Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

hai ca ma pregatesc :smiley: usor… usor…

cat ai pierdut pe eurusd? a sarit pitpalacul?

Iulik, vorbesti si tu de unul singur? “Singur cuc”? :grinning:

Eu sunt pe crestere, mai sterge ochelarii daca s-au aburit.

Luce, l-ai auzit azi pe Don Draghione ca nu-i pasa oricat ar fi de sus cotat EUR fata de USD ?

Asta inseamna ca minimul pe 2018 a fost stabilit la 1.1915 si maximul peste 1.3415 la 1500 pipsi miscare medie intr-un an…

Sper sa nu-ti pape contul miscarea asta de cacao…

PS. Don Trampone iar s-a ouat pe twitter ca vrea sus si tare un dolar din ce in ce mai puternic…

Sper sa-ti poti inchide tranzactiile istorice de sell cel putin pe zero…

Tu crezi ca eu stau în EURUSD? Sunt pe 6 parități.
Nici nu m-am uitat la Draghi, nu mă interesează. Eu nu tranzactionez după ce zice unu si altul ci după ceea ce văd pe grafic.

”De aceea m-am mutat în Asia. Copiii mei deja vorbesc mandarină. Veţi vedea cum vor cădea guvernele, vom vedea ţări care vor cădea. Islanda a eşuat ultima oară, alte ţări vor urma. Veţi vedea partide că vor dispărea, veţi vedea instituţii care există de peste 150 de ani că vor dispărea”.

La tabloidul (Business Insider) laudat sa NU te duci cu sacul…

Numai ce zilele trecute tabloidul lui peste prajit lansa stirea bomba cum ca parlamentul UE va da o rezolutie in favoarea accesului neconditionat al Marii Britanii la piata unica europeana post brexit, cu toate ca Merkel si Macron au fost, in repetate randuri, vehementi impotriva unui acces neconditionat al Marii Britanii la piata unica europeana post brexit…

Cu toate ca Draghi a negat, razboiul economic EU - US a inceput deja…

Bagamiash picioarele :rage: :rage: :rage:

https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-agrees-prohibit-binary-options-and-restrict-cfds-protect-retail-investors

Dezinformari Forex

Din cate am inteles eu, clientii europeni ai brokerilor inregistrati in UK nu sunt afectati de aceste reglementari, in ceea ce ma priveste Oanda Europe Ltd cu cei doar 100:1 leverage…

In alta ordine de idei, restrictiile de leverage ar trebui aplicate doar clientilor pierzatori, altfel nu putem vorbi decat de protejarea interesului altor investitori non-comerciali cum sunt ei cunoscuti…

Pai exact asta fac doar ca ei inteleg prin “clienti pierzatori” ca fiind clientii care AR TREBUI sa piarda nu cei care pierd in realitate. Clientii profesionisti nu se supun acestor masuri, ei sunt elita care AR TREBUI sa castige. Iti dai seama daca pana si un neica-nimeni ca Luce Nera a ajuns sa faca 2700% pe an… nu e bine.
Pai numai la Tickmill sunt o gramada care castiga >50k lunar. Plus ce-or mai fi si la ceilalti brokeri.

Banii astia ar trebui sa se duca la big-sharks nu la orice pișpirícă. Ei de fapt lovesc in cei care au acumulat 7, 8, 10 ani de experienta si au inteles in mare cu ce se mananca forexul si au ajuns acum sa faca procente mari de profit. Astfel, banii celor care pierd, adica looserii, incep sa curga catre acesti retaileri cu experienta iar big-sharks nu mai au de unde sa suga.

Sa vedem ce-o sa fie dupa 3 luni de la aplicarea masurilor ca cica doar 3 luni se aplica apoi se analizeaza daca a fost bine sau nu. Eu zic ca multi se vor revolta fiindca daca nu o sa ai minim 10k n-o sa mai poti intra pe forex.

10x pentru link-ul de Tickmill, ma astept sa te vad si pe tine cat de curand la gazeta de perete…

Big-sharks sunt 71%-29% pe cumparare de EUR/USD si retailerii se minuneaza de ce nu mai vrea sa scada EUR/USD…
https://www.cftc.gov/dea/futures/deacmesf.htm

Morala : Big-sharks ii angajeaza pe neamurile astora mari din ECB, FED, etc, asa ca ei nu vor pierde niciodata bani avand informatii din interior, auzi la ei 71%-29% pe cumparare de EUR/USD la data de 03.27.2018 …

http://view.news.activtrades.info/?qs=afd9b86191ea1e521b5a71173edbbad17ad49b0c03c6245a4ccd56fe7ba7fa9a2982468c9eb214c440a8b002eb18c617038351f27ef828987e77dcb9175ffe5e55e4340ff8dbb9f3

Apropos: Ce mare surpriza ca eurusd urca. Am zis de nu stiu cate ori despre ciclul de circa 2 ani de pe eurusd. Cel actual a aparut in martie 2017. Conteaza ca eu sunt long din septembrie 2017?
Deci? Sunt si eu “big shark” ??? Chair am probleme cu colesterolul!!!

Probleme cu Trump-lesterolul sunt pe toate perechile valutare din iunie 2017 incoace, iar de cand au anuntat americanii intoarcerea lui Jedi (volatilitatile mari) e trai pe vatrai pe forex…

Apropos Valim, de ceva cicluri pe gbp/usd ai idee ? … ca eu unul sunt axat pe tranzactionarea paritatilor cu GBP…

In 6 luni swap-ul negativ pe EURUSD - long scade profitul acumulat cu 15%, poate mai mult.

GBP??? Eu pina la Brexit si un an dupa…AVOID!

Eu ce as face cu GBP…HODL pina la un GBPUSD de minim 1.55. DAR( si asta e un maaare DAR) : Daca vor exista perturbatii mari gen se retrag banci si City of London scade activitatea cu 35%, cum se zvoneste, probabil ca va trebui sa mai asteptam…

Oricum, Lira nu se va prabusi usor, dar UK trebuie sa isi gaseasca cadenta. UK are al 2-lea PIB din UE…ceea ce o sa ii cam stanjeneasca considerabil la comert, fiindca

Daca nu era Brexitul, GBPUSD ar fi fost peste 1.55. Acum vreo 3-4 ani eram mort fiindca eram short de la 1.70 si el de la 1.72 nu avea chef sa cada…

Pe eurusd ciclurile au fost ( invers) martie 2017(1.06)- octombrie 2014(1.39)-august 2012(1.22)-mai2011(1.48)- iunie 2010 ( 1.19). Penultimul a fost mai lung datorita brexitului; in seara brexitului eurusd cocheta cu 1.14 si crestea…1.03xx am avut fiindca in Franta era gata gata sa o vedem pe Le Pen presedinta…fiindca Francois Fillon a fsot compromis . Daca nu venea Macron …0.80 scria pe EURUSD!!!

Apropos: in 2016-2017 USD a fost la intersectia a 3 grafice care semnalau ciclu bullish. Cel mai vechi incepea din 1984, la al 2-lea mandat al lui Reagan si era pe 3 sau 6 luni…

Da, pe eurusd ciclurile astea enumerate de Valim au fost cam de jos palaria…

Insa GBPUSD de minim 1.55 nu va putea fi sustinut decat dupa aderarea UK la USA, adica mai pe romaneste din lac in put cu GBP-ul…

Si Luce, swap-ul negativ pe EURUSD - long se tot mareste odata cu marirea ratei dobanzii pe USD, sa tot fii long… la urechi poate … ha, ha, ha

Unde vezi tu 1.39 in octombrie 2014? Ai si tu probleme cu colesterolul? :joy:
Eu nu vad nici un ciclu de 2 ani…

Da, Luce, n-a fost octombrie 2014 ci mai 2014, iar valoarea de 2 ani eu am luat-o ca pe una relativa, nu absoluta…

In alta ordine de idei, ce valori prognozezi ca minima si maxima pe anul 2018 pentru eur/usd ?

Eu merg pe un interval de 1800 pips, respectiv 1.31275 - 1.13275 …

EURUSD 2018 : 1.17-1.29

Problema mea e alta…