Doar o vorba sa-ti mai spun - despre Forex fara frontiere si nu numai

Ca unii gandesc în procente si altii în pipsi e alegerea fiecăruia, important este să faci bani. Restul e tacere…

La mine functioneaza monitorizarea contului in procente, Asta ma ajuta sa las tranzactiile castigatoare mai mult timp si astfel distrage atentia de la vizualizarea castigului/pierderii in moneda contului.

@Luce_Nera
NU am interpretat ca o incercare de impunere deci nu ai de ce sa iti ceri scuze. Pur si simplu nu consider (d.p.m.d.v) necesar sa continui subiectul . Spor!

Exact. eu nu ma supraexpun.

Eu initiez tranzactia, si astept. avem 2 situatii.:
1 se duce unde trebuie, caz in care marchez
2 o ia invers, caz in care ajustez la urmatoarea rezistenta /suport…sau mai devreme.

Marg in mod normal cu expunere cam 1:3 maxim, pentru a ajunge in cel mai nefericit caz la 1:10, c are iti asigura 1000 pipsi de liniste, in caz de continuare a trendului nefavorabil.

Eu pot sa ajustez fiecare pozitie, astfel incit ajung sa nu inchid cam niciuna pe pierdere, uneori pun pe BE TP-ul. Pe MT4 nu poti sa faci chestia asta…

Daca urmezi trendul major, nu prea poti sa nu castigi…

Si care este trendul major? Ca fiecare timeframe are propriul trend.

Eu pot pune TP la BE în MT4, mi se întâmplă destul de des să apelez la soluția asta.

Tot n-am înțeles cum ajustezi mai exact dar bănuiesc că muti TP-ul la un nivel mai mic, în cel mai rău caz la BE. Asta fac si eu. Intrebarea este: ti s-a întâmplat ca, după ce ai pus TP la BE, trendul nefavorabil să continue și să îți pierzi speranța că se va întoarce la BE?

Si ca sa ghicesc strategia ta: aștepți formarea corectiei/retragerii apoi intri pe trendul major?

Nu numai …:). O sa explic mai tarziu mai pe larg…

Tocmai ce o lamurisem ca NU exista trend si acum iata ca ne intoarcem iar de unde am plecat,

Io cu cine votez pe 11 dec ???

Un meci între Barcelona si Real Madrid se va termina cel mai probabil la egalitate dar în timpul partidei vor fi momente când Barcelona va domina si momente când Real Madrid va domina. Așa și la forex.

Range-ul este un fel de integrală iar trendurile sunt derivatele.

Eu votez cu prostimea maselor. A castigat alegerile de fiecare dată :slight_smile: :slight_smile:

La fotbal eu n-am auzit inca de vre-un pariu pus pe cine domina mai mult …

Cu toate astea, la forex, asta este pariul cel mai frecvent pus…

Există pariuri si pe cine domina mai mult dar indirect. De exemplu rezultat la pauză, cine marchează prima data, dacă marchează în prima repriză sau în a doua, nr. de cornere al unei echipe, etc. Dacă pariezi live pe echipa care domină la momentul respectiv si echipa înscrie dupa ce pui tu pariul, îți poți asigura profitul pariind pe echipa adversă, exact ca la forex în strategiile de trend. Sau poți aștepta ca Barcelona sau Real Madrid să deschidă scorul si apoi pariezi pe meci egal, exact ca la forex în strategiile de range.

La forex eu cuantizez raportul Total Net Profit / Maximal Drawdown, iar daca nu obtin o valoare >> 1 (mult mai mare decat 1), strategia pica.

Strategia de grid folosita de Luce sau ajustarile folosite de valim1975 nu cred decat ca pot micsora acest raport, nicidecum sa-l sporeasca.

Strategia mea nu este de grid.

Un scenariu pentru raportul tău: am 100 de tranzacții dintre care 50 cu profit, 50 cu pierdere. Cele 50 de tranzacții cu profit au un profit mediu de 2$ per tranzacție, total profit 100$. Cele 50 de tranzacții cu pierdere au o pierdere medie de 1$ per tranzacție, total pierdere 50$. Total profit net 50$. Sa zicem ca cea mai mare pierdere a venit la început, de ex. la tranzacția nr. 10 când profitul total era de 10$ si a dus balanta la 5$, deci DD la momentul respectiv a fost 5$ si 50% din cont.

Dar după 100 de tranzacții iată că profitul net total a ajuns la 50$ în timp ce DD maxim a rămas cel de la început adică 5$. Iese un raport de 10, muuuult mai mare ca 1.

Este un scenariu care poate apărea la multe strategii, inclusiv grid, ajustări ori martingale. Ce vreau să zic este ca acest raport are relevanță doar dacă este calculat la momentul când apare DD maxim. Ulterior nu mai este relevant deoarece profiturile ulterioare se adună iar ponderea DD-ului maxim scade.

