Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Nu mai stiu ce faceam in 2012 dar sigur nu ma uitam la stiri. Nu ma uit acum daramite atunci.

Atunci nu aveam parabolicele dar din ce vad acum pe grafic, la data de 26 iulie 2012 cand a vorbit Draghi, as fi intrat long cu toata inima. Erau multe parabolice lente inainte celor rapide. Mai intai pe weekly, urcarea pana aproape de 1.4 a fost perfect justificata din punct de vedere tehnic: SAR-ul albastru deschis a luat-o inaintea celui bleu. Apoi am avut SAR-ul bleu atins de 4 ori inainte de 1.4 si de fiecare data pretul s-a intors la atingere lui, deja sa mai continue acest sir ar fi fost din ce in ce mai putin probabil. Dupa atingerea punctului 4, SAR-ul albastru deschis a intrat sub cel bleu si erau mai mari sanse de long.

Apoi cand a ajuns la punctul 5, pe daily erau 2 semnale de short: SAR-ul bleu inaintea celui verde si galben si SAR-ul mov inaintea celui albastru inchis. Tot pe daily, cand a vorbit Draghi, era SAR-ul albastru deschis inaintea celui verde si bleu, semnal long. Prin martie 2013, SAR-ul roz intrase sub cel albastru deschis, deci long-ul mai avea de mers intarit si de semnalul long de pe weekly de care am zis mai sus.

Pe USDJPY nu imi place cum a coborat de la 125 la 100, fara retrageri semnificative. Mie sa nu urce inapoi la 125. Acum o retragere este inevitabila dar parca tot in sus ar merge. La Admiral nu am semnal dar pe graficul Monthly de la GSI, SAR-ul albastru inchis a coborat sub cel portocaliu. Urcarea asta de 1000 de pips este cam justificata pentru ca la pretul de 100 care era prin iulie-august, SAR-ul albastru inchis coborase si sub SAR-ul rosu. Eu cred ca mai urca vreo 800-900 de pips. Cu sau fara retrageri.
Ia uita-te la cele 3 puncte de pe grafic: octombrie 2001 zona 1 > SAR albastru deschis inainte de rosu si portocaliu, februarie 2007 zona 2 > SAR mov inainte de portocaliu, februarie 2007-octombrie 2013 zona 3 > SAR albastru deschis inainte de bleu. Avem acum SAR albastru inchis inainte de portocaliu.

Brokeri neautorizati

@valim1975 Zic si eu ca si Luce, si eu aplic ajustari similar ca si tine dar la tranzactii virtuale nu la tranzactii reale. Si scopul/tinta este doar sa anulez/recuperez spread-ul platit brokerului, nicidecum orice alt scop.

@Luce Da-mi si mie exemplu de PSAR cu parametrii diferiti (PSAR lent versus PSAR rapid). Eu folosesc PSAR la trailing stop loss si rezultatele nu difera cu nimic semnificativ pentru valori diferite ale PSAR-ului.

PSAR 1: step 0.0040 maximum 1
PSAR 2: step 0.0030 maximum 1
PSAR 1 este mai rapid decat PSAR 2

Ala mai rapid este atins mai des, la fel ca o MA mai mica. De ex. MA30 este atinsa mai des ca MA40.
PSAR 1 este similar MA30, PSAR 2 ca si MA40.

Oanda, cont cent, Account balance 5$, Margin call = 5$ * 0.50 = 2.5$ (minim pt Account equity)
Account leverage 100:1 (maxim)
Lot size 100 EUR, 1 PIPS = 0.01 EUR
Lot size 472 USD (1000 EUR = 0.01 minimum MT4 lot size), SL = TP = 53 PIPS
Rata de crestere 50%, dupa 10 intrari cu success Account balance 5$ * 57.66 = 288 $

Account leverage 50:1
Lot size 236 USD, SL = TP = 106 PIPS
Rata de crestere 50%, dupa 10 intrari cu success Account balance 5$ * 57.66 = 288 $

99.99% nu va ieși din prima. Sunt pregătit să încerc de mai multe ori. De aceea voi împărți contul în 5 parti ca să încerc de 5 ori. De aceea SL-ul va fi 20% din cont adică risc doar una din cele 5 parti. Scoate din ecuație margin call-ul de 50%.

Incep cu 20% din cont si daca nu prind cele 10 tranzacții cu profit trec la următoarele 20%.

Observ ca de azi-noapte, de cand s-a deschis piata, EURUSD merge in ritmul EURNZD. Pana aici cred ca i-a fost EURUSD-ului daca continua in ritmul EURNZD deoarece pe EURNZD e semnal long de la H1 in sus: pe H1 pana la 1.515, pe H4 pana la 1.535, pe daily nu e semnal, pe weekly pana la 1.8
Daca pe daily nu e semnal pe EURNZD, este pe EURUSD pana la 1.13
Traiasca longul! :slight_smile:

Cum ziceam, EurGbp la 0,8 si indiferent ce face eurusd sus/jos 1000 de pipsi (asta era pe 5 oct.) duce la o creștere pe gbpusd, unde e semnal in continuare pana la 1.4 pe daily. Pana acum e bine dar cred ca rectific pe eurgbp, de shortat ar mai fi pana la 0.82

Daca pe daily e semnal long pe EURUSD pana la 1.13, cum se face ca ai intrat short la 1.0729 cu target 40 pips ?

Pana la 1.13 mai sunt 560 de pips. Deocamdata am mizat pe o retragere. Dar cred ca voi inchide mai sus decat targetul.

Primul semn ca GSI Markets nu sunt seriosi. Am dat ieri seara un buy limit la 1.4775 pe EURNZD si pe la ora 21.10 ar fi trebuit sa-l ia asa cum l-a luat pe contul demo de la AM. Urmaream pe mobil cursul, deci am vazut live cum pretul a atins 1.4775 si a coborat si un pic mai jos dar ordinul meu nu l-a deschis. Le-am trimis mesaj pe la ora 23 sa-mi dea explicatii dar nu am primit raspuns pana acum. M-am uitat acum si vad ca acel buy limit s-a deschis deabia azi la 4.30 dimineata. A doua figura a fost in urma cu cateva minute. Aveam un sell limit la 82.40 pe NZDJPY si eram la pc. A urcat pretul peste 82.40 si din nou nu s-a deschis ordinul. Pana la urma am deschis manual.

Am ajuns la 1.93 loturi tranzactionate, cred ca in vreo 2 luni fac cele 20 de loturi dar am un feeling ca n-o sa mai am acces la cont. Oricum, nu e problema, ma asteptam. Vroiam doar sa testez strategia la 2 brokeri.

EURUSD a atins 1.05499 la Oanda, iar pe contul tau AM demo NU a fost activat ordinul limit pus la 1.0550.

Spread mare la OANDA…Corect, buy limit mai jos de 1.0551 nu avea cum sa ti-l ia. era vorba de spread…

Stii ca imi displace AM, dar acum au dreptate :slight_smile:

Am vrut sa dau un contraexemplu, nu un exemplu.

Chiar 1.0552 arata forexfactory, adica 2 pips spread la AM fata de pretul de referinta.

La AM bidul a fost 1,05504 deci askul probabil a fost peste 1,0551. Nu avea cum să ia buy limitul.

Am deschis cam multe tranzacții în ultimele zile, m-am băgat pe multe parității. Nu prea e bine ce-am făcut dar vreau să ajung mai repede la 10000% si sa ma opresc ca m-am plictisit de demo.

Si eu unul ziceam in sinea mea, ca numai Luce poate tranzactiona pe atatea paritati exotice, pe care eu n-as tranzactiona never forever.

Pai am deschis fiindca erau si semnale nu doar sa ajung mai repede la 10000%. M-am cam expus dar asta e. Nu am nici o problema cu paritatile exotice. Daca e semnal intru.

Paritatile exotice sunt asemenea nisipurilor miscatoare dpdv al MM.

Spuneai mai devreme ca-ti verifici strategia, dar MM e problema nu strategia.
Pe cat de ok gasesc strategia ta, pe atat de not ok gasesc MM pe care-l utilizezi.
Dpdv al MM este mult loc de optimizat fata de momentul actual.

Echipa ideala a etapei : strategia ta si MM-ul lui Valim.

Ce ar trebui sa schimb la MM?

MM neoptimizat :

• TP mult prea mare, ai avut si +50 pips si apoi ai trecut in plaja negativa a profitului.
    optimizare : trebuie sa ai si semnal de inchidere pe profit la un asemenea recul/retracement.

• varietate de grid mult prea rigida, intri succesiv la nivele rigide de pret (+20pips, +30pips, +50pips) cu TP in zona nivelului precedent, poti rata retracementul foarte usor, sa fii cu multi pips pe profit si sa treci apoi in plaja negativa a profitului, valorificarea retracementului avand o doza mult prea mare de noroc, tot retracementul sau nimic.
    optimizare : trebuie sa ai si semnal de inchidere pe profit la un asemenea recul/retracement.

Adica tu zici ca daca intru pe profit, sa zicem 30 de pips, sa pun SL imediat dupa pretul de deschidere al tranzactiei ca sa asigur cel putin profit 0 in caz ca se intoarce inainte de atingerea TP?

Nu am un semnal de inchidere pe profit cum zici tu, ar insemna sa apara semnale noi de intoarcere care ar intra in conflict cu semnalele initiale de la deschiderea tranzactiei. Avand in vedere ca tranzactiile le deschid pe semnale ale directiei generale (timeframeuri mai mari), semnale de intoarcere ar putea aparea doar pe timeframeuri mai mici, cu o importanta net inferioara semnalelor de pe timeframeuri mari. Nu pot inchide pozitia care se indreapta pe minus datorita aparitiei semnalelor pe timeframeuri mici atata timp cat semnalele pe timeframeuri mari sunt inca valide.

Ceea ce propui tu cu optimizarea MM am incercat mai demult si vreau sa zic ca multe tranzactii care erau pe plus se intorceau iar eu inchideam cand erau aproape de zero, de frica sa nu intru pe minus. Ei, la scurt timp dupa ce inchideam pretul iar se intorcea si mergea catre TP-ul initial facandu-ma sa turbez. Cand foloseam SL, la fel, foarte multe tranzactii luau SL-ul. Mi-am dat seama ca nu are rost sa mai pun SL si Trailing Stop. Intoarcerea pretului dupa ce tranzactia a intrat pe plus este o miscare normala, de echilibrare a procentului de 50%-50%.

Tranzactionarea, dupa parerea mea, trebuie sa fie o activitate cu un puternic caracter generalist, fara pronosticuri exacte. Cand iti fixezi un target nu trebuie sa spui: “pun TP la 1.55” ci “pun TP undeva pe la 1.55”. La fel si cu SL-ul si ordinele in asteptare. Daca ar fi dupa mine nu as folosi nici TP si nici ordinele in asteptare dar sunt nevoit s-o fac fiindca nu pot urmari pretul non-stop. Chiar si TP-urile pe care le pun nu sunt fixe, multe tranzactii nu le inchid la TP-ul initial. Cand intru intr-o tranzactie stiu ca pretul poate varia pro si contra mea. Incerc sa apreciez mai intai directia generala a pretului si apoi marimea variatiilor posibile contra directiei generale precum si daca contul poate rezista acestor variatii contra. Am avut multe semnale de sute de pips eventual profit dar fiindca era posibil sa varieze si cu 300-400 de pips impotriva, nu am intrat in joc. Contul era prea mic pentru astfel de variatii.