Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Exact ce ziceam aici Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Nu trebuie sa fii economist ca sa iti dai seama care e viitorul. Iar viitorul este tehnologia. Vei supravietui doar daca te duce capul sa inventezi, sa vii cu ceva nou. Viitorul ne condamna sa fim genii.

Vorbeai de viata la tara. Nu stiu cati dintre cei de astazi si cu atat mai putin cei din viitor, obisnuiti cu traiul tehnologizat, s-ar intoarce la tara, sa lucreze pamantul cum o faceau strabunicii, cu mainile goale. Sa nu uitam ca banul a invadat chiar si viata la tara. Oi manca din munca campului dar pana la urma impozit pe casa si teren tot platesti. Medicamente tot trebuie sa cumperi odata si-odata. Si multe altele, in ziua de astazi nu poti fi 100% taran ca pe vremea lui Moromete. Chiar si el platea impozit. Si atunci de unde vei scoate bani? Vinzi rosii miliardarului care-i munceste robotii campul? Nu vei avea ce comert sa faci pentru ca companiile nu vor mai avea nevoie de roadele muncii tale cu mainile.

Interesanta poza de la secunda 50 :joy:

Cat mai urca frate GBPNZD? Am ajuns deja la DD 70%, inca putin si trebuie sa mai alimentez. :slight_smile:
@theSeer e aproape de 1.87. Nu vinzi?

da, asa pare sa fie cu robotii. Mi-am adus aminte de ce ziceai despre asta cand am vazut articolul.

Unul dintre marile paradoxuri ale zilelor actuale, deși tehnologia avansează, pentru cei mai mulți viața e din ce în ce mai grea. Trist.

Da, fructele incep sa fie coapte. Turul 2 al alegerilor din Franta din 7 mai e momentul cheie. Daca nu iese cine trebuie, atunci fructele se vor vinde la un pret bun mult si bine (prabusirea euro va atrage si prabusirea lirei), daca iese cine trebuie, fructele se vor vinde la un pret mai mare de fructe ecologice.

Semnalele mele nu indica ca prabusirea euro va atrage si prabusirea lirei. Pe EURUSD am semnale controversate, pe termen scurt pana la 1.06 de shortat si pe termen lung de cumparat pana la 1.12-1.13.
In schimb pe GBPNZD si GBPCAD, aceste urcari nu au afectat prea mult semnalele pe termen lung, din contra au aparut noi semnale short. Sunt semnale inclusiv pe weekly dar majoritatea sunt pe daily, H4 si H1 pana la 1.69 GBPNZD si 1.59 GBPCAD. Semnalele long sunt deabia pe monthly, GBPNZD pana la 2.45 si GBPCAD pana la 2.05.

Dpmdv, orice urcari de acum pe GBPNZD si GBPCAD se incadreaza la rare si foarte rare si nu am pretentie sa rezist la asa ceva. Acum o sa alimentez daca mai urca ca e contul mic si imi permit dar pe viitor cand contul va fi mai mare si mai apare asa ceva, adio.

Sursa de Stiri la pret moderat?
Analize pe baza suportilor si rezistentelor

M-am uitat pe FF (Forex Factory) la trade explor-erele mai multor persoane, fiecare cu peste o suta de mii de parai pe profit, fara sa gasesc tranzactionate perechile GBPCAD si GBPNZD.

Tu Luce, iesi din orice template cunoscut de mine cel putin, scoti apa (pipsi) din piatra seaca (perechi valutare exotice). Dpmdv este pacat ca nu tranzactionezi automat folosind un robot pe strategia ta si pe perechile pe care le consideri tu mai coapte la un moment dat. Ai intoarce pipsii cu lopata…

E foarte greu sa fac un robot. Nu pentru ca nu stiu programare ci datorita conditiilor care trebuie scrise. Si sunt foooooarte multe :grinning:, nici eu nu cred ca as putea sa le enumar la un moment dat. Ar trebui sa ma uit pe istoricul tranzactiilor sa vad cum am rezolvat fiecare situatie in parte. Si apoi tranzactiile sunt destul de subiective, ma orientez in functie de cum evolueaza pretul. Nu cred ca as avea incredere sa las contul pe mana robotului.

NZD si CAD nu sunt valute exotice, cel putin nu le consider eu. TRY, CZK, DKK, HUF, etc astea sunt genul de valute de care ma feresc. Acuma insa m-a cam luat valul pe paritatile astea doua. M-a atras profitul initial de 800 de pips si am ignorat o regula impusa de procentul de 50%-50%: cand iti stabilesti un target trebuie sa te asiguri ca poti suporta cel putin dublul acelui target. Pui TP 50 de pipsi, contul trebuie sa reziste cel putin la 100 de pipsi si daca ai mai multe tranzactii trebuie sa rezisti la si mai multi pipsi.

Foarte bine ai punctat regula impusa de procentul de 50%-50%, este o regula de retinut pentru orice trader.

Cat despre multitudinea conditiilor care trebuie verificate … brrrrr
Eu caut sa simplific la maxim conditiile de intrare/iesire si numarul de indicatori folositi la maximum 3.
In rest apelez doar la calculul in permanenta a raportului risk/reward, raport pe care urmaresc a-l optimiza permanent.

Daca stii clar ce conditii sa pui, poate putem face impreuna un robot. Mai stiu si eu programare, dar am unde sa intreb…la Dorel, prietenul lui Luce :slight_smile: .

Acum serios. Daca ai niste indicatori complecsi, poate facem un robot de 5 stele…Noi avem unul care merge doar pe eurusd…dar pe usdjpy se inneaca, de exemplu. Poate facem un robot mai bun…

Nu am indicatori complexi, cele 9 psar-uri + MA1 la high-ul si low-ul lumânărilor. Am pus destule poze. Complexa este însă analiza tuturor tf-urilor, de la M5 până la Daily, uneori și weekly. Si ma uit pe graficele de la 4 brokeri. La Tickmill pe real si inca 3 pe demo. Indicatorii arată ușor diferit fiindcă si un pip poate face diferența (vorba lui Oltciter).

@theSeer ai văzut cum e la grevă? De ex. cum a fost de curând în piața Victoriei pentru retragerea ordonatelor care legalizau corupția. Cu cât mai mulți oameni cu atât șansă mai mare să convingi guvernul. Tot așa și la noi. Semnale multe >>> șansă mare să ai profit. Nu te zgârci cu condițiile de intrare, caută să ai cât mai multe. Bine, asta nu înseamnă să pui 100 de indicatori :slight_smile:

Luce - Indicatorii arată ușor diferit fiindcă si un pip poate face diferența (vorba lui Oltciter).

Dap, efectul de fluture in toata splendoarea lui …

O “mica” diferenta intre 2 brokeri azi-noapte la ora 00:00 pe GBPNZD:

Admiral Markets, avem gap iar lumanarile de la 23:58 pana la 00:05 lipsesc adica serverul a fost la pamant:

Tickmill, ireprosabil (la fel Activtrades, XTB, Oanda):

Iar i-a ciugulit labada neagra :))))))

:laughing:

Astazi ne dam in tiribombe? :rofl::wink:

Cine a mai vazut asa ceva? :rofl::joy:

In love with “w” :smile:

Cine se mai distreaza pe eurusd? :stuck_out_tongue_winking_eye::wink:

Americanii cu masina lor de vanzare $ au transformat tranzactionarea eurusd in pacanele, asa ca mai bine lipsa,