Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Incearca si cu parametru de intrare

extern datetime HidingDate;

i = iBarShift(Symbol(),Period(),HidingDate,false);

Nu era al meu. Nu stiu de unde stii tu! Nu ma mai bag la BOE. Gbpusd folosesc doar la roboti, dar gbp ca si moneda o evit de 1 an. Mi se pare ca poate exploda daca UK obtine pentru Brexit statutul Elvetiei sau al Norvegiei si ca se va prabusi daca vor fi excluși din SEPA (cum se pare ca se va intimpla), adica băncile din UK vor trebui sa foloseasca banci corespondente sau sa foloseasca SWIFT-ul pentru transferuri in €(cum faceau romanii pina in septembrie 2016). Eu am mai spus: cumpar gbp la 1-2 luni dupa Brexit, si dupa 2 ani o sa vedem dinnou gbpusd la 1.55.

Valim, de la tine stiu …

Poloz este succesorul lui Carney la BOC! Nu e asa??? Poate nu stii, dar Carney a fost guvernator al BOC pina in 2013. Poloz a venit dupa el …si la vechiul loc de munca…deci se cunosc bine de tot :slight_smile:

vezi in dreapta unde a lucrat si cine a fost inaintea lui…

De BOE nu stiu/nu ma intereseaza/ nu fac predictii…

Era vorba de BOC …nu de BOE!!!

Thx. Deci era viceversa, ca-n doua lozuri …

Carney tocmai ce a fost facut terci pe Bloomberg … S-o practica si la BoE demisia , demisia, demisia… ?

Be First, Be Smarter or Cheat. Carney a ales a 3-a varianta …

Eu zic ca francu e mai periculos pe termen mediu decât lira. Am semnal puternic pentru USDCHF la 0,8 dar încă nu e copt. Pe la 1,04 ar fi de intrat dar e posibil sa nu mai ajungă acolo.
Oare ne pregătește Swiss Bank încă o surpriză? EURCHF tocmai a atins 1,20, un prag sensibil care nu mai este susținut de SNB și pare ca o s-o ia și el sănătos la vale fiindcă am semnal, mai slab ce-i drept, pe la 0,88 însă dacă mai urca la 1,22 (ceea ce e foarte probabil) semnalul de short va deveni puternic.
De asta s-au introdus restricții de levier “doar pentru 3 luni”?

Pe naiba cu levierul! Nu cred ca o sa aiba succes. Daca vor sa scada, pot sa relaxeze termenii pentru pro… ( eu indeplinesc conditiile de pro :slight_smile: ; dar nu am chef sa trec inca, fiindca nu ma mai intorc inapoi la retail decit daca schimb brokerul) .

Daca nu as fi long eurusd, as face o mica pauza pe euro pina prin Octombrie. Eu stiu clar ca Mario Draghi nu poate prelungi tiparnita mai tarziu de Septembrie. Nemtii nu au chef, si ei au aliatii lor. Daca totusi se va prelungi, o sa pice dramatic, iar 1.25 va fi “noul 1.33”. Acum e luat in pret ca se va opri tiparnita in septrembrie, iar o marire de dobinda o sa vina si ea…intrebarea va fi…cand? Euro e condamnat sa se intareasca…asta e cert. Iar CHF e moneda de refugiu…ca si JPY. Daca o sa izbucneasca o noua criza, USDCHF o sa cada.
Despre EURCHF, nu inteleg de ce toti vorbesc. Eram in piata si cand a atins 1.04 prin 2012 parca. Atunci a intervenit pragul, si cam tot timpul a stat la 1.21-1.22. Cand a atins 1.20xx multi ar fi trebuit sa iasa…fiindca nu era normal ca tu sa iei swap consistent pe long… cand s-a pus pragul, euro avea 1 sau 1,5 dobinda , nu? Sincer? Le-a cam ajuns sa tot speculeze swapul, mai ales ca parea o afacere sigura si SNB era extrem de frustrata… Ati vazut voi pe cineva sa dea in judecata SNB??? Eu nu!

Dar acum, aprops de crypto: vedeti ca bancile din ce in ce mai mult incep sa inchida conturile exchangeurilor??? Mie crypto mi se pare escrocheria secolului. Cat timp insusi Satoshi a ales sa nu se desconspire, mi se pare un semn ca si el stie ca poate fi țeapă. Bancile nu vor sa fie asociate cu exchenge-urile, pentru a nu putea fi acuzate ca au sustinut o afacere ilegala, imorala …etc…

e “vițeversa” …și “2 loturi” ( că pe vremea lui Nenea Iancu se spunea tot “loterie”)

Nu se incurcau cu 0.01…:slight_smile:

Băi ia, liniște, diseară vorbește Trump, brrrrrr… :grimacing:

Super!!!Ăsta iar dă cu bâta în baltă!!! Long eurusd…de fapt…am destul… sell on top!

Long EURUSD înseamnă short USDCHF dacă își păstrează corelația din ultima vreme. Iar pe USDCHF e povestea pe care am spus-o mai sus.

Totuși nu cred ca o sa mai vedem EURUSD la 1,233…
Mai degrabă la 1,15. Range-ul de la 1,233 a durat destul de mult, aproape 4 luni, s-au încheiat socotelile.

Presimt ca diseară n-o sa se întâmple nimic la speech-ul lui Trump. În condițiile în care atât USDCHF cat și EURCHF ar cam trebui sa mai retragă, am pus USDCHF cam 0,985 și EURCHF pe la 1,17. Rezulta ca EURUSD ar rămâne la nivelul de acum 1,1878. Cred ca urmează o pauză pentru EURUSD, o sa stea pe loc o perioadă și vom vedea mișcare pe USDCHF și EURCHF.

https://www.snb.ch/en/ifor/research/id/researchtv-event?event=5pvL3SpmalhPuw59c79fJA

Acum cat mai e valabil link-ul, de urmarit ce a spus azi Powel seful de la FED si alti cativa invitati legat de politicile monetare si ratele de schimb flexibile (volatilitate in piata) …

Multe grafice interesante in prezentari, poate ne mai lumineaza Valim ce si cum e cu ele …

Abureli. Pun și ei fel și fel de grafice sa se dea deștepți dar de fapt urmăresc interesele păpușarilor. Ăștia sunt toți mână în mână, SUA, UE, Rusia și care or mai fi. Eu zic ca au planul făcut pe 100 de ani.

Da, totul e abureala / desertaciune …

Si cum vorbeau ei intelligent despre leverage, nu ne mai mira nimic legat de ultimele evolutii cu leverage limitat la 30 …

PS.Speaking at an Atlanta Fed conference in Florida, Fed’s Quarles says:

•Artificial intelligence in finance can help make bank credit more available
•Big data analysis can help financial stability
•Big data can also carry risks for banking system
•Machine learning via predictions may make big mistakes
•Fed uses machine learning tools for bank stress tests.

https://www.forexlive.com/centralbank/!/feds-quarles-artificial-intelligence-in-finance-can-help-make-bank-credit-20180506

Ce mai tura-vura, s-a ingrosat gluma cu efectul de levier

Cetatenii lor nu pot deschide conturi in alta tara. DOAR in USA. Vezi ca si brokerii, din afara USA, atentioneaza cu nu primesc clienti din USA.

Da, mai nou am citit pe ForexFactory ca nici macar conturi demo nu-si mai pot deschide americanii la unii brokeri … De rasul curcilor …

Intrebare: sa zicem ca sunt broker reglementat serios dar in afara SUA și primesc clienți din SUA, cine ma sancționează și care ar fi sancțiunile?