Ai calculat raportul pentru contul meu? Sunt curios care este rezultatul. :smile:

In cazul contului tau cred ca am prins chiar momentul cu DD maxim, respectiv :

Initial Account Balance 100
Total Net Profit 5550
Account Equity 2600
Maximal Drawdown 2950 (~53%, la doar 120 pips distanta de Account Equity = 0)

Raportul Total Net Profit / Maximal Drawdown 5550 / 2950 = 1.88, o cifra foarte la limita…

Daca GBPAUD nu s-ar fi lovit puternic de media mobila weekly, cei 120 de pipsi lipsa pana la Account Equity = 0 ar fi fost foarte foarte probabil de atins.

Strategia ta eu o vad totusi ca pe o variatie de grid…
Fara SL nu poate fi strategie alta decat variatii de grid si hedge, parerea mea…

La flash crash-ul de pe gbp am avut DD mai mare, cred că a ajuns la vreo 60% când era prețul in varf, nu am văzut că dormeam buștean la ora aia.

Dar punctele slabe ale strategiei le cunosc si le-am mai spus: flash crash si trenduri lungi fara retrageri cum a fost ultima oară pe AUDCAD, EURUSD, USDJPY, etc. Nici nu am pretenții să rezist la toate aceste situații. Ideea e sa fac niste bani până vine năpasta si sa apuc să retrag apoi nu mă mai interesează. Dacă contul asta demo era real as fi retras până acum de cel puțin 2-3 ori.

Am si o strategie cu SL, extrem de agresivă, pe care o s-o încerc direct pe real puțin mai târziu după ce mai fac niste verificări pe istoric.

Si cu strategia asta cu SL, extrem de agresiva, ai cel putin 22 de ordine pe luna (in medie 1/zi) ?

Cel mai agresiv cu SL poti juca daca iti ascunzi SL-ul in spatele unei medii mobile puternice (H4, D1, W1, MN), ceea ce inseamna in general destul de putine intrari in piata.

In general, SL trebuie ascuns in spatele a cel putin unui S/R puternic care sa fie spart in 1/10 din intrarile in piata.

Cine intra in piata si NU poate indica 1 sau mai multe nivele de S/R care trebuie sa fie sparte inainte ca pretul sa atinga SL face gambling.

Nu am nevoie de 22 de ordine, doar 10. SL=TP=tot contul. Vreau 10 profituri consecutive. Dacă nu iese din prima, mai încerc.

All-in cu 20 EUR buget si 500 leverage, initial lot_size = 0.10, 1 PIPS = 1 EUR

Presupunem ca brokerul are margin call setat la 20%, deci stop joc la account equity 4 EUR

16 EUR drowdown = 16 pips

SL = TP = 16 pips, 16/20 EUR = 80% rata de crestere, 357 dupa 10 intrari profitabile, 357 * 20 = 7140 EUR

Daca folosesti leverage 100, initial lot_size = 0.02, 1 PIPS = 0.20 EUR, SL = TP = 80 pips
SL = TP = 80 pips, 16/20 EUR = 80% rata de crestere, 357 dupa 10 intrari profitabile, 357 * 20 = 7140 EUR

16 pips e puțin. Pot fi semnale care necesită SL si TP mai mare. Bag la Oanda, cont cent, 5$ să zicem, echivalent cu 500$ la un cont normal. În felul ăsta pot pune SL si TP mai mare, în funcție de cum cere semnalul si ajustez si lotul astfel încât să risc tot contul.

Cu 5$ adică 500 de cenți, dacă am nevoie de SL=TP=500 de pips, pe eurusd pun lot 0.1, dacă am nevoie 250 de pips pun lot 0.2 samd. Ajustez lotul în funcție de mărimea SL si TP. Nu stiu daca am calculat bine lot 0.1 la 500 de cenți dar în fine, înțelegi ideea.

http://www.fxblue.com/users/48761

Vezi aici. Sa imi spui daca iti place. Asa am aplicat eu indirect ajustarea. Eu eram sigur de urcarea usdjpy, dar nu ma asteptam sa urce asa de repede pina aici.

Dupa ce fiecare pozitie imi intra in pierdere, abia atunci deschideam si pe MT4 pozitia. Imi pare rau ca pe MT4 nu am cum sa fac sa am 3 -4 pozitii medii.

In 2012 prin vara - toamna dormeai tot bustean? Sau nu erai in piata??? Ai prins asta?

Entuziasmul a fost colosal!!! Dupa acest discurs eurusd, care era pe la 1.23 si trebuia sa cada sub 1.20, a urcat ca nebunul pina la 1.39xx pina in septembrie 2014, de unde a picat violent in 3 luni pina la 1.04xx.

Vezi cumva o similitudine cu USDJPY si alegerea lui Trump? Eu asa zic. A urcat circa 1000 pipsi. Inca vreo 400 ar mai avea loc, apoi poti sa vezi dinnou 100.

Ce mai zici ?