Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

la roboti conteaza! Daca vrei sa ascunzi SL si TP de provider, nu poti sa lasi ca ordinul de inchidere sa fie dat cu peste 0.16 secunde mai tarziu decit momentul in care cotatia a atins cerinta ta! Nu e mai bine sa o dai la 0.004 secunde???

zi ma lucenera ai gasit holly grailul? sau ti-ai dat seama ca ai pierdut timpul…

Iulik tu ești? Bine ai revenit! :grinning: Cineva ne confunda acum câteva săptămâni. E un post mai sus.

Despre holly grail pot spune că am ajuns la un final fericit după 6 ani de dezamăgiri. Dacă pun si timpul petrecut cu pariuri sportive, pentru că și acesta a contat foarte mult, perioada de dezamăgiri se întinde pe la vreo 10 ani.

@valim1975 câți pipsi pierzi dacă inchizi cu 0,5 secunde mai târziu?

ma uitam cand am tranzactionat ultima data, aveam order pe 7 aug 2016, suntem in decembrie 2017.
mi-am dat seama ca e pierdere de vreme, marele fxt e gol, vamist la fel. tu inca mai speri vad. poate altceva mai bun de facut nu ai.
doar bitcoin mai anima speculatiile. pe platforma la icmarket nu ma lasa sa cumpar decat un bitcoin minim. fluctuatia e prea mare pentru cativa dolari pe care ii am. cunosc oameni care au basket de crypto si fac bani, prea multi bani.
banii nu ii faci fara bani, daca nu ai un minim de 5-10k nici nu merita deranjul la pacanele.
si crypto acum il vad ca pe franc, cand toata lumea baga bani in ceva vin balenele si culeg tot.
o sa faca un plici la un moment dat.
toti vrem sa facem bani din nimic, din pacate nu producem, suntem in continuare doar consumatori bine nu ne va fi. urmeaza 2018, euro azi a sarit in sus. as vinde niste lei si as cumpara euro.
din fericire incerc sa produc ceva si cat de curand o sa am un rezultat mic care imi va oferi un impuls mare.
trec in revista ce idei am avut si ce a mers prost si din ce motive nu am avut rezultate.
poate va veni si timpul cand voi razbuna timpul pierdut si ma voi folosi de stiinta acumulata. daca nu asta e… mergem mai departem, am 40 de ani si nu imi mai permit sa visez… ca doar o viata avem si o gaura in fund…

Nu, nu mai sper. Am trecut de această fază. Banii câștigați sunt reali, retrași de la bancomat.

De un an jumate am un sistem care funcționează. Pe demo 100$ >>> 80.000$ în 9 luni, 5000$ cu 50$-no deposit bonus la un broker no-name care mi-a si închis contul, am povestit intr-un topic pe aici, anul asta prin martie am băgat 500$ la Tickmill si am deja aproape 7000$ acum.

Pentru mine nu e pierdere de vreme.

Ma bucur ca ai un rezultat rezonabil. daca tragem linie 7k dupa atata timp pierdut e putin/mult daca tu esti multumit, restul nu conteaza. pentru mine cred ca daca pui mana pe o carte si inveti ceva tot iesi mai castigat, nu de alta dar stiu programatori in ro care au salariul 100mil si altul pe afara o arde prin bloomberg, bravo lui si nu ii dau salariul, daia consider ca e pierdere de vreme, 5 ani pierduti cu toti ametitii din forex, prea multa energie consumata inutil. mai e vreunu care a ramas? poetul darzu? avocatul timisoara?
noi am luat-o invers, stii nimic, nu ai capital te apuci de forex…

sa vedem care face primul 100k…

Programatorii aia cu salariu 100 “meleoane” crezi ca au ajuns peste noapte în acea poziție? Nu, au ajuns tot după mulți ani pierduți. Aia au făcut programare încă din școala generală. Si la salariul ala au o grămadă de responsabilități, stres cât cuprinde, deadline-uri. Unde mai pui si probleme cu ochii din cauza statului la calculator. Pun pariu că majoritatea sunt ochelaristi. Eu după 4 ani de stat în calculator la servici, 8 ore pe zi, m-am pricopsit cu un defect ocular, mi s-a slăbit mușchiul ochiului.

Numai cuvântul “salariu” vine cu suprimarea multor libertăți. Sa fim sinceri, a fi salariat înseamnă să muncești pentru 3 persoane: patron, stat și la final pentru tine. Deci ca să ai 100 milioane salariu, în mână, trebuie să produci de la 200 de milioane în sus. Pai scuza-ma dar ca sa produci suma asta de bani ca salariat in Romania, trebuie sa fii Dumnezeu, sa stii tot ce misca. Cele mai multe firme nici nu viseaza la un asemenea profit lunar iar tu zici ca sunt programatori care fac banii astia. Or fi dar ii numeri pe degete. “Daca pui mana pe o carte si inveti ceva” nu vei ajunge prea curand la o asemenea performanta, poate dupa 20 de ani. Iar dupa varsta de 30 de ani cui ii mai arde sa puna mana pe carte? S-o ia de la zero? Tot ce poti sa faci dupa o varsta este sa aprofundezi tot domeniul in care te-ai specializat. Ca daca ai facut medicina de exemplu si vezi ca nu merge, ai salariu tot mic, doar n-o sa te apuci la 30-35 de ani de programare ca n-o sa ajungi la 100 milioane salariu decat la pensie, la 50 de ani. Deci tot in medicina trebuie sa incerci sa faci ceva.

Poate tie ti se pare puțin 7k după atâția ani dar eu mă uit la procente nu la suma de bani. Si procentele sunt 80.000% pe demo în 9 luni, 10.000% pe real în alte 9 luni și 1300% pe alt real tot în 9 luni, ultima oară nemairiscand ca primele dăți dacă am băgat banii mei.
Pune procentele astea pe 3 ani si vezi daca suma ti se mai pare mica.

incepi sa numeri ca timisoara si stii foarte bine ca matematica te bate.
a spus cineva frumos: rezultatele trecute nu garanteaza si rezultatele viitoare.
piata se misca cum vrea ea nu cum vrei tu…
si eu ma jucam cu griduri care nu erau martingale in sensul strict al cuvantului dar picau la 100k. tot pacanele este…
fa un robot cu metoda ta si o sa vezi cand il intorci pe toate partile ce iese la final…
eu am pierdut 3k cu banca elvetiei in spate, altii sute de mii… invarteam procentele pe palos… siiiii, shit hapens.
click… click… si au zburat… meseria nu ti-o ia nimeni si nu mori de foame.
toti numara trenduri fiecare alt trend, valuri, fiecare alte valuri, sar-uri, pixeli, candele, argintul viu, mama omida.
nu e o stiinta exacta e doar pacanele…

Adevarat, rezultatele trecute nu garanteaza acelasi lucru si pe viitor insa cresc sansele sa obtii ceva apropiat in viitor. Intre o persoana care a avut rezultate si alta care nu a avut, cel care a avut rezultate in trecut are sanse mult mai mari sa obtina rezultate si in viitor. Iar cand obtii niste rezultate bune, oricat ai incerca sa ramai realist, mintea te face sa visezi inevitabil. Si de ce sa nu recunoastem, e frumos sa visezi.

Inteleg ca esti dezamagit, si eu am fost. Dupa mai multi ani in care nu reuseam sa trec de 100% am renuntat. Tii minte cand dadeam lectii de moralitate pe fxtrader, ca tranzactionarea este ceva gresit, te opui legilor universului, e furt, bani castigati fara munca si cate si mai cate, si din cauza asta nu poti avea rezultate. Chiar tu ziceai sa-mi revin. Probabil tu erai cel care visa atunci.

Dar cand nu obtii rezultate e clar ca scapa ceva. Imposibilul nu se poate atinge fiindca se cheama “imposibil” ci fiindca scapa ceva. Chiar si cele mai fanteziste visuri cum ar fi teleportarea, invizibilitatea, chiar nemurirea nu sunt cu adevarat imposibile, doar ca mereu scapa ceva din vedere.

Vad ca si tie iti scapa un lucru important. Metoda ta pica la 100k si zici ca e pierdere de vreme. Eu zic ca gresesti. Retrage macar 10k inainte sa pice si o sa vezi ce bine va fi. Eu nu fac robot cu metoda mea, nu am incredere in roboti si oricum ar trebui sa scriu multe pagini de coduri si tot as gasi ceva de adaugat ulterior. Dar nu pentru asta nu fac robot, nici pentru ca nu am incredere in roboti si nici pentru ca nu stiu programare. Nu fac robot fiindca deja stiu rezultatul oricarui test. Stiu ca pica mai devreme sau mai tarziu. Este dovedit teoretic, avem acel procent de 50%-50% care nu te lasa sa mergi mereu in aceeasi directie. Din cauza asta pui TP la tranzactii, fiindca stii ca n-o sa mearga mereu in profit. Si conturile sunt la fel. Un cont e ca o tranzactie. Asa cum la o tranzactie pui TP fiindca la un moment dat se va intoarce pretul, asa si din cont trebuie sa retragi profitul fiindca si contul o sa pice intr-un final. Daca cauti un holly grail, asta e singurul. Cel putin pentru noi, cei care tranzactionam de pe un amarat de laptop.

Asta e metoda mea si nu ma tem ca o sa pice contul. Am retras profitul sau o parte din profit. Deschid alt cont.

Cu banca elvetiei s-a pierdut fiindca lumea si-a bagat toti banii intr-un cont sau intr-o tranzactie. Sau in cei 2000 de pipsi cat a fost picajul atunci. Nu poti sa bagi sute de mii in forex si sa nu rezisti la 2000 de pipsi. La banii astia ar trebui sa rezisti 10.000 de pipsi in conditiile in care se pot face 1000 de pipsi lunar. Si oricum, imediat dupa SNB pretul s-a intors destul de mult, aproape 1000 de pipsi daca nu ma insel. Iar acuma, surpriza, EURCHF e din nou sus si o sa treaca aproape sigur de 1.2
Mentinerea pragului de 1.2 a fost oricum un bullshit de la inceput, retragerea SNB a fost tot un bullshit iar acum vedem ca “marea prabusire” de 2000 de pipsi (de fapt 1000 de pipsi dupa o lună) a fost si ea un bullshit fiindca pretul a urcat din nou. Oare cine o fi intrat short dupa SNB? :joy:

Asa e piata, bullshituri, sus, jos, valuri, adica 50%-50%. Procentul sfant.

PS. Gigi cum se descurcă, mai e în forex? Ai mai vb. cu el?

@luce. si eu tot tickmill am ales. ma bucur ca ai putut retrage. daca e sa tina tickmill cred eu ca sunt cei mai buni din industrie vizavi de costuri. ai 0.5 comision si spread intre 0.1 si 0.2 . este foarte bun pentru cei ce fac tranzactii intraday.

ai spus in comentariul tau de o teorie interesanta. ca toti cei ce fac bani ii iau de la cei ce ii castiga. ca speculatorul nu face nimic benefic pentru economie. eu nu cred ca este asa . poate chiar invers. ce crede multa lume astazi este o teorie marxista nasoala. daca iti place piata libera, ai incredere in ea atunci speculatorul este un lucru benefic si nu castiga bani de la cei care pierd. cumpara la un pret si vinde la altul. daca porcaria aia de teorie ar fi valabila atunci mergand la piata si cumparand 1 kg de rosii cine castiga si cine pierde? eu care cumpar sau vanzatorul care vinde. un tepar intre noi doi trebuie sa fie.

inainte sa insultati o meserie serioasa si utila dumneavoastra ati testat inainte de a investi atatia bani pe un cont demo 100 de tranzactii sa zicem ?macar atat daca nu mai mult? ati avut sprijin direct de la banca elvetiei de ati avut-o in spate?

petru cine nu cunoaste meseria de trader .
intre 2% si 5% din cei care au un cont de tranzactionare au profit pe termen
lung. asta presupune la o logica simpla ca meseria nu este grea , ci foarte.

Serioasa si utila cui?

gigi e afara pe unde sunt toti si e bine… ca de obicei are tot timpul un scop bine calculat si are calitatile de a reusi. oamenii consecventi reusesc.

noi vorbim de sute de procente nu 2-5%, ce sa facem cu maruntis… ori simtim ceva ori suntem morti!

La Multi Ani!

meseria de trader din punctul meu de vedere este utila economiei prin faptul
ca faci bani legali care reintra in procesul economic. vorbeam nu de procentele de profit ci de altceva. intre 2 si 5 la suta din traderi sunt profitabili pe termen lung. cum ati spus si dumneavoastra consistenta este cheia.
o data ati spus ca ati pierdut acum veniti cu un statement unde pe ansamblu sunteti profitabil. eu ce sa inteleg din asta?

@luce ce risc per tranzactie ai ca procentul pare sa fie cam mare de profit.

Am citit eu gresit 2-5%, scuze.

Tu esti vechi in bransa, trage linie si spune cati bani ai facut si cu ce capital?

riscul mic procent mic, risc mare procent mare.

daca imi dai voie iti spun la finalul anului 2018 . in regula? am facut modificari la sistemele mele , 2018 este ultimul an de test. dupa ar trebui sa functioneze bine. specialitatea mea sunt sistemele de trading; concepere de sistem, testare si imbunatatire.

@Deltatrade eu riscul îl calculez în pipsi, adică la câți pipsi pierdere rezista contul fiindcă nu folosesc SL.

Acum am cam așa: cu o singură tranzacție deschisă trebuie să rezist la -1000 de pips, cu 2 tranzacții la -500 de pips, etc. Asta dacă sunt pe o singură paritate. Dacă sunt pe mai multe parități micșorez loturile încât pe fiecare paritate să rezist 1000 de pips cu o tranzacție, 500 de pips cu 2 tranzacții, s.a.m.d.

@luce - nu stiu ce presupune un sistem fara sl. e un risc mare din punctul meu de vedere. luati decizii de pe mai multe timeframeuri? prespuneti ca nici o tranzactie nu va merge pana la distrugerea contului. mie mi s-a intamplat de mai multe ori pe cont mic si pe timeframe mic sa nu se mai intoarca niciodata prin nivelul ala . adica fix impotriva mea pe termen lung.

Da, analizez mai întâi Weekly/Daily si merg până la M5. Urmaresc sa am o imagine de ansamblu. Intru când prețul este puternic în supravanzare/supracumparare cam 100-300 de pips pe timeframe M30-H4. De obicei 500-1000 de pips de rezistenta in caz ca mai continua mișcarea, sunt suficienți. Prețul întotdeauna revine la o medie. Totul este să reziști la valurile care pot apărea. E nevoie de un simt al proporțiilor, să îți potrivești volumul tranzacțiilor proporțional cu mărimea probabilă a valurilor.

Si apropo, mă uit pe graficele de la 5 brokeri fiindcă indicatorii pot arăta foarte diferit uneori și apar semnale suplimentare.

Hai La mulți ani ca vine anu’ nou. La mine deja se aud bombele. :slight_smile: