Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Nu trebuie să înlocuiești piese din strategie…

Trebuie să te gândești mai întâi de ce pui TP. De ce nu lași tranzacția fără TP, să meargă câțiva ani, 5-10 ani, până ajunge la profit de milioane de parai? Pentru că nu crezi, si pe buna dreptate, ca poți face atâția bani cu o singură tranzacție. Si atunci de ce crezi că ai reuși cu un singur cont?

Nu numai prețul merge în valuri ci si contul. Si așa cum pui TP fiindcă știi că prețul se mai si întoarce tot așa este logic să faci retrageri dupa ce contul a crescut la o valoare aleasă inițial.

Asta e Sfântul Graal si nu tine de o strategie anume. Este universal aplicabil.

Ca în povestea biblică cu Iosif și Faraonul. Cei 7 ani de foamete pot fi trecuți dacă faci provizii în cei 7 ani de belșug.

Stie cineva un broker care are paritatea USD/RON?

Admiral Markets de la noi.

Daca vrei swap pozitiv si spread de vreo 20 pipsi, incearca la Hotforex :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:slight_smile:

(cel putin asa era anul trecut. Deschide un demo si vezi cum merge :)))

Sigur EURRON are si AXI…

Pfffffff… am demo la Admiral dar nu vazusem, probabil de nas :joy:

@valim1975 am intrebat de USDRON nu EURRON. Oricum nu tranzactionez leul nostru, eram curios sa ma uit pe grafic sa vad cat mai scade cursul ca Skrill imi face conversia la un curs de 3.7 lei. :rage:

Vehiculezi sume mici. Iti ia 2 sau 3% comision de schimb. 2%=peste 8 bani.

Eu am contul in euro si cardul la fel. Oriunde am platit in euro nu au fost probleme… dar evit sa scot lei sau sa platesc in lei tocmai fiinca lucreaza cu RZBR, care are curs prost.

Daca ajungi VIP Silver, ai comision mai mic. Vezi si tu cum depui si retragi ca sa faci rulaj …sa ai beneficii 6 luni… Eu asta fac. La Silver ai si 2 conturi in valute diferite…si treci cel mai usor pe euro :).

Ce sume mici? Despre ce vorbesti?

Mie nu-mi ia nici un comision la schimb sau daca il ia, e camuflat in cursul de conversie mic. Ultima oara am avut conversie la un curs de 3.7 si 3.73

Cred ca nu vorbesti despre Skrill. Eu am vorbit la telefon cu ei acum 2 zile ca vroiam sa schimb moneda contului, din ron in dolari. Vroiam sa retrag dolari in contul bancar in loc de ron ca sa faca banca conversia, nu Skrill. La banca e 3.75 cursul. Si mi-au zis ca degeaba schimb contul in dolari ca la retragere tot RON voi retrage fiindca in Romania nu se poate retrage decat RON indiferent in ce valuta este contul.
Daca tu nu scoti lei sau roni inseamna ca nu locuiesti in Romania.

Auzi, chiar crezi ca nu stiu ce vorbesc? uite ce insemna VIP https://www.skrill.com/en/vip-programme/

Hai sa fiu un pic nesimtit.

1. Daca ti-am zis ca am fost VIP Silver si am avut 2 conturi la ei, chiar voiai dovada? Ti-o dau dupa 1 octombrie, cand vreau sa redevin pina in martie. Fix acum 2 saptamini s-au prins ca uitasera sa imi blocheze unul dintre conturi, si m-au intrebat pe care vreau sa il tin…Eu am USD si EUR, si as fi putut tine pe care il voiam. Cat timp esti VIP Silver, le poti tine pe ambele. Iti mai explic o data?
  2. Daca nu stii care din bancomatele de la Raiffaisen au Euroi…asta e. ING nu te mai lasa sa scoti de la ale lor decit cand au chef. ATM-urile din officeuri au si euro. BCR …la fel…nu stii cand poti sa ai norocul sa dai de unul care elibereaza si euroi. Oricum: daca te duci in concediu in afara, scoti cat vrei. Eu am scos 300 euroi chiar in Grecia, pe timpul cand ei erau in colaps…si a mers…
  3. Daca vrei sa vezi retrageri si depuneri serioase, iti dau pe privat. Vara asta nu am avut nevoie, dar la inceput de semestru eu fac operatiunea de miscat banii, pentru a ramine vip…De ce nu faci si tu la fel???

Ai spus ca ai vorbit cu ei? Nu ai vorbit ce trebuie. Niciodata ei nu au sa iti spuna cum sa uzezi de buna credinta a partenerilor lor. Citeste cum fac eu si poti sa faci la fel, sau pur si simplu iti faci al doilea cont si le ceri sa ti-l inchida pe primul. Singura diferenta este ca nu poti folosi aceeasi adresa de mail… Solutii sunt…vointa sa fie :).

Valim, nimic despre Don Trampone…, mai face ori ba reforma aia fiscala ?

Daca, daca, daca, de 3 ori. Mai lasa-l pe “daca” asta ca nu e bun. :slightly_smiling_face:
Ce zic eu si ce zici tu? De unde ai scos-o cu bancomatul cand eu am zis de cont bancar?

Nu am card la ei asa ca nu stiu cum sta treaba cu retragerile de la bancomat de pe cardul Skrill.
Eu am zis de contul bancar ce mi-au zis ei. Daca ai cont bancar in dolari in Romania si cont Skrill tot in dolari nu poti sa transferi dolari de la Skrill in contul bancar. Mai intai iti face conversia in lei si iti transfera lei. Apoi banca face si ea conversia din lei inapoi in dolari. La fel si pentru alte valute.
Ca tu poti sa retragi cu cardul Skrill euro si dolari de la bancomat, nu stiu, ca nu mi-am luat card. Nu am nevoie deocamdata.

Si nu, nu am zis ca sunt VIP. Nici nu te-am suspectat ca nu esti VIP Silver asa ca nu e nevoie de dovada. Cand ai zis ca eviti sa scoti lei am crezut ca te referi la transfer Skrill>cont bancar ceea ce nu este posibil dar vad ca tu te-ai referit la retrageri de la bancomat. Valuta poate retragi de la bancomat cu cardul Skrill daca zici tu ca ai retras dar in cont bancar nu poti primi valuta de la Skrill. Sau poate este posibil daca esti VIP, nu stiu.

asa este. orice retragere in Ro se face doar in lei. Mai bine iti iei cardul si retragi. Au contract de exclusivitate cu RZBR, iar RZBR nu accepta sa faca plati in euro sau usd. Nici alimentarea prin cont in USD nu mai functioneaza…

Eu de unde sa stiu ca nu ai card? Skrill fara card e ca nunta fara lautari. Fara card…esti la mana lor…

Scuze pt restul…:slight_smile:

Mai era unu pe aici mai demult care vorbea de drumul spre 0.96 :))))

In timp ce pe celelalte paritati lira are drum de intarire de 2-3000 de pips si chiar 4-5000 de pips pe GBPAUD, GBPNZD si GBPCAD, nu cred ca GBPUSD o sa cada 3000 de pips. Eu il vad la 1.55 pe termen lung.

Sunt de acord ca moderatorul să mute posturile de ieri si azi în topicul meu. Sa nu mai poluam topicul, ai dreptate.
Dar daca nici tu n-ai mai zis nimic… Ai inceput cu usdjpy apoi te-ai oprit. În 28 de zile e cam puțin o analiză. Hai, bagă analize să nu moară topicul.

USDJPY la 125?

GBPAUD long 1300 pips
GBPNZD long 1200 pips
GBPCAD long 1500 pips
EURGBP short 600 pips
GBPUSD long 400 pips apoi short 1000 pips
GBPJPY long 600 pips

Avem cea mai mare crestere economica din UE insa leul s-a depreciat la un nivel istoric fata de euro, 4.665.
Stie cineva sa-mi explice? :rofl:

Zi-mi cu cine ai votat si cate absente ai avut la ora de economie ! :joy:

N-am votat cu PSD. Nici cu ALDE. Parca cu USR, nu mai tin minte. Cine a mai candidat?

Aoleu!!! Nu ții cu țara!!!

Vezi ca a crescut oferta de bani. Nu e normal sa creasca si euro-leu??? Daca romanii au bani mai multi…asta e …mecanismul cerere-oferta . Nu???

https://files.acrobat.com/a/preview/32504fe0-c490-4fe2-bebb-12416d7ea24b

Citeste ceva frumos. Nu am citit tot, dar harta cu hiperinflatia pare interesanta…