Vamist

Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

De Paretto si alte dastea intreaba-l pe valim. Eu sunt paralel :grinning:

Nu mai știu despre ce era vorba. Dar încep sa reconstitui.

1. Eu pe eurusd sunt short din 2010…Am fost si la 1.48…Și la 1.07. La 1.14 am luat ceva Long, dar nu mai mult de 1/4 din ceea ce am short…Sincer, anul acesta am făcut o gafa în martie, când știam ca Draghi scade dobinda ( și a scazut-o), intrând short…Și trag de atunci. Dar acum sunt Long usdjpy pt 107.
  2. La usdrub am fost Long, și am prins 2 raliuri în ultimul an. Acum m-as baga short, dar nu am găsit un provider cu un swap satisfăcător. La hotforex am avut vreo 40 usd la lot pe zi… Vezi mai jos.

http://www.forexfactory.com/valim1975#acct.76

Uite aici forexist adevărat!

https://www.facebook.com/groups/814628885273279/permalink/1094875097248655/

(Dacă nu vezi postul, spune-mi sa văd ce pot sa fac…)

Uite și tu cum se discuta " profesionist" :slight_smile:

@valim1975
M-am uitat putin pe forexfactory la contul tau hfx. Observ ca boom-ul l-ai dat anul trecut pe EURNZD cu cateva tranzactii prin august, vreo 7300 de euro am adunat ca profit apoi au mai fost cateva tranzactii cu profit mare pe USDRUB. Cam asta a fost grosul. In rest vad foarte multe tranzactii cu profit de pana la 20 de euro si o gramada de pips, 100-200.
Ai avut noroc chior pe EURNZD si USDRUB sau ai prins un pont?

Am vazut postul. Cred ca ma bag si eu la discutia aia “profesionista”. Tu care esti de acolo?

Later edit: nu pot sa comentez, nu-mi permite.
Apropo, ai inteles de aici Jurnal de evidenta a tranzactiilor. Istoric, grafice, despicat firul in 4 :) de ce “dusmanii” sunt “dujmani”?
Apropo 2: stii ca prima oara am vrut sa ii pun numele “Bula la tabla”? Am vrut sa fie la mishto apoi mi-am zis ca “sa moara dujmanii” suna mai bine.

No signal.:coffee: No signal

Tu vezi prabusire pe H1. Urca-te mai sus sa ai vederi mai largi. GBPUSD este in range deocamdata. Pe H4 il vad la 1.34 pana la sfarsitul lui septembrie. Pe Daily il vad la 1.45 prin ianuarie-februarie 2017. Pe Weekly la 1.7 prin 2018.
Ceea ce vezi tu pe H1 este oportunitate de long.

Eurnzd a fost 90% Noroc chior. Citisem un articol ca nzd vor sa treacă de pe usd pe euro, fiinca erau expuși. Am luat aia 7 mii în 2-3 zile… știi ca pe 24 august eurusd a fost 1.17…adică maximul ultimelor 18 luni …:). De fapt, după ce am citit articolul, i-am scris lui Mihai Nichisoiu de la Tradeville, și el mi-a confirmat scenariul…După ce se intimplase :). Nu mai știu dacă vorbise cu Mihai altcineva înainte. …Dar cred ca cineva îmi sugerate pontul, dar iarăși. …Și pe eurnzd Long e swap mare…

La rubla am colaborat cu un moldovean care a avut informații ca usdrub o sa sară de 70 parcă. …restul a fost dublare de poziții …care, din fericire s-au dus în sus. Țin sa observi ca acel cont reușisem sa îl fac “swapless”. Altfel, mă cocosa dobinda. La rubla dobinda e de 12% parcă. …swapul era peste 40 euro pe zi la lot. Și știu ca am ținut destul de mult rublele. …
Acum s-au prins ciprioții ca nu îndeplineam condițiile pt cont islamic și mi l-au luat…Oricum, le-am luat o căruță de bani pe swapless, fiinca altfel nu mă expuneam pe perechi cu swap mare…

Și eu sunt sceptic ca se mai prăbușește. Eu spun ca minimul va fi pe la 1.25 (sau 1.27 sa faca un double bottom) . Am mai scris ca brexitul e doar pt creduli.
Nici 1.70 nu va ajunge . Eu spun doar ca se va opri pe la 1.40-1.50…O sa vedem ce se va intimpla…Când va dicta economia.
Oameni buni…vorbim de gbpusd nu eurusd!!!

Și ai înțeles și ce am zis eu : dacă asculta manele, …Let it be!!!

GBPUSD Monthly Parabolic SAR

Parabolic rosu cel mai rapid, cel roz cel mai lent. Ordinea se vede bine dupa martie 2009.
In iulie 2006 - noiembrie 2007, parabolicul portocaliu mai lent decat cel rosu, era mai aproape de pret decat parabolicul rosu, semn ca urmeaza o spargere cel putin a parabolicului portocaliu.
Acum, parabolicul galben s-a apropiat mai mult de pret decat cel rosu si portocaliu. Asta primul semn de urcare.
Al 2-lea semn e ca pretul s-a indepartat mult chiar si fata de parabolicul galben, cel mai apropiat de pret. O retragere este iminenta.
Al 3-lea semn: la sfarsitul lui 2008 pretul a consumat o energie uriasa ca sa sparga cel mai indepartat parabolic, parabolicul roz. O continuare a prabusirii era aproape imposibila. Pe timeframeuri mici, acest eveniment conduce la spargerea urmatorului parabolic sar roz. Pe monthly urmatorul parabolic sar roz se afla la 2.12.
Al 4-lea semn: Cand 2 indicatori parabolici se apropie unul de altul iar pretul il sparge pe unul dintre ei, de obicei se intoarce ca sa sparga si celalalt parabolic. Exemplu: iulie 2006 parabolic rosu coboara, cel portocaliu urca. A spart rosu si nu a mai mers mult pana sa sparga si portocaliul. Februarie 2013: parabolic portocaliu coboara, cel rosu urca. A spart portocaliu si n-a mai mers mult pana sa sparga si rosu. Acum: rosu si portocaliu au urcat pana prin februarie 2015, galben coboara. A spart rosu si portocaliu prin februarie 2015, nu mai merge mult, urmeaza sa sparga galbenul.

Drumul catre 1.70.

Pai chiar o sa coboare. Este o certitudine. Deja rosul si portocaliul s-au inscris pe o panta mai abrupta decat galbenul si este, intradevar, un semnal de alarma. DAR. Atunci cand pretul se indeparteaza mult de parabolic, DE OBICEI se formeaza o divergenta intre pret si parabolic. Fiindca parabolicul, ca orice indicator, este in urma pretului, va continua sa mearga pe panta formata de pret in timp ce pretul va merge invers intalnindu-se undeva la mijloc. Adica situatii de genul EURUSD M15 care s-a format acum, cand pretul se incapataneaza sa pastreze panta parabolicului (vezi poza), se intalneste mai rar. Nu cred ca o sa vedem asa ceva pe GBPUSD Monthly.

Ce date se folosesc la parabolicele pe care le-ai prezentat? Nu mă pricep la indicatorul acesta …Dar pare interesant…

Cum adică ce date? Poate te referi la setări…

Alea … setări. … :slight_smile:

Ma… :grinning: …tu vrei sa-ti zic cum am facut 1600%?
Parca ziceai ca am avut noroc chior.

Oricum nu e nimic special. Are bube ca orice indicator.

Tranzactii fara SL si cu DD doar de 23.25%, asta-i o minune mai mare decat cei 1600% …

Luce, ceva backtesting la strategia ta ai facut pana acum ?