Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Urmeaza ROMEXIT?

la 400 de tranzactii eu personal nu cred ca a fost noroc chior mai ales daca au fost decizii independente si nu a fost cu dublare sau triplare pe aceeasi tranzactie. cred de asemeni vazand multe grafice de genul ca la sistemele astea exista o pierdere mare ce va veni, mai ales daca sistemul nu are stop loss calculat ci volatil. posibil sa faci un calcul tu despre cand e mai bine sa te opresti.dupa 100, dupa 200, dupa 300 te-ai oprit si ai iesit pe plus si nu mai astepti tranzactia aia mare cu care pierzi.

salutare
sunt nou-nout aici, pe forum…
si as vrea sa intru pe forex.
povestea mea, pe scurt: facut cursul de 800 ron la profit point, deschis apetit de tranzactionare, dar… as mai vrea sa ma antrenez pe demo o vreme, dupa ce ma autoeduc consistent (sper sa nu dureze o vesnicie). am rezistat cu greu tentatiei de a deschide un cont acolo unde spun ei si unde promit marea cu sarea - robotzei si alte chestii…

daca aveti cateva sfaturi, sunt deschis…

sper sa nu deranjez cu postul acesta, inteleg faptul ca discutiile se desfasoara la un nivel la care nu prea am acces, momentan, dar… trebuie sa dati o sansa si incepatorilor ca mine… :wink:

am cateva intrebari/solicitari pentru sfaturi de genul:

1. merita sa deschid cont la mai sus-numitii? ei lucreaza cu teletrade, ca broker, din cate am inteles eu.
  2. daca nu la ei, atunci ce broker e de incredere, sau poate sunt mai multi…?
  3. care e procedura pt aceasta deschidere de cont? (ei cereau buletin si o factura de utilitati/similar) implica ceva riscuri?
  4. treaba cu bonusurile/dobanzile la contul deschis chiar e reala? si daca da, se dau ‚Äúall year round‚ÄĚ (la ei, mi-au promis un bonus de 100% pentru un cont de minim 15000 unitati si, ca sa imi forteze mana, au spus ca‚Ķ bonusul acesta este doar in decembrie, din ianuarie, el scazand pe la‚Ķ 10-15%)
  5. dispun de ceva bani, momentan in ron. presupunand ca mai astept vreo cateva luni (ma gandesc ca in max 6 luni as fi pregatit de ‚Äúlupta‚ÄĚ) pana sa imi incep cariera de trader, in ce moneda m-ati sfatui sa ii schimb, avand in vedere ca leul nostru e in cadere?
  6. a folosit cineva acei robotei (programe automate de tranzactionare)? sunt rentabili? exista si sansa sa pierzi din bani, chiar si pe termen mai lung, gen… 6 luni?

pentru inceput, nu vreau sa intru in alte detalii, dar in mod sigur imi vor mai veni intrebari pe parcurs. nici nu as vrea sa initiez polemici pe tema brokerilor sau a monedei. marturisesc ca… am vizionat filmul acela postat de un coleg, cu seminarul lui anton kreil si… m-a cam pus pe ganduri… dar nu vreau sa renunt asa usor… am ales varianta aceasta, a forumului, pentru ca… chiar incerc de vreo cateva saptamani sa gasesc pe cineva (de preferat mai multi) care a tranzactionat, sau tranzactioneaza si care sa imi dea un feed-back referitor la domeniu. stiti voi, ca orice roman care se respecta si nu vrea sa se arunce cu capul inainte in ceva despre care nu stie prea multe, mai ales cand e vorba de banii lui, iar acestia nu sunt chiar putini, sau obtinuti usor… cautarea mea a fost fara succes pana acum, daca nu pun la socoteala un client de-al firmei, pe care urmeaza sa il angajeze ca si analist si a carui parere este… subiectiva, as zice eu…

PS: daca ar fi trebuit sa postez in alt loc, rog un administrator (daca exista asa ceva) sa mute postul acolo unde trebuie… si imi cer scuze pentru interferenta… :wink:

1. Profit Point = Teletrade. Apoi compara doar spreadul lor cu spreadul altor brokeri si o sa vezi cine e Teletrade.

2. Eu sunt la Tickmill. Banii se retrag in c√Ęteva ore, maxim o zi.

3. √én general se cere copie color buletin, permis de conducere, facturńÉ de utilitńÉ»õi, de telefon, etc. De riscuri nu »ôtiu »ôi nu mńÉ intereseazńÉ deocamdata.

4. Traderul de succes face bani din tranzac»õii nu din bonusuri/dob√Ęnzi. ConcentreazńÉ-te pe tranzac»õii.

5. Zici tu ca √ģn 6 luni vei fi pregńÉtit? Ha, ha! Pregateste-te de o mare deziluzie. Eu am devenit profitabil dupńÉ 6 ani »ôi √ģncńÉ mai √ģnvńÉ»õ. Asta desi, √ģnainte de forex, aveam c√Ę»õiva ani de experien»õńÉ √ģn pariuri sportive, calcule, probabilitńÉ»õi, statistici. Plus ca am terminat si o facultate tehnica, construc»õiile mai exact. Si cu toate astea tot mi-a luat 6 ani ca sńÉ √ģn»õeleg ESENTA acestui ‚Äújoc‚ÄĚ.
    Ti-a»ô recomanda sa schimbi banii √ģn dolari, e mai simplu de calculat valoarea pipului.

6. Eu tranzactionez doar manual. Nu am √ģncredere in roboti. Sansa sa pierzi bani, chiar toti banii, exista, logic, cum po»õi sńÉ crezi altceva?
    G√Ęnde»ôte-te ca tu te lup»õi cu mai multi adversari, in primul r√Ęnd te lup»õi cu tine √ģnsu»õi, cu emo»õiile tale, frica, lńÉcomia apoi te lup»õi cu legile probabilitńÉ»õii, cu ceilal»õi participan»õi in pia»õńÉ »ôi chiar cu brokerul dacńÉ acesta nu e serios sau castigi foarte foarte multi bani.

Spune-i si ca Teletrade sunt …ruși. Acesta este motivul fundamental pentru care trebuie evitati.

ehhhh…

1. da, stiam ca teletrade sunt rusi, am mai citit si eu cate ceva… inclusiv pe forumul acesta… :wink:
    treaba cu spread-ul comparat… asta inseamna sa instalez si alte platforme, nu? ei, bine, nu am ajuns inca la capitolul asta… fiind la partea de educatie inca, nu ma ajuta sa deschid 3-4 platforme de tranzactionare, mai rau ma zapacesc… apropos - ceilalti brokeri… ce nationalitate sunt? sau ce afinitati au si cu cine? :slight_smile:

2. bun, tickmill e unul, am bagat la cap… am mai vazut cateva nume prin posturi - oanda, admiral markets, etc… mai era ceva de lamurit aici, pe partea de deschidere cont, respectiv retrageri numerar: astia la PP (profit point) ziceau ceva de o banca din Polonia (referitor la deschiderea contului) si ca, la retrageri, platesti impozit pe venit, ma puteti lamuri in sensul asta?

3. mda, deci… documentele solicitate sunt cam aceleasi… de fapt… pentru deschidere de cont, cam atat se cere si la noi, poate chiar mai putin - doar cu buletinul…

4. asta era de la sine inteles - degeaba ai oferite bonusuri si dobanzi, daca in 3 luni iti arzi contul… eu intrebam daca exista asa ceva…

5. probabil ca‚Ķ m-am exprimat gresit - am vrut sa spun ca, in cca 6 luni, as putea sa invat suficient si sa tranzactionez, in paralel, pe un cont demo, astfel incat sa pot trece pe un cont real. ideeea este ca, la cursul PP, doar am ‚Äúzgariat‚ÄĚ putin gheata, in privinta educatiei/pregatirii, acum am mai cautat cateva cursuri pe net (pipsology, etc) si incerc sa aprofundez‚Ķ sunt constient ca toata viata invatam si nu devenim un fel de guru ai tranzactionarilor‚Ķ si, by the way, tot pregatire oarecum tehnica (inginereasca) am si eu, dar recunosc ca nu am experienta in domeniul pariurilor. imi plac calculele, statisticile, insa‚Ķ se zice ca au limitele lor, in ceea ce priveste tranzactionarile, pot fi date peste cap in orice moment‚Ķ

6. bun, am inteles, tu nu ai folosit roboti… alte pareri? vroiam sa mai spun ca…in cazul robotilor, nu vorbim de emotii si de lupta cu sine, nu se pune problema…

7. am schimbat deja banii in dolari, dar ii am cash deocamdata… la PP spuneau ca se pot incarca in cont doar cu card, sau prin tranzactie interbancara (sau… ordin de plata? ceva de genul…). oricum, avand in vedere ca… nu e graba cu deschisul contului… mai pot astepta impresii pe aceasta tema… :slight_smile:

8. referitor la USD si valoarea pips… poate gresesc (daca gresesc, va rog sa ma corectati), dar, din ce am citit eu, am inteles ca… valoarea pips depinde si de ce valuta tranzactionezi, adica… ce pereche. oricum, nu am reusit inca, dar mi-am propus sa verific personal chestia asta… si daca tot am ajuns la perechi, voi va limitati la un numar anume de perechi, cand tranzactionati, sau nu? eu, momentan, am vreo 15 perechi deschise pe platforma… ma gandeam ca, in scop didactic, e bine sa am cat mai multe exemple pe care sa observ/invat… bine-bine, nu toate perechile, dar… daca display-ul de acasa imi permite sa le am in bara, fara sa scrollez, cred ca e ok…

atat pentru moment, iar am scris un roman, sau un capitol, dar… ma gandesc ca asa e la inceput, ai mai multe intrebari… o zi linistita sa aveti… :slight_smile:

Nu, e suficient sa intri pe site-ul brokerilor sa consulti lista cu spreaduri. Sper ca nu ai nevoie si de un curs de Google. Glumesc, evident. :grin:

Da, daca brokerul nu e inregistrat in Romania depui declaratia 201 privind veniturile realizate din strainatate.

Si daca exista cu ce te incalzeste? Te bucuri de maruntisurile luate din bonusuri/dobanzi?

Pe un cont real treci atunci cand esti miliardar pe demo si rezisti minim 6 luni. Cand ajungi pe real, sa fii multumit daca scoti macar 10% din ce ai reusit pe demo.

Ca sa risti bani multi pe un robot, acel robot trebuie sa fie al naibii de bun, ori asa ceva nu prea gasesti la vanzare. Ori il faci tu singur ori te lasi pagubas si tranzactionezi manual. Dar in cazul tau ar trebui sa inveti mai intai sa tranzactionezi manual destul de bine si apoi sa te gandesti la roboti. Si pana la urma, tranzactionarea manuala este benefica pentru sanatatea mintala, iti pastrezi neuronii puternici. Cu varsta, neuronii se atrofiaza, ca orice organ, mai bine ti-i pastrezi tranzactionand manual decat sa joci sudoku, de exemplu.

Mai intai iti calculezi riscul asumat. La o tranzactie ai un risc, la 2 tranzactii riscul se dubleaza (presupunand ca ambele tranzactii au acelasi volum). Cu cat creste nr. de tranzactii/ perechi deschise, creste si riscul. Cineva zicea pe aici ca, cu cat ai tranzactii pe mai multe perechi cu atat risti mai putin fiindca vei avea unele tranzactii pe minus si altele pe plus. Nu este adevarat! Poti sa ai toate tranzactiile pe minus foarte frumos.

vrei sa te dumiresti cum lucreaza rusii??? uite aici; pe mine m-a distrat enorm!:

(fiti FOARTE atenti cum deschideti link-ul daca nu aveti antivirus bun …e site de reclama la Binatex… sa nu va planteze vreun spy pe browser…e cel cu vagabondul din Baia mare…care e sigur inventat…cititi daca vreti sa va distrati…dar nu deschideti fara antivirus bun!!!)

https://vomwe.pro/azoxzxznqw/gk4QH19c4YF1q08/?clickid=4a298dcb4694d20a5d7cfd92766c3f4b-2071-1105&city=Sibiu&browserversion=48.0.2685&esub=-6A25sMgJyVgK_EQT6CmkbAAEAAQACMBECdHQBAAKqAQLEDgTcVBkLAAAA&ip=5.15.75.220&brand=&subacc=ts1_26083&countryname=Romania&ap=29812&subacc2=Desk&subacc3=noad&subacc4=1#init

Daca e sa eviti, evita tot ce e prin Rusia si Insulele exotice . Daca vrei sa iti pierzi banii, o sa gasesti conditii excelente prin Antigua si Barbuda, St. Vincent and Grenadine sau prin Panama. De acolo nu vei putea sa iti mai retragi banii! Pana si Cysec a ajuns sa fie mai de temut decit FCA. Mifid2 este mai dur in Cipru, care il implementeaza ad-literam din ianuarie 2018, decit FCA, care a anuntat cu jumatate de gura ca mai asteapta pina la jumatatea lui 2018, poate iese UK din UE…:slight_smile:

mda… se pare ca… in weekend are lumea mai mult timp pt palavre (nu are program piata valutara, nu?)… :slight_smile:

• as intra pe site-uri la brokeri ca sa verific diferentele la spread-uri, daca as sti care sunt aia‚Ķ apoi mai apare si ideea asta - aia care au spread-uri avantajoase sunt si seriosi/de incredere, garantat?!

• deci - referitor la bonusuri/dobanzi - cei de la PP vorbeau de pana la 100% bonus pe an (procentul e functie de valoarea contului si se livreaza la un numar de loturi tranzactionate) si 2% dobanda pe luna, la valoarea contului; tu spui ca, daca fac 10% profit in 6 luni, sunt bun (pentru un incepator, presupun)‚Ķ daca cifrele sunt corecte/reale, nu mi se par cele doua maruntis raportat la profit‚Ķ (mi-ar fi mai de folos un raspuns gen - ‚Äúda, nene, exista, dar nu vei reusi sa pastrezi banii in cont timp de un an‚ÄĚ sau ‚Äúe o minciuna, fratica, aia mananca rahat, ca sa te ademeneasca sa depui banii la ei‚Ä̂Ķ)

• pai‚Ķ scuza-ma, daca ma uit mai sus, dar nu prea inteleg - zici ca ai devenit profitabil dupa 6 ani. ok. deci pana atunci ai iesit pe minus? sau‚Ķ ai mai pierdut, ai mai castigat, adica‚Ķ ai reusit sa te pastrezi undeva, pe linia de plutire? nu prea isi are loc sintagma ‚Äúmiliardar pe demo‚ÄĚ sau nu o inteleg eu. de ce? pentru ca prefer sa deschid pe demo un cont similar cu ce intentionez sa fac pe real‚Ķ astfel incat conditiile sa fie identice - cont, valoare loturi tranzactionate, leverage, etc‚Ķ sau, prin acea expresie, ai vrut sa spui ‚Äúcand esti profitabil pe demo‚ÄĚ?

• referitor la perechi, din nou, poate m-am exprimat gresit‚Ķ vroiam sa zic ca‚Ķ urmaresc cele 15 perechi, asta nu inseamna ca dau si tranzactii in acelasi timp pe toate‚Ķ nu am deschis mai mult de 4-5 tranzactii la un moment dat. astia la cursul PP spuneau ceva de‚Ķ cca 40% din valoarea contului, sau cel putin asa am inteles eu. bine, exemplul era, la un cont de 10k unitati si cu 1k per tranzactie (leverage 1:100), adica‚Ķ intelegeti voi ce vreau sa spun‚Ķ acum‚Ķ trebuie sa mai precizez ca suma folosita la o tranzactie depinde de MM (nu fac pe desteptul, vreau doar sa intelegeti ca nu sunt chiar venit cu presul)

• tot nu m-ati lamurit cu unele intrebari: ce brokeri folositi? (adica‚Ķ vali, pentru ca luce a spus deja), ce nationalitate sunt, pe unde se poate deschide un cont, relativ safe‚Ķ ce leverage se poate folosi la respectivii brokeri?

mi-ar fi de folos un feedback util, ca sa zic asa‚Ķ chestiile gen ‚Äúintra pe site-ul asta la rusi, sa vezi ce te viruseaza‚ÄĚ sau ‚Äútranzactioneaza vreo 6 ani, pana vei fi pregatit‚ÄĚ chiar nu sunt constructive‚Ķ :frowning:

va multumesc si, va rog, nu luati nimic personal, e doar o discutie libera… din care eu incerc sa trag invataminte… :wink:

Haide ma, glumesti? Ia da un search dupa ‚Äúforex broker‚ÄĚ sa vezi cati brokeri gasesti. Cauti si tu pe aia care au vechime, sunt reglementati k lumea, nu au reclame gen ‚Äúno deposit bonus‚ÄĚ, bonus 100%-500% si mai ales nu gasesti despre ei review-uri negative.

Nu prea am avut rabdare sa stau pe demo dar nu pot sa zic ca am pierdut foarte multi bani pe real. La pariuri am pierdut multi bani si de aceea nu am mai bagat la forex. Tranzactionam la Admiral cu cate 10$ ca atat era suma minima. Si rezistam cateva luni apoi alimentam din nou. Maxim 100-200$ am pierdut in total, cam asa.

Uite contul meu demo: https://www.myfxbook.com/members/LuceNera/sa-moara-dujmanii/1761081
A tinut cam 9 luni pana l-am prajit. Deposit 100$ si equity maxim a fost cam pe la 80.000$, deci un procent de multiplicare foarte mare. Acum insa, pe real, in acelasi interval de 9 luni am reusit doar de 10 ori sa multiplic banii deci muuult mai putin decat pe demo. Si asta pentru ca, chiar si dupa 9 luni de demo, am intalnit pe real multe situatii cu care nu ma intalnisem pe demo.
Deci tu daca vrei sa fii cat de cat profitabil pe real ar trebui sa fi foarte foarte profitabil pe demo. Conditiile nu vor fi niciodata identice intre demo si real. Si ma refer in primul rand la miscarea pretului.

Eu de aceea nu am incredere in roboti. Oricat i-ai testa pe istoric, mereu vor aparea situatii noi pentru care nu au fost programati si nu stii cum vor reactiona. Parerea mea, nu stiu, poate gresesc, nu sunt programator.

Unde am zis asta?

Vali era ultima data la Activtrades. De unde a retras zeci de mii de dolari. Nu vali? :grinning:

Feedback in legatura cu ce?

• bun, am inteles - ai avut un cont demo de 100 USD pe care l-ai urcat pana la 100k USD, in decurs de 1 an si ceva, apoi l-ai prajit, din plictiseala/greseala, banuiesc (cel putin asta am priceput eu din portofoliul acela - mi-e greu sa cred ca, dupa ce ai muncit un an sa il urci la valoarea aia, ai dat o gherla si s-au dus toti banii)‚Ķ pe real, sa inteleg ca nu ai bagat mai mult de 100-200 USD, in etape de cate 10 USD fiecare, adica‚Ķ tot un fel de joaca/antrenament‚Ķ acum tranzactionezi pe real (banuiesc pe o suma mai serioasa sau ma insel?) si ai facut un profit de 1000% in cca 9 luni, corect? esti tare, nene‚Ķ asta, daca vorbim de un cont de ordinul miilor de USD‚Ķ daca, insa, e vorba tot de un cont de cateva zeci de dolari‚Ķ nu mai esti tare‚Ķ si asta fara nici un fel de ironie, vorbesc serios‚Ķ
  • aia cu 10% profit am inteles-o eu gresit, scuzele mele‚Ķ :frowning:
  • uite, asta e feedback util:
  • daca tranzactionati de cativa ani buni, inseamna ca ati trecut pe la mai multi brokeri si v-ati format o parere; faptul ca iti expui parerea referitoare la 1-3-5 brokeri, nu te obliga cu nimic, nene, iar pe mine ma mai scuteste de cautat intr-o lista care contine sute‚Ķ despre asta e vorba‚Ķ uite, ca nu e greu - activtrades, tickmill‚Ķ :wink:
  • din treaba de mai sus, se mai naste o intrebare: sa inteleg ca, pe contul acela demo, ai folosit un leverage f mare? pentru ca‚Ķ nu pot sa concep sa cresti un cont de‚Ķ 1000 de ori (cred ca nu gresesc, nu?) in cca un an, fara a folosi niste riscuri uriase‚Ķ

multumesc de FEEDBACK, sa stii ca chiar apreciez ca iti omori timpul si neuronii cu mine…

Hai ca mie imi place…
Despre Brokeri:
Eu am 3 categorii de brokeri:

1. Activtrades : Aici imi place cum merge, dar am avut niste deziluzii cu robotii, la modul ca mi-au inchis pe demo ( doar pe demo, pe real nu am pus) niste tranzactii total aiurea. Mai pe romaneste, ii suspectez ca folosesc virtual dealerul, un soft pe care Metaquotes a declarat ca l-a dezactivat. Acest soft cuprinde un set de reguli care fac viata extrem de dificila robotilor. Practic, Virtual Dealerul incearca sa ‚Äúghiceasca‚ÄĚ algoritmul robotului tau, iar daca este dezavantajos pt el, iti mai aplatizeaza graficul‚Ķ Pentru tradingul manual, nu este absolut nici un pericol. Nu era vina robotilor mei, fiinca la IC nu s-a produs aceeasi greseala in acelasi timp‚Ķ
    La Activtrades am cei mai multi bani . Desi am cam scos de la ei, acum sunt dispus sa le mai dau o sansa, deoarece spreadurile sunt cele mai mici din piata, iar mi s-a oferit sa testez un vps unde am o viteza de acces la serverele lor de sub 2 milisecunde, fata de 15 cat am din Romania sau 8 din Amsterdam.
  2. Trading 212. Cu ei am inceput, fiinca MT4 nu imi place total nici acum. Dar faptul ca programez roboti, trebuie sa ma impac. Trading 212 pot sa ti-l recomand doar fiinca poti sa testezi diverse strategii de facut media… simultan. Faptul ca ei au modificat platforma si dupa sugestiile mele, iti dai seama ca e un motiv puternic sa imi placa ( mi-au facut si un cadou frumos acum 2 ani…un Note4 :slight_smile: ).Ce m-au enervat teribil a fost faptul ca sunt bulgari, dar au si FCA, iar pentru romani nu se poate sa ma mute pe filiala din UK. Faptul ca la biroul din Bucuresti nu mai este persoana cu care vorbeam eu, m-a facut sa imi retrag peste 2/3 din banii de la ei, dar tot mai am peste 15.000 euro…
  3. IC Markets si Axi Trader. Acesti 2 provideri au executia mult peste Activtrades, dar au serverele la naiba…prin Australia sau New York. IC este cotat cel mai bun la roboti. Dar cand ai 85 milisecunde timp de acces si din Romania si din Olanda…iti faci praf robotul, care poate linistit sa iti dubleze tranzactia, fiinca la urmatorul tick vede ca nu are tranzactia deschisa…Am gasit un provider in Sydney, pe care vreau sa il testez saptamina aceasta…

Eu pe an fac circa 15%…si am ajuns profitabil dupa vreo 4 ani… Eu am un alt stil, adica merg doar pe eurusd si pe trendul major. Nu tranzactionez tot timpul. Am alte afaceri. Daca o sa imi iasa treaba cu robotii, o sa ma reorientez…
@Luce, am gasit un set de indicatori care se pare ca fac minuni… Mai testez, dar deja am un feeling ca pot sa fac un robot care sa faca maxim 3 tranzactii pe zi si toate sa inchida in profit… un scalping de vreo 5-7 pipsi. Va tin la curent.

Nu, n-ai inteles.

Una dintre cele mai importante lectii pe care trebuie sa le inveti este ca trebuie sa faci procente, nu bani. Atata timp cat faci procente vei ajunge departe chiar si cu un cont cent. Si da, pe real contul e ceva mai mare, nu am bagat mii de dolari in el dar nici cateva zeci de dolari. Doar cateva sute.

Mai ia in considerare Oanda, sunt din SUA si sunt destul de vechi in piata. Si de Pepperstone am auzit lucruri bune, sunt din Australia. Si IC Markets tot din Australia. Dupa cum vezi, brokerii seriosi au sedii in tari civilizate. Nu te baga la brokeri no-name care te atrag cu bonusuri/dobanzi si iti pun tot felul de conditii bizare. Uite ce am patit eu: GsiMarkets Scam Broker Facusem 5000$ cu 50$-no deposit bonus si mi-au inchis contul.

Ce treaba are leverage-ul cu riscul? Riscul este strict legat de volumul tranzactiilor in timp ce un leverage mare iti blocheaza o suma de bani cat mai mica per tranzactie ceea ce este bine fiindca iti da posibilitatea sa deschizi cat mai multe tranzactii si asta te ajuta sa administrezi mai eficient o pozitie cu tranzactii mai putin reusite. Eu, de exemplu, am acum deschise 32 de tranzactii pe 7 paritati (am avut si mai multe) iar marginea (adica banii blocati de broker) este de doar 6% din equity. Deci daca ceva nu merge bine mai pot deschide multe tranzactii ca sa pot corecta. Asta fiindca am leverage maxim dar si volumul tranzactiilor deschise nu e foarte mare astfel incat volumul total cumulat sa dea un risc acceptabil.

Neata…

Multam, Vali… Ala da feedback… Presupun ca prin listele de brokeri nu scrie unde isi dresfasoara activitatea sau cat au lag pe o tranzactie…
Asta e motivul pt care intreb, sunt informatii pe care nu le gasesti pe net, oricat de adanc ai sapa…

Ar mai fi o intrebare referitoare la banci si brokeri, daca nu e vreun secret: despre banci prin care lucrati, avantaje, dezavantaje, locale, abroad, impozite, etc…

Latenta la MT4 o vezi in coltul din dreapta jos, unde iti scrie ce timp de acces ai cu datacenterul providerului . DacńÉ lucrezi manual, sau daca folosesti pending order, nu conteaza! Providerul executńÉ imediat ce a atins pretul. DacńÉ folose»ôti un robot la care faci calcule active la ‚Äúevery tick‚ÄĚ, 80 ms e muuult de tot!!! Ideal este sub 10‚ĶSi ar fi bine sa ai latenta mica pe minim 2 datacentere

La banci, skrill e cel mai bun. Ai un card cu 10 euro pe an, dar merge folosit oriunde, inclusiv in Finlanda, unde nici cardul de ING nu era bun √ģntotdeauna ( in Laponia am cheltuit vreo 2000 euro cu skrill, noroc ca am avut de unde sa scot.).
La noi, ING si RZBR sunt buni, una pe euro, cealaltńÉ pe cardul in USD. Eu nu vreau sa mai lucrez cu BCR.

Nu te supara ca-ti spun dar lucrurile astea te intereseaza duce ce faci milionul pe demo si rezisti cateva luni bune. Pe demo chiar nu te intereseaza ce poama e brokerul.

Si am si eu o intrebare: poti sa ne spui, pe scurt, cei ai invatat la cursul de 800 ron la profit point? Fara glume, chiar sunt curios. :grin:

ehhhh, nu mare lucru - in 3 saptamani, adica 15 sedinte de cate 1 ora si 30 min (1 saptamana a fost gratis, apoi doua contra cost): niste generalitati, dupa mine:

• cate ceva despre piata valutara internationala - caracteristici, participanti
  • valute - perechi, volume
  • analiza tehnica - 3 reguli de aur, scop, grafice, trenduri, MM
  • pacatele traderilor
  • figuri de intoarcere si de continuare (putin aici)
  • analiza fundamentala - factori urmariti, discutati putin, calendar economic
    pana aici a fost prima saptamana
  • platforma explicata si jucat cu ea
  • linii de trend si de nivel, combinatia lor, cu ceva desene (acolo totul e roz) si putina analiza pe scenarii
  • figurile de intoarcere si continuare detaliate
  • formatii de lumanari
  • indicatori - SMA, RSI, MACD
  • planul de pensionare al profesorului (pe termen lung - 5 ani) - cica ar face din 5000, in 5 ani, 1500000 (probabil cu banii de la prosti‚Ķ)
  • site-uri de stiri
  • divergente
  • Fibonacci.
    ultimile doua, destul de general, eu, unul nu am inteles nimic (trecand peste faptul ca aveam o zi proasta, si chiar nu sunt batut in cap, sau asa cred…); am inteles mai mult acum, cand am citit eu, despre Fibonacci, ieri, azi…

mai detaliat de atat… nici nu as putea sa scriu, pt ca nu am ce… intelegeti voi… :wink:

banuiesc ca… asta doreai, cuprinsul cursului, nu ce am invatat eu, personal… :slight_smile:

Mda, cum banuiam. Cred cńÉ ai √ģn»õeles »ôi tu ca ai dat 800 ron degeaba. Cu banii ńÉ»ôtia √ģ»õi fńÉceai intrarea pe real.

Tot ce ai spus cńÉ v-au predat gńÉse»ôti gratuit pe internet. E o carte la liber de la Admiral, ‚Äú100% forex - √ģnvńÉ»õńÉm »ôi c√Ę»ôtigńÉm‚ÄĚ. O descarci gratuit de pe site-ul lor sau internet.

Apropo, nu v-au zis la curs ca √ģn fiecare moment, »ôansa ca pre»õul sńÉ urce sau sńÉ coboare e 50%, nu?