Discutii referitoare la noile reglementari din piata Forex la nivel european

Orice reglementare poate fi aplicata doar pentru viitor, altfel sunt pasibili de daune in orice jurisdictie din lumea asta.

Cine nu aplica o solutie ca Oanda de a mentine vechiul leverage pentru tranzactiile deja deschise sub vechea reglementare si sa blocheze noi intrari pe vechea reglementare pe acel subcont cu tranzactii deja deschise, va plati daune celor ale caror tranzactii vor fi inchise ca efect al maririi marjei de la 5 chiar la 25 de ori …

Brokerii tepari vor solicita noi depozite pentru acoperirea noii marje, adica de 5 chiar 25 de ori marja existenta …

Daca in atentionare vorbeau ca va trebui sa acoperi tu marirea de marja asa cum face de exemplu Admiral Markets cand in unele weekend-uri era vreun eveniment gen alegeri legislative, poti sa-i atentionezi si tu la randul tau ca le vei solicita despagubiri pentru tratamentul abuziv aplicat in acest caz diferit de felul corect de aplicare de la Oanda …

Admiral Markets tocmai ce a anuntat prin mail ca noile restrictii de leverage se vor aplica incepand cu data de 30 iulie 2018

Si vechile tranzactii vor suferi noile restrictii de leverage, asa ca ma astept sa aud despre actiuni in instantele civile …

Nimeni n-o sa câștige în instanță fiindcă restricțiile au fost anunțate cu mult timp înainte. Traderii au avut timp suficient ca să-și închidă vechile tranzacții.

Stati linistiti! E o manevra sa te mute pe cont PRO. Iar Admiral da acest statut fara sa intrebe daca ai fost trader profesionist 1 an sau daca ai 500k in investitii. Stiu eu un caz…cand AM nu a vrut sa il piarda…

Tocmai am primit email de la XTB. Începând cu 26 iunie 2018 se aplica reducerile de levier iar opțiunile binare dispar complet.
TABELUL DE MARJE din_150618_in_vigoare_in_260618.pdf (131.2 KB)

Cum sa nu, astia de la XTB sunt mai catolici decat papa …

Oanda tocmai a anuntat prin e-mail aceeasi data ca si Admiral Markets, respectiv 29/30 iulie 2018

Impact to existing retail clients

If you have open positions at market close on 27 July 2018, any sub-accounts on which you have open positions will be marked as ‘closing trade(s) only’ to limit the impact on your existing trading. This means that although you can move funds into and out of the account and close open positions, you will not be able to open any new positions. Leverage rates for these pre-existing positions will remain at the level at which they stood when you executed the opening trades. Consequently, in order to open any new positions you will be required to open a new sub-account(s) that will reflect the above stated leverage limits.

If you do not have any open positions at market close on 27 July 2018, we will update your existing sub-account(s) to default to the above stated leverage limits. If you were previously trading using leverage lower than the new ESMA limits, on 29 July 2018 you can lower your leverage through your account management portal in the Manage Funds section.

Eu sunt la XTB, o sa incerc sa am inchis totul pana atunci, daca se poate, daca nu - le las sa vad ce imi inchide si ce nu, pe urma, in functie de cat de mult ma vor “obtura” sau nu, ma voi muta la forex4you.com, sunt in paradis fiscal si market-maker-i si am mai lucrat cu ei in trecut (am si retras cu ei), daca chiar nu se poate face trading decent la xtb.

Hola. Aveti idee daca XTB inchid si ei pozitiile deschise? De ce nu aplica direct noile marje?
Thanks.

In 26 iunie aplica noile regulamente, am primit instiintare in e-mail.

Mail am primit si eu. Dar nu am vazut sa precizeze ca se inchid pozitiile deschise. Cred ca am inteles eu gresit totusi, nici in mesajul lui theSeer nu zice asta :smiley: Scuze :blush:

Ce inseamna ca restrictiile pentru CFD sunt pentru maxim 3 luni?

Înseamnă că restricțiile se aplica 3 luni apoi se mai gândesc dacă le mai aplica încă 3 luni. O porcărie.

Ma gandeam…daca ma tuf eu pe reglementarile pielii mele de la m UE , care oricum am impresia ca is facute ca nu cumva sa se imbogateasca sclavii de pe burse, si ma cuplez la un broker CFD din state? Te pomeni ca is obligat sa respect kktul asta de comunitate care oricum nu a stiut decat sa promoveze tiganii sirienii si musulmanii cu pretentii de mafioti, chiar daca nu operez pe retea europeana?

Ma mut atunci si-asa e deranj mare la tranzactiile pe care le am, nu ma deranjeaza sa trec la un broker din Insulele Virgine Britanice. Asta e.

Dacă acel broker din state are filiala în UE te va transfera automat la filiala din UE unde vei suporta restricțiile de levier. Oanda este și ea reglementata de FCA. Poți sa te duci și în Australia, dacă dai peste unu cu filiala în UE, ai pus-o. De exemplu Pepperstone are filiala în UE fiind reglementat FCA.

Ca sa generalizez, orice broker din lume reglementat de o instituție din UE (FCA, CySEC, etc.) va aplica noile restricții. Dar nu pentru toți clienții ci numai pentru cei din UE.

Eu de 2 luni m-am mutat la IC Markets care este reglementat doar în Australia.

Sunt curios dacă după Brexit brokerii reglementati de FCA vor mai aplica restricțiile.

@dirzuandreiovidiu în Insulele Virgine banii tai sunt serviți cu Red Bull. Adică primesc aripi :joy:

Nici pomeneala, am mai avut cont si am retras banii fara absolut nicio problema.

Si ce broker din insulele dezvirginate ai?

www.forex4you.com se cheama, am mai retras cu el, am mai pastrat doar un sell pe NatGas, sa vad cum se comporta la ora 00:00, - maine, daca e ok la margine ca sa pot lua o decizie.

Citat luat de pe site-ul celor din Insulele Virgine

"The service is not available for US, Japan and European Economic Area residents. "

Ciudat, eu am trimis mail si am mentionat ca sunt din Europa si au zis ca nu ii afecteaza catusi de putin aceste reglementari ESMA. E un haos total.