Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Planul de pensionare al profesorului, asta e tare rău :slight_smile:

Si eu tot de la Teletrade am aflat despre forex, dăduse anunț în ziar în urma cu 9 ani, cam așa. Bineînțeles că n-au dat detalii în anunț despre ce este vorba, ceva gen independenta financiara ziceau.

Era un curs gratuit cu unu Catalin Chivu iar la sfârșit cereau 400 Ron pe cursul detaliat. Evident că nu m-am băgat, eu îmi căutam de lucru, nu aveam bani.

Cea mai tare fază a fost când a deschis o tranzacție, “la plesneală”, chiar așa a zis. Si pana la sfârșitul cursului făcuse deja 20.000$. Hai de capu’ tău, bai ești nebun, ziceam :slight_smile:

Ajuns acasă m-am pus pe căutat forex însă m-am lăsat repede, nu înțelesesem nimic, vorbea extrem de repede nici naveai timp să notezi. Am uitat repede ce a predat. Așa că m-am întors la ale mele, eram cu pariurile la vremea aia. După câțiva ani, văzând că nu merge treaba, mi-am adus aminte de cursul lor și de faza aia cu 20.000$, am căutat mai multe detalii pe internet. Si așa am început eu pe forex. Un drum luuuuuung de tot care părea că nu se mai termină.

asta e… bine ca am dat doar 800 si ca nu am bagat vreo cateva mii de cocostarci la ei… :wink:

macar am luat contact cu acest domeniu fascinant, nu?

• in coltul din dreapta jos scrie cca 80/1 kb. 80 inseamna 80 ms? stai, nu, acum scrie 440… ?! sunt bulversat de tot, poate ca nu e ceea ce zice vali… acolo cica e “connection status” :frowning:

• nu m-ai lamurit cu contul ala cu dujmanii… pe graficul ala cu equity scrie 100k%, iar asta inseamna tot de 1000 de ori mai mult decat ai avut la inceput… poti incerca sa explici ce nu inteleg eu aici? daca vrei, bineinteles…

• treaba cu numarul de pozitii deschise… depinde de experienta presupun… cam ca la condus masina… eu nu pot concepe acum sa dau 10 tranzactii, ca apoi sa le urmaresc… poate ca, peste vreo cateva luni/cativa ani… cine stie? probabil ca, aici, cineva ar spune ca depinde de pesonalitate, stil de tranzactionare, plan de tranzactionare, etc…

• inca nu am reusit sa ma familiarizez cu aritmetica din tranzactionari - margine, nr. maxim tranzactii deschise, risc, etc… chiar imi place (placea candva) matematica, iar aici e bazica… dar promit sa ma pun la punct… cu teoria, creionul si o bucata de hartie in manute, trebuie sa iasa… :slight_smile:

• RZBR inseamna reiffeisen? pt ca… si ei, dar si brd au chestia asta la codul swift…

cea mai tare am citit-o totpe net - aia cu faci cursul de o saptamana apoi, pac, examen - dai 10 tranzactii, daca iesi cu 8 pe plus, te angajam… nu stiu ca ce te angajau… trader, profesor, analist, director (astia la PP erau 3 - director, prof si analist, dar eu banuiesc ca niciunul nu tranzactioneaza cu adevarat…) lumea zicea ca erau sanse extrem de mici sa atingi targetul ala, dar… probabilistic, sansele exista, chiar si daca le dai la plezneala…

nu ,luce? tie iti plac astea cu probabilitatile, nu? (glumesc, bineinteles…)

am uitat sa precizez ca aia era acum vreo 10 ani, atunci cand ai luat tu contact prima oara, luce… :wink:

adica… cam asa au inceput astia… cu prosteala pe fata… acum prosteala e mai finisata/finuta… :slight_smile:

Vezi ca e unu Mihai Iacob, cere 1000$ pe Curs sau cam așa, Vali știe mai multe, sunt prieteni.

Da, 100k% e balanța care trecuse puțin peste 100.000$ însă equity maxim a fost ceva mai mic, cam 80.000$.

Evident, si daca arunci un ban in serii de câte 10 , vei avea o serie cu 8 fete identice consecutive.

Apropo, dpdv probabilistic, aruncarea monezii si forexul e același lucru. Ai aceleași șanse. Avantajul la forex este că ai ffff multe “aruncări de ban”, practic fiecare tick sau pip mișcat poate fi considerat o aruncare de monedă. Si când ai un nr. foarte mare de aruncări, altfel discutăm.

gata, nu mai vreau cursuri… mi-au oferit si astia de la PP, la final (cand a vazut baiatul ca nu vreau sa bag bani - s-o fi gandit ca vreau sa ma mai pregatesc) ceva de genul: basic+advanced+7 master class=5000 RON

ieseam doctor docent, cred… :smile:

probabil ca am partea mea de vina cu banii pt curs, dar… asa se intampla cand nu citesti/te documentezi suficient combinat cu nepasare fata de bani (nu mi s-a parut o suma 800 de RON, dar a fost o doamna care a inceput odata cu mine, iar la jumatate a renuntat; e drept ca nici nu prea intelegea, saraca… macar eu am cedat abia la final - pe divergente si fibonacci)

vroiam sa mai intreb - deci astia pe care ma joc eu de-a traderul sunt teletrade (brokerul), iar platforma ii spune MT4. aceasta platforma o folosesc, toti/o parte/numai astia? daca sunt mai multe platforme, difera intre ele cu mult? au unele mai multe facilitati?

Ai vazut card in USD la BRD? Poate e ceva de anul acesta. Nu aveau anul trecut. In afara de RZBR, nici o banca romaneasca nu are pertida in dolari la Visa sau Mastercard. Ei fac decontarea prin Euro, adica iti convertesc banii de 2 ori…si pierzi vreo 3%…

Cand dai clic dreapta pe locul unde iti scrie transferul, vezi ca ti se deschide ceva unde iti arata la cate milisecunde este datacenterul de tine…

MT4 e cel mai popular. Mie imi place doar fiinca fac roboti. Fiecare poate avea platforma lui…in functie de ce API are cu bancile cu care lucreaza…sau cum inchid in interior tranzactiile…

mhmmm…

scrie demo.de1 - 60ms
demo.ua
demo.ru2
demo.ru3
demo.ru1

care au mai mult de 60ms, pana la 130 ms

jalnic…:frowning:

ahhh… si la mine e cu click de stanga… si nu sunt stangaci, ci dreptaci… am incercat cu click dreapta si nu merge…

asa o fi la teletrade, sau e din cauza ca sunt pe demo (intarzierea mare)?

ce imagine ti-am pus e de pe VPS! Sa nu crezi ca am sub 40ms din Romania pina in UK! VPS-ul e in Londra. Din Amsterdam aveam 8 ms…si erau la o auncatura de bat! 1ms e neverosimil pentru un utilizator casnic…

Deci: daca nu ai robot, nu prea ar trebui sa te afecteze. Daca tu dai ordinul si iti vine recotare ca sa confirmi…e de la de la delay. Daca iti executa des mai prost decit era cand ai dat, e de la provider…

Uite cum e in Romania. Asa este…cu click stinga vezi timpii…

E vorba de providerul de net sau de ala cu platforma? Scuze pt intrebarea prosteasca…

Sint si eu incepator in forex dar ma intreb de ce nu spuneti omului de babypips.com sau alte saituri unde poate sa invete gratuit

Am citit deja si am inceput studiul cursului, cred ca au si amintit de el de cand am inceput discutia pe aici…

Multumesc, oricum.

strict de net. semnalul de la tine din Romania va ajunge in Londra mult mai tarziu decit unul care pleaca dintr-un cartier al Londrei…

Deci: daca nu ai robot, nu ai de ce sa te impacientezi. Daca ai contul la Activtrades, acolo nu am patit sa imi rejecteze ordinul… chiar daca aveam vreo 40 ms.

Acum vreo 5 ani, cei de la GTS imi propusesera sa imi pun net cu maxim 4 ms latenta pina in Amsterdam sau maxim 3 ms pina in Frankfurt. Costul era de vreo 300 euro pe luna…

Dacă tranzactionezi la milisecunde aia nu mai e speculatie ci ceva de genul surebet. Ca si cum ai pune un pariu live pe un meci de fotbal cu o secundă înainte ca mingea să intre în poartă. Părerea mea.

Hai, sărbători fericite și un an nou plin de pipsi!

sa fie…

sarbatori linistite si sanatate maxima va doresc… :wink: