchid si in partile celelalte, riscam sa pierd mare parte din profit…

Aoleeeu :joy::joy::joy:
Unde te-ai uitat?

La mine in memorie. Stiu si eu cand eram short de pe la 1.69 si eram in al 9-lea iad cand a urcat la 1.72. Dar si cand a luat-o la vale la coada lui 2015 cu 1.51… a fost FABULOS!!! ( stai linistit, pe la 1.67 inchisesem tot… daca nu era Brexitul, pe la 1.45 intram la cumparare…)

Eu ziceam unde ai văzut tu pozitia mea de acum 4-5 ani pe gbpusd.

Scuze, era gbpcad :slight_smile: