Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Eheee, toti esuam. Putini au insa puterea sa recunoasca.
Oricum, si 600% e foarte bine. In 3 ani esti departe.

Pe tickmill la contul ala pe care-l gestionezi nu am vazut swap, care-i smecheria ?

Unele tranzactii cred ca ar fi fost pe minus daca plateai swap-ul ala mare parca pe vre-o 30 de zile, TP de 2-3 pipsi, ceva de genul…

Are swap, logic, dar probabil nu e setat să-l arate myfxbook. Nu am pus eu contul.

TP de 2-3 pipsi poate la tine. Eu în ultima vreme am multe TP-uri de la 100 de pipsi în sus. Nu dau importantă swapului dar cred că e cu plus la general. Pe eurusd e swap pozitiv pe short si eu sunt short de 6 luni. Pe cele mai vechi tranzacții îmi permit chiar să le închid cu o mică pierdere ca se adună swapul.

nu arata swap daca e demo sau poate are cont islamic.
myfxbook arata sigur daca contul are swap.

“Daca stiu deja rezultatele, de ce sa mai fac backtesting?
Vino tu cu un robot cu inteligenta artificiala, capabil sa se autoprogrameze si iti zic intrarile si iesirile.”

iti raspund aici ca ii poluam omului topicul, sa il lasam cu ale lui:

firmele de trade deja folosesc retele neurale, inca nu am 10k de ore in inteligenta artificiala am doar 1k si eu procesez mai greu, mt4 foloseste algoritmi genetici sa iti gaseasca parametri. chiar daca mi-as dori sa am o solutie care pe masura ce face trade sa recalculeze parametrii in functie de piata, momentan ma depaseste si inca nu am atata timp la dispozitie. oricum mt4 pentru mine e mort, este depasit din multe puncte de vedere si nu il mai instalez. doar ctrader.

iar robotul meu nu are nevoie de inteligenta artificiala, algoritmul e simplu… doar maestrii forex gasesc solutii foarte complicate ca sa arate cat de meseriasi sunt ei, ca doar ei ajung la nivel de arta!

Open Date Close date Symbol Action Lots SL(Pips) TP(Pips) Open Price Close Price Pips Profit (USD) Duration Gain
11.21.2017 13:45 12.27.2017 10:38 GBPCAD Sell 0.30 - 291.00 1.69510 1.69485 2.5 13.75 35d 0.08%

GBPCAD are swap negativ atat pe buy cat si pe sell…

La Oanda swap calculat insa acum = -11.65 USD

11.65 USD cred ca reprezinta mai mult de 2.5 pips pt 0.30 loturi

Când faci +100 pips per tranzacție ce mai contează 2-3 pips swapul?

@iulikone pentru maeștrii soluțiile complicate pot fi simple ca daia se keama maestru. Dacă nu ești maestru e complicat.

Dupa cum vezi, swap-ul total cumulat este 476,74$. Pe tranzactiile inchise swap-ul este -392.64$.

Da, swap-ul tot creste…

Iar cu cele 31 de tranzactii, sa inteleg ca te incadrezi (rezista contul) in cei 1000 pips pe negativ per pereche valutara fara alte alimentari ?

Sincer n-am mai calculat cati pips rezist per paritate. Ma orientez la ochi insa pe eurusd si eurjpy, unde am cele mai multe tranzactii, daca le las asa si nu mai deschid altele, mai rezist vreo 700 de pips pe fiecare paritate. Dar cred ca mai inchid din ele.

Am avut si mai multe tranzactii ca eram si pe usdjpy si gbpcad.

joci periculos… :joy:

era deajuns un patrat rosu fara explicatii ca ne dadeam noi seama…

zenul sa fie cu tine maestre! :joy:

Stiu. Si amicul meu știe. DD-urile sunt de obicei mari. Este totusi un risc asumat. Crezi ca nu puteam sa ma bag cu volum mult mai mic si sa am DD-uri mici? Puteam. Dar când mai făceam procentele alea? Nu este doar un risc asumat ci și un risc calculat. Sa fie la limita dintre faliment si procente satisfăcătoare.

Si până la urmă eu fac bani asumandu-mi riscuri. Tu ce câștigi dacă testezi toată ziua roboti căutând certitudinea? Asumă-ti riscuri ca trece viața.

Si daca stai sa te gandesti, oricum retragerile de până acum depășesc cu mult investiția inițială. Pot oricând s-o iau de la început dacă se întâmplă vreo nenorocire. Si sigur se va întâmpla. Asta chiar e o certitudine.

ma uimesti si pe mine cu ce curaj te misti… sa inteleg ca recunosti ca esti la pacanele?

“Rezultatele trecute nu garantează rezultatele viitoare” - chiar tu ai spus-o. În lumina acestei afirmații, în ce situație NU ești la păcănele?

Un robot care merge impecabil pe 100 de ani îți garantează că mai merge încă 10 ani?

Orice rezultate ai obține în teste, oricât de frumos se verifică roboteii, mereu vei fi la “păcănele”. Am pus în ghilimele fiindcă păcănelele sunt păcănele iar forexul e forex. Desi dpdv probabilistic nu e mare diferența, jucătorul de forex are istoria la dispoziție și poate estima niste șanse. În schimb jucătorul de păcănele nu știe ce rezultate a obținut jucătorul de dinaintea lui sau cel de ieri ori de anul trecut.

o sa fii surpins… la pacanele cand ai unu care in fata ta a pierdut 100milioane, te duci si joci dupa el, aparatul va returna 25-75% din suma, depinde de cat de hapsani sunt proprietarii… unii rezerva aparatul si mai vin cu bani de acasa sa mai recupereze ceva. la forex nu mai recuperezi nimic :smiley:

sa nu te vad ca asta!

Tare orgolios mai ești. Nu știi ce să mai zici ca să iasă tot ca tine. :stuck_out_tongue:

Hai ca mai binedispus. Am fost de multe ori aproape de situația din clip, stiu sentimentul.

Eu te întreb așa: de ce nu-ți vinzi casa si sa joci după unu care a pierdut 100 de milioane? Câștigi sigur. :joy:

Simplu, pentru ca nu am casa…

Cand eu jucam la pacanele tu invarteai maneta la excel si erai gica contra, acum stau eu pe margine…:grinning:

Mai ziceai si ca nu poti sa treci de 100% ca se reseteaza norocul.

Ziceam multe. După cum ai observat puneam incapacitatea mea de a trece de un prag pe seama imposibilului, pe seama legilor probabilități si a universului. Se pare că singurul obstacol în calea reușitei ești tu însuți și nimeni altcineva. Trebuie să privești dincolo de zidurile pe care le construiești chiar tu.

Eu eram convins că dacă eu nu pot, nimeni nu poate. E imposibil si pierdere de vreme. Uite ca n-a fost așa.

PS1. Chiar dacă nu ai casa, faci împrumut la banca si tot joci după fraierul care pierde 100 de milioane. Nu mai găsi scuze, caută soluții.

PS2. “The day we give in is the day we die”. Tu ai renuntat.

Fratimiu a castigat peste 2miliarde la pacanele… asa ca nimic nu e imposibil.

Nu am renuntat, doar ca am schimbat directia, eu daca vad ca sunt prost, imi revin repede nu stau 10k ore…

Vorba multa saracia omului. Zi daca ai bagat robotul ala cu 1k. Ziceai ca-l pui live.

am zis ca il pun in 2 luni, 1 martie, daca nu il pun nu o sa mai scriu nimic pe nici un forum de forex…
il caut azi prin calculator si poate ii dau drumul mai repede ca vad ca stai in apa…