Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

pot sa limitez pierderea din robot si ii maresc gradual expunerea sa am o crestere progresiva mi se pare mai corect.
daca fac 200% cresc capitalul robotului la 150%. asa ajung mai repede la 300% si capital robot ii dau 200%.

Poti sa-ti explici cum se face ca tu cu robotul ai facut maxim 700% in 11 luni si eu manual am facut 50.000% in 13 luni? De fapt a fost mai mult dar vad ca nu a inregistrat myfxbook-ul? Winrate 91%, 444 tranzactii, 7375 pips.

https://www.myfxbook.com/members/LuceNera/sa-moara-dujmanii/1761081

daca vrei sa te mai bag in seama da real, nu vorbesc cu maestri in demo!
iti dau eu o caramida sa te bati in piept cu ea!

Contul meu nu l-am pus deocamdata pe myfxbook dar merge bine. Nu ca pe demo, normal dar sunt multumit.

Uite contul unui amic dar pe care tranzactionez eu. Imi da si mie o parte din profit.

https://www.myfxbook.com/members/ovisun/tickmill-ln/1838216

Lucrez pe el din 17 februarie 2017.

bun, dar tot cred ca robotul meu alphazero te bateā€¦ il pregatesc si ti-l pun live cu myfxbook la vedere nu cu pozeā€¦ te tine?

Pai si eu am pus poze? De real zic.
Sa ma bata, nu sunt la intrecere. Dar dupa un an ne-am putea compara. Si doar daca bagi si tu macar 1K. Ca daca bagi maruntis nu ne mai comparam chiar daca obtii super-procente.

Minim 1k, 1 an de zile.

Iulik returns! Baftaaa! :grinning:

ce interes sa am sa ā€œmutā€ graficul stanga dreapta? imi spui mie ca daca schimbi openul am alt grafic si de aia nu e buna analiza tehnica? ok. io nu mai am nimic de argumentat aici.

Pin bar ca metoda de trading

uite un grafic mutat ca sa intelegi ca daca schimbi un pic graficul la stanga ai 2 candele total diferite.
la asta ma refer, cand tu faci analiza pe candele si de m15ā€¦ ca nu mai ai acelasi semnal de intrare/iesire.

ce interes am sa mut eu graficul? din ce mi-ai aratat e fix acelasi grafic numai ca imagini diferite.

la o cadere de 100 de pipsi ai 50 de pipsi pana la minutul 15, ce trece dupa ai inca 50 de pipsi, o consideri candela de 100 de pipsi cadere pe m15? intra la revers de 30% nuā€¦ 30% din 100 de pipsi e altceva decat 30% din 50 de pipsi.
adica ai pierdut o intrare doar prin faptul ca nu te uiti unde trebuie. ce incredere sa am eu intr-o candela de m15? pune si un indicator pe candele de m15 sa vedem ce ieseā€¦ ca iar esti pe langa, daca il folosesti ca semnal de intrare.
eroare creste si mai mult.

garbage in garbage out.

closeuri m15. atat iti mai spun si eu.

@Deltatrade zi-mi care sunt conditiile pinbarului tau ca sa-ti demonstrez. Deci cum trebuie sa mearga pretul ca sa se formeze pinbarul.

pin barul iti apare la closeul candelei. atunci iei decizii.

Cine m-a trezit din somnā€¦

Hai la multi ani! :fireworks::confetti_ball:

A scapat sacul cu monede pe jos si ai tresarit!?

Ai auzit ca face luce bani si ai venit cu bani de investit?!

Zamolxis, facusi milionul? :grin:

deltatrade, daca compari fondurile de investitii cu traderi retail nu ai nici o sansa in aceasta lume.
e ceva normal ca un trader retail sa aiba un profit mai mare procentual decat un fond de investitii.

ce incearca baietii mai sus sa iti zica e asta: daca te uiti la un grafic de 5,10,15 minute (etc) pe petrol sa zicem (sau orice alt instrument financiar) la brokeri diferiti vei vedea ca acesta difera (pinbarurile alea de zici tu apar in alta ordine)

p.s. pentru toti care fac backtesting in metatrader4 sau programe asemanatoare, sugerez sa incercati TradingBlox (asta e un soft adevarat),poti compune un baskeet de intrumente financiare la care se poate simula o metoada de tranzactionare pe tot cuprinsul basketului in aceiasi perioada

p.s.s daca tot vrei sa studiezi/ tranzactionezi doar pe grafice cu metode si patternuri clasice mai bine utilizeaza doar grafice Daily sau mai mari.
cam asa arata o simulare cat de cat profesionista BollingerBreakout1.pdf (763.7 KB)

@Luce_Nera

Am multiplicat doar de 6 ori suma initiala folosind leverage 1. Din pacate nu am reusit sa cresc leverage-ul, iar pentru robot trebuia sa folosesc API-ul Oanda si am lasat-o pe altadataā€¦

Pe scurt, am esuat in tentativa de a atinge milionul de euroi si mi-e rusine sa mai vorbesc despre tradingā€¦