Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Eu :smiley:
Si ce ma mai distrez de o saptamana.:smiley:
Cu aprox 2000 de tranzactii /sapt…mi-au inchis si cei de la mql5 semnalul.Pe motiv ca tranzactionez prea des si nu poate fi copiat.
Oricum nu ma interesau subscriberii (doar statisticile).

@ionut_blue long sau short?

Scalping.In special corectii.

Parca ai fi Alex Udrea…cu scripturile lui . Si el pune 100 de pendinguri in sus si in jos. Am zis ca osa ii fac un robot :)))))

Eu nu pun pendinguri… :))
Dar am avut timp liber zilele astea si am facut exces de zel.

@ionut_blue tranzactionezi manual ?

Si manual si automat.
Deocamdata manual am randament mai bun.

Sa inteleg ca cele 2000 de tranzactii/saptamana le-ai deschis manual? :open_mouth:

Nu :)) vreo 400 manual si restul automat.
Dar asta defineste de fapt scalpingul, un nr mare de pozitii deschise pe o perioada scurta.
Tipul asta e cel mai bun exemplu, uite la timpul cat tine desch o pozitie.

La 2000 de tranzactii ai calculat cat spread si comisioane ai platit? Se merita?

este sistemul clasic de scalp cu 1 pip tp si 1 pip SL . La mine nu merge decit cand e volatilitate mare de tot. Am vazut niste scripturi tari de tot …dar eu prefer sa mi le fac eu pe ale mele…

Pe mine nu ma intereseaza cat spread castiga brokerul.Trebuie sa traiasca si el. Comision nu am.
Ma intereseaza cat profit fac eu.
Momentan testez pe real o strategie mai agresiva de scalping.Cam asa arata…dar DD e mare.Mai lucrez :))

cum e strategia? Poate am testat-o eu inainte…

Dupa ce grafic ai pus, pare sa nu aiba DD mare…

Oare de ce nu intelege lumea ca DD mic & profit (procentual) mare & termen lung = doar in basme cu feti-frumosi si ilene cosanzene?

Nu mai lucra, lasa DD-ul in pace si retrage profitul. Banii se retrag lunar, nu se tin la broker pentru pensie.

Am mai si retras.Punctul ala rosu de sus de pe harta e withdrawal.
Valim1975: e o strategie simpla pe m1 cu Bollinger B. , Rsi si Stochastic
MM e mai important.

BB nu prea merge. Am incercat inclusiv cu BB simultan pe M1, M5, si M15…si tot nu se filtrau.

ce stiu ca merge, dar abia acum 2 zile am aflat, este strategia cu scripturi cu pendinguri in sus si si in jos, valabile 25 secunde. Dupa ce vin din concediu, ma apuc sa le testez personal.

@Luce_Nera : Am eu un robot care iti face 20% pe an, dar cu un DD de 35-45 %. Testat din 2010 pina in 2017. Si eu zic ca e mult DD…

Valim, ceva noutati legate de NFP-ul de azi ? Suta de pipsi in sus sau in jos ???

Ne zici si noua rezultatele :slight_smile:
In alta parte decat mql5 mai poti monitoriza contul (statistic)?

Aici merge un pending :)) OCO.

Pending-urile nu acopera toate stituatiile.

Eu vad NFP-ul cu date mult mai bune decat prognoza, insa miscarea descendenta o vad limitata la 70 pips, cat sa sparga in jos 1.18xxx.

Insa pe 7 septembrie vad un anunt bomba din partea ECB cu efect imediat, peste 300 pipsi coborare in acea zi